generique colchicine ivermektin generique stromectol fluvoxamine kamagra cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » İnsanlık öldü denmesin diye

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
**Su_DamlasI** su an offline **Su_DamlasI**  
İnsanlık öldü denmesin diye

1420 Mesaj -

En Son On: 07.04.2013 - 11:54
Cinsiyeti: Bayan 

İki genç, birini tutup Hz. Ömer’in huzuruna getirirler:
- Bu delikanlı babamızı öldürdü. Davacıyız.
Hz. Ömer suçlanan gence sorar:
- Söyledikleri doğru mu?
- Evet doğru.
- Peki niye öldürdün?
- Ben hali vakti yerinde olan bir insanım, gezmeye çıkmıştım. Çok sevdiğim güzel bir atıma ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden meyve yemesine engel olamadım, bu iki kardeşin babası, içeriden hışımla çıkıp, atımın başına bir taş attı, beyni sarsılan atım oracıkta öldü. Çok üzüldüm, adeta kendimi kaybettim, o şuursuzlukla bir taş alıp babalarına attım. Taş babalarının başına geldi ve oracıkta hemen öldü. Arkadaşlar beni yakalayıp size getirdi, durum bundan ibaret.

Hazret-i Ömer dedi ki:
- Suçunu kabul ettiğine göre, cezana da razı olman gerekir. Öldürülmen gerekir.
Genç, bir maruzatta bulunur:
- Ben zengin biriyim, ayrıca, babam vefatından önce bana epey bir altın bıraktı. Gelirken kardeşim küçük olduğu için bunları saklamak zorunda kaldım. Şimdi siz bu cezayı hemen infaz ederseniz yetimin hakkı zayi olacağı için Allah indinde sorumlu olurum. Bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeşime teslim eder gelirim.
- Peki senin kaçmayıp tekrar geleceğini nereden bilelim? Yerine birine bir kefil bulabilirsen git.

Genç, oradakilere bir bakar ve der ki:
- Bu zat benim için kefil olabilir.
O dediği zat, Amr ibni As hazretleri idi. Hazret-i Ömer ona der ki:
- Ya Amr, kefil oluyor musun?
O yüce sahabi tereddütsüz şöyle der:
- Evet, ben kefilim.

Genç serbest bırakılınca memleketine gider.
Üçüncü günün sonunda vâkit dolmak üzeredir ama gençten hiçbir ses seda yok. Medine'nin ileri gelenleri Hazret-i Ömer'e, gencin gelmeyeceğinin anlaşıldığını, dolayısıyla Amr ibni As'a yapılacak kısas yerine maktulün diyetini vermeyi teklif ederler. Fakat gençler razı olmayıp, "Babamızın kanının yerde kalmasını istemiyoruz" derler.
Adaleti dillere destan olan şanlı Ömer:
- Merak etmeyin, kefil babam da, oğlum da olsa fark etmez, cezayı infaz ederim.
Amr ibni As hazretleri der ki:
- Ben de sözümün arkasındayım, infaza hazırım.

Talimat üzerine idam için sehpa sandalye hazırlanmaya başlanır. Bu sırada, uzaklardan bir atlının geldiği görülür. Oradakiler az duralım belki genç geliyordur derler. Az sonra gerçekten genç, kan ter içinde kalmış atı ile çıka gelir. Hazret-i Ömer gence der ki:
- Evladım neden geldin, nasıl olsa kefilin vardı?
Genç der ki:
- Ahde vefasızlık etti, sözünde durmadı denmesin diye geldim.
Hazret-i Ömer sorar:
- Ya Amr, sen bu genci tanımıyorsun, niye kefil oldun?
- Ya Ömer, nereden tanıyayım, genç, o kadar kimse içinde hüsnü zan edip, beni seçti. Ben de insanlık ölmüş denmesin diye kabul ettim.

Davalı gençler söze karıştılar:
- Biz bu davadan vazgeçtik.
Hazret-i Ömer onlara sorar:
- Ne oldu, az önce "babamızın kanı yerde kalmasın" diyordunuz, niye vazgeçtiniz?
Gençler şöyle der:
- Dünyada merhametli insan kalmamış denmesin diye.

Ekleme Tarihi: 06.09.2007 - 13:41
Bu mesajı bildir   **Su_DamlasI** üyenin diğer mesajları **Su_DamlasI**`in Profili **Su_DamlasI** Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  

1686 Mesaj -

En Son On: 17.08.2009 - 13:01
HARIKAYDI ABLAM COK ALINMASI GERKEN MESAJ VAR SU CIRKINLESMIS DÜNYADA
Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 06.09.2007 - 13:45
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
aliye72 su an offline aliye72  

103 Mesaj -

En Son On: 29.10.2012 - 00:33
Allah Razı Olsun ABLACIGIM COK GÜZEL OLMUStelaşlızamanin insanlariylan simdiki insanlar arasinda coook fark var.ELLERINE SAGLIK.
Ekleme Tarihi: 06.09.2007 - 14:34
Bu mesajı bildir   aliye72 üyenin diğer mesajları aliye72`in Profili aliye72 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
-bahar- su an offline -bahar-  

292 Mesaj -

En Son On: 16.01.2009 - 10:44
Cinsiyeti: ----- 
rabbim razı olsun gerçekten ibretlik bir konu

paylaşım için saol kardeşim

Ekleme Tarihi: 07.09.2007 - 20:16
Bu mesajı bildir   -bahar- üyenin diğer mesajları -bahar-`in Profili -bahar- Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
saran su an offline saran  

99 Mesaj -

En Son On: 21.07.2008 - 12:20
Allah Razı Olsun

su abla...

Ekleme Tarihi: 07.09.2007 - 22:35
Bu mesajı bildir   saran üyenin diğer mesajları saran`in Profili saran Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
havva nene su an offline havva nene  
Themenicon   

83 Mesaj -

En Son On: 08.10.2010 - 10:57
ya ne diyeyim ALLAH razı olsun .. hep beni üzen konular okudum bu akşam ama bu anlattığın kıssa yüzüme az da olsa tebessüm getirdi RABBİM böyle insanların sayısını çoğaltsın.Umut var vede iyimser olalım kardeşler. Selam ve dua ile........
Ekleme Tarihi: 07.09.2007 - 22:58
Bu mesajı bildir   havva nene üyenin diğer mesajları havva nene`in Profili havva nene Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Cinsiyeti: Erkek 
S A SU DAMALASI BACIM GÜZEL BİR ANEKTOT AMA NERDE BÖYLE YAPACAK İNSAN

BENCE NE İNSAN NEDE HÜKÜM VERECEK MERCİ VAR HATIRLARMISINIZ 2.VEYA 3

AY ÖNCE BİR KIZ ÇOCUĞU DÜŞTÜ ÇUKURA BABA DAVADAN VAR GEÇTİ PARA

YI ALDI BEN İNANAMADIM HALA telaşlı NEYSE ELLERİNE SAĞLIK İNŞALLAH İNSANLIK

ÖLMEMİŞTİR BENCE ÇOKTAN GÖMDÜLER BİLE İNSANLIĞI KUSURUMA BAKMAYIN

SELAM VE DUA İLE
Ekleme Tarihi: 08.09.2007 - 00:48
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 621 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kilimlili67 (47), EnToRia (39), cihankarasan (56), rahmali (60), beyazyol (44), hmurat (50), Sweet-Bircan (31), calinan_kalp (43), bobmalley (34), kerim71 (50), talip-ibrahim (38), kan-ka (50), behlül72 (52), n.nakla61 (40), yasinbirel80 (44), zuhre yildirim (44), SnNmMc (37), tarik82 (42), akin123 (37), MertTurk (43), *hira* (35), zaferburgu (49), mademney (42), esli (61), sipahii (43), gokhan (46), ISLAM_GUNESI (40), veteriner54 (42), meryem03 (40), engino (46), yol_cu (42), koyuncu339 (39), fizikcimrt (49), fgdibo (36), salem (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53907 saniyede açıldı