lopinavir ritonavir generique plaquenil stromectol ivermektine dexamethasone cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Kuran ayetleri ve hadis ışığında (Brüksel şefaati) değerlendirmesi.

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 16 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Kuran ayetleri ve hadis ışığında (Brüksel şefaati) değerlendirmesi.

226 Mesaj -

En Son On: 14.06.2008 - 22:44
Cinsiyeti: Erkek 
Konu başlığını rahat ve açık bir şekilde değerlendirebilmemiz için Kuran'dan ayetler, Efendimizin bir hadisi şerifi ve sonrasında, BRÜKSEL ŞEFAATİ ile ilgili bir yazı aktaracağım. Benim küçük bir değerlendirmem olacak sonunda fakat, istiyorumki bu ayetler ve hadis ışığında sizler çok daha derin düşünün. Benim bugüne kadar bu konuda yaptığım gibi.

Ayet-i Kerimeler

.“Ey iman edenler! Eğer kendilerine daha önce kitap verilenlerden herhangi bir topluluğa uyarsanız, onlar sizi imanınızdan çevirip kafir yaparlar.” (Ali İmran : 100

“Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyiniz. Onlar birbirlerinin dostlarıdır. Sizden kim onları dost edinirse, hiç şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimleri doğru yola iletmez. Nitekim kalplerinde hastalık olanların ‘ne yapalım, başımıza bir felaket gelmesinden korkuyoruz’ diyerek o Yahudi ve Hıristiyanların arasında koşuşturup durduklarını görürsün... Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Dünyada rezil, ahirette de büyük bir azaba duçar olarak hüsrana uğramışlardır. “ (Maide : 51-52)

“Bütün dinlere üstün kılmak üzere Rasulü (Muhammed)ini hidayet ve Hak din ile gönderen O’dur. Buna şahit olarak Allah yeter.” (Fetih : 28)

· “De ki Allah’a ve Peygamberi (Muhammed)ine itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz muhakkak ki Allah kafirleri sevmez.” (Ali İmran : 32)

Son olarakda verdiğim ayetlerle birebir örtüşen bir hadisi şerifi ekliyorum yazıma.

· Hz. Ömer (ra), bir grup Ehl-i Kitap’tan elde ettiği birkaç evrakı Resulullah’a getirip okumak isteyince, Hz. Peygamber kızgın bir vaziyette şöyle buyururlar: “And olsun ki ben, size bu son Hak din olan İslam’ı, bembeyaz ve tertemiz olarak getirdim. Din konusunda onlara (yani Ehl-i Kitab’a) hiç bir şey sormayınız. Çünkü onlara sorarsanız gün olur, hak olan bir şeyler söylerler de siz onun yalan olduğunu söylersiniz. Veya batıl bir şeyler söylerler, siz ise tasdik edersiniz. “Muhammed’in kudreti elinde olan Allah’a yemin olsun ki, eğer Musa peygamber sizin aranızda bulunsaydı da, O’na tabi olup beni terk etseydiniz; sizler bu halde kesinlikle sapıtanlardan olurdunuz. Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, eğer Musa hayatta olsaydı, bana uymaktan başka bir yolu olmazdı.”

Son olarak şunları ilave etmek istiyorum. "Ankara'nın şerrinden Brüksel'in şefaatine sığındık" sözü AKP ye ait bir sözdür.Allah katından aklınca uyanıklık yapıp kafalarındaki çarpık din anlayışlarını oturtmak için ülkenin istikbalini dahi babalar gibi (haçlılara)satanlara ve bu hale uygun olarak peygamberin şefaati yerine HAÇLILARIN ŞEFAATi ne sığınanlara ve onları destekleyenlere Allah katından ne yardım nede destek gelir. Ancak ve ancak ağır bedeller ve gazablarla çetin imtihanlar gelir.

Bu konuyla bağlantılı olarak linkteki yazıyıda okumanızı tavsiye ederim.

http://www.turkocagi.org.tr/modules.php?name=Degerlendirme&pa=showpage&pid=270

Bu mesaj 2 kez ve en son Berraksu1 tarafından 20.04.2008 - 15:03 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.04.2008 - 14:49
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
Tesettür, başörtüsü farzdır...

1686 Mesaj -

En Son On: 17.08.2009 - 13:01
Cinsiyeti: Bayan 
Isinize geldiginde nasil da Kuran´i Kerime basvuruyorsunuz...

Bence sizzi ilgilendiren gercek yazilari ekleyecegim....SiZE HER DAIM SORMAK ICIN KARSINIZDAYIM...SIZ ÖNCE TESETTÜR,BASÖRTÜSÜ EMRINE INANIYORMUSUNUZ?!ONU SÖYLEYIN...CEVAP BELLI HAYIR!!!!!ÖYLEYSE CEKINIZIN ELINIZI O MUBAREKTEN!!!AMACLARINIZ UGRUNA ONU BILE KULLANMAK MÜBAHTTIR SIZIN ICIN...SAMIMIYESIZ INSAN...

Müslümanların bu farzı yerine getirmesine engel olunamaz!

Soru: Kur’ân-ı Kerim’in muhkem âyet-i kerimeleriyle, Sünnetle, icmâ-i ümmetle sabit olan kesin bir farzı inkâr eden, “Dinde böyle bir farz yoktur” diyen kimse ne olur?

Cevab: Bismillahirrahmanirrahim.

Bazı gazeteciler, politikacılar bu konuda gülünç fetvalar veriyor, yoktur diyorlar. Din âlimlerinden oluşan ehliyetli bir heyete sorulsun, bakalım onlar ne diyecekler. Bizim Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tesettür konusunda iki fetvası vardır ki: Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndaki ehliyetli din âlimlerinin verdikleri bilgi, fetva ve hükümlerden anlaşılacağı üzere: “İslâm dininde tesettür, kadınların başlarını örtmeleri vardır, farzdır. Bu tesettür, yani örtünme ve kapanma:

1- Kur’an-ı Kerim ile,

2- Sünnet ile,

3- Ondört asırlık İcmâ-i ümmet ile sabit bir farz-ı ayndır, her Müslüman kadın ve kızın uyması gereken kesin bir dinî emirdir. İslâm dini ile ilgili konular ehliyetli ve liyakatli din âlimlerine sorulur. Kaldı ki, insaflı papazlar ve hahamlar bile İslâm’da tesettür, başörtüsü farzı olduğunu bilirler. Sadece bizim Diyanet’in fetvalarıyla yetinilmesin, başka İslâm ülkelerinin dinî otoritelerine, fetva merkezlerine, şeyhülislâmlıklarına da sorulsun ve mesele bir karara bağlansın... Lâkin bizdeki birtakım gazeteciler ve politikacıların amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. İslâm’da böyle bir farz olduğunu pek iyi biliyorlar ama fitne fesat çıkartmak, demagoji yapmak, ortalığı bulandırmak için aksini iddia ediyorlar.

Evrensel insan haklarına saygılı ve bağlı olan herkesin, Müslüman da olsa, Hristiyan da olsa, Yahudi de olsa, Bahaî de olsa, inançsız veya agnostik de olsa; velhasıl hangi dine, inanca, düşünceye bağlı olursa olsun İslâm dininde tesettürün farz olduğunu kabul etmesi, Müslümanlara saygılı olması, onların din, inanç, inandığı gibi yaşayabilmek hürriyetlerini engellememesi gerekir. Dünyanın bütün, evet bütün medenî, ileri, hukuklu, insan haklarına saygılı ve bağlı demokrat ülkelerinde Müslüman kızlar, şayet aileleri veya kendileri öyle istiyorlarsa başörtülü olarak okullarda ve üniversitelerde tahsil görebilmektedir. Sadece Fransa’da, resmî liselerde başörtüsü birkaç yıl önce anti-demokratik bir kanunla yasaklanmıştır. Lâkin o ülkede özel okullarda, Katolik liselerinde, bütün üniversite ve yüksek okullarda başörtüsü serbesttir. Hattâ orada Müslümanların Özel İslâm liseleri veya kolejleri açmaları da yasak değildir ve böyle okullar açılmıştır.

Kur’ân-ı Kerim’in muhkem âyet-i kerimeleriyle, Sünnetle, icmâ-i ümmetle sabit olan kesin bir farzı inkâr eden, “Dinde böyle bir farz yoktur” diyen kimse elbette kâfir olur. Kâfir ise inkar eden, örten demektir. Yâni dinin açık hükümlerini inkâr eden, bu inkârıyla dinden çıkan demektir.

Dinimizde tesettür hem erkekler, hem de kadınlar için vardır. Müslüman kadınların tesettüründe başlarını örtmeleri kesin olarak vardır. TC Diyanet işleri Başkanlığı’nın bu konuda iki fetvası bulunmaktadır. Onlarda tesettürün Kitab ile yani Kur’ân-ı Kerim’le, Sünnetle, icmâ-i ümmetle farz olduğu delilleriyle anlatılıyor. Kadınların ve kızların başlarını örtmelerinin, saçlarını ve göğüslerini kapatmalarının farziyeti hiçbir şüpheye meydan vermeyecek şekilde açıklanıyor.

Kaldı ki kadınların başlarını kapatmaları başka dinlerde de vardır. Kiliselerdeki tasvirlerde yani resimlerde Hz. Meryem annemizin başı hep örtülüdür. Başörtüsü Musevîlikte de vardır.

Bazı kimseler, Kur’ân-ı Kerim’de geçen cilbab, kadınların başlarını ve saçlarını değil, sadece göğüslerini örtmelerine yarayan örtüdür diyorlar. Bunlar şazz, marjinal, yanlış, kasıtlı yorumlardır. Müslümanlar bu gibi şazz görüşlere itibar etmez, bunlar onları bağlamaz.

Müslüman hanımların başlarını örtmeleri lâikliğe kesinlikle aykırı değildir. Lâiklik din ile devletin birbirinden ayrılması demektir. Devlet ve siyasî rejim dine karışamaz. Böyle bir karışma insan haklarına ve hürriyetlerine aykırı olur.

Avrupa’da, anayasalarında lâiklik ilkesi bulunan ülkelerin üniversitelerinde başörtüsü serbesttir. Üniversitelerinde başörtüsünü yasaklamış medenî ve demokrat bir ülke evet dünya üzerinde böyle bir ülke yoktur.

Lâik bir rejimin parlamentosu din hakkında kesinlikle kanun çıkartamaz. Böyle bir şey hem lâikliğe, hem de temel insan hak ve hürriyetlerine aykırı olur.

Dindar Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü yüzünden yüksek tahsil haklarının engellenmesi ve kösteklenmesi bir zulümdür, bir insan hakları ihlâlidir, anti-demokratik bir uygulamadır. Böyle bir yasağın hiçbir meşru dayanağı ve gerekçesi yoktur.

Başörtüsü yasağında direnenler medenî kimseler değildirler. Bunlar Batıcı da değildirler. Batıcı olsaydılar, başörtüsü konusunda Batı’daki uygulamayı ve özgürlüğü kabul ederlerdi.

Bazıları da, “Başörtüsü çene altından fiyonk yapılarak bağlanırsa buna rızamız vardır...” şeklinde konuşuyor. Halbuki Müslüman kadın ve kızlar, kendileri nasıl istiyorlarsa öyle giyinirler ve örtünürler. Tesettürün nasıl olacağı konusunda ancak ehliyetli ve icazetli din âlimleri fikir ve görüş beyan edebilir.

Türkiye’nin başörtüsü diye bir meselesi kesinlikle yoktur. Bu mesele, bu kriz tamamen yapaydır, sun’îdir, bazı kimselerin bir bardak suda koparttığı fırtınadan ibarettir.

Başörtüsü serbest bırakılırsa lâiklik ilkesi kesinlikle tehlikeye girmez. Gireceği iddiası safsatadan ibarettir.

Tesettür konusu yıllardan beri ülkemizde müzmin bir şekilde tartışılıp durmakta, her kafadan ayrı bir ses çıkmaktadır. Şu anda ülkemizde dinî konularda doğru bilgi ve fetva verecek en selâhiyetli makam T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Başkanlığın tesettür ve başörtüsü konusunda geçmiş yıllarda verilmiş iki gerekçeli ve uzun kararı vardır.

l. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 3 Şubat 1993 tarihli kararı.

2. İmam-Hatip Liselerinde Okuyan Kız Öğrencilerin Kıyafetleri konulu 30.12.1980 tarihli karar.

İlahiyatcı yazar Mehmet Talu hocamızın kaleminden...
itibarhaber...

SIZ ÖNCE KENDI ICINIZDEKI INKARCILIK ATESININ DERDINE DÜSÜN KI HIDAYET NASIP OLUR BELKI...
Ekleme Tarihi: 20.04.2008 - 23:22
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Berraksu1 su an offline Berraksu1  
Din ve yaşam etle tırnak gibidir..

226 Mesaj -

Din ile yaşam etle tırnak gibidir. Asla birbirinden ayrılmazlar. Kuran hükümleride öyle ya hepsini doğru haliyle kabul eder gerçek iman sahibi olursunuz. Yada bir kısmını oda işinize geldiği gibi kabullenir yoldan çıkarsınız.

Ne buyuruyor alemlerin Rab'bi "Allah sizin kalplerinize bakar" yani kalp gerçek anlamda kişinin aynasıdır.Kılık kıyafetle hatta şekilci olarak kıldığınız samimi olmayan içi boş ibadetlerle bile ne olduğunuzu saklayabilirsiniz fakat bu sakladıklarınızın foyasını KALP denen olay açığa çıkarır.

Ben burada Allah katında kulları için en değerli kavramlardan biri olan vatan ve ona sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu, vatanı bağımsızlığını kaybeden milletlerin Allah katındada mahvolduklarını ve mahvolacaklarını hemen her yazımda anlatmaya çalışıyorum.Bağımsızlığını kaybeden bir ülkede ibadetlerin dahi sakat olduğunu Kuran irade ediyor.

Canan kardeşimiz ise benim işime geldiğinde Kuran ayetlerini öne sürdüğümü söylüyor. Bir tek yazımda ayetlerin onayı olmadan yazılan mesnetsiz bir tek satır göstermesini istiyorum. Bu iddiasını ispatlarsa bu sitede bir daha tek kelime dahi yazmamayada söz veriyorum.Ve öncelikle benim yazdığım yazılara ve cevaben bu kardeşimizin yazdıklarına bir bakılmasını tavsiye ediyorum.Kim ne yapmaya çalışıyor anlaşılsın diye.

Bu son yazıdada benim yazımdaki konu neden bahsediyor, Canan kardeşimiz neden bahsediyor. Her fırsatta körü körüne reddettiği ve haksız ithamlarda bulunduğu yazılarıma son verdirmek için başörtüsü olayını kullanıyor.Gerçek bu.

Ben farklı düşündüğüm ve inandığım halde bu konudaki eziyeti tasvip etmediğimi, bu konunun mutlaka halledilmesi gerektiğini her fırsatta açıklamış bulunuyorum. Şunuda söylüyorum. Bu konunun halledilememesinin asıl nedeni cumhuriyeti yok etmek isteyenlerin milletimizin inançlarını sömürerek ve kullanarak bu örtüyü rejimi yok etme emellerinin bayrağı haline getirmeleridir. Yoksa bu zihniyette olmayan partilerin idaresinde bu mesele çok rahat bir şekilde çözüme ulaşır.

Benim rahmetli annemin başında bu örtü (klasik başörtü)vardı. Kızkardeşimin başındada bu örtü var. Yakın pek çok akrabamında başlarında türban veya klasik başörtü var. Aramızda bu nedenle oluşan en ufak bir çatışma dahi yok ve olmazda.Fakat bu iş öyle bir çirkin kavga haline getirildiki malum çevreler tarafından artık kolay kolay barış ortamında çözülmeside çok zor görünüyor. Zaten bu işi sömürenlerde bugünee kadar bu işin çözümsüzlüğünden nemalandılar ve o nedenle çözümü gerçekte asla istemediler.Rejimi yok etme sembolü haline çevirdikleri araç ellerinden gitmesin diye.

Burada tekrar bu konuyu (başörtüsü) yazmadan, yine sitede daha önceki başörtüsü ile ilgili yazılarımı vereceğim link olarak. Ve ruhbanların alim olmadığını ifade eden yazılarımı vereceğim öncelikle link olarak. Ki canan kardeşimiz hem kimlerin peşinde olduğunu, hem kendi ne niyette olduğunu daha iyi anlasın,hemde yazılarımızı okuyan kardeşlerimiz kimin ne derecede ilim bilgi dahilinde ve dosdoğru bilgiler vermeye çalıştığını anlasın, anlayabilsin.Bugün İslam coğrafyası hangi yanlışların kahrını, cezasını çekiyor bir kez daha anlaşılsın.

İnsanların aynı din içinde dahi farklı anlayışları kabulleri olabilir. Bunun hangisinin yanlış, hangisinin doğru olduğunu ve Allah katında karşılığının ne olduğunu ancak din gününde öğrenebileceğiz. O nedenle hiç bir kardeşim Allah'ın avukatlığına haşa soyunmak anlamına gelen cahilce ve çok ağır bir günah olan davranışlara yaklaşmasın. Bu yazı sonunda tavsiyem budur.

http://www.ravda.net/rf/include.php?path=forum/showthread.php&threadid=60792

http://www.ravda.net/rf/include.php?path=forum/showthread.php&threadid=60789

http://www.ravda.net/rf/include.php?path=forum/showthread.php&threadid=60796

Bu mesaj 2 kez ve en son Berraksu1 tarafından 21.04.2008 - 13:07 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.04.2008 - 12:36
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
tesettür emrine inanmayan biri buraya ne yazarsa yazsin...samimiyetsizdir...!!!!

1686 Mesaj -

Bencede buyursunlar baksinlar...siz degilmisiniz ki bizi sürekli sikayet edip benim iicin terörist diyen...

niye?...

Basörtüsü emrine inandim diye...Kuranin tüm emirleri gibi onada iman ettim diye...Diger hakaretlerinizi yazmiyorum...bile...

bu cennete girecekse cennetin kokusunu bile duymak istemiyorum diyen siz degilmiydiniz?!...

bencede benim yazdigim her seye baksinlar bide sizinkilere...Sizin siyasi görüsünüzü begenmiyorum...hayata durusunuzu begenmiyorum....annemde basini örter,kiz kardeslerimde...ama ben ve esim böyle bir emir olduguna inanmiyoruz diyen siz degilmisiniz?!ve yasantimizda buna göre diyen siz degilmisiniz...?!

isteyen istedigini yapar...benim haddim degil kimseye bir sey söylemek ama...sen inanmiyorsun diyede....sana eyvallah diyecek degilim...sizin aynel yakin olundugunuz bilinmekte...biz fakirlerin ilmi sizinle bir olabilir mi hic?!!!!ne haddimize...

Ne isterseniz onu yazin....ama tesettür emrine inanmayan biri buraya ne yazarsa yazsin...samimiyetsizdir...!!!!

Simdilerde moda oldu aydinlik kesim...Mubarek Kurandan ayetlerle süslüyor laflarini...Ama nefsine uyanlari...Uymayanlarida o zaman öyleymis deyip arap halkini assagalayip...senaryolarini tamamliyorlar...

siz burdan gitmezsiniz...gitsenizde binbir isimle geri dönersiniz...öyle degil mi aydinlarin piri abimiz...

Ekleme Tarihi: 21.04.2008 - 13:26
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
farandag su an offline farandag  

251 Mesaj -

En Son On: 17.06.2008 - 15:57
selamun aleykum ...

cananablam...
bu zatı muhterem alım zat,duzelmek ıstememkte yardımda ıstememkte goruldugu uzre,ınandıgını soyledıgı yalanların hepsı gun gelıp kendısıne bır bır gosterılıp yalanladıkları kabuletmedıklerı ayetlerın hesabı sorulunca dın kardeslerım bana soylemedı uyarmadı dıyemez. ama bır yere kadar bu tüt ınsanların kabullenmemeyı ılke edınmıslerdır hasa desenızkı evet bas ortusü gereksız ve sacma hemen muhalefet ıcın baslarlar olurmu kardesım madem oyle neden herdınde var neden meryem analar rahıbeler ortulu ozaman derler oysa sımdı kabul etmez,

amac muhalefet olsun amac ınsanlar bır bırıne dussun .supheye dussun,araları acılıp huzur olmasın ınsanlarda kotumserlık kabul etmemezlık hatta ınkarcılıga kadar gıderler verdıklerı ayetlerı sadece kendı hurafelerını desteklemek ıcın yanlıs yorum yapmak ıcın ugras gosterırler sonrada en ıyı musluman en ıyı alım en buyuk vatan sever gıbı karsımıza cıkarlar,

dedımya ablam ben bu vatandasa cevap vermekten bıktım ınanc kalpte olur ımanın temelı gormedıgını de kabullenmek oldugunu bılmıyorsa sartlar sunuyor sorguluyor yada sorguladıgını sanıyorsa hem kendı ıcın hem dıger ınsanlar ıcın tehlıke arz eder ...bence sızde bosverın sahsına cevap vermeyı zıra ona cevap verırken bazen bızlerı hıddetlendırıp gunah ısleyecek yada kıbre goturecek durumlara dusurebılır ısteyerek yada ıstemeyerek ona yardım dusunurken kendımıze zararımız olur vesselam

ya bıde eklemelerı kıyaslayın dıyorya sanıkı bu kadar tepkıyı sız alıyorsunuz, la havle...

selam ve dua ıle
Ekleme Tarihi: 21.04.2008 - 16:36
Bu mesajı bildir   farandag üyenin diğer mesajları farandag`in Profili farandag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Benim işim kavga değil.....

226 Mesaj -

Canan kardeşim doğrusu belki olumlu bir şeye sebep olur diye son yazımı yazdım. Fakat yanılmışım.Daha önce sahip olduğunuz defalarca nahoş sonuçlar veren maksat ve düşünceleriniz hiç değişmemiş üzülerek gördüm.Hala kıyısından köşesinden bir şeyler bulup acaba bu adamı siteden nasıl attırırım düşüncesindesiniz maalesef.Bunu daha önce defalarca apaçık ve alaylı sözlerlede ifade ettiniz. Bir müslümanın bir müslümana kafasına uymuyor diye afaroz zihniyeti takınanabileceğini hangi ayetten öğrendiniz, söylermisiniz ?

Bana cevap olarak yazdıklarınızın hala yazdığım konularla hiç alakası olmayan yalnızca tartışma, mücadele için yazılan ve içine istihza dolu dolgu takviyesi yapılmış boş fayda içermeyen yazılar olduğunun farkındamısınız ?

Allah'a and olsun ben ne size nede başka bir kardeşimize burada hakaret anlamında hiç bir karşılık vermedim. Terör estirme sözüne gelince, bana cevap olarak yazdığınız tüm yazılarınıza ve benim bunlara sözde muhatap olduğum yazılarıma tekrar bir bakılsın, bakınız.Beni o iafedelerde bulunmaya mecbur eden düşüncenin haklılığı veya haksızlığı hemen ortaya çıkar.

Bir müslüman hele hele bir bayan mümin kendi zihniyetine uymuyor diye bir erkek mümini nasıl ve hangi Kuran hükmüne dayanarak İslami düşünce üzerine oluşturulmuş bir siteden attırmak için dürüst olmayan yolları deneyebilir ?

Ben bu üzücü durumlara rağmen yinede size kızgın değilim. Allah doğruları anlamayı nasip etsin diye dua etmekteyim. Fakat faydasız tartışmalarla ve sözlerle günaha girmekte istemiyorum. Çünkü sonuçta siz benim hiç bir sözümü kabullenmemek ve bununla birlikte tüm yazılarımı çatışma nedeni olarak kullanmak yolunda azmetmiş durumdasınız.

Farandag kardeşimize gelince bu söylediklerim onun içinde geçerli başka bir şey ilave etmemede gerek yok.

Artık yersiz tartışma çıkaracak yazılarınızada cevap vermeyeceğim. Bilesiniz.

Benim ne niyette ve nasıl bir müslüman ve nasıl bir vatan evladı olduğumun ispatı yazılarımın tümünde apaçık ortadadır.
Tereddüt eden kardeşlerim tüm yazılarım içinde inceleme yapıp görebilir. Diğer dini konular içindede güzel yazılarım var.Onlar "tüm yazıları" diye çağırdığınızda gelmiyor ayrıca bakmanız gerekiyor.

Selametle...

Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle

Bu mesaj 4 kez ve en son Berraksu1 tarafından 21.04.2008 - 17:49 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.04.2008 - 17:35
RE: ....

1686 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı Berraksu1

Canan kardeşim doğrusu belki olumlu bir şeye sebep olur diye son yazımı yazdım. Fakat yanılmışım.Daha önce sahip olduğunuz defalarca nahoş sonuçlar veren maksat ve düşünceleriniz hiç değişmemiş üzülerek gördüm.Hala kıyısından köşesinden bir şeyler bulup acaba bu adamı siteden nasıl attırırım düşüncesindesiniz maalesef.Bunu daha önce defalarca apaçık ve alaylı sözlerlede ifade ettiniz. Bir müslümanın bir müslümana kafasına uymuyor diye afaroz zihniyeti takınanabileceğini hangi ayetten öğrendiniz, söylermisiniz ?

Bana cevap olarak yazdıklarınızın hala yazdığım konularla hiç alakası olmayan yalnızca tartışma, mücadele için yazılan ve içine istihza dolu dolgu takviyesi yapılmış boş fayda içermeyen yazılar olduğunun farkındamısınız ?

Allah'a and olsun ben ne size nede başka bir kardeşimize burada hakaret anlamında hiç bir karşılık vermedim. Terör estirme sözüne gelince, bana cevap olarak yazdığınız tüm yazılarınıza ve benim bunlara sözde muhatap olduğum yazılarıma tekrar bir bakılsın, bakınız.Beni o iafedelerde bulunmaya mecbur eden düşüncenin haklılığı veya haksızlığı hemen ortaya çıkar.

Bir müslüman hele hele bir bayan mümin kendi zihniyetine uymuyor diye bir erkek mümini nasıl ve hangi Kuran hükmüne dayanarak İslami düşünce üzerine oluşturulmuş bir siteden attırmak için dürüst olmayan yolları deneyebilir ?

Ben bu üzücü durumlara rağmen yinede size kızgın değilim. Allah doğruları anlamayı nasip etsin diye dua etmekteyim. Fakat faydasız tartışmalarla ve sözlerle günaha girmekte istemiyorum. Çünkü sonuçta siz benim hiç bir sözümü kabullenmemek ve bununla birlikte tüm yazılarımı çatışma nedeni olarak kullanmak yolunda azmetmiş durumdasınız.

Farandag kardeşimize gelince bu söylediklerim onun içinde geçerli başka bir şey ilave etmemede gerek yok.

Artık yersiz tartışma çıkaracak yazılarınızada cevap vermeyeceğim. Bilesiniz.

Benim ne niyette ve nasıl bir müslüman ve nasıl bir vatan evladı olduğumun ispatı yazılarımın tümünde apaçık ortadadır.
Tereddüt eden kardeşlerim tüm yazılarım içinde inceleme yapıp görebilir. Diğer dini konular içindede güzel yazılarım var.Onlar "tüm yazıları" diye çağırdığınızda gelmiyor ayrıca bakmanız gerekiyor.

Selametle...

Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle

Siz had, sinir nedir bilmiyorsunuz abi...yazdiginiz özellikle kisisel sözlerinize bir dikkat ediniz...

"Terör estirme sözüne gelince, bana cevap olarak yazdığınız tüm yazılarınıza ve benim bunlara sözde muhatap olduğum yazılarıma tekrar bir bakılsın, bakınız."

terör estirme degil ....lütfen dogruyu yaziniz...teröristtir dediniz....ama benim icin pek bir anlam ifade etmiyor...size göre öyle olabilir....yani siz dediniz diye olacak ,öyledir diye bir anlam tasimaz...

"Bir müslüman hele hele bir bayan mümin kendi zihniyetine uymuyor diye bir erkek mümini nasıl ve hangi Kuran hükmüne dayanarak İslami düşünce üzerine oluşturulmuş bir siteden attırmak için dürüst olmayan yolları deneyebilir ?"

Ben nefsime uyup size bu konuda bir sey yazmiyorum...lakin yönetim deki kardeslerimizden helallik isteyin bence...burasi hic kimsenin tekelinde degildir...sizin burdan defalarca atilmanizin sebebi ortadadir....bu konuya girmek bile istemiyorum...sizin inanindiginiz ya da idda ettiginiz gibi bir pozisyonum olmus olsaydi...evet sizi burda birakin bir kelime harf bile yazmaniza müsade etmezdim....

"Bir müslümanın bir müslümana kafasına uymuyor diye afaroz zihniyeti takınanabileceğini hangi ayetten öğrendiniz, söylermisiniz ?"

müslümanlikta...islamiyette aforoz diye bir kelime olmadigi gibi zihniyetininde olmasi imkansizdir...gerci bilirsiniz siz...iste cahil aciklamalarini hosgörünüz artik...
Ekleme Tarihi: 21.04.2008 - 22:46
Bienlerle bilmeyenler hiç bir olurmu ????

226 Mesaj -

Canan kardeşim kullandığım afaroz kelimesi için bana öyle bir geri dönüş yapmışsınki Allah'a and olsun cahil kimdir ancak bu kadar anlatılabilir.Cevap vermeyecektim size fakat öyle kabul edilemez ve cahilce ithamlarda bulunmuşsunuz ki sizi mutlak aydınlatma gereği hasıl oldu.

Afaroz ortaçağ avrupasında dinde olmayan ruhbanların yine dinde olmayan bir baskı ve eziyet sistemine verilen addır.Yani dinden çıkarmak, atmak anlamına gelmektedir.Afaroz kelimesi avrupanın bu ortaçağ yaşamında öyle ağır ve eziyet dolu izler bırakmıştır ki hem hristiyanlık mensuplarının hem bu dinle alakası olmayan tüm inançlara sahip milletlerin din adına ve yaşamsal anlamda yapılan dışlamayı anlatmak için kullandıkları mecaz anlamda bir sözcük karakteri kazanmıştır.Benim burada bu kelimeyi sizin bana karşı olan davranışlarınız için kullanma maksadımda mecazi anlamda budur.

Kaldıki Avrupa bu anlayıştaki kiliseyi yaşamından defedip, ortaçağda bırakıp ilim ve fennin peşine takıldığı için bugünki seviyeye gelmiştir.
Sakın onların herşeyini takdir ettiğimi zannetmeyin. Allah dahi onlara bu dünyada çalıştıkları için karşılığını veriyor. Şüphesiz haksız işlerinin ve kendi milletlerine reva görmediklerini gelişmemiş yada gelişmeye çalışan ülkelere reva görmenin, bu ikiyüzlülüğün bedelini hu dünyadada ödeyeceklerdir. Öteki tarafları ise zaten bitik.....

Yoksa Canan kardeşim ben sizi burada ne bir hristiyana benzetmek istedim, nede onların aslında dinlerine uymayan bir anlayışlarını uyguladığınızı anlatmak istedim. Şayet bu son açıklamalarımdan anlayabilmek nasip olduysa benim üzerimde ne eziyete ve haksızlığa sebep olduğunuzu mecaz anlamda anlatmaya çalıştım.

Terör estirme sözüne gelince, terörü kim estirir düşünürseniz buradaki mecaz anlamıda yakalayabilirsiniz. Tıpkı afaroz kelimesinde olduğu gibi.Yoksa ben size teröristsiniz gibi gerçek kelime anlamında bir yakıştırma asla yapmak istemedim. Mecaz anlamda kelimeler anlaşılan sizin yaşamınızda hiç yok, yada onlardan köşe bucak kaçıyorsunuz. Neyse bundan sonra umarım gerekte kalmayacak bu tip değerlendirmeler yapmam için.

Buradan defalarca atılmama sebep olanda benim sözlerim değil, yazılarım peşinden maksatlı şekilde yazılan özellikle münakaşa çıkarmak için yazılan yazılardır.Bunun ispatıda yine sitede silinen ve tartışma çıkan bu yazıların detayında saklıdır.

Canan kardeşim artık bana geri dönmeyiniz lütfen. Ülkenin gerçek sorunları ve gerçek gündemi ile ilgili konularla ilgilenelim. Böylesi çok daha hayırlı olacaktır hepimiz için.

Selametle.....

Bu mesaj 1 kez ve en son Berraksu1 tarafından 23.04.2008 - 11:31 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.04.2008 - 11:10
...

1686 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı Berraksu1

Canan kardeşim kullandığım afaroz kelimesi için bana öyle bir geri dönüş yapmışsınki Allah'a and olsun cahil kimdir ancak bu kadar anlatılabilir.Cevap vermeyecektim size fakat öyle kabul edilemez ve cahilce ithamlarda bulunmuşsunuzki sizi mutlak aydınlatma gereği hasıl oldu.

Afaroz ortaçağ avrupasında dinde olmayan ruhbanların yine dinde olmayan bir baskı ve eziyet sistemine verilen addır.Yani dinden çıkarmak, atmak anlamına gelmektedir.Afaroz kelimesi avrupanın bu ortaçağ yaşamında öyle ağır ve eziyet dolu izler bırakmıştır ki hem hristiyanlık mensuplarının hem bu dinle alakası olmayan tüm inançlara sahip milletlerin din adına ve yaşamsal anlamda yapılan dışlamayı anlatmak için kullandıkları mecaz anlamda bir sözcük karakteri kazanmıştır.Benim burada bu kelimeyi sizin bana karşı olan davranışlarınız için kullanma maksadımda mecazi anlamda budur.

Kaldıki Avrupa bu anlayıştaki kliseyi yaşamından defedip, ortaçağda bırakıp ilim ve fennin peşine takıldığı için bugünki seviyeye gelmiştir.
Sakın onların herşeyini takdir ettiğimi zannetmeyin. Allah dahi onlara bu dünyada çalıştıkları için karşılığını veriyor. Şüphesiz haksız işlerinin ve kendi milletlerine reva görmediklerini gelişmemiş yada gelişmeye çalışan ülkelere reva görmenin, bu ikiyüzlülüğün bedelini hu dünyadada ödeyeceklerdir. Öteki tarafları ise zaten bitik.....

Yoksa Canan kardeşim ben sizi burada ne bir hristiyana benzetmek istedim, nede onların aslında dinlerine uymayan bir anlayışlarını uyguladığınızı anlatmak istedim. Şayet bu son açıklamalarımdan anlayabilmek nasip olduysa benim üzerimde ne eziyete ve haksızlığa sebep olduğunuzu mecaz anlamda anlatmaya çalıştım.

Terör estirme sözüne gelince, terörü kim estirir düşünürseniz buradaki mecaz anlamıda yakalayabilirsiniz. Tıpkı afaroz kelimesinde olduğu gibi.Yoksa ben size teröristsiniz gibi gerçek kelime anlamında bir yakıştırma asla yapmak istemedim. Mecaz anlamda kelimeler anlaşılan sizin yaşamınızda hiç yok, yada onlardan köşe bucak kaçıyorsunuz. Neyse bundan sonra umarım gerekte kalmayacak bu tip değerlendirmeler yapmam için.

Buradan defalarca atılmama sebep olanda benim sözlerim değil, yazılarım peşinden maksatlı şekilde yazılan özellikle münakaşa çıkarmak için yazılan yazılardır.Bunun ispatıda yine sitede silinen ve tartışma çıkan bu yazıların detayında saklıdır.

Canan kardeşim artık bana geri dönmeyiniz lütfen. Ülkenin gerçek sorunları ve gerçek gündemi ile ilgili konularla ilgilenelim. Böylesi çok daha hayırlı olacaktır hepimiz için.

Selametle.....

masallah pek bir özenmissiniz...

ama ici bos olduktan sonra...sirk kostuktan sonra özen olsa anlam ifade etmiyor haliyle....siz vatanimizi seviyorsunuz ya...yetiyor bize...cok bahtiyariz abi...ama isin icinde samimiyetsizlik olunca ancak bu kadar oluyor demek ki...

cumhuriyetciniz siz...ilerici, ellerinizde bayraklar...dilinizde laiklik namaleri yasin...ilericiniz ilerici...iyi ki varsiniz ...yoksa ne olurdu halimiz...

biz gericiyiz gerici...bilmeyiz hic bir sey...öyle kara cahil...öyle ya bizim elimizdekilerle sizin elinizdekiler bir mi!!!biz de kosulsuz teslimiyet var Yaradana!!!pazarlik yok...su ayet tam bana göre..bu hadis olmadi...uymaz bana demiyoruz...diyemiyoruz neden olsa gerek acaba..???

cok sükür hangi kelimenin ne anlama geldigini biliyoruz...

cahiliz dediysek o kadar da degil...ne de olsa egitimimizi cagdas,laik,cumhuriyetci ,ilerici,aydinlik okullarda aldik...göz kırpmatemel kuvvetli hamdolsun...

simdi dersiniz ki peki nasil böyle oldu mümine kardesiniz...hic benzemiyor...uymuyor aldigi egitime...

insan özüne ,fitratina dönüyor yeterki Rabbim istesin...ol!desin...

Taif`deki yagan taslar...ve Efendimizin(s.a.v) merhameti...

"Ey cebrail yapma...bunlar zalim ,bunlar gaddar...dilerim ki bunlarin neslinden müminler dogar..." atilan taslarla kan icinde kalan ayaklarina ragmen su cümleler döküldü Efendimizin(s.a.v.)mubarek agzindan:"Yarab bilmiyorlar...bilselerdi yapmazlardi...Hidayet verecek olan SENSIN..." müsvikler icin bile bu duayi ederken benim sizin icin söyleyecek sözlerim ancak dua olabilir...

bide ricam olucak...bari basliklariniz farkli olsun...yani hep ayni nakarat...

kusura bakmayin....benim derdim sizinle olamaz abi...siz yazdiginiz sürece ...buraya ekleme yaptiginiz sürece benim de size diledigim konularda cevap verme,ekleme hakkim vardir...bunun tersini kimse idda edemez...rahatsiz olunca siz nerelere basvurmaniz gerektigini iyi biliyorsunuz...yaparsiniz da süphem yook...

selamete elbet selamet...[
Ekleme Tarihi: 22.04.2008 - 12:09
Bakınız Mevlana ne demiş bilmek hakkında......

226 Mesaj -

Sen ne kadar bilirsen bil,senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
[ Hz.MEVLANA ]

Yani özetle Hz. Mevlana "sen ne kadar bilirsen bil, ne kadar anlatırsan anlat, senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır." demiş ve bu söz üzerine (boş, anlamsız olmamak kaydıyla) söz söyleyen, söyleyebilen çıkamamıştır.

Selametle.....

Bu mesaj 1 kez ve en son Berraksu1 tarafından 22.04.2008 - 12:28 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.04.2008 - 12:24
Asimin Nesli su an offline Asimin Nesli  
dünyada ölümden başkası yalan

78 Mesaj -

En Son On: 24.05.2015 - 03:53
Cinsiyeti: ----- 
berraksu katot ben anot.. taban tabana zıt iki kişiyiz.
demem odur ki berraksuyu(berraklık nerden geliyorsa) ancak bir zıttı paklar..
Zaman diliyorum. azıcık zamanım olsa da bi güzel müzakereler yapsak değil mi berraksu..
biraz sağdan biraz soldan alıp ve hepsini karıştırıp ortaya adamakıllı bir yemek koyamayan zevatı çok severim.
hele bir de kendilerinden başkasını cahil,işe yaramaz gören kendilerini efendi gerisini hizmetçi görenleri de çok severim.
Seni de çok sevdim Berraksu.
Fırsat bulunca ravdada ilk senle, senin konularla ilgileneceğim.
Önce biraz zaman bulup araştırmalar yapmalıyım..
sonra da suyun berraklığını ölçeriz hep birlikte..
ne dersin? uygun mu senin için de?

Ey türk egemenliğine sahip çık, çünkü başka türkiye yok. bu vatan bizim.

Severim severim dedim ama sevmediğim tiplerde vardır. o da her lafa bu tür sloganik laflar ekleyip klişeleşmiş sözlerle susturma taktiği uygulayan, bazı değerleri kullanıp milleti galeyana getirmeyi dileyen tiplerdir.bu tiplerin başında da malumunuz tözken gelir
bu açıdan da sevmedim seni berraksu.

ben türk değilim. ama bu vatan benim..büyük dedem çanakkale şehidi, amcam kıbrıs şehidi.. ve değişik savaşlara gidip de bir daha dönemeen ne oldukları bilemeyen bir çok atam da bu vatan için şehid oldular.Bu sebeble kusura bakma kardeş. bu vatan en az sizin olduğu kadar benimdir, bizimdir de.

bak ben de senin gibi yazıyorum. az sağdan al az soldan. karıştır sun ortaya. isteyen istediğini alır. guzel olmuyor ama iyi taktik.

neyse ben bi ara gelir selam veririm.

ölümden gayrisi yalan..

Bu mesaj 2 kez ve en son Asimin Nesli tarafından 23.04.2008 - 01:13 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 23.04.2008 - 01:05
Bu mesajı bildir   Asimin Nesli üyenin diğer mesajları Asimin Nesli`in Profili Asimin Nesli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Vatan, Haçlıya ve siyoniste yamanarak ne gereği gibi sevilir nede korunabilir.

226 Mesaj -

Asimin Nesli kardeşim benim kişiliğim takip ettiğim yol konusunda eleştiri yapabilmek için öncelikle din ve dünya adına yazdığım yazıları iyice okuyup anlamak gerekir.

Yoksa kendi pencerenden şöyle bir bakıp bu kişide benim şablonuma uymayan haller var diye tümden şartlanmış bir bakış açısına sahip olacaksanız yazdıklarımı okumayın çünkü hiç bir faydası yok ve olmazda. Objektif, akılcı ve gönül gözüyle bakış gerek benim yazdıklarımı anlayabilmek için.

Benim burada yazılar yazıp bir şeyler anlatmak için uğraşma nedenim ülkemi ve ülkemin her ferdini ayrımsız sevdiğim için ve çok hassas bir süreçten geçmemiz nedeniyledir. Yoksa ne kimseye kendimi beğendirme nede hiç kimseyi küçük ve cahil görüp eleştirmek ve yermek gibi mantıksız bir isteğim ve davranışım asla olmaz, olamaz.

Vatan ve Türklük ile ilgili vurgulamalarıma ve bu konuyu ön plana çıkarmama gelince. Bu ülke Osmanlının feci şekilde bitişine sebep olan sürecin benzeri bir süreci yaşamak durumunda. Tıpkı o zaman olduğu gibi haçlılar ve onlardan medet umanlar ülkeyi tekrar bir kurtuluş savaşına doğru adım adım taşıyorlar.

Kurtuluş savaşı için akıl almaz bir mücadele verilirken ingiliz mandacısı padişah ve İstanbul hükümeti, ve menfaat çevreleri bu Cumhuriyetin kurulmasına sebep olan yani ülkeyi paramparça olmaktan kurtaran Atatürk başta olmak üzere tüm vatanseverlere hemde dini dahi bahane ederek karşı çıkmış, onları hain ilan etmiş ve hatta arkadan vurmuşlardı.Osmanlının tasfiye edilmeyen askerleri dahi işgal kuvvetlerine yardım ediyorlardı. Padişahın emriyle tabi.

Şayet izlemişseniz KURŞUN YARASI dizisinde Osmanlı zabitlerinin Yunanlı askerlerin emrine girdiğini ve onlara itaat ettiğini görmüşsünüzdür. Yine yepyeni bir dizi olan KARA YILAN dizisinde Osmanlı askerlerinin kurtuluş için mücadele veren ve Fransızlarla savaşan insanlarımıza karşı nasıl bir mücadele içinde olduğunu görmüşsünüzdür.

Diyeceksinizki dizilerle neden örnek verdiniz. Apaçık ortada, o kurtuluş savaşı döneminde, dizilerde dahi aksettirilmeyen vahim tablolar yaşandı bu ülkede.Bir ilimizde Yunan askerleri davullu zurnalı Yunan bayraklarıyla karşılandı.Ne zamanki işgalin çirkef yüzü görünmeye başladı işte o zaman Atatürk'ün başlattığı mücadelenin ne kadar önemli olduğu gittikçe artan bir uyanışla anlaşıldı. Ne acıdır ki Cumhuriyeti kurmak için canlarını dahi veren vatanseverlerin kurduğu Cumhuriyetin nimetlerinden bu hainler, iki yüzlüler, mandacılarda faydalandılar. Şüphesiz Allah katında bu çarpıklığın ve ihanetin bedelleri onları bekliyor.

Tarih tekerrürden ibarettir. Hele hele tarihlerinden ders almayan milletler için bu tamamen böyledir.Geçmişte SEVR ile bu ülkeyi parçalayamayanlar bugün bunu ABD,AB ve İsrail'in çok çeşitli entrikalarıyla bu ülkeyi hem içerden hem dışardan hem ekonomik hemde siyasi açıdan tam anlamıyla bir kuşatma altına alarak yapmaya çalışmaktadırlar. Çünkü çok iyi bilmektedirler ki bu ülke öyle savaşla topla tüfekle yıkılması mümkün olan bir ülke asla değildir. Onun için hem devletini hem milletini ekonomik açıdan muhtaç ve sefil hale getirip, siyasi açıdanda zaafların içine sürükleyip ancak çökertilebilir.

Bugün bu haçlı ve siyonist sömürgecilerin Türkiye üzerinde tam gaz oynadığı oyunlar silsileside demokratikleşme, ortak olma martavalları adına budur.Bu ülke insanı bu gerçekleri ne kadar erken görürse bu vahim gidişattan o derece az sıyrıkla kurtulabilir. Yoksa çok ağır bedeller tüm ülkeyi beklemektedir.

Şunuda hiç unutmayalım. Vatan Allah katında özeldir. Ona gereği sahip çıkamayan milletler çok ağır bedeller ödemek ve gazablarla imtihan edilmekle karşı karşıya kalırlar.Haçlıya sarılarak özgür kalacağını ummak bir müslüman ülke için gaflet ve delaletin ta kendisidir. Bunu Kuran ayetleri söylüyor, Allah'ın Resulü söylüyor.Bunu geçmişte ve bugün İslam ülkelerinin maruz kaldıkları, yaşadıkları apaçık ortaya koyuyor.

Ne mutlu o insanlarımıza ki Osmanlının feci bitişine sebep olan borçlanma, toprak satışı, kapitülasyon ve benzeri vahim, yanlış işlerin yine boynumuza tekrar sımsıkı dolandığını görür uyanır ve çevresindekileride uyandırmaya çalışır.

Son olarakda diyorum ki bana eleştiri getirecek kardeşlerim öncelikle yazılarımı iyice incelesinler, anlasınlar sonrada delillerle, akılla ve mantıkla donanmış yorumlarla gelsinler. Yoksa sathi ve hiç bir mantığı ve dayanağı olmayan görüşler sadece boşa kürek çekmeye yarar, fayda üretmeye değil.

Bu mesaj 2 kez ve en son Berraksu1 tarafından 23.04.2008 - 11:37 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 23.04.2008 - 10:21
..

1686 Mesaj -

Vatan, Haçlıya ve siyoniste yamanarak ne gereği gibi sevilir nede korunabilir...

Vatan böyle de savunulmaz....

hepimiz sehit torunlariyiz...imanla kazanildi....bu vatan imanlada korunur....

öyle balo salonlarinda valslerle olmaz...böyle....darbe,cunta hesaplariyla hic olmaz...!!!

Allah Allah nidalariyla kazanildi...

Beled suresinin son üç ayetini okuyabiliriz:

“İşte böyleleridir vicdan sahipleri; inkârda ısrar edenler ise vicdansız olanlardır: tarifsiz bir ateş onların üzerine güdümlenmiştir.”

Demek ki 'iman'ın maksadı vicdan 'yeminine' sadakattir.

neymis önce iman...

bakin vatanperlik diye insanlar samanizme yönelmis....ellerinde türk bayraklari, dillerinde laiklik,beyinlerinde cuntalar,darbeler...

biraz bu konularda da görüs belirtiniz...sayfa sayfa yaziniz ki inandirici olsun...

neden....bu konular da tek kelime yazmiyosunuz?!....türkiyenin gündeminde bunlar da var...sizin cerceve de dar galiba abi ne dersiniz...?!

yoksa vatani icin hersey mübahtir...sözünü baz azalarak es mi geciyorsunuz..

selametle

Bu mesaj 1 kez ve en son cananberraramazan tarafından 23.04.2008 - 12:46 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 23.04.2008 - 12:45
Asimin Nesli su an offline Asimin Nesli  

78 Mesaj -

En Son On: 24.05.2015 - 03:53
Cinsiyeti: ----- 
kusura bakmayın ama yazılarımı inceleyin demekle neyi kastettiğinizi anlayamadım.
Yazınıza yorum yazıyorsam, söz konusu yazıyı okudugum içindir.
Ve yorumum da yanlış gördüğüm hususları belirtip düzeltilmesine fayda sağlamaktır.
YBu yazınıza yorum yazmak için tüm yazılarımı okuyun diyorsanız kusura bakmayın derim. size ve yazılarınıza ayıracak o kadar zamanım yok. ayrıca tüm yazılarınıza değil okudugum yazınıza yorum yazıyorum. bir yazı için yazdıklarınızın tümünü okumaya yönlendirmeniz saçma bir düşünceden ibarettir.
Ben sizin kişiliğinize değil yazılarınıza yorum yazıyorum. yazdıklarınızı okudukça kişiliğiniz kendiliğinden ortaya çıkar zamanla..

iki de bir vatan kutsaldır der durursunuz. bu kutsiyetin nereden geldiğini tüm araştırmalarıma rağmen bulamadım.
Vatan sevgisi imandandır demeyin. bunun uydurma oldugu alimler tarafından ispatlanmıştır.
Söz konusu islam beldeleri olsa az cok anlarım. namus için, din için vatanımıza hep sahip çıktık. Gaziantepte Anasının başörtüsünü indirmeye kalkan fransız askerlerine 10 yaşındaki küçük kamil,şehit kamil, çakısıyla saldırıp şehit olurken bugün o başörtüsüne açıkça eller uzanmakta.. İslama, millete fransızdan daha fransız kalan ve islam kelimesini bile hazmedemeyenlerin hükümran olduğu bir vatanın kutsiyeti nereden kanaklanmaktadır acaba.?? Başka kelime kullanın çünkü islama göre bu vatan bu haliyle kutsiyetini yitirmiştir. Sadece Vatanımız , toprağımız, atalarımızın emaneti olup zamanında islamın bayraktarlığını yaptığı için sahip çıkmakta bu millet. yoksa islamın bu haliyle buraya atfettiği bir kutsiyet yoktur.sizin bahsettiğiniz kutsiyet ve bir islami sitede iki de bir buna başvurma sebebiniz nedir acaba?Çünkü benim bildiğim bu, Din duygusunu yitirmemiş halkımızı kullanabilmek için üretilen bir slogandan başka bişey değildir.

Kısaca şunu söyleyeyim ki farklı biri değilsin. Bu tarz yaklaşımlarla milleti bir tarafa yönlendirme sevdasında olan ve o sevdaların gönüllü havarileriyle her zaman karşılaşıyoruz.
sizi ve yazdıklarınızı iyi anlıyorum. ucunun nereye vardığını da çok iyi biliyorum.Amacınızı da sezebiliyorum. Milleti uyandırma diyorsunuz da inanan kim?
Önce siz uyanın bayım.. neyi ektiğinizi iyi düşünün ve ona göre kararınızı verin. Ektiğinizi biçeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.
Her birimize verilen dünya hayatı bir tarla gibidir. İyi hasad kaldırmak için dogru zamanda doğru ürünleri ekmemiz alacağımız hasad için faidemizedir.
Ekleme Tarihi: 23.04.2008 - 15:06
Bu mesajı bildir   Asimin Nesli üyenin diğer mesajları Asimin Nesli`in Profili Asimin Nesli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gaflet perdesi gözleri örtünce, zehir dahi ilaç diye kullanılır....

226 Mesaj -

Canan kardeşimle, Asimin Nesli kardeşimin cevaplarını birarada vereceğim.O nedenle son yazılarınızdaki düşüncelerinizin karşılığını umarım burada bulacaksınız. Tabi anlamak niyetiniz varsa ve anlamak nasipse.

Cevabını bulmakta zorlanmayacağınız sorularımla, yanıtlarınızı vereceğim. Ayrıca katkılarla detaylı izahatlarımda olacak tabi.

*Kuran'ı lafz olarak okumak, bilmek, onu ibadetlere şeklen yansıtmak dahi Kuran hükümlerinin yerine getirildiği yani Alah'ın bu halden razı olup onayladığı anlamına gelmez.

*Daha öncede verdiğim bir misali vereceğim.Yunan askerleri işgal halindeki Bandırmada sokaklarda devriye gezmektedir. Günlerden Cumadır.Savaşın yılgınlığından bir kısım halk camiye yönelirken bir kısım halkda kahve önlerinde ve sokakta boş boş vakit geçirmeye devam etmektedir.Bu cuma namazı için camiye gitmeyen insanları gören bir yunan subayı onları "Dininizin gereği için neden Cumaya gitmiyorsunuz" diye azarlar.Bu azar üzerine bir kısım halk daha isteksizce camiye yönelir.Asıl ibret camide olacaktır.Hoca hutbede halka hitaben bir kaç söz söyler ve Yunanlı subayı metheder "Bakın Yunan subayı dahi nasıl bizim dinimizi, ibadetimizi düşünüyor" der. Bu olayı yaşayan kişi camide hocanın ağzının payını vermemiş olup susmanın acısını ömür boyu taşıdığını ifade eder.

Burada bahsi geçen hocanın zihniyeti o kurtuluş döneminde İstanbul idareside başta olmak üzere çok yaygındı.Maalesef o çarpık ve Allah katından ancak gazab görecek anlayış bugün yine tekrar hortlamış vaziyettedir.Görünen odur. Yani bir yandan Allah Allah deyip haykırırken, sözde ibadet ederken, diğer taraftan haçlıya boyun eğip hizmetkarlık yapmayı kurtuluş olarak görme zihniyeti tekrar hortlamıştır.Kurtuluş savaşı sırasında bu zihniyet yüzünden çok ağır bedeller ödendi. Tarih tekerrürden ibaret olduğuna göre.....

*İman Kuran'ın hükümleriyle ve onun yaşamsal bağlantılarına ters düşmediği müddetçe GERÇEK İMAN anlamını kazanır. Yoksa bir kısım ayetleri alıp, onuda nefsine uydurarak sözde kabul edip, diğer ayetlerle, yani Kuran'ın genel ahkamıyla ve yaşamla bağlantısını koparmak ise ancak YANLIŞ İMAN olarak ifade edilir.Bugün İslam coğrafyasında çoğunlukla yaşanan halde budur.

*Allah yaşam içinde dinle ilgili ve yaşamla ilgili insanları imtihan etmek iradesiyle öyle ibret dolu imtihanlar ortaya çıkarır ki Yunus Emre'nin bir nefesinde Allah'ın kuluna "Gel sen beni benden seç" diye mesaj vermesi misali gibi eğriler ve doğrular eğri kişiler ve doğru kişiler ve ortam karışır. İşte burada bir müslümana düşen çok iyi düşünüp araştırarak ve akıl ve mantık dairesinde karar vermektir.

*Bir iki misal verelim karmaşa ortamlarını tanımlamak ve bu anlamda doğru davranışları tespit etmek için.
Atatürk ve dava arkadaşları her cephede düşman askerleriyle amansız bir mücadeleye girdiğinde, padişah ve istanbul hükümeti bu davranışın sahiplerini (kuvvayı milliye'yi)hain, dinden çıkmış olarak ilan ettiler ve ellerindeki askerlerle dahi işgal kuvvetlerine yardım ettiler. Hatta kurtuluş savaşını verenleri arkadan vurdular.Cumhuriyet yalnız dış düşmanlara değil kendini müslüman addeden iç düşmanlara karşıda mücadele verilerek kuruldu.

Şimdi söylermisiniz bana bu kuvvetlerden hangisi Kuran İslamının iman sahibi neferleriydi. Mandacı, ülkenin parçalanmasını kabul eden, kendilerine lütfen bırakılacak bir avuç toprağa razı olan padişah ve avanesimi, yoksa vatanın tümünü kurtarmak için canlarını mallarını herşeyini feda eden ve böylece Cumhuriyetin kuruluşunu sağlayan insanlarmı ?

*İkinci misalide verelim ki kavram karmaşası ve eğri ile doğrunun ayırd edilme meselesinin ne çetin bir iş olduğu nasıl akıl ve fikir sahibi gönül sahibi olmayı gerektiriyor ortaya koymuş olalım.Irak'ta Allah Allah deyip yabancı gazetecileri ve türk şoförleri kurbanlık koyun gibi büyük bir vahşetle kesenlerde Kuran ayetlerini haykırıyorlar ve hesaplarınca Kuran hükümlerini yerine getiriyorlar.
Bu vahşeti ise vatanlarını kurtarmak için yaptıklarını ifade ediyorlar.Oysa insanlıktan çıkarak vatan kurtarmak gibi bir sapıklığın Allah katında asla yeri yoktur. Allah'ın adıyla kendini isimlendirmiş terör örgütleride kendilerine göre Allah'ın hükümlerini yerine getirip canlı bomba, domuz bağı v.s gibi insanlık dışı en feci yollarla insanları öldürüyorlar, sakat bırakıyorlar.

Kaldıki Allah'ın bu tür işlerin hiçbirine rızası olmadığı gibi bu sapık ve zalim işlerin sahiplerini Allah katında çok ağır azaplar beklemektedir.
Şimdi tutup bu ülkenin cumhuriyet ve vatansever insanlarını üç beş maceracıyı bahane ederek ve bu her telden çalan yakalanmış üç beş kişiye benzetip cuntacı, muntacı, ergenekoncu gibi tam haçlının istediği ve dayattığı gibi karalamak, karalamaya çalışmak gibi kesinlikle iftira ve feci bir yalana sarıldığınızda, karşınızdaki insan sizi Allah adına iş yaptığını söyleyen ve Kuran ayetleride dilinden eksik olmayan bu sapkınlara benzetirse bu aynı, benzeri bir hata olmazmı ? Bu dini kullanan terör anlayışının ferdi olduğunuzu kabul edebilirmisiniz ? Asla diyeceksiniz haklı olarak. O zaman vatansever insanlara cumhuriyeti yıkmayı hedef edinen birilerinin darbe korkusuyla ortaya yaydığı akıl ve mantık dışı yanıltıcı ve gerçek vatansever duyguları öldürmeyi hedefleyen ağır hezeyanları kabul edip savunmayın.
Kaldıki bu darbe korkusu olanlar cunhuriyeti yıkmak gibi bir hedefleri olmasa, böyle bir korkununda sahibi olmayacaklardı.Yanlış işler peşinde olanlar tedirginlik ve korkulardan paçalarını asla kurtaramazlar. Korktukları hal ister gerçekleşsin, ister gerçekleşmesin bu böyle.

*Asimin Nesli kardeşim senin bende yanlış bulduklarının kesinlikle doğru olduğuna artık yeminle bile teminat verebilirim.Vatan konusu kutsaldır demiştim. Alimler böyle söylemiyor diye gerçekle zerre kadar alakası olmayan bir söz kullanmışsın.Hangi alimler ? Defalarca yazdım alimler PEYGAMBER VE VELİLER'dir diye.Yunus Emre'nin "Şimdi üçbuçuk okuyan derin danışman olur" diye nitelediği hoca, müftü dini lider uydurma şeyhler v.s değil.
Allah'ın velilerinin bize yansıyan eserleri vatan kavramının ne derece önemli bir kavram olduğunu apaçık ifade eder. Yine Allah'ın velileri bizzat kendileri vatanları için cephelerde savaşmışlardır.Bulabilirseniz SARI SALTUK adlı Allah'ın veli kulunun verdiği muazzam mücadeleyi bulup okuyun. Bunun gibi pek çok örnek var. Vatan kavramı için bunun tersi hükümler verenler ise Allah katında bitmişlerdir.
Daha fazlasınıda söylemeyeyim.

*Yazılarına vakit ayırıp hepsini okumayacağım diyorsun kardeşim Asimin Nesli. Zaten anlamayıda istemediğin yazıları birde okumazsan işte burada beni böyle bir sürü hezeyana cevap vermekle uğraştırır ve yinede hiç bir şey anlayamazsın kardeşim. Zaten bu yazıları yalnız senin için değil burada yazıları okuyan tüm kardeşlerim için yazıyorum. Bu emek bu gayret bunun için. Seninle boşu boşuna mücadele etmek için değil asla.Kimin emeğinin ne derece değerli olduğunuda din gününde apaçık görürüz merak etme.

*Ben farklı bir insan olmak için uğraşan değil, doğruları milletiyle paylaşmaya çalışan bir insanım. O nedenle benim şahsım için değerlendirme yapmak gibi maksatlı bir saçmalığa sarılmak yerine yazdıklarıma akıl mantık insaf ve izan doğrultusunda cevaplar vermen en doğru yol olur. Yok aynı şekilde devam edecekseniz kardeşim ne kendinizi yorun nede beni. Yani bu halde yazılarımı hiç okumayın ve hiçde cevap diye hezeyanlarla geri dönmeyin. Daha öncede dediğim gibi bu hal sizin açınızdan hiç ama hiçmi hiç samimi olmuyor.Okuyup anlayan kardeşlerim nasıl olsa çok. Bana onların anlayışlarıda yeter vatanım adına şükretmem için.

*Birde Nasreddin hocanın "göle maya çalma" fıkrasından esinlenerek darbe korkusunun şuuraltı tesiriyle yapılmış karikatüre bir kaç kelam edelim. Ben darbe isteyen bir insan olduğumu nerede ifade ettim, yada nasıl böyle bir hükme vardınız ? Allah yönetici bir güruhu yerlerinden giderecekse onun için irade edeceği sebepleri hayal bile edemezsiniz.
Osmanlının sonunda padişah ve istanbul hükümeti darbe ilemi gittiler ? Böyle bir sonu hiç bekliyorlarmıydı, hiç akıllarına geldimi ?
Devamlı bir şekilde darbeleri, hukuki olmayan hiç bir şeyi kabullenmediğimi ifade ettim. Bu işin önümüzde kesin zamanını bilmediğimiz bir süreçte yine bir kurtuluş savaşına dayanması ihtimalinin kaçınılmaz olduğunu ve bu baştaki kadroların yine takdiri ilahiyle uzaklaşıp toz duman içinden yine bir varoluş vücut bulacağını sebepleriyle anlattım,ifade ettim. Bu işide Osmanlının feci bitişi ve Cumhuriyetin kuruluşuna benzer bir hal olarak yorumladım.

Nasreddin Hoca Allah'ın veli bir kuludur. Allah ona güldür düşündür dediği için bu misaldir yaşamı ve ondan bize yansıyanlar.Ayet hükmündedir onun gerçek fıkraları.
O nedenle bu güzel fıkraya hiç uymadı bu karikatür diye düşünüyorum. Yanlış işlerden medet umanların Allah'ın hangi ayetine muhatap olacaklarını önümüzdeki süreçte göreceğiz.Yoksa anlamlı bir karikatür, bir fıkra tasvip ettiğim insanı bile hicvetse onu beğendiğimi ifade ederim.

Önümüzdeki sürece damgayı vuracak olan ne darbedir nede darbe korkuları. Öyle çetin ağır bedeller bekliyor ki bu güzel ülkeyi. Anlamak istiyorsanız şayet ülkenin nasıl bir süreçte olduğunu, Osmanlının son dönemini tüm çıplaklığıyla bütün acı yönleriyle veren bir tarih kitabı veya belgesel bulup iyice inceleyin derim.

*Son olarakda diyorum ki Padişah'ın emriyle işgal birliklerine yardım eden hatta onları bayraklarıyla karşılayan gaflet ve delalet içindeki bir yönetim ve ona uyan millet özelliğini taşımayalım. Çünkü bu hal ABD,İsrail ve AB üzerinden çeşitli oyunlarla ve yine ülkeyi idare edenler kanalıyla hakim kılınmak isteniyor.Bu işin sonu uyanış ne kadar geç olursa o kadar güç ve ağır bedellerle gelecektir.

Gözümüzün kör edilmesine fırsat vermemek için basının her kesimini objektif olarak gözlemleyelim. İyi düşünelim, iyi inceleyelim, iyi araştıralım.

Mübahele ayetine tabi bir müslüman olarak diyorum ki, İddia ettiklerim, savunduklarım, uyardıklarım gerçeğin ta kendisi değilse Allah'ın mübahele ayetindeki lanet beni her iki cihandada bulsun.

Yunus suresi, 100: Allah gazabı/pisliği aklını kullanmayanların üzerlerine yağdırır.

Fatr suresi, 5: Aldatan sizi Allah'ın adıyla aldatmasın.

Bu mesaj 4 kez ve en son Berraksu1 tarafından 25.04.2008 - 11:49 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 24.04.2008 - 12:37
AB VE AKP.'NİN KARŞILIKLI MENFAAT DAYANIŞMASI...

226 Mesaj -

AB, AKP'ninde talepleri doğrultusunda bu partiye direk veya dolaylı destek anlamında içişlerimize müdahale anlamında girişimlerine hız verdi.

Peki AB bizi birliğe almak içinmi bu çırpınışlarda bulunuyor. Asla. İstediği her türlü tavizi kopardığı AKP yi en azından aynı şekilde taviz verecek bir yenisini bulmadan kaybetmek istemiyor. Onun için bunca faaliyet.

Burada karşılıklı büyük bir dayanışma söz konusu. Fakat işin ilginç yanı bu ortak yürüyüşte AB devamlı alan hiç vermeyen, AKP ise devamlı büyük tavizler veren, hiç bir şey alamayan kesim görüntüsü sergiliyor.AKP ninde derdi zaten kesinlikle AB ye girmek falan değil, AB vasıtasıyla Cumhuriyetin temellerini yıkmak üzere bina edilmiş varlığını bir kazaya uğramaktan korumaya çalışmak.

Zaten ekonominin ABD ve AB ortak sinsi programlarının başarıya ulaşması nedeniyle alarm zilleri çaldığı bu ortamda, AKP denize düşen yılana sarılır misali bu haçlı yamyamlara dahada bir sımsıkı sarılmış durumda.

Tabi bu durumda AKP nin ne kazanıp ne kaybettiğini, ve de neler kazanıp neler kaybedeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz. Fakat ülkenin AKP ye bağlı olarak çok şey kaybettiği ve daha çok büyük kayıplarında bu gidişle söz konusu olacağıda apaçık ortada.

Misal olarak AB için AKP nin imzaladığı ek protokolde Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrısın tek temsilcisinin olduğunu kabul etmek gibi bir facia gerçek var. AKP her ne kadar bunu limanları rumlara açmak konusunda ülkedeki tepkilerden korkup ağır adımlar atsada, AB artık bunu uygulamaya koy yani rumları tanı, Türk kesiminide yalnız ve savunmasız bırak diyor.Askerlerini Kıbrıstan çek diyor. Şüphesiz bu gerçekler halkın gözünden devamlı olarak saklanmaya çalışılıyor.

301'in değiştirilmesi konusu AB tarafından ısrarla dayatılması ve son kabul edilen haline bile "Uygulamada bir görelim" gibi küstahça yaklaşımlarda bulunulması ülkemizin hayrınamı ? Asla.

AB, Uydurma Ermeni soykırımı içinde maksadına sinsi sinsi, adım adım yaklaşıyor.Nasılmı ? Artık SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI, ERMENİ SOYKIRIMI YALANI gibi sözcükleri kullanmamızı istemiyorlar. Bu konudan bahsederken "1915 OLAYLARI" dememizi istiyorlar. Bu girişim, Ermeni soykırımını hile ile biraz daha sonraki safhalarda kabul ettirmek için bir aşamadır. Sakın yanılmayın. AB ülkelerinin çoğunda Ermeni soykırımı yasası kabul edilmiştir. Hatta bunların ağababalarının sınırları içinde Ermeni soykırımı yoktur dediğiniz anda içeri tıkılırsınız.

Birşeyi özellikle takip etmenizi bu konuda ne süreçteyiz anlamanız için özellikle rica ediyorum.Hükümetin bilhassa son bir iki ay içinde SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI, ERMENİ SOYKIRIMI YALANI gibi sözcükler kullanıp kullanmadığına ve bundan sonrada kullanıp kullanmayacağına biraz dikkat edelim. Bakalım neler göreceğiz.

Ey benim güzel vatanımın çilekeş insanları ben dindarların temsilcisiyim diye ortaya çıkan aslında ABD tarafından "ılımlı islam" adı verilen fitnenin ürünü olarak oluşturulup, türlü oyunlarla iktidara getirilen AKP yi tanımak için, anlamak için, bu partiyle dış ve iç ortaklarının daha nasıl hatalar yapması, ülkene daha nasıl zararlar vermesi gerekiyor ki sen artık uyanıp onlara derslerini verebilesin.

Ali İmran Suresi, 100 : Ey iman edenler! Eğer kendilerine daha önce kitap verilenlerden herhangi bir topluluğa uyarsanız, onlar sizi imanınızdan çevirip kafir yaparlar.

Maide Suresi,51-52 : Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyiniz. Onlar birbirlerinin dostlarıdır. Sizden kim onları dost edinirse, hiç şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimleri doğru yola iletmez. Nitekim kalplerinde hastalık olanların ‘ne yapalım, başımıza bir felaket gelmesinden korkuyoruz’ diyerek o Yahudi ve Hıristiyanların arasında koşuşturup durduklarını görürsün... Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Dünyada rezil, ahirette de büyük bir azaba duçar olarak hüsrana uğramışlardır.

Bu mesaj 5 kez ve en son Berraksu1 tarafından 11.05.2008 - 10:50 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 10.05.2008 - 11:10
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 855 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60197 saniyede açıldı