stromectol lopinavir ritonavir ivermectine ivermectin kaletra naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ALLAH VE RESÛLÜNÜ SEVEN SIKINTILARA SABRETSİN

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    ALLAH VE RESÛLÜNÜ SEVEN SIKINTILARA SABRETSİN

171 Mesaj -

En Son On: 05.02.2007 - 15:32
Cinsiyeti: Erkek 
İbn Abbâs [r.a] anlatıyor: Bir ara Resûlullahın [s.a.v] evinde büyük bir sıkıntı ve kıtlık durumu baş göstermişti. Evde yiyecek namına hiçbir şey kalmamıştı. Bu durum Hz. Alinin kulağına ilişince hemen dışarı çıktı ve iş aramaya koyuldu.

Böylelikle Resûlullaha yardımcı olmayı arzuluyordu. Nihayet yahudi bir adamın bostanına geldi. Burada bir müddet çalıştı ve kuyudan on yedi kova su çekti. Yahudi onun bu çalışmasına karşılık on yedi tane hurma verebileceğini ve bunu dilediği hurma çeşidinden seçebileceğini söyledi. Hz. Ali [r.a] Acve denilen Medine hurmalarından on yedi tane alarak Resûlullaha [s.a.v] getirdi. Resûlullah [s.a.v] hurmaları görünce,

Ey Hasanın babası! Bu hurmalar da nereden geldi? diye sordu. Hz. Ali [r.a],

Ey Allahın Peygamberi! Sizin günlerdir aç olduğunuzu ve evinizde kaç zamandır yiyecek hiçbir şeyin olmadığını duydum. Bunun için dışarı çıktım ve çalışıp kazanarak size yiyecek bir şeyler almak istedim, dedi. Bunun üzerine Resûlullah [s.a.v],

Seni, bunu yapmaya ancak Allah ve Resûlünün sevgisi sevketti, buyurdu. Hz. Ali [r.a],

Evet, yâ Resûlullah! dedi. Daha sonra Hz. Peygamber [s.a.v] şöyle buyurdular:

Allah ve Resûlünü seven hiçbir kimse yoktur ki, sel suyunun akışı hızıyla ona fakirlik gelmesin. Kim ki, Allah ve Resûlünü severse, dünya sıkıntısına karşı hazırlıklı olsun buyurdu.

Kab b. Ucre [r.a] anlatıyor: Resûlullahın [s.a.v] yanına gittim; gördüm ki, beti benzi solmuş bitkin bir haldeydi.

Anam babam sana feda olsun Ya Resûlullah! Neden benziniz solgun? diye sordum.

Üç gündür mideme yiyecek namına bir şey girmedi, ondan! dedi. Bunun üzerine hemen Resûlullahın [s.a.v] yanından ayrıldım; iş aramaya koyuldum. Bir yahudinin devesi için su çektiğini gördüm. Kovası bir hurmaya onun için kuyudan su çektim; böylece biraz hurma kazandım. Bunları aldım ve Resûlullaha [s.a.v] getirdim. Resûlullah [s.a.v],

Ey Kab! Bunlar nereden geldi? dedi. Ben de ona yaptıklarımı anlattım. Resûl-i Ekrem [s.a.v],

Ey Kab, beni seviyor musun? dedi.

Anam babam sana feda olsun; evet seviyorum, dedim. Bunun üzerine Resûlullah [s.a.v],

Şüphe yok ki fakirlik, beni seven kimsenin üzerine, sel sularının yatağına akışından daha hızlı gelir. Pek yakında sana da bir takım sıkıntılar isabet edecektir; bunlar için hazırlıklı ol! buyurdu.

Resûlullah [s.a.v] bir ara Kabı göremeyince,

Acaba Kab ne yaptı? diye sordu. Sahabeler,

O hasta! dediler. Resûlullah [s.a.v] kalktı evinden çıktı ve Kabın [r.a] evine kadar gitti. Kabın yanına gelince,

Sana müjdeler olsun ey Kab! dedi. Resûlullahın bu kutlu haberini duyan Kabın annesi,

Cennet sana mutlu olsun ey Kab! dedi. Bunun üzerine Resûlullah [s.a.v],

Allah adına söz veren bu kişi de kimdir? diye sordu. Kab [r.a],

Yâ Resûlullah, o benim annemdir, dedi. Resûlullah [s.a.v] şöyle buyurdu:

Ey Kabın annesi! Onun cennete gireceğini nereden biliyorsun? Belki Kab, kendisine faydası olmayan şeyleri konuşmuş, yada kendisini zengin etmeyecek şeyleri tasadduk etmekten geri kalmış olabilir

Husayn b. Vahvah el-Ensârî [r.a] anlatıyor: Talha b. Berâ [r.a] ne zaman Resûlullaha [s.a.v] rastlasa ona yapışır ve ellerini, ayaklarına öperdi. Yine bir gün Resûlullaha [s.a.v] rastladığında ona,

Yâ Resûlullah! Bana neyi dilerseniz emredin; sizin emrinize karşı gelmeyeceğim, dedi. Talha o zamanlar daha gencecik bir delikanlıydı ve onun bu sözleri Resûlullahın [s.a.v] çok hoşuna gitmişti. Bu sebeple Resûlullah [s.a.v],

O halde git babanı öldür, dedi. Talha, anîden ayağa kalktı, kapıya yöneldi, fırlayıp dışarı çıktı, yıldırım hızıyla gidiyordu. Peygamberimiz şaka yapmıştı, arkasından seslendi: Gel, gel! Ben akraba bağlarını çiğnetmek için gönderilmedim. Talha b. Berâ geri döndü geldi.

Bu hâdiseden bir müddet sonra Talha [r.a] hastalandı. Mevsim kıştı. Bulutlu ve soğuk bir günde Resûlullah [s.a.v] onun ziyaretine geldi. Ziyaretini tamamladıktan sonra aile efradına,

Talhayı iyi görmüyorum; onun ölümü yakın! Şayet vefat ederse hemen beni haberdar ediniz ki, geleyim, cenazesinde bulunayım ve namazını kıldırayım. Bu hususta gevsek davranmayın, dedi ve oradan ayrıldı. Ancak daha Sâlim b. Avfoğullarının yurduna gelmeden Talha vefat etmişti. O sırada akşam olmuş ve karanlık da çökmüştü. Talha [r.a] ölmeden önce, «Öldüğümde beni hemen gömün, bir an evvel rabbime kavuşturun. Resûlullahı da çağırmayın; zira benim yüzümden etraftaki yahudilerin ona bir kötülüklerinin dokunmasının istemem!» şeklinde bir vasiyette bulunmuştu ve vasiyeti gereği hemen defnedildi. Sabah olduğunda durum Resûlullaha arzedildi.
Ekleme Tarihi: 10.01.2007 - 17:26
Bu mesajı bildir   DERiNsular üyenin diğer mesajları DERiNsular`in Profili DERiNsular Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Cinsiyeti: Bayan 
çook güzel paylaşımlar teşekkürler

Allah Razı Olsun

Bir hadis-i şerif de Efendimiz (s.a.v) :

"Allah (c.c) imandan sonra amellerin en üstünü iyi insanları
sevmek ve onlarla dostluk kurmaktır."

İnsanları sevindirmenin yolu ise güzel huydan geçer.

Bu gerçeği de Efendimiz (s.a.v) :

"Siz halkı malınızla değil, ancak güleryüz ve ahlakınızla
sevindirirsiniz." buyurmuşlardır.

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 10.01.2007 - 18:30
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
drtılsım su an offline drtılsım  

46 Mesaj -

En Son On: 11.02.2007 - 16:18
allah razi olsun kardeşim benim .....
Ekleme Tarihi: 10.01.2007 - 20:57
Bu mesajı bildir   drtılsım üyenin diğer mesajları drtılsım`in Profili drtılsım Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
semerkand52 su an offline semerkand52  
Themenicon   

26 Mesaj -

En Son On: 12.02.2007 - 22:10
Cinsiyeti: ----- 
allah cc razı olsun..evet sıkıntılara sabır etmek gerek..heleki şu ahir zamanda..sabır en güzel ahlaktır..ve ahlakta imandandır...islamda dinide ahlak üzerine kurulmuştur...

SON OLARAK

SABIR EDELİM GÖNÜL ELDEN NE GELİR
NE GELİRSE KULUNA ALLAHTAN GELİR
SABIR VE DUA İLE KULUN İSTEDİĞİNİ ALLAH VERİR
ÇÜNKÜ O DUADA SABIR EDENİ SEVENDİR

ÇOKKKKKK GÜZEL PAYLAŞIMLAR ALLAH CC RAZI OLSUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
Ekleme Tarihi: 10.01.2007 - 22:09
Bu mesajı bildir   semerkand52 üyenin diğer mesajları semerkand52`in Profili semerkand52 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kofi su an offline kofi  

291 Mesaj -

En Son On: 23.03.2009 - 19:17
Cinsiyeti: ----- 
semerkand52 ye katiliyorum evet gercekten cok gzl paylasimlar..Allah razi olsun hizmetiniz daim olsun insaAllah.......muhabbetle..
Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 11:47
Bu mesajı bildir   kofi üyenin diğer mesajları kofi`in Profili kofi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
________gül________
Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 14:04
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 571 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55334 saniyede açıldı