kamagra hydroxychloroquine dexamethasone kamagra ivermektin naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » ABDULLAH BİN HUZAFE

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ABDULLAH BİN HUZAFE

49 Mesaj -

En Son On: 26.08.2007 - 20:44
Cinsiyeti: Bayan 
ABDULLAH BİN HUZAFE –radıyallahu anh-IN EŞSİZ FAZİLETİ VE İMAN CESARETİNİ SERGİLEYEN NİCE İBRETLERLE DOLU BİR KISSASI VAR.BUNU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
Hz. Ömer –radıyallahu anh-ın hilafeti döneminde Şam’ın Kayseriye taraflarında Rumlar üzerine bir İslam ordusu gönderilmişti.Abdullah bin Huzafe –radıyallahu anh-da orduda bulunuyordu.Rumlar onu esir ettiler.Krallarına götürdüler ve “Bu,Muhammed’in ashabındandır!’dediler.Kral,Hz.Abdullah’ı bir eve kapattırıp günlerce yemekten,içmekten alıkoyduktan sonra,ona bir miktar şarap ve domuz eti gönderdi.Üç gün gözlediler.Abdullah –radıyallahu anh-,ne şaraba ne de domuz etine el sürmedi.Krala:
“-Onun boynu iyice büküldü.Ordan çıkarmazsanız ölecek !”dediler.
Kral,onu getirterek :
“-Seni yiyip içmekten alıkoyan nedir?”diye sordu.
Abdullah –radıyallahu anh- :
“-Gerçi zaruret,onlardan yiyip içmeyi bana helal kılmıştır,ama ben seni ,kendime ve İslama güldürmek istemedim!”dedi.
Kral onun bu vakur tavrı karşısında:
“-Sen hristiyan olsan da mülkümün yarısını sana versem,seni mülk ve saltanatıma ortak yapsam,kızımı da seninle evlendirsemolmaz mı?”dedi.
Abdullah –radıyallahu anh- :
“-sen bana ,Muhammed –aleyhissalatü vesselam-ın dininden çıkıp göz açıp kapayıncaya kadar dönmem karşılığında mülkünün tamamını ve bütün Arap mülkünü versen bile ,bunu asla yapmam.”dedi
Kral :
“Öyleyse seni öldürürüm.”dedi.
Hz.Abdullah :
“O da senin bileceğin bir şey!”dedi.
Abdullah –radıyallahu anh-çarmıha gerildi.Okçular önce ona isabet etmeyecek şekilde,gözünü korkutmak için ok attılar.Daha sonra kendisine tekrar hristiyan olaması teklif edildi.O mübarek sahabi en ufak bir temayül bile göstermedi.Bunun üzerine Kral :
“-Ya hristiyan olursun yada seni kaynar kazanın içine atarım.”dedi.
Kabul etmeyince bakırdan bir kazan getirildi,içine zeytinyağı veya su konularak kaynatıldı.Kral müslümanlardan bir esir getirtti.Hristiyan olmasını teklif etti.Esir,bu teklifi kabul etmeyince kazanın içine atılmasını emretti.Müslüman esir,kazana atıldı.Abdullah-radıyallahu anh-,ona bakıyordu.Etleri bir anda kemiklerinde soyulup dökülüverdi.
Kral,Abdullah –radıyallahu anh-‘a tekrar hristiyan olmasını teklif etti.Kabul etmeyince.onun da kazana atılmasını emretti.Hz.Abdullah kazana atılacağı esnada ağlamaya başladı.Kral ,fikir değiştirdiğini zannederek Abdullah –radıyallahu anh-‘ı yanına getirtti ve tekrar hristiyan olmasını teklif etti.Şiddetle reddettiğini görünce hayret ederek :
“-Öyleyse niçin ağladın?”diye sordu.
Hz.Abdullah ,şu muhteşem cevabı verdi :
“-Zannetmeki senin bana yapmak istediğinden korkarak ağladım!Ben ,Allah yolunda verebileceğim bir tek canım olduğu için ağladım.Kendi kendime ‘Sen şimdi birtek can taşıyorsun,şu kazana atılacak ,Allah yolunda bir anda ölüp gideceksin.Halbuki vücudumdaki kıllar adedince canım olmasını ve her biri için bunların Allah yolunda bana tekrar tekrar yapılmasını ne kadar arzu ederdim.’dedim.
Hz.Abdullah ‘ın iman celadet ve asaletiyle sergilediği bu müthiş tavır,kralın çok hoşuna gitti ve onu diğer Müslüman esirlerle beraber serbest bıraktı.

Kamil mü’minlerin iman aşkı karşısında,dünyevi eza ve cefaların,gelip geçici çile ve ızdırapların ne kadar önemsiz olduğunun göstergesi bu kıssadan kendimize düşen payı almak ümidiyle.selametle inş.
Ekleme Tarihi: 20.03.2007 - 17:38
Bu mesajı bildir   UM SEDA üyenin diğer mesajları UM SEDA`in Profili UM SEDA Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 871 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57061 saniyede açıldı