apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » İLAHİ & EZGİ SÖZLERİ » ilim ve ticaret

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
mithat_hasanoglu su an offline mithat_hasanoglu  
ilim ve ticaret

17 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 10.03.2007
En Son On: 04.01.2013 - 14:06
Cinsiyeti: Erkek 


Tarihimizde halkın ve siyasilerin ufkunu açan, ilim hareketlerini yönlendiren, geçmişle gelecek arasında ilim köprüsü olan âlimlerimizin hepsi kendi elinin ekmeğini yemişler.

Onun için alimlerimiz, Gazali, Kuduri, Zeccac, saatçi, iplikçi, çömlekçi, camcı,… gibi isimlerle anılmışlardır.

Çağın en küçük sorunu sizi yakından ilgilendirsin ama işin dedikodusuyla vakit geçirmek yerine sorunu çözecek işlere girişiniz.

“Ya öğreten olunuz, ya öğrenen olunuz, ya dinleyen olunuz veya bunları seven olunuz sakın beşinci olmayınız” ama bütün bunları yaparken kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz gideriniz.

Geçim vasıtası olan ziraat, sanayi, memurluk ve ticaret içinden ticaret daha fazla övülmüştür sevgili peygamberimizin dilinden.

İnsanların ticari ilişkileri, evlilikleri, siyasi oluşumları, bilgi alışverişleri sözlü ve yazılı olmaktadır. “Aldım, sattım, vereceğim, geleceğim, gideceğim, göndereceğim, yapacağım” gibi bağlantıyı ifade eden sözleri kişiyi bağlar.

Eski adıyla taahhüd, yeni adıyla duruma göre sözleşme veya anlaşma diye ifade ettiğimiz bu sosyal ilişkilerimizin ifade aracı olan sözleşmeye çok önem vermemiz gerektiğini Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’inde birçok yerde tekrarlamasıyla dikkatimizi çekmektedir. (Maide 1)

Biz, işimizi, aşımızı, kültürümüzü, siyasetimizi, şahsiyetimizi, ticaretimizi, sanatımızı, imanımız doğrultusunda düzeltmek durumundayız.

Ticaretin de kurallarını Allah koymuştur. Onlara uyacağız.

Altının ayarını milyemle ölçerken, demiri tonlarla tartarken ölçüde ve tartıda eksik tartmayacağız.

Karışımlarda hile yapılmayacak, kişilerin veya devletlerin bilgisizliğinden yararlanılarak aldatma tarafına gidilmeyecek. Kişilerin hakları gözetilecek. Kafir de olsa hakkı yenmeyecek.

Rıza pazarlığına dikkat edilecek. Rabbimiz buyurur: “Ey iman edenler, mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak aranızda rızanızla yaptığınız ticaret müstesna. Nefislerinizi öldürmeyin. Muhakkak Allah sizi çok esirgeyendir.” (Nisa suresi 29)

Zaruret veya bilgisizlik nedeniyle razı olanlar aslında razı olmamış sayılırlar.

Avrupalıların, Amerika yerlilerine renkli şarap şişelerini verip ellerinden altınlarını aldıkları gibi açlıktan ölmek üzere olan insana “Elindeki yarım kiloluk külçe altını verirsen bu yarım ekmeği veririm” diyen bu kişi “Altını rızasıyla aldım” derse geçersiz olur.

Müslüman önce aldatmaz, sonra aldanmaz. Aldanma ile aldatma arasında tercih zorunda kalırsa aldanmayı tercih eder.

Çocuk köle ticareti yapanlar, organ ticareti yapanlar, uyuşturucu ticareti yapanlar, kadın ticareti yapanlar, hazineyi hortumlayanlar, bunların hepsi batıda eğitim görmüş, İngilizceleri ve bilgisayarları ile dünyayı avuçlarının içi gibi bilen insanlar.

Bunlar, gıdasını alamamış insanlardırlar. Tenimiz topraktan geldiği için gıdası topraktan geliyor. Onu helal ve temiz olarak kazanıp kullanırken canımız Rahmandan geldiği için onun gıdası Rahmandan gelir. O gıda Kur’an’dır.

Çin’in kâselerini Bursa’ya getiren, Bursa’nın ipeğini Yemen’e götüren, Yemen’in kahvesini Hindistan’a taşıyan, Hindistan’ın cevizini Viyana’ya ulaştıran, Viyana’nın çeliğini İstanbul’a getiren, İstanbul’un İslâm ahlakını, edebini, edebiyatını, nezaketini, nezafetini gittiği her yere nakış nakış işleyen hassa tacirleri gibi siz de dünyayı dolaşın, “İlim Çin’de de olsa gidin alın.”

Ekleme Tarihi: 23.01.2008 - 20:56
Bu mesajı bildir   mithat_hasanoglu üyenin diğer mesajları mithat_hasanoglu`in Profili mithat_hasanoglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 75 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
SaDeCeDoSTLuK (44), lal_i reyhan (25), metin memet (49), guclu64 (40), aðlagözler.. (43), istilam (40), erenakc (39), orhankebab (49), isra82 (38), salim_sahin (35), p.bahar (38), _SessiZ_SürgüN_ (31), gora34 (49), stafine (50), musabofuhud (34), senolsaid (41), h_samhal (44), nakiates (63), uhut (42), cantürk6167 (49), Muhammed88 (32), bugraaa (36), ali42 (50), xmavilixx (36), AKIFKUCUKAVCI (34), emekli (71), CecenMehmet (49), bizler (43), tembel (49), EVDEKiYABANCI (41), zinnet (50), asamed polat (36), computerbuhara (36), geC_Ce (36), Semnur&Sebnem (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.85935 saniyede açıldı