ivermektin generique kaletra budesonide generique luvox ivermektin cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DENEME TAHTASI » BİR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERİ

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
BİR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERİ

1686 Mesaj -

En Son On: 17.08.2009 - 13:01
Cinsiyeti: Bayan 
BİR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERİ

Sağa çekilin, yol açın; kardeşim sana söylüyorum hl ne bakıyorsun dikiz aynasından, çekilsene

Yerde yatan sıcacık bir bedene doğru yaklaşan siren sesleri, bir avuç telaşlı kalabalık, ne var sanki, altı üstü bir gence araba çarptı işte.

Yağmurlu bir öğle vakti, gökten yağmur yağdırılıyordu. Rahmet iniyordu paket paket. Hepsi özenle hazırlanmış elmastan hediye paketleri gibiydi.

Yağmur yağdırılıyordu Fatihin yamalı kaldırımlarına. Kimse yağmurun farkında değildi. Herkes araba çarpan gencin etrafında toplanmıştı. Birileri ağzından sızan kanları siliyor, birileri de, zavallı delikanlı, daha pek de gençmiş diyordu. İlk yardım ekipleri de kalp masajıyla sebeplere baş vuruyorlardı. Ne bilsin garip doktorlar, o zaten Rabbiyle akdini imzalamıştı. Sevgili dostu Azrail (as) ile çoktan yola çıkmışlardı bile ebed alemlere doğru. O, emin bir dostuna emanet etmişti ruhunu, sevimli arkadaşı Azraile...

Nasıl bir şeydi bu hayat? Bir an var, bir an yok. Kalemin, ucu üzerinde durması kadar zor ve tehlikeliydi hayat dedikleri.

Yağmur yağıyordu Fatihin kaldırımlarına. Yağan yağmur yüzünü yıkıyordu delikanlının. Yol ortasında yatan bir terkip. Ruh çıkınca topraktan hiçbir farkı kalmıyordu insanın. Ama bunda farklı bir şeyler vardı. Bir gözü ağlıyor, bir gözü gülüyor gibiydi. Sanki bir gözü arkada kalmış, birisine bakar gibiydi. Bir gözü de gittiği yerdeki güzelliklere seviniyordu. Hl ruhlu gibiydi o an.

Herkes delikanlıyla ilgilenirken, kaldırımın dibinde ufak bir defter ıslanıyor, dağılan yapraklarıyla, delikanlının olduğu anlaşılıyordu. Yaşlı bir ninenin bastonuna çarpana dek, kimse görmemişti o defteri. Kamburlaşmış beliyle nine; zorla, eğilerek yerden aldığı defterin üzerinde hatıra defteri yazılı olduğunu gördü. o sırada, bir, yerde yatan gence baktı, bir de elindeki hatıra defterine. Gözleri doldu birden, gayri ihtiyri seni dünyaya küstüren neydi evldım dedi. Böyle bir cümleyi neden kullanmışt,ı kendi de bilmiyordu, zaten bilmesi de gerekmezdi, çünkü Rabbül Alemn, onun o sözü dilemesini murad etmişti. Kader konuşunca beşer susardı.

Kendilerini ebed bir davaya adamış gönül erlerinin hayatta iki seçenekleri vardı. Ya onlar dünyaya küsecekti, fani ve süfl hiçbir şeye meyil göstermeyecek, ya da kader, tokatlarla onu dünyaya küstürecekti. Bu genç de belki de öyle bir bçareydi, kim bilir...

Yaşlı nine, çantasından çıkardığı gözlüğü gözüne takarken bir taraftan da ıslanmış yaprakları karıştırıyordu. Yağmurdan dolayı bir binanın altına çekildi ve bakışları sayfaların içinde kayboldu gitti. Son yaprağa geldiğinde durdu ve hayrette kaldı. Allah Allah, bu sayfa neden buruşmuş, yağmur suyuna benzemiyor, belki de zavallının göz yaşlarıdır bunlar. Diyerek özenle yazılmış sayfaya göz gezdirdi. Fakat göz yaşlarının verdiği buruşukluktan dolayı yazılar tam anlaşılamıyordu, mürekkep dağılmıştı, tıpkı ölümün gelmesiyle hayatın dağılması gibi.Hayatının son sayfasına nokta konulan delikanlının, son hatıralarını okuyordu yaşlı nine. Okudukça ağladı, ağladıkça okudu. Buğulanan gözlerini tutamıyordu bir türlü. Ne yazıyordu bu defter de daha hayatının baharında, ayaz vurmuş şeftali çiçeği gibi ölümün soğuk kışını yaşayan delikanlı, bu kadar kısa zamanda ne yaşamış olabilirdi?

Sevgili günlük; satırlarını her gün akşam yatarken karalardım ama nedense bugün, sabah namazından sonra karalamak geldi içimden. Beni bilirsin, her zaman ki dostun, hani şu; insanlara karşı konuşkan, insan delisi olan, ama aynı zamanda iç dünyasına herkesten çok dönük olan çocuk. Biliyor musun; bu güne kadar beni önce Rabbim, sonra sen anladın, birisi daha var beni anlayan, fakat uzakta, çok uzakta, bu dünya onu da harcamak için uğraşıyor, bir iman erini daha mnen içinde boğmaya çalışıyor sevgili günlük. Dünya, beni anlayanları benden çalıyor dört senedir. Git gide beni anlayanların sayısı azalıyor. Müslümanca yaşayan bir çok insan göze bakıp kalbe hitap etmek yerine, cebe bakıp nefse hitap etmeye başlamış. Kişilere etiketlerine göre değer verilir olmuş. Sevgili günlük; eğer konuşabilseydin her halde bu insanlar zahirperest olmuş derdin değil mi? Neyse boş ver be günlük, boş ver aldırma, kulluk zor şey anlarsın ya...

Günlükçüğüm, içimden bir ses diyor ki; sen yakında yolcusun boş ver insanlar konuşsun. Senin arkandan tanımadıkları bir kişinin yorumunu yapsınlar, seni Rabbin tanıyor ve biliyor ya yeter Biliyor musun; bu sese inanmak istiyorum sevgili günlük. Bir de; hatırlıyor musun bir dava arkadaşım vardı. Hani hep bahsederdim ya düştüğümde kalkmama vesile olan, üzüldüğümde güldüren, risaleyle yatıp risaleyle kalkan ve beni anlayan... Şimdi onu çok üzüyorlar, hizmetinden soğutuyorlar. Onun zihnini karıştıran insanlardan, kitap okuyamadığı her bir dakikasının, hizmetle meşgul olamadığı her bir nının hesabını mahkemei kübrada, huzuru ilhide çok dehşetli bir şekilde soracağım. Haberleri olsun sevgili günlük. Onların hüküm sandıkları şeyler kabre kadar, bizim saltanatımız ise kabirden sonrası içindir.

Ey günlük; birileri de beni, bol bol kötülüyorlar. Ne dersin bu işe. Ne yapalım kendi kaderimi kendim çizdim. Samimi olamadım Rabbime karşı. Saygı ve hürmet göstermeye çalıştığım insanlardan azar işittim. Beni insafsızca, geçmişimle, ailemin fikirleriyle yargıladılar. Sıkıntılarla, acılarla, elemlerle geçmiş bir hayatı eleştirdiler. Canım günlük; bunlar bilmiyorlar mıydı müminde bulunan cni bir sıfat yüzünden, sir masum sıfatlarını mahkum etmek hükmünde olan adavet ve kin bağlamak ne derece hadsiz bir zulüm olduğunu ve bir insanı geçmişinde, istemeden başına gelen olaylardan dolayı yargılamanın insaniyete sığmadığını? Şu ayeti hatırlıyor musun günlük; muhakkak ki insan çok zalimdir...

Ölçüsü insaniyet olmayanın bütün ölçümleri yanlış çıkıyor günlükçüğüm. İnsanları fikirlerine göre değerlendirmek insaniyet noktasında ne büyük bir cahillik abidesi öyle değil mi günlük.

Günlük efendi, günlük efendi; sana söylüyorum, ne dünyayı ne de içindekileri sevmiyorum artık. beni çok üzüyor, kulluğuma halel veriyor. Hizmetim olmasa ve birkaç sevdiğim insan, bir dakika durmaya tahammül edemezdim bu fani dünyada. Kusura bakma, yapraklarını ıslatıyorum, ne yapayım tutamıyorum gözlerimi. İnsanım işte teneşir tahtası değil ya.

Günlük günlük bir tanecik günlüğüm; keşke beni biraz... neyse günlük, artık kimse beni anlamasın. Çünkü bu zulmü yapanların ardında kaderin şefkatli elini görüyorum. o insanların kelimeleri davranışları, halleri benim için beş para etmiyor, çünkü tek gayem var amelimde, o da rızai ilhi eğer o razı olsa bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra... artık devam edemeyeceğim günlük, ellerim titriyor, kalem elimde durmuyor, gözlerim kararıyor. Yoruldum galiba biraz hava almak için yürüyüşe çıkayım, bilirsin ki bütün hakikatli yollar Ona çıkar... Haydi hayırlısı cuman mübarek ola sevgili günlük...

Yaşlı nine de ıslatmıştı son sayfayı. Yağmur yağdırılıyordu Fatihin kaldırımlarına. Bir ölüm daha yaratılmıştı caddenin ortasında. Kayan tekerler ve yerde yatan birisi. Kimdir necidir, nereye gidiyordu bilinmez. Ama o bir kuldu ve o sırada Cuma salsıyla camiye yürürken insanlar o da yürüyordu bir yerlere garip, yetim, bçare...

Evren Teke
hossada
Ekleme Tarihi: 07.11.2007 - 22:11
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Cinsiyeti: Erkek 
:(ağlarağlarağlar bacım ellerin dert görmesin mükemmel bir yazı adeta aşuk-maşukuna

irtica edeceğini anlamış ama günlükten başkasına deyememiş zaten onu anlayanda

bir günlüğü dert ortağı üzüntülü üzüntülü üzüntülüağlarağlarağlar

selam ve dua ile kalın sağlıcakla.................
Ekleme Tarihi: 08.11.2007 - 00:28
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sivaslým su an offline sivaslým  

35 Mesaj -

En Son On: 07.02.2008 - 21:41
kardeşim çok güzeldi hayran hayran okudum bazı insanlar gerçekten öleceğini hissedermiş.rabbim hayırlı ölümler versin .ben de öleceğim nerde nasıl bilinmez RABBİM imandan ayırmasın bu genç gibi ALLAH için bir damla göz yaşı döküp ölmeyi dilerdim ALLAH razı olsun selametle kaltelaşlı telaşlı telaşlı
Ekleme Tarihi: 08.11.2007 - 08:39
Bu mesajı bildir   sivaslým üyenin diğer mesajları sivaslým`in Profili sivaslým Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
VeRvO su an offline VeRvO  

567 Mesaj -

En Son On: 05.12.2008 - 11:45
Allah razı olsun ablacım...
Ekleme Tarihi: 08.11.2007 - 10:03
Bu mesajı bildir   VeRvO üyenin diğer mesajları VeRvO`in Profili VeRvO Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
pembe_PAPATYA su an offline pembe_PAPATYA  
sa.

330 Mesaj -

En Son On: 15.08.2010 - 22:27
çok güzell yüreğinize sağlık.
Kader konuşunca beşer susardı......
Ekleme Tarihi: 12.04.2008 - 12:33
Bu mesajı bildir   pembe_PAPATYA üyenin diğer mesajları pembe_PAPATYA`in Profili pembe_PAPATYA Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 789 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55774 saniyede açıldı