lopinavir ritonavir stromectol dexamethasone ivermektin fluvoxamine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » rabıta

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 25 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
rabıta

133 Mesaj -

En Son On: 27.08.2013 - 12:53
Cinsiyeti: Erkek 
ALLAH a hamd rasulüne salat ederim
evvela şunu belirtmemiz gerekirki biz tasavvufa topyekün karşı değiliz bu oluşuma bulaşmış olan kurana ve sünnete açıkça aykırı olan amelleredir bizim karşı çıkışımız.bu kurana ve sünnete aykırı amelleri ve sözleri kim hangi şart altında yaparsa yapsın biz buna karşı çıkmalıyız.
bu dine sonradan sokulmuş amellerden biriside yarikatın olmazsa olmaz larından biri olan şeyhe rabıtadır.
"rabıta bir müridin,mürşidi kamilinin ruhaniyetiyle beraber,suretini kalp gözünün önüne getirerek hayal etmesi ve kalbiyle ondan yardım istemesinden ibarettir"aglaruhul furkan c.2 s64)
bu tarifi birazdaha açalım mürid şeyhini çok yükseklerdegörüyor,onun birçok yetkiye sahip olduğunu düşünüyor kendisinide çok düşük seviyede sayıyor.sonra şeyhinin hayalini karşısına getiriyorve ondan yardım istiyor
"rabıtanın en üstün derecesi,iki gözün arasında olan hayal hazinesi ile mürşidin ruhaniyetinin yüzüne hatta iki gözünün arasına bakmaktır.zira orası feyiz kaynağıdır.ondan sonra mürşide karşı kendini alçaltarak,son derece tevazu ile yalvarmak ve onu mevla ile kendi arana vesile kılmak üzere mürşidin ruhaniyetinin hayal hazinesine girip oradan kalbine ve derinliklerine yavaş yavaş indiğini düşünüp,senin de peşinden oraya aktığını ve indiğini hayal ederk,şeyhini kendi nefsinden geçinceye kadar hayal gözünden kaybetmemektir"aglaruhul furkanc.2 s.79)
madem bu yapılan iş okadar önemli ve bunun dinde bir yeri varda neden tahrife varana kadar zorlama tevillerle bunu delillendirmeye çalışıyorlar da net bir delil öne süremiyorlar.öyle ya namaz ,oruç zekat hac vs bu ibadetlerle alakalı bir sürü ayet ve hadis varda neden rabıtaya delil yok.
tarikata mensup kimseler bu amellerine ebu bekri örnek ğösteriyorlar evet ebu bekr ALLAH rasulüne aşırı düşkünlüğünden dolayı onu sav. tuvalette bile aklından çıkaramadığını dile getirmiştir peki bunun rabıta ile ne alakası var kişinin çok sevdiği birini aklından çıkaramaması normal bir şeydir.tarikata mensup kimseler yani şunumu demek istiyor ebu bekr ALLAH rasulünün ruhaniyetiyle beraber suretini kalp gözünün önüne getirerek hayal edip yardımmı istitor?bu ebu bekre yapılacak en büyük iftiradır.
ayrıca rabıta sırasında şeyhin ruhaniyetinin müridin yanına geldiği iddiası var.şeyhin ruhaniyeti müridin yanına nereden gelebilirki bunada delil olarak yusuf(sav)in kadınla başbaşa kalınca yakub(sav)in suretini görerek kendini toparladığını ifade ediyorlar bununda keşşaf tefsirinde geçtiğini söylüyorlar.demekki bunu diyenler keşşaf tefsirini hiç okumamış çünkü keşşaf bununla alakalı derki:"bu ve bunun gibi şeyler hurafeci zorbaların tutundukları şeylerdir.ALLAH tealaya ve peygamberine iftira bunların dini olmuştur"

şimdi ALLAH rızası için şunu düşünelim resime bakmak şeyhi hayal edip kalp gözünün önüne getirerek hayal etmekten daha kolaydır.resim caiz olsaydı bu iş resme bakılarak daha kolay yapılacaktı.düşünmeye devam edlim eğer heykel caiz olsaydı iş dahada kolaylaşacaktı ozaman her müridin evinde şeyhin bir putu olacak,mürit putun karşısına geçerekona rabıta yapacakve onun ruhaniyetinden yardım isteyecekti.ona karşı kendini alçaltacakson derce tevazu ile yalvaracaktı.şimdi meselenin özüne inelim puta tapanların yaptığıda zaten buydu.aradan heykeli çıkartıp ve şeyhin ruhaniyetini koymak neyi değiştirir.puta tapanlarda zatentaştan tahtadan bir şey beklemiyor onun temsil ettiği varlığın ruhaniyetinden yardım bekliyordu.

"iyi bilki halis din ALLAH ındır.onun berisinden birtakım velilere tutunanlarda şöyle demektedirlerbiz onlara ibadet etmiyoruz ancak bizi ALLAH a yakın yaklaştırsınlar diye.." (zümer 3)
evet biz şeyhe ibadet etmiyoruz diyecekler öyleyse ibadetin ne demak olduğunu iyi anlamalıyız
tasavvufi ahlak kitabının 2. ciltinde müridin inancı şöyle tarif edilir
.haklı dahi görünse müridin üstadına itirazı haramdır

.itraz çok çirkindir.itirazcının özrü kabul edilmaz.itrazdan doğan ayrılığın ilacı yoktur.bu itirazın zararı müride akan feyzin kapanmasıdır

.müride lazım olan şartlardan biride şeyhin emrettiği şeyleri tevil etmeyerek ve geciktirmeyerek yapmasıdır.zira tevil ve geciktirme büyük kesintiye sebeptir

.şeyh müride birşey telkin ettiğinde devamlı onunla meşgul olmalı ve kalbine hayr şer bir şey getirmemelidir

.sadık müridin sermayesi sevgi ve bağlılıktır.inatlık asasını ve muhalefet sevdasını bırakıpşeyhin emri altında sukunettedir.tarikata sevgisi ve şeyhe bağlılığı ile mürit tarikatta kalmaktan emin olur

. mürit şeyhin terbiyesinde ölü yıkayanın elindeki ölü gibi olmalıdır

yani kısaca mürit şeyhin kölesi olacak.hatta köledende öte bir bağlılık olacak.çünkü köle efendisine zaman zaman baş kaldırır baş kaldırmasa bile içinden homurdanırama mürit hem içi hem de dışı ile şeyhinin tam kölesi olacakşeyhin emri altında sessiz sedasız bekleyecekki tarikattan atılmasın

evet bağlılığında bir sınırı var .herhangi bir itaat ancak ALLAH ın emri VE ÇİZDİĞİ SINIRLAR DAHİLİNDE OLMALIDIR.ana babaya itaat gibi onlara itaat farzdır ama seni şirke zorluyorlarsa ozaman itaat ortadan kalkmalıdır aksi taktirde bu ALLAH a isyan olur. ama burada bütün sınırlar aşılıyor.insanları kendine köle edinen birtek peygamber yok.
"İnsanlardan hiçbir kimseye, Allah kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik verdikten sonra, kalkıp insanlara: "Allah'ı bırakıp bana kul olun." demesi yakışmaz. Fakat onun: "Öğrettiğiniz ve okuduğunuz kitap gereğince Rabb'e halis kullar olun" (demesi uygundur)."aglaali imran 79)

herkim bu dinde olmayan birşeyi yaparsa o merduttur yani reddedilmiştir.rabbimiz bizleri yalnızca kendisine ibadet edelim diye yarattı bu ibadetleride rabbimiz bekirlemiş ve ALLAH rasulü tatbik ederek bize öğretmiştir bunların dışında dine sokulan şeyler bidattır her bidat sapıklıktır ve her sapıklık sahibini ateşe götürür.
Ekleme Tarihi: 22.07.2006 - 18:00
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ebubera su an offline ebubera  

133 Mesaj -

arkadaşlar rabıtayı bilmediğimizi söylemişşiniz inşaallah bu yazıyı okuyunda rabıtanın sizin dediğiniz gibi masum birşey olmadığını göreceksiniz.biz bilmediğimiz birşeye düşmanlık yapmıyoruz.şunuda belirteyimki biz tasavvufa topyekün karşı değiliz yalnızca bu yola karışan şirklere kuran ve sünnete açıkça aykırı amellere karşıyız . bunları kim hangi ad altında yaparsa yapsın bunu kabullenmemeiz mümkün değildir ve bu hakkı başkalarına anlatmamız rabbimizin emridir.
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 15:41
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Begum su an offline Begum  

621 Mesaj -

En Son On: 10.10.2012 - 20:34
Cinsiyeti: Bayan 
Allah (c.c) razi olsun...

Güzel bir konuya deginmissiniz..
Anladigim kadariyla Sehyhinden manevi destek almak?? telaşlı

Özel mesajiniz malesef kapali..
ve ben bu konuda isin erbabi olanlardan hic yardim alamadim..Kararsiz Sanki gizli sanki kisinin kendine özelmis gibi..

Allah (c.c) yardimciniz olsun..gül
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 16:15
Bu mesajı bildir   Begum üyenin diğer mesajları Begum`in Profili Begum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
inşirah su an offline inşirah  
rabıtaya

47 Mesaj -

En Son On: 18.08.2006 - 14:02
Cinsiyeti: ----- 
Selamun aleykum
Canım kardeşlerim eleştirileriniz çok ağır,yada o şekilde rabıta edenlere ben rastlamadım.Ve bize de o şekilde bir rabıta edin denilmedi.
Biz,Rasulullah(s.a.v)i veya her hangi bir veliyi aracı kılarken ALLAHtan başkasına dua edici değiliz,ancak Onun zatına dua ediciyiz fakat ona sevdiği şeylerden her hangi biri vesilesiyle dua ederiz.A.E.OAllah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 16:23
Bu mesajı bildir   inşirah üyenin diğer mesajları inşirah`in Profili inşirah Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

133 Mesaj -

kardeşlerim biz bunları kafamızdan değil bizzat tasavvuf ehlinin kendi tanımlamalarından yazdık.hatta yazıda kaynakta belirttik.

begüm kardeşim konu hakkındaki duyarlılığından dolayı Allah seni hayırla mükafatlandırsın.site içi mesajlaşma zaten kapalı ancak yöneticilere atılıyor.

kuran ve sünnet merkezli eserler başvurabilirsin..

selam ve dua ile.
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 16:28
herdem su an offline herdem  
rabıta

365 Mesaj -

En Son On: 17.01.2008 - 23:27
Cinsiyeti: Bayan 
Canim abla ve abilerim..
bilgilendirmek için yapıyorsunuz Allah razi olsun ama..
Zülf-i Yar'e dokunmayin
Bu siteye Allah kelamı duyayim diye giriyorum ..
Bilgiyi isteyene özel vermek isteyen versin..
Bilinmeyen çok sir var ama ben anlatmaktan acizim
Rabbim anlamayi nasip etsin..
Rica ediyorum...
Rabıta özel bir durumdur
Bunu zahirde anlatmakta anlamakta zor..
Gönülde başlar ve biter..
Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 16:31
Bu mesajı bildir   herdem üyenin diğer mesajları herdem`in Profili herdem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
inşirah su an offline inşirah  
rabıta

47 Mesaj -

En Son On: 18.08.2006 - 14:02
Allah razı olsun herdem kardeşim.
Çok üzücü ve yanlış yorumlar,insan kendini Allaha nasıl yakın buluyorsa öyle dua eder, bunu farklı ve çok büyük günahlara yormak yanlış ve suçlama kul hakkına giriyorsunuz lütfen küçümseme yaparak insanın kalbindekilerini anlamaya çalışmayın,bu konu hakkında daha yorum yapmayacağım,allah rızası için yola çıkan O NUN RIZASINA KARŞI İŞ YAPMAZ.
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 16:41
Bu mesajı bildir   inşirah üyenin diğer mesajları inşirah`in Profili inşirah Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25
Tarikatlar rabıtayı şu şekilde uygular: Mürid, mürşid bildiği zatı kendi iki kaşının ortasında, kendisini de onun iki kaşı ortasında gibi mülahaza eder. Onun şemailini, hayat tarzını, siretini, iç alemini tezekkür ve tahattur ederek, onun gibi olmaya çalışır ve kendini öyle olmaya zorlar.

Burada bir bakıma Allah (cc) ile kul arasına başka birisi konmuş gibi oluyor. Ancak bunun öyle olmadığı da açıktır.

Bize göre bu anlamda rabıta emekleyen bir insanın, tavus kuşu gibi göklerde pervaz eden birinin arkasına takılması ve hedefine ulaşmak için hızını artırması demektir. Bu meseleyi biraz açacak olursak; kişi ister vadinin dibinde, ister dağın zirvesinde olsun, her zaman ellerini Allah'a kaldırıp O'na maksatlarını açar, içini şerheder, rahatlıkla "Senin abd-i kemterin olan benim, Sen'den istediklerim şunlardır." diyebilir. Fakat meseleyi murakabe platformu içinde ele aldığı, günahlarını hatırladığı, Rabb karşısında acz ve fakrını mütalaa ettiğinde, zaman zaman ümitleri kırılabilir, inkisara düşebilir ve "Ben kim, şu büyük şeyleri isteme kim?.." -bu mülahaza yanlış olabilir- diyebilir. İşte bu noktada kul murakabeden rabıtaya çekilip

"Allahım benim dilbeste olduğum mürşid-i kamil şudur, O'nun el kaldırmalarının gölgesinde ellerimi sana kaldırıyorum. O'nun teveccühünün arkasında Sana teveccüh ediyorum. O'nun bülbül gibi söyleyen dilinin arkasında ben de acizane bu hissiyatımı ifade etmeye çalışıyorum. Beni bu duruma iten, aczim, fakrım ve O'nun hakkında hüsn-ü zannım, benim makbul olmayışım onun da makbuliyetidir. O'nun yüzü suyu hürmetine dualarımı kabul eyle.."

diyebilir ki işte rabıtanın gerçek manası da budur. Görüldüğü gibi burada mürşid veya mürşidin mürşidi, Allah ile kul arasına girmiyor, belki kul acz ve fakrını itiraf içinde, haddince bir duruma giriyor ki, bu manadaki rabıta, seyr-i sülukun bir zatın gölgesi veya vesayası altında tamamlanmasına, acz ve fakrı idrakle o zata bağlılık ve iktida içinde yapılan, ibadetü taatın ünvanı oluyor. Böyle olunca da Allah'la (cc) kulları arasına kimse girmiş olmuyor. Allah'a (cc) kulluk için böyle bir vesile şart olmasa da, onun Allah'la (cc) kul arasında vesateti esas kabul eden sapık mesleklere benzetilmesi de doğru değildir -ki ben böyle rabıta yapan hiçbir tasavvuf ehli veya ekolu tanımıyorum- Değil herhangi bir şeyhi, Hz. Mesih'i Allah ile kendi aralarına koyma anlamında bir rabıta hatadır, hatta -neuzü billah- şirktir.

Bu mesaj 1 kez ve en son NurBahcesi tarafından 25.07.2006 - 17:14 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 17:13
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ibn teymiyye su an offline ibn teymiyye  

416 Mesaj -

En Son On: 06.11.2006 - 22:37
vallahı kardesler...bende bır zaman lar hatta 4,5 sene oncesıne kadar ısmaıl aga ...mahmut efendıye baglıydım ve bende rabıta yapardım ...ve hatta banada demıslerdıkı ,seyhden yardım ıste ,ya seyhım hımmet et ya seyhım bana yardım et felan ....arkadaslar yemın ederek soyluyorumkı...bunlar ıslamda olmayan seyler...arkadaslar...sahabeler nıcın rasulullah sav e rabıta yapmamıslar...ben bu sıtedekı kardeslerı anlamıyorum...hakk geldıgı zaman kabul etmıyor bazı arkadaslarımız...bakın bu ıslerı allaha hamdolsunkı ben yakınen bılıyorum...hemen hemen her gunum bu yolda gecıyordu...ama kuran ve hadıs ılmını ogrene ogre ne ınsan gerceklerı goruyor....arkadaslar ehlıs sunnet ımamlarından kımse yapmamıs...4 mesheb ımamlarından kımse yapmamıs....ve ben arastırdıgım ıcın soyluyorum ....hıcbır hadıs kaynagın da kıtabında ....rabıtayla ılgılı bır tane hadıs yoktur...yanı seyhınıze rabıta yapın yahut onu dusunun gıbı....yanı acıkca...bu bır bıdat dır ve sapıklıkdır...yav kareslerım bır kere seyhlerın cennetlık oldugunu nereden bılıyoruzkı....bılmıyoruz....o halde nıcın boyle davranıyorsunuz....allah askına ....bakın elmalılı...zumer suresı 3 u ayete yaptıgı tefsıre bakın .....ben bu tefsırı en son adıyaman menzıle baglı tarıkatcılara anlattıgım zaman....sen ne bılırsın sen kımsın....ılmın nekı senın demıslerdı...ve daha sonra kendı kutupanelerınden.....elmalılı hamdı yazırın tefsırını getırdıler....ve vallahı bıllahı....orada elmalılı ( zumer 3 tefsırınde) sırk kosanlar allah ıle bırlıkte bırıne tutunmak ısterler bolumu gectıgı zaman....( tefsır daha detaylıdır) ne oldu bakın o da aynısını soyluyor dedıgımde....ne dedıler bılıyormusunuz...yav bu tefsırı kım yazmıs bunu degıdtırdıler heralde....yanı sacmalamaya basladılar ama yıne de kabul etmedıler...cunku cahıller ...kuran okumaları yasak nıyemı...cunku onlar allahın apaçık gonderdıgı...ınsanlar dogru yolu bulsunlar dıye gonderdıgı kıtabı sız anlamazsınız dedıklerı ıcın .....kuran okumuyorlar dolayısıyla hadıs de okumuyorlar....okuyan varsada cok az...bunun ıcın koru korune bır taklıt seyhımız hata yapmaz o nadese dogrudur ...seksız supesız kabul ederız mantıgı...allah hıdayet versın....allah ıcın kuran okuyalım ve dusunelım ve bırde sızın yolunuzu kabul etmeyenlerın fıkırlerını bılelım ogrenelım dogruyu sız dusunun gorun de oyle reddedeceksenız edın....rabbım bızlerı dogru yolundan ayırmasın....selm ve dua ıle
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 20:54
Bu mesajı bildir   ibn teymiyye üyenin diğer mesajları ibn teymiyye`in Profili ibn teymiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sofuoglu38 su an offline sofuoglu38  
teyyimiyeye...:

541 Mesaj -

En Son On: 23.02.2008 - 21:36
Alıntı
Orijınalı ibn teymiyye

yemın ederek soyluyorumkı...bunlar ıslamda olmayan seyler...arkadaslar...sahabeler nıcın rasulullah sav e rabıta yapmamıslar...ben bu sıtedekı kardeslerı anlamıyorum...hakk geldıgı zaman kabul etmıyor bazı arkadaslarımız...bakın bu ıslerı allaha hamdolsunkı ben yakınen bılıyorum...hemen hemen her gunum bu yolda gecıyordu...ama kuran ve hadıs ılmını ogrene ogre ne ınsan gerceklerı goruyor....arkadaslar ehlıs sunnet ımamlarından kımse yapmamıs...4 mesheb ımamlarından kımse yapmamıs....ve ben arastırdıgım ıcın soyluyorum ....hıcbır hadıs kaynagın da kıtabında ....rabıtayla ılgılı bır tane hadıs yoktur...

yahu yazmayim diyorum,yazinca kendinizi birsey saniyorsunuz,bak teyyimiye,bu konu hakkinda sana sayfalar dolusu yazi ekledim hatirlarsan,su yukardaki sozlerinden ,ne kadar ilmi cahil oldugun anlasiliyor(benlikten Allah(c.c) siginirim)
yahu ashap niye peygamber efendimize(s.a.v) rabita yapacak...

bu sozun zaten ne oldugunu ortaya koyuyor,

yahu sen musluman isen,muslumanin sozune inanman lazim,vallahide rabitada,seyhden yardim isteme diye bir durum yoktur....

sagdan soldan duydugunuz mesvenetsiz yazilari ekleyip durmayin...

Allah(c.c) sana,bana verdigi ilmi seytanada verdi,kuran okumak,hadis bilmek,sayfalar dolusu kitap yazmak marifet degildir...

kesfedeceksin kardesim,kesif....

sen bugune kadar neyi kesfettin,

simdi sen o da nedir diyeceksin....

en iyisi Su ayete kulak as ve boyundan buyuk islere karisma....

İşte siz böylesiniz. Haydi biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız, ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz? Allah bilir, siz bilmezsiniz.(Al-Imran 66)

selametle..

Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 22:01
Bu mesajı bildir   sofuoglu38 üyenin diğer mesajları sofuoglu38`in Profili sofuoglu38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

416 Mesaj -

kardes senınle allah ıcın konusmak ıstıyorum....admın kardes fatıhden msn mı alabılırsın ....ınsaallah...senın le bu konuyu ılmı olarak konusalım...selametle kardesım...
Ekleme Tarihi: 25.07.2006 - 22:18
Bu mesajı bildir   ibn teymiyye üyenin diğer mesajları ibn teymiyye`in Profili ibn teymiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

133 Mesaj -

kardeşler ALLAH için akledin .bu savunduğunuz rabıtaya tahrife varacak kadar zorlama teviller dışında delil getiremiyorsunuz.bakın namaz,oruç,zekat,infak vs birçok açık ve net ayet ve hadisler var . ama rabıtaya dair bir delil yok tabi ayetleri tahrif ederek çıkardıklarınız müstesna.bu din tamamlanmıştır bu dine bidatlar sokmayın yada ısrarla bunu savunmayın
Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 14:43
ebubera akledelim tamam ancak

2687 Mesaj -

Kur'an'da "rabıta" kelimesi geçmemekle beraber, kökü olan "r.b.t" mazi fiili iki yerde, muzarisi olan "yerbitü" bir yerde, emri çoğul olarak "râbitü" şeklinde bir yerde ve aynı kökten gelen "ribât" ismi de bir yerde geçmektedir (Kehf, 18/14; el-Kasas 28/10; el-Enfâl 8/11; Âl-i İmran 3/200; el-Enfâl 8/60).

Bütün bu ayetlerde geçen bu kelimeler, birbirlerine yakın manalar ifâde etmektedirler. Hemen hemen hepsinde "bağ, bağlantı, bağlılık" manaları için kullanılmışlardır:

(Ashabı Kehf'in) kalplerini (sabır ve metânetle) bağla(yıp kuvvetlendir)miştik" (el-Kehf, 18/14);

"Musâ'nın annesinin gönlü bomboş sabahladı. Eğer biz (va'dimize) inananlardan olması için onun kalbini iyice pekiştirmemiş (sabır ve sükûnete bağlamamış) olsaydık, neredeyse işi açığa vuracaktı" (el-Kasas, 28/ 10).

"O zaman sizi, Allah'tan bir güven almak üzere hafif bir uyku bürüyordu; üzerinize sizi temizlemek, şeytanın pisliğini (içinize attığı kötü düşünceleri) sizden gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak ve ayaklarınızı pekiştirmek için üzerinize gökten bir su indiriyordu " (el-Enfâl, 8/ I 1).

Bu ayetlerde geçen "r.b.t" kelimesi, insanı sabır, sükûnet ve metanette sabit kılmak, ona bu duyguyu vererek itmi'nana kavuşturmak demektir (ez-Zemahşerî, el-Keşşâf, Kâhire 1977, IV, 216; el-Beydâvî, el-Envâr, Mısır 1955, II, 3).

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 14:49
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
bu dinin tamamlanmadigini söyleyen var mi

2687 Mesaj -

Peygamberimiz (s.a.s)'in de, rabıta ve ribat hakkında söylemiş olduğu hayli hadis vardır. O'nun bu hadislerinden bazıları şöyledir:

"Bir gün Allah yolunda ribatta bulunmak, dünya ve dünyada bulanan her şeyden daha hayırlıdır" (Buharî, Cihad, 73; Müslim, İmâre, 163; Nesâî, Cihâd, 39; İbn Mace, Cihâd, 7);

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 14:51

133 Mesaj -

sevgili kardeşim senin bu yazdıklarında tarikat erbabının yaptığı ve kendilerinin tarif ettiği rabıtaya hiç bir delil göremedim.

lütfen ayetleri anlamının dışına çıkarma.orada anlatılan ribat ve rabıta ile sizin yaptığınız rabıtann ne alakası varki.
Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 15:48
Madem oyle....

541 Mesaj -

ebubera,

zahmet olmazsa,madem sen bu kadar kuran-i kerim uzmanisin,herseye delil istiyorsun....

bize,Nazmaz nasil kilinir,kuranda ne sekilde gecmektedir,haremlik selamlik kuranda gecmemesine ragmen hukmu yokmudur,bunlar hakkinda bilgi verirmisin....guzel kardesim...

selametle....

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 16:17
Bu mesajı bildir   sofuoglu38 üyenin diğer mesajları sofuoglu38`in Profili sofuoglu38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ebu bera ilmi mi konusacagiz nefsani mi

2687 Mesaj -

BIZ DE ILAHIYYAT FAKÜLTESI MEZUNUYUZ
BEN NE YAZARSAM YAZAYIM SEN KABUL EDECEKMISIN
MESELE TARTISMA
MESLE ILMI OLURSA OTURUP YAZALIM YOKSA BOS TARTISMA ONUN BILE BIR ILMI YOLU VAR

BIZ RABITA DEYINCE HER RABITAYI KASDETTMIYOPRUZ ELHAMDÜLILLAH
SIZ TAHRIFATTAN TAHRIBATTAN BAHSEDECEGINIZE SAVUNDUGUNUZ DEGERLERI
BASKALARINA DIKTE ETMEYE CALIYIROSUNUZ
BURADA MUNAZARA MI YAPACAGIZ MUNAKASA MI
ELHAMDÜLILLAH OTURUP ARAPCADA KONUSABILIRIZ
ELHAMDÜLILLAH ARAPCANIN KALIPLARINI ANLATIRIZ
LÜTFEN RABITA DERKEN UCU TASAVVUFA DOKUNACAKSA
belli sinirlar cizmek lazim
ELHAMDÜLILLAH DELILIM KURAN SÜNNET ONUN MUBAREKLERI ICMA KIYASI FUKAHADIR
ALLAHA EMANET OLUNUZ

Bu mesaj 1 kez ve en son NurBahcesi tarafından 26.07.2006 - 17:15 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 17:14
EBUBERA BAK NE GÜZEL YAZMISSIN

2687 Mesaj -

BUNUN ALTINA IMZAMI ATARIM BU RABITANIN TAHRIF OLMUS HALIDIR

evet bağlılığında bir sınırı var .herhangi bir itaat ancak ALLAH ın emri VE ÇİZDİĞİ SINIRLAR DAHİLİNDE OLMALIDIR.ana babaya itaat gibi onlara itaat farzdır ama seni şirke zorluyorlarsa ozaman itaat ortadan kalkmalıdır aksi taktirde bu ALLAH a isyan olur. ama burada bütün sınırlar aşılıyor.insanları kendine köle edinen birtek peygamber yok.
"İnsanlardan hiçbir kimseye, Allah kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik verdikten sonra, kalkıp insanlara: "Allah'ı bırakıp bana kul olun." demesi yakışmaz. Fakat onun: "Öğrettiğiniz ve okuduğunuz kitap gereğince Rabb'e halis kullar olun" (demesi uygundur)."aglaali imran 79)

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 17:18
guzel yazmista,aklindakini yazmis.......

541 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı NurBahcesi

boyle birsey zaten soz konusu dahi olamaz,

Allah dostu diyoruz biz,
siz kalkmis(siz derken bu yaziyi ekleyenedir hitabim) o kisinin kendine kul olun demesinden bahsediyorsunuz,
yahu buna 3 yasindaki cocuklar dahi guler....

la havle.....

bunun olmasi mumkunmudur,onlarki nefsi mucadelede herseyiyle Allah(c.c),teslim olmus kullar,

cikiptao Allah(c.c) dostlarindan bana kulluk yapin diye birseyi duymak,
sadece fitne cikarmaktan oteye gidemeyecektir vesselam

selametle....

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 17:29

2687 Mesaj -

MUBAREK VARSA DA ZATEN ORADA RAHMET ESINTILERI YOKTUR
HER DEVIRDE RABITAYI ÖZELLIKLE KENDINE ILAHI STATUKO KOYANLAR CIKACAKTIR
ONLAR ZATEN ITIBAR GÖRMEMISLERDIR HER DEVIRDE::::KISI SEVDI ILE BERABERDIR
SEVDIGINI ORNEK OLMAK
KISININ SEVDIGINE DE ULASTIRIR NETICEDE BUNA ISTERSENIZ RABITA DEYIN VEYA DEMEYIN

Ekleme Tarihi: 26.07.2006 - 17:34

133 Mesaj -

alemlerin rabbi olan ALLAH aramızda hak ile hükmedecektir.
rabbimize şöyle dua edelim : ey cebrailin ,israfilin ve mikailin ve herşeyin rabbi ve sahibi olan ALLAH ım kullarının aralarında ihtilaf ettiği konularda sen hak ile hükmedeceksin. rabbim ihtilafa düşüldüğünde bizi iznin ile hakka ulaştır.rabbim hakkı hak bilip hakka uymak batılıda batıl bilip batıldan uzklaşmak ile biz rızıklandır(amin)
rabbim şahittirki biz tebliğ ettik.
Ekleme Tarihi: 28.07.2006 - 14:56

416 Mesaj -

bızlerı karanlıklardan kuratrıp aydınlıga dogru yola ıleten allahım sana sonsuz hamd sonsuz sukurler olsun...sen ayrılıga dustugumuz konularda bıze hak ıle hukmedeceksın...rabbım sen bızlerı senın dosdogru yoluna ılet...eger bızler bu konuda hatalı ısek sen bızlerı bu konu uzerınde ıslah et yarabbı bızlerı affet ve bızlere dogruyu goster eger kardeslerımız hatalı ıse sen onları bu konu uzere-ınde ıslah et ve kartdeslerımızı affet onları dogruya ılet suphesızkı....sen rahman ve rahım olansın hayy ve kayyum olansın...elhamdulıllahırabbıl alemın....
Ekleme Tarihi: 28.07.2006 - 17:37

541 Mesaj -

Amin,Amin insaAllah....
Ekleme Tarihi: 28.07.2006 - 20:02
Hak-dilaram su an offline Hak-dilaram  

143 Mesaj -

En Son On: 25.10.2007 - 16:15
Birçok insanlar rabıtayı inkar ederler. Halbuki rabıtanın inkarı, müslümanlar için kafirlerden yayılan fikir tuzağıdır. Müslümanın bu tuzağa girmemesi için rabıtanın keyfiyetini bilmesi elzem vazifedir. Çünkü müslümanların rabıtasız olarak birbirlerine sadakat göstermeleri, eminlikle muamala etmeleri, sevişmeleri asla mümkün değildir. Şu halde rabita; sadakat, eminlik ,güzel ahlak ve sevişmek bağlarını kurmak ve kuvvetlendirmek için İslami bir akiddir...

Rabt kelimesinden türeyen rabıta; fikren ve fiilen ilgi, alaka göstermek ,birlik, sevişmeyi meydana getiren hediyeleşmek, dayanışmak, tanışmak ve ruhani bağlılıktır. Bir tarafta nefsle, diğer tarafta şeytan ve dolayısıyle kafirlerle harbeder. Kur'an-ı Hakim ve hadis-i şeriflerde, maddi ve manevi olarak düşmanlara karşı hazırlık yapmanın adı ribat, hazırlık için plan kurmanın adı da rabıtadır.

Onüç yerde her müslüman birbirlerini rabıta eder. Birkaç misal:

1- Her mü'min elini kaldırırken,"Ey Rabb'im! Beni, annemi,babamı ve bütün müslümanları yarlığa. " der.

Bu deyiş esnasında nefsini düşündüğü kadar, öncelikle en başta annesini, babasını, sonra bütün mü'minleri aklına getirir.

2- İşçi ve memurların, amir ve velilerini rabıta etmeleridir.

3- Müşterinin esnafı, esnafın müşteri kardeşini rabıta etmeleridir.

4- Müridlerin mürşidlerini, mürşidlerin müridlerini rabıta etmeleridir.

5- Liderin tebasını rabıta etmesidir..." Birbirini sevmekte, birbirine acımakta ve birbirine şefkat etmek hususunda mü'minlerin misali, bir cesedin misali gibidir. Ondan bir uzuv şikayet ederse, cesedin sair azası uykusuzluk ve humma (titreyişi) ile çağrışırlar. " Bu hadis-i şerifte, rabıta en genel manasıyla , çağırışla beyan buyrulmuştur.

Müslümanlar, Asr-ı saadetten itibaren bu rabıta sayesinde dünyaya hakim oldular.

Ne vakit ki birbirleriyle alakalanmayı kestiler ve birbirlerinden gafil kaldılar, işte o zamandan itibaren mağlup oldular.

Evet, İstanbul'da keyfinde olan bir müslümanın, Afganistan'da öldürülen müslümandan dolayı acıyı hissederek ateşinin yükselmesi şarttır... Rabıta, suri ve manevi olmak üzere iki kısımdır.

1-...Burada şu kadar deriz ki, batıni rabıta,teslim, ihlas ve sevgi üzere müridin şeyhini hayalinde, daha kuvvetliyse dimağında, daha kuvvetliyse kalbinde taşımasıdır.

Bu ise , şeyhin, müridinin hayalinde yahud dimağıın hafızasında yahud kalbinde temessül ederek telkinde bulunması ve müridin de o telkinlerin kabulüne istidat ve kabiliyet kazanmasıyla semerelenir. Tabiatler, hayali, hissi ve kalbi düşüncelerle bakılan suretin sahibinden, bakana geçer.

...Nitekim İmam Münavi diyor ki: Ali kerremallahu vecheh ve radıyallahu anh şöyle demiştir:

Ruhen de olsa, yalancı ve fasıklarla arkadaşlık yapma. Gerçek şu ki, onun yaptıkları sana güzel görünmeye başlar.Çünkü o, seni kendine uydurmak için seninle arkadaşlık yapar. Bundan dolayı ehli hikmet dediler ki:

Şerlilerin meclisinden sakın. Bilemediğin bir yerde ahlakı sana geçer. Sözüyle fiiliyle sana düşmanlık yapanın düşmanlığı düşmanlık değil. Düşmanlık, onun yüzüne bakmanla sana geçen söz ve fiilidir. Hakikaten suretlere bakmak, insanların nefslerinde, bakılanın ahlakının tohumunu eker. Sevinçli kimsenin sevinci, üzüntülü kimsenin üzüntüsü, bakana sirayet eder. Böylece hayaldeki suretin sahibinden, sevinç veya üzüntü, hayaliyle bakana bulaşmış olur. Bu, insana mahsus bir meziyet değil, hayvan ve nebatatın suretlerinde dahi vardı

Binaenaleyh hayalinde, dimağında ve kalbinde , kötü insanların suretini taşıyanlarda, zaman zaman düşünülenin fiilleri tezahür ettiği gibi, iyi ve salih insanları düşünenlerde de, zaman zaman düşünülen ve hayalde, dimağda ve kalbde taşınılan zevatın o güzel ahlakları tezahür eder.

Onun için rabıta meşrudur ve şirk değildir. İşte mümin her cihetle emin olduğu için , emin kimseleri hayalinde taşıyor.Ve bundan dolayı güzel ahlakla ahlaklanıyorlar.

Buna sofiler, tarik-ul-inikas derler.

Bezzar ve Taberinin tahriç ettikleri İbn-i Abbastan gelen bir rivayette:

Dikkat! Allahın dostlarına korku yoktur.Ve onlar üzülmeyecekler de. Onlar, iman edipte (fikren,kavlen ve fiilen) günahtan sakınıp Allahın emrlerini yerine getirenlerdir. Onlar için dünya hayatında da ahirette de müjde vardır. Allahın sözlerinde asla değişme yoktur. İşte bu, büyük kurtuluşun ta kendisidir.(Yunus 62-64) mealindeki ayeti kerime inince, adamın biri:

Ey Allahın Rasulu,onları bize vasıfla; umulur ki biz onları severiz. Dedi.Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem :

Onlar ki, görüldükleri zaman Allah anılır. Buyurdu.Bu görüş, hayali olabilir, cismani olabilir. Her nasıl olursa olsun, görüldükleri vakit mutlaka, onların görülmeleri sebebiyle Allah anılır. Nitekim yine Taberi, Ebu Davud ve İmam Ahmedin değişik lafızlarla tahriç ettikleri Ebi Hureyre raıyallahu anhtan gelen bir rivayette Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

Gerçekte Allahın kullarından öyle ibadet edenler vardır ki, enbiya ve şehidler onlara gıbta ederler. buyurunca, bir adam: Onlar kimdir? Umulur ki biz onları severiz.dedi. Bunun üzerine:

Onlar bir kavimdir; Allah için sevişirler aralarında mal ve neseb olmaksızın.Yüzleri nurdur. Nurdan minberler üzerindedirler. İnsanlar üzüldükleri zaman üzülmezler. buyurdu.

2- Zahiri rabıtaya Onlar bir kavimdir; Allah için sevişirler. cümlesinde işaret olduğu gibi ayrıca İbnu Habban ve Tabarinin tahriç ettikleri, Enes bin Mesud dan gelen rivayette Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuş olduğu:

Gerçekte insanlardan,Allahın zikredilmesi için kilitler vardır. Görüldükleri zaman Allah anılır. mealindeki hadis-i şeriften de anlaşılmıştır...

Bugün gerek Arab, gerek zenci, gerek Afganlı ve gerek Türki kardeşlerin, mahkum ve mağlup olmalarının sebebi, birbirlerinden gafil kalmaları ve o anahtarları ciddi bir imanla bulmamalarıdır.
Bu sebebi iki noktada toplayabiliriz:

1- Müslümanların kendi kültür, din ve dillerini terk etmeleridir, doğrusu dinlerini bırakmalarıdır. Hayallerinde, iyileri taşıyacakları yerde, kötüleri, zalimleri ve hatta kafirleri taşımalarıdır...

2- Dinlerini ve hayat nizamının ölçülerini, ya tamamen gayrı müslümlerden veyahud müslümanların asi, fasık ve cahil olanlarından öğrenmeleridir. Görülmez mi, müslümanlar; onlar İslamiyeti dile almakla iftihar ettikleri halde, kendileri İslamdan uzaklaşmaktadırlar. Causto ve Neil Armstong müslüman olmuş. derler. İtikad olarak İslamiyete inanmak ve gereğince amel etmek farz olduğu gibi, elbette müminlerin iman kardeşliğine iman etmeleri ve İslami kardeşliğin vecibeleiri dahi tatbik etmeleri farzdır. Bu farzı yerine getirebilmek için şu hadis-i şerife tatbiki olarak inanmalıyız:

Kim Allah için (kendisi bir fayda görmezse dahi mümin kardeşini mümin olduğundan) sever, (bir zarar görmediği halde kafir ,fasık, asiden isyanından dolayı) Allah için buğzederse, Allah için verir ve vermekten Allah için sakınırsa, gerçekte o imanını kemale erdirmiştir.Buyurulmuştur. İşte bu sevgi, rabıtanın; yahud rabıta bu sevginin sebebidir.

...Şu halde mümin,tabii ve hayvani meylinden doğan sevgi veya nefretle mümini sever, asiden yüz çevirir ve nefret eder. Bu sevginin vesilesi olan rabıtanın keyfiyetini şöyle beyan ederiz:

1- İslami rabıtanın aslı, imana dayalı olduğundan işi ehline vermeyi gerektirir. Bir adam müslüman olduğu halde, ırkımızdan,mezhebimizden olmasa dahi, maharet sahibi olduğu için erbab olduğu meslekte onu tayin etmek, ona iş vermek hususundaki düşünce , rabıtadır...

2- Rabıta-i İslamın hakikatı: Allah Tealaya ibadet, itaat; müminlerinde huzur ve refaha kavuşmalarını ifa etmek, onların zararlarından kurtulmalarını mühimsemek düşüncesiyle rabıtadır. Burada mümin bir taraftan Rabbinin, diğer taraftan mümin kardeşlerinin haklarını korumak şuurunda olmak üzere rabıta kurar. Allahın Rasülü, bu rabıtadan gafil kalanları da şöyle tenkid eder:

Kimin ihtimamının çoğu Allahtan başkası olduğu halde sabahlarsa, o, Allahın sevgili kulu değildir ve rızasını kazanamamıştır. Kimde müslümanları mühimsemediği halde sabahlasa, o da müslümanların yolunda değildir. Buyurmuştur.

İmam Şafii radıyallahu anh Mısır da iken, İmam Ahmed bin Hambelin acısını paylaşırdı. Buna tarihi misaller çoktur.
Ekleme Tarihi: 07.01.2007 - 12:56
Bu mesajı bildir   Hak-dilaram üyenin diğer mesajları Hak-dilaram`in Profili zum Anfang der Seite
Hak-dilaram su an offline Hak-dilaram  

143 Mesaj -

En Son On: 25.10.2007 - 16:15
bana birisi kabe'ye mi Allah'a mi secde ettigini yazar mi?

Kabe'ye yonelip, secde ederken, disardan İslam'i bilmeyen biri gorse ne der?

bu adamlar tastan binaya tapiniyor!

durum bu mudur peki?

asla!

Kabe'ye gonul baglamayi aklimiz kabul ediyor da, goruldugu zaman Allah'i hatirlatanlara gonul baglamayi kabul etmiyor! ne nuyuk yanlis...
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 20:22
Bu mesajı bildir   Hak-dilaram üyenin diğer mesajları Hak-dilaram`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 788 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64549 saniyede açıldı