lopinavir ritonavir stromectol ivermektine ivermektin generique plaquenil cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » ATV'DE YAYINLANAN KARAYILAN DİZİSİ VE İBRET BİTİRİLİŞİ.

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ATV'DE YAYINLANAN KARAYILAN DİZİSİ VE İBRET BİTİRİLİŞİ.

226 Mesaj -

En Son On: 14.06.2008 - 22:44
Cinsiyeti: Erkek 
Şunu kabul ediyorum ki halkımızın büyük bir kesimi TV dizilerini seyrederken onların içerik olarak değerleri ve verdiği mesajları pek ön plana almıyor.

Ben burada ATV de oynayan ve onsekiz bölümü yayınlanan KARAYILAN adlı dizi kanalın Çalık grubuna satışının kesinleşmesi ile birlikte saçmasapan bir şekilde birden bitirilİişini ele almak istiyorum.

Daha öncede pek çok dizinin içerik olarak değerinin yüksek olmasına rağmen reytinginin düşüklüğü nedeniyle yayından kaldırılmasına defalarca şahit olduk.

Fakat bu dizi bir başka değerde diziydi benim gözümde.Güneydoğudaki Gaziantep başta olmak üzere Şanlıurfa ve Kahramanmaraş illeriiyle birlikte kurtuluş savaşı sürecinde gösterdiği muazzam direnişi ve zaferi gösteriyordu.

Dizinin ağır basan özellikleri neydi diye baktığımızda şu noktalar öne çıkıyor.

1-Bölge halkının kendi arasında birleşerek topraklarını işgal eden Fransız işgal birliklerine karşı akıl almaz bir mücadele veriliyordu.
2-Bu mücadele verilirken padişahın emri olan Fransızlara karşı direnmeyin emri bu mücadeleyi veren kahramanlar tarafından yırtılıp atılıyordu.
3-Buna rağmen padişaha bağlı kalan bir kısım asker, hem onlara karşı halkın direnişten vazgeçmesi için mücadele veriyordu, hemde Fransızların tutukladığı vatanseverleri hapsedip başlarında gardiyanlık yapıyorlardı.
4-Bu arada bu müthiş direniş Atatürk tarafındanda Anadoludan kurulan irtibatla destekleniyor ve yöntem için diyalog kuruluyordu.
5-Dizinin birdenbire bitirildiği onsekizinci bölüme kadar izlenen konuyu anlatım sürecine baktığımızda, dizinin daha en az bu oynanan bölümlerin yarısı kadar bir bölüm daha yayınlanabileceği ortaya çıkıyor. Ben en azından böyle düşünüyorum. Bırakın 7-8 bölümlük bir bölüm çekmeyi birdenbire hiç olmayacak yerde mücadele devam ediyor denip Atatürk'ün görüntüleride kullanılarak birden bitirildi.Elbette Atatürk'ün o görüntülerinin kullanılaralak dizinin bitirilmesinden doğal bir şey yok. Fakat dizi daha yolun ortasındayken bu yapılınca çok soğuk bir duş etkisi yarattı. Bu yanlış iş benim olduğu gibi pek çok insanımız tarafındanda aynı tepkiyi gördü.

Bu tip diziler ülke genelindede seyredilmeleri nedeniyle sıradan filmlere ve dizilere benzemezler. Çok faydalı yönleri vardır. Yöre insanlarının tarihini ve atalarının kahramanlıklarını tekrar izlemeleri ve ülkenin genelinde seyredildiği için maneviyatlarının yükselmesi söz konusudur.Aynı zamanda ülkenin tüm insanları değişik yörelerin geçmişte nasıl bir mücadele ile bu vatanın bütünlüğüne katkı verdiklerini görmeleri nedeniyle bir sevgi ağı ve manevi birlikteliğin güçlenmesine katkı söz konusudur.

Neden böyle bir şey yapıldı diye düşündüğümde, içinde bulunduğumuz süreçte ulusalcılığın, milliyetçiliğin dahi ABD, AB ve tabiiki AKP tarafından bir suç haline dahi getirilme sistemli politikası olayın nedenine bence projektör gibi ışık tuttu.

Benim hissiyatım odur ki dizi aslında büyük reyting almasına rağmen reytingi düşük bahanesi bitirilmek için kullanıldı. İçeriğindeki o zamanki devleti yönetenlerin gaflet, delalet ve hatta hıyanetlerini ortaya koyduğu için ve halkın kurtuluşunu kendi aklı ve vatan sevgisiyle gerçekleştirmeğe çalıştığı için kanal daha el değiştirmeden hükümet ve yandaşları tarafından dizi yangöze alınmaya başlamıştı. Önce bir kaç haftalık rötarlar başladı sonrada sekizde olan yayınlanma saati ona alındı. AKP lideri sn, Erdoğan'ın akrabasına kanalın satışıylada dizinin idam fermanı yazılmış oldu.ABD ve AB ye ülkenin uçuruma gitmesi bahasına sırtını yaslayanların böyle bir diziyi sevmesi takdir etmesi mümkünmü ?

Sözü uzatmadan son olarak şunları söylemek istiyorum.Bu konudaki düşüncelerimde yanıldığımı ve haksızlık yaptığımı düşünmüyorum.Şayet düşüncem Allah katında da doğrulanırsa ben bu diziyi maksatlı bitirenleri Allah'a şikayet ediyorum.

Ben o yörenin insanı değilim. Fakat daha öncede defalarca söylediğim gibi tüm ülkemi ve insanlarını ayrımsız seviyorum.Bu bence muazzam güzel konusu olan ve çok başarılı bir şekilde çekilen dizinin böyle birden mantıksız ve haksızca bitişi benim içimde hem bir eziklik hemde büyük bir tepkiye neden oldu.

Allah bu diziye konu olan yöre halkının kahraman, vatansever şehit ve gazilerine gani gani rahmet eylesin.

Not: Ben aslında dizilerle hemen hemen hiç ilgilenmem. Hele hele konusu vurdu kırdı ve aşk ise beni hiç sarmaz.Fakat son dönemde KARAYILAN ve şuanda halen devam etmekte olan ELVEDA RUMELİ benim severek izlediğim diziler oldular. Tarihten çok anlamlı mesajlar aktarmaları nedeniyle...

Ekleme Tarihi: 28.04.2008 - 12:04
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 689 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osman12 (77), vahvah71 (53), ssercan (50), sabr_yolcusu (56), Yorumsuz_91 (33), Asya6666 (62), angel (42), cankalemdar (39), meltem6666 (59), MeCaL (56), emiremre (44), ozdalomer (53), ayþeayd&#2.. (40), talha_34 (47), mhammettelo (43), leto18 (59), sinepuryan (42), Yalnizlik (39), BATAKLIK60 (55), kamil33 (54), hmfatih (62), Soldat34 (54), MrVoLKaN (37), yusuf kuyu (44), Yusuf_Adiyaman (53), farfarlone (41), Osman_20 (39), yunusemre_56 (58), eminecanersoy (46), eren.06 (60), tugba1986 (38), tanerok (41), MAHMUT2005 (48), musbaba18 (41), Bahar38 (40), ehhan ünlü (37), ard75 (68), ofliayhan61 (54), osman42 (45), enver66 (40), ayten66 (36), adem2007 (57), uludag64 (60), kadir ibraimi (35), Hace Türkistan (52), tufan03 (48), hasimpakirbaba (48), kuscu (60), ONUR45 (41), Allah_Asigi (41), _Hilal_ (40), aydin_yilmaz (42), cemil_keskin (64), cesurkagan (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56519 saniyede açıldı