ivermektin budesonide lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir hydroxychloroquine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 13 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Cinsiyeti: Erkek 
esselamü aleyküm ve rahmetüllah....
bilmek gerekir diye düşünürüm ki önce Rabbimizin bize farz kildigi ilimleri ögrenmeli ve farz olan ibadetlerimizi eksiksiz bihakkın yerine getirmeliyiz.....
daha sonra vacib ve tabi ki sünnetler...

demem o ki şeriat ilmini alıp yasamadan, tarikat esaslarini anlamaya ve yasamaya çalışma, tasavvufi-batini ilmlerden ve kalbi keşiflerden nasiplenme talebi beyhuda bir oyalanmadır....

tasavvufta uveysi şekilde egitim gören veya himmet ile terbiye edilen kişilere rastlanılırsa da bu yüzyılda bu temiz ruhlar deryada damla mesabesindedir.

kadın erkek bütün müslümanlar kardeslerimizin kuranı kerim egitimi,tefsir,fıkıh,akaid,hadis,
siyer ve islam tarihi
gibi ana ilimlerden hiç olmazsa mükellefiyetlerini yerine getirecek kadar
egitim almaları gereklidir.

eger bu ilimlerden ehli sünnet çizgisinde herhangi bir egitim almazsak ne yazık ki tasavvufu uçmak ve kaçmak zannederiz ki ruhları okşayan hikayeler ve masallardan öte gitmeyen bir merak olur tasavvuf bizim için....

tasavvufa meyilli kardeşlerimize derim ki hiçbir tasavvuf kolu ilmi yeterlilik vermeden yıllarca bu egitimlerle müridi pişirmeden vird veya zikir vermemektedir.

günümüzde gemi ve trenlerde kagıt dagıtmayla
mürid toplayan görüşlere veya hükmü ra'yı ilk defa duyanların vekil oldugu tarikat özentisi topluluklara,henüz namaz kılmadıgı halde kalp gözü açık cezbesi ile kafa göz dagıtan tiyatrocu gruplara tarikat denilmemektedir.

lütfen asıl ile sahteleri karıştırmayalım.....

birçok tarikat kolunun kurucuları namazlardan sonra yukarıda zikrettigimiz ilimlerde müridlerine saatlerce dersler vermekteydiler.
örnegin
Abdülkadir geylani k.s.,muhammed bahaeddin nakşibendi k.s.,imami Rabbani k.s. gibi büyüklerimiz
sadece bir oturuşta sayısı dörtyüzü geçen alimlere ders verirlerdi.
not almak için alimler birbirinin sırtlarını
rahne gibi kullanırlardı....
yeni başlayan acemiler bu sayıya dahil degildi...
şimdi tarikat diye peşinden gittigimiz insanlara soralim hangi ilimleri tahsil etmişler ve size hangi şeri ilmleri ögretiyorlar.......

hakkinizi helal ediniz....
konu zati endişemdir sizlerle paylaşmak istedim...
saygılarımla...

utanıyorum......

Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 22:26
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ehl-i Sunnet su an offline Ehl-i Sunnet  
ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......

213 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 21:08
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı utaniyorum

bilmek gerekir diye düşünürüm ki önce Rabbimizin bize farz kildigi ilimleri ögrenmeli ve farz olan ibadetlerimizi eksiksiz bihakkın yerine getirmeliyiz.....
daha sonra vacib ve tabi ki sünnetler...

demem o ki şeriat ilmini alıp yasamadan, tarikat esaslarini anlamaya ve yasamaya çalışma, tasavvufi-batini ilmlerden ve kalbi keşiflerden nasiplenme talebi beyhuda bir oyalanmadır....

tasavvufta uveysi şekilde egitim gören veya himmet ile terbiye edilen kişilere rastlanılırsa da bu yüzyılda bu temiz ruhlar deryada damla mesabesindedir.

kadın erkek bütün müslümanlar kardeslerimizin kuranı kerim egitimi,tefsir,fıkıh,akaid,hadis,
siyer ve islam tarihi

eger bu ilimlerden ehli sünnet çizgisinde herhangi bir egitim almazsak ne yazık ki tasavvufu uçmak ve kaçmak zannederiz ki ruhları okşayan hikayeler ve masallardan öte gitmeyen bir merak olur tasavvuf bizim için....

tasavvufa meyilli kardeşlerimize derim ki hiçbir tasavvuf kolu ilmi yeterlilik vermeden yıllarca bu egitimlerle müridi pişirmeden vird veya zikir vermemektedir.

günümüzde gemi ve trenlerde kagıt dagıtmayla
mürid toplayan görüşlere veya hükmü ra'yı ilk defa duyanların vekil oldugu tarikat özentisi topluluklara,henüz namaz kılmadıgı halde kalp gözü açık cezbesi ile kafa göz dagıtan tiyatrocu gruplara tarikat denilmemektedir.

lütfen asıl ile sahteleri karıştırmayalım.....

birçok tarikat kolunun kurucuları namazlardan sonra yukarıda zikrettigimiz ilimlerde müridlerine saatlerce dersler vermekteydiler.
örnegin
Abdülkadir geylani k.s.,muhammed bahaeddin nakşibendi k.s.,imami Rabbani k.s. gibi büyüklerimiz
sadece bir oturuşta sayısı dörtyüzü geçen alimlere ders verirlerdi.
not almak için alimler birbirinin sırtlarını
rahne gibi kullanırlardı....
yeni başlayan acemiler bu sayıya dahil degildi...
şimdi tarikat diye peşinden gittigimiz insanlara soralim hangi ilimleri tahsil etmişler ve size hangi şeri ilmleri ögretiyorlar.......

hakkinizi helal ediniz....
konu zati endişemdir sizlerle paylaşmak istedim...
saygılarımla...

utanıyorum......

Hz Allah Senden Razi Olsun Abim.

Seriatsiz Tarikat Olmaz.O Tarik Onu Degil Sıratı,Duz Yolda Bile Karsıya Gecirmez.

Seriatsiz Tarikat Yokdur.Seriatsiz Tarikata Karsı Oldugumuz Gibi,Oraya Meyl Eden saf Niyyetli Mumin Kardeslerimizinde Oralardan Uzaklaşmasını Şidetle İstiyoruz.

Allah Senden Razi Olsun Abimgül

Measselam
Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 22:34
Bu mesajı bildir   Ehl-i Sunnet üyenin diğer mesajları Ehl-i Sunnet`in Profili zum Anfang der Seite
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  

1543 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
Aleykum Selam Ve Berekatu...

Güzel abim gül sadece susuyorum. Biz ki daha sadece talebe olma gayesindeyiz. Buna da şükür Elhamdülillah....Siz büyüklerimiz bu güzellikleri aktarırken biz duanıza muhtaç biçare kardeşlerinizi faidelendiriyorsunuz ALLAH c.c. razı olsun abim...

Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 22:57
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  
İlim İlim İlim

Misafir

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
siyer ve islam tarihi
egitim almaları gereklidir.gül
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 02:49
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Sacide su an offline Sacide  

131 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 15:36
Cinsiyeti: Bayan 
Allah razı olsun çok güzel ifade etmişsiniz abi
Rabbim hepimize bu yolda gayret ihsan etsin muvaffak kılsın.

İlimsiz ibadette,
tefekkürsüz tilavette hayır yoktur.

Hz Ali
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 08:35
Bu mesajı bildir   Sacide üyenin diğer mesajları Sacide`in Profili Sacide Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yunsarun su an offline yunsarun  
hakikatı konuşan diller ne güzel söylüyor!

8 Mesaj

En Son On: 30.01.2007 - 08:39
slm aleyküm söylediğiniz gibi ilim şart amelle birlikte sonraki ihlas gelir ama bu zamanda tasavvuf a yönelen kardeşlerimiz in çoğu daha önceden günahkar olup hidayete eren insanlardan oluşuyor meselem bende bunlardan birisiyim tabiiki sonradan bu yola girmenin bir çok avantajı olduğu gibi avantajlı olmayan kısımlarıda var sözü fazla uzatmıyım gerçeği şöyle düşünüyorum bu yol güzel olduğu kadar da zor ve insan herne kadar istesede onu bağlayan bi şeyler oluyor bu bi sınavdır.fakat düşünce şu oluyor. ben zaten çok günahkar dım allahu teala bana hidayet etti bende denedim ama bukadar yapabiliyorum buna da şükür en azından eskisi gibi günah denizinde yüzmüyorum fikri ile hareket ediliyor bunun yanında ailesi salih olanlar tabiki daha kısmetli bu konuda öyle aileler varki çocukları tasavvufa yöneldiğinde evladına cephe alıyorlar .Sizcede malumdur ekranlarda tasavvuf nasıl lanse ediliyor.Allah yar ve yardımcımız olsun hakkınızı helal edin esselamun aleyküm verahmetullah
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 09:36
Bu mesajı bildir   yunsarun üyenin diğer mesajları yunsarun`in Profili yunsarun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Aleykumisselam Verahmatullahi Vebereketuhu...!
Yabancı Hiristiyan devletlerin taklit olarak kurmuş oldukları Tarikat lar televizyonda ancak görme fırsatı olduğundan Temeli sağlam olan Tarikatları da zedelemiştir...Buda üzücüdür...
Bazı insanların düşüncelerini vede görüşlerini az da olsa değiştirmeyi başarıyorlar...
RABBİM bizleri ve çocuklarımızı onların eline düşürmesin...İNŞAALLAH.

Gerçektende...

siyer ve islam tarihi

Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 10:14
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DERiNsular su an offline DERiNsular  

171 Mesaj -

En Son On: 05.02.2007 - 15:32
KARDEŞLERİM ,

Allah Razı Olsun

BENDE ŞERİAT SIZ HERŞEYE KARŞIYIM.

ŞERİATSIZ GİDİLEN HERŞEYİN SONU ÇIKMAZ

SOKAKTIR MALUMUNUZ.

ŞERİAT TAN MAKSAT NEDİR,?

ALLAHUTEALANIN RIZASI DEGİLMİDİR.?

O HALDE ALLAHIN CC RIZASIN OLMADIGI YERDE

BİZİM NE İŞİMİZ OLABİLİR Kİ.?

SELAM VE DUA İLE.
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 15:43
Bu mesajı bildir   DERiNsular üyenin diğer mesajları DERiNsular`in Profili DERiNsular Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
akgüvercin su an offline akgüvercin  

80 Mesaj -

En Son On: 08.03.2007 - 23:24
aleyküm selam

açtığınız konular okunmaya değer kısa ve öz Allah (cc) razı olsun. Tarikat ve şeriat birbirinden ayrılmaması gereken iki parçadır.Tarikatsız şeriat şeriatsız tarikat olmaz diye biliyorum nacizane.Bir kitapta şöyle bir cümle okumuştum ve çok hoşuma gitmişti paylaşmak isterim: şeriat sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) in zahiri , tarikatse batınıdır......

selam ve dua ile

Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 16:55
Bu mesajı bildir   akgüvercin üyenin diğer mesajları akgüvercin`in Profili akgüvercin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DERiNsular su an offline DERiNsular  

171 Mesaj -

En Son On: 05.02.2007 - 15:32
AK GÜVERCİN KARDEŞİM.

TARİKATSIZ ŞERİAT OLURDA,

ŞERİATSIZ TARİKAT OLMAZ.

HERKİM ŞERİATI TUTTU TARİKATI BIRAKTI İSE FASIKTIR,

YANİ(GÜNAHKARDIR).

HERKİMDE TARIKATI TUTTU ŞERİATI BIRAKTI İSE

ZINDIKTIR,YANİ (DİNDEN DÖNMÜŞTÜR).

ŞERİAT

TARİKAT

MARİFET

HAKİKAT

ŞERİAT BU DİGER 3 ÜNÜ İÇİNE ALIR.

BİR CEVİZ MİSALİ,

CEVİZİN DIŞI ŞERİAT MİSALİ,

CEVİZİN KABUGU TARİKAT MİSALİ,

CEVİZİN ZARI MARİFET MİSALİ,

CEVİZİN YENEN KISMI ÖZÜ İSE HAKİKAT MİSALİ.

SELAM VE DUA İLE.
Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 17:37
Bu mesajı bildir   DERiNsular üyenin diğer mesajları DERiNsular`in Profili DERiNsular Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
söylenecekler söylendi..

şeriatsiz tarikata karşıyım vesselam

abicim önemli bir konu HAKK razı olsungül

Ekleme Tarihi: 13.01.2007 - 21:18
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Esselamu Aleyküm..

ALLAH razi olsun Utaniyorum Abim.. gül

Şeyh Necmüddin-i Kübra (RA) Hz.leri diyor ki: "Şeriat vapur gibidir. Tarikat, kutup yıldızı gibi, hakikat ise (deniz dibindeki) inci gibidir. Kim o inciye sahip olmak isterse mutlaka vapura binmeli. Bir kutup yıldızının yardımı ile denize açılmalıdır. İncinin yeri ancak böyle bir vasıta ve böyle bir işaretle bulunabilir. Kim böyle yapmazsa gerçek maksat olan hakikat incisine sahip olamaz." [Ruhul Arifin. S.181]

ALLAH yolunda bulunan bir kimseye ilk önce farz ve vacib olan şey, şeriata dikkatle uymaktır. Tarikat, Bir takım menzil ve makamlardan geçerek kulu Allah-ü Tealaya yaklaştırmaya vesile olan takvaya ait şeyleri ifa etmek ve azimet yolundan gitmektir. Şeriat, Allah-ü Teala'ya ibadette bulunmak, tarikat O'nun (CC) huzurundan ayrılmamaktır.

Şeriatsız tarikat küfrün ve inkarın ta kendisidir.
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 11:32
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  
RE:

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Alıntı
Orijinali YeSiLKuBBeM

Esselamu Aleyküm..

ALLAH razi olsun Utaniyorum Abim.. gül

Şeyh Necmüddin-i Kübra (RA) Hz.leri diyor ki: "Şeriat vapur gibidir. Tarikat, kutup yıldızı gibi, hakikat ise (deniz dibindeki) inci gibidir. Kim o inciye sahip olmak isterse mutlaka vapura binmeli. Bir kutup yıldızının yardımı ile denize açılmalıdır. İncinin yeri ancak böyle bir vasıta ve böyle bir işaretle bulunabilir. Kim böyle yapmazsa gerçek maksat olan hakikat incisine sahip olamaz." [Ruhul Arifin. S.181]

ALLAH yolunda bulunan bir kimseye ilk önce farz ve vacib olan şey, şeriata dikkatle uymaktır. Tarikat, Bir takım menzil ve makamlardan geçerek kulu Allah-ü Tealaya yaklaştırmaya vesile olan takvaya ait şeyleri ifa etmek ve azimet yolundan gitmektir. Şeriat, Allah-ü Teala'ya ibadette bulunmak, tarikat O'nun (CC) huzurundan ayrılmamaktır.

Şeriatsız tarikat küfrün ve inkarın ta kendisidir.

Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 13:07
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 754 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56616 saniyede açıldı