lopinavir ritonavir generique luvox lopinavir ritonavir generique rhinocortivermectin oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » PEYGAMBER (S.A.V) EFENDİMİZİN ÖGRETİM METODLARI

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    PEYGAMBER (S.A.V) EFENDİMİZİN ÖGRETİM METODLARI

171 Mesaj -

En Son On: 05.02.2007 - 15:32
Cinsiyeti: Erkek 
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Resullah sav. Efendimizin öğretim metodlarını ve örneklerini bir okyanus olarak düşündüğümüzde burada sunacağımız ,bu okyanusun zerrelerinden size ulaşan birkaç tane incileridir sadece.Dolayısıyla anafikir halinde hazırladığımız bu çalışmadan alabileceğimiz her ibret yada fikir bizim amacımıza katkı sunacaktır.Allahım hepinizden razı olsun .

GÜZEL YAŞANTISI VE BÜYÜK AHLAKIYLA ÖĞRETMESİ

İmam Eş-Şatibi der ki:
Hz.Peygamberimizin ahlakı Kuran idi.Çünkü Kuran-ı nefsine hakem kılmıştı.Bu sebeple hem bilgileri hem de fiileri Kuran-a muvafık idi.O Kuran-a uygun hareket eder,konuşur,Onun hükmüne koşup boyun eğer,verdiği hükümde dururdu.
Bu özellik onun getirdiği dinde doğru olduğunun en büyük delillerindendir.Çünkü bir emir getirmiş,kendisi de bunu tutmuş,nehyetmiş kendiside bundan kaçınmış,nasihatte bulunmuştur,kendisi de hisselenmiş,kendisi ilk korkan olmuş hisselenmiş,ümitlendirmiş,ümit edenlerin önderi olmuştur.Tüm bunların anlamı şudur:O kendisine inzal edilen Şeriatı nefsine hakim bir hüccet,üzerinde yürüdüğü sıratı müstakim için bir rehber kılmıştı.
Sehl B.Sad Es-Saidi ra. der ki :

Resulullah sav. Efendimiz minber üzerinde ayağa kalkarak kıbleye yöneldiğini,tekbir aldığını ve insanların da arkasında kalkıp namaza durduğunu gördüm.Peygamberimiz kıraat etti rüku yaptı.İnsanlarda onunla birlikte rükü yaptılar.Sonra rükudan başını kaldırdı.Ardından yüzü kıbleye dönük halde geri geri gelerek toprağa secde etti.Sonra tekrar minbere döndü. ve ey insanlar bunu bana uyasınız ve nasıl namaz kıldığımı örenesiniz diye yaptım buyurdu.

DİNİN HÜKÜMLERİNİ KISIM KISIM ÖĞRETMESİ

Hz. Peygamber sav. Efendimiz dinin ahkamını peyder peyder öğretiyordu.Daha iyi alınması ve zihinlere yerleşip ezberlenmesi için. Öğretirken önem sıralamasında bulunuyor ve parça parça ,bölüm bölüm öğretiyordu.
Cundeb B. Abdullah ra. der ki:
Hz. Peygaberle sav. birlikte iken ergenlik çağında gençler idik. Kur-anı öğrenmeden önce imanı öğrendik.Kur-anı daha sonra öğrendik ve onun sayesinde imanımız arttı(ibni mace-1-23)

Ebu Abdurrahman Es-sulemi ra. der ki:
Hz. Peygamber sav. Ashabından bizlere Kur-an okutan bir sahebe bizlere şunu haber verdi.Resullullah sav. den on ayet alıp okuyorlarmış,bu ayetlerdeki bilgileri ve amelleri öğrenmeden diğer on ayete geçmiyorlarmış.(A.B.Hanbel-el-musned)

ÖĞRENENLERİN FERDİ FARKLILIKLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMASI

Abdullah B. Amr der ki:

Hz. Peygamber sav. yanında oturuyorken bir genç geldi ve ya Resulullah oruçluyken hanımımı öpebilir miyim diye sordu.Hz. peygamber sav. hayır diye buyurdu.Sonra bir ihtiyar geldi ve oruçluyken hanımımı öpebilir miyim diye sordu.Hz. Peygamber sav. ona evet diyince birbirimize bakıştık.Resulullah sav. de şöyle buyurdu,birbirinize niçin bakıştığınızı anladım.İhtiyar nefsine sahip olur(ebu davud 11-419)

Abdullah B. Amr der ki:
Bir adam Hz. Peygamber sav e gelerek cihad için izin istedi.Hz. Peygamber sav. annenle baban sağ mı diye sordu.Adam evet diyince resulullah sav. onlara iyilik etmek için çalış buyurdu.(Buhari6-140)
Ebu Zer ra. der ki:
Ya resulullah bana tavsiyede bulun diyince şöyle buyurdular.Her nerde olursan ol Allahtan kork.Günahın arkasından onu silecek bir sevap işle.İnsanlara güzel ahlakla muamele et.(el-müsned 5-158)

Ebu Hureyre ra. der ki:
Bir adam hz. Peygamber sav. ya resulullah bana tavsiyede bulunun ,çok söylemeyein ki ezberlieyip aklımda tutayım dedi.Hz. Peygamber sav. de ona kızma buyurdu.Adam sorunu birkaç kez tekrarladı.Hz. Peygamber sav. her defasında kızma buyurdu.(Buhari 10-431)

DİYALOGLA VE SORU SORARAK ÖĞRETMESİ

Abdullah B. Amr diyor ki:
Resulullah sav. efendimiz müslümanın kim olduğunu biliyor musunuz diye sordu.Ashab Allah ve resulu daha iyi bilir dediler.Hz. Peygamber sav. Müslüman diğer möüslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir buyurdular.Ardından müminin kim olduğunu biliyor musunuz diye buyurdu.Ashab Allah ve Resulu daha iyi bilir dediler.Hz Peygamber sav. müminlerin canları ve malları hususunda kendisinden emin olduğu kimsedir. Muhacir kötülükten uzak durup kacınandır buyurdular(ebu davud 3-171)

Ebu Hureyre ra.diyor ki:
Resulullah sav. iflas etmiş kimdir bilir misiniz diye sordu.Ashab bizim aramızda iflas etmiş hiçbir dirhemi ve eşyası bulunmayan kimsedir dediler.Hz. Peygamber sav şöyle buyurdu.Benim ümmetimde ki iflas etmiş kişi kıyamet günü namaz,oruç ve zekat borcu ile şuna sövmüş,buna zina sucu atmış ,şunun malını almış bunun kanını dökmüş bir başkasını da dövmüş olarak gelen kimsedir.Şuna iyiliklerinden verilecektir.buna iyiliklerinden verilecektir.Davası görülmeden sevapları bitecek olursa ,onların günahlarından alınıp ona yüklenecek.Ardından da cehenneme atılacaktır.

ZEKALARINI AÇMAK VE SAHİP OLDUKLARI BİLGİYİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN ASHABINA SORULAR

SORMASI

Abdullah b. Ömer ra. buyuruyor ki:

Hz.Peygamber sav. ile otururken hurma ağacının göbeğinden bir parça getirildi.Resulullah onu yerken ağaçlar içinde yeşil bir ağaç vardır .Bunun bereketi müslümanın bereketi gibidir.Yaprağı düşmez ,dökülüp yayılmaz.Rabbinin izniyle her mevsim meyve verir.Müslüman gibidir.şimdi bana söyleyin bu ağaç nedir?

İnsanların akılları kırlardaki ağaçlara takıldı.Bazıları şu ağaçtır,filan ağaçtır dedi.Benim içimden hurma ağacı geçti.Bunu söyleyecek oldum ki karşımdakiler toplumun büyükleri.Genç bir çocuk olduğum için konuşmaktan çekindim.Sonra etrafa baktım ki ben bulunanların onuncusu ve en genciyim.Baktım Ebu Bekir ile Ömer konuşuyor.Ben de sustum.Onlarda konuşmayınca oradakiler hangi ağaçtır ya Resulullah bize söyleyiniz diye buyurdular.Efendimiz hurma ağacıdır diye buyurdu.Kalkınca babam Ömer-e babacığım.Benin içime onun hurma ağacı olduğu doğmuştu vallahi dedim.Babam onu demenden seni ne alıkoydu ki diye sordu.Ben de sizin konuştuğunuzu görmedim .Ne senin ne de Ebubekir-in konuştuğunu gördüm.Genç bir çocuk olduğum için de konuşmaya utandım.Konuşmaktan,bir şey demekten çekindim,sustum dedim. Babam Ömer bana o hurma ağacıdır deseydin benim için filan şeyden daha makbul olurdu

MUKAYESE VE TEMSİL YOLUYLA ÖĞRETMESİ
İbni Abbas ra. buyuruyor ki:

Cuheyne kabilesinden bir kadın Efendimize gelerek annem haccetmeyi adamıştı ancak haccetmeden vefat etti.Onun yerine haccedeyim mi diye sordu.Efendimiz evet onun yerine haccet.Söyle bana annenin borcu olsa bunu ödemeyecek miydin buyurdu.Kadın evet dedi.Efendimiz Allah-a da hakkını ödeyin.Çünkü Allah kendisine verilen söze vefa gösterilmeye layıktır(buhari 4-55)

TEŞBİH VE BENZETME YOLUYLA ÖĞRETMESİ
İbn Ömer ra. buyuruyor ki:

Resullah sav. Efendimiz buyurdu ki münafık iki sürü arasındaki şaşkın koyun gibidir.Bir buna gider, bir ötekine.Hangisine katılacağını bilemez.(En-nesai 8-124)

YER VE TOPRAK ÜZERİNE ŞEKİL ÇİZEREK ÖĞRETMESİ
Cabir ra. buyuruyor ki:

Efendimizin yanında otururken işte böyle önüne bir çizgi çizdi ve bu yüce Allah ın yoludur buyurdu.Sonra bu çizginin sağına iki çizgi çizdi,soluna iki çizgi çizdi ve bunlar da şeytanların yollarlıdır buyurdu.Ardından elini ortadaki çizginin üzerine koydu ve şu ayeti okudu:
Bu dosdoğru yoluma uyun.Sizi Allah yolundan ayrı düşürecek yollara uymayın.Allah size bunları sakınasınız diye buyurmaktadır.(Enam 6-153)

BİR ŞEYİN HARAMLIĞINI TEYİD İÇİN ONU ELLERİYLE YUKARIYA KALDIRARAK ÖĞRETMESİ

Ali B.Ebi Talip ra. buyuruyor ki:

Hz. Peygamber sav. efendimiz sol eline ipek,sağ eline de altın aldı.sonra ikisini elleriyle kaldırdı ve bu ikisi ümmetimin erkeklerine haramdır,kadınlarına ise helaldir buyurdu(ebu davud 4-50)

ASHABINI ALIŞTIRMASI İÇİN SORULARININ CEVABINI ONLARA HAVALE ETMESİ

Ukbe B. Amir Cuheni ra. buyuruyor ki:

İki davalı gelip davalarını Efendimize arz ettiler.Efendimiz ey kalk ey Ukbe ikisi arasında hüküm ver dedi.Ben ya Resulullah siz buna benden daha layıksınız dedim.O öyle olsa da ikisi arasında sen hüküm ver .Bütün çabanı sarf ederek doğru karar verdiğinde on sevap,yanlış karar verdiğinde bir sevap vardır buyurdu(müsned 4-205)

ÖNÜNDE OLAN BİR OLAYA SÜKUT ETMESİ VE ONAYLAMASIYLA ÖĞRETMESİ

Amr b. As ra. buyuruyor ki:
Zatus Selasil gazvesinde soğuk bir gecede ihtilam oldum.Gusül alacak olursam ölürüm diye korktum.Teyemmüm edip arkadaşlarıma sabah namazı kıldırdım.Onlar da bunu Efendimize anlattılar.Efendimiz ey Amr arkadaşlarına cünüp olarak namaz kıldırdın öyle mi dedi.Gusül almama engel olan şeyi kendilerine anlattım ve Allah Tealanın nefislerinizi öldürmeyiniz.Muhakkak ki Allah size karşı son derece merhametlidir(Nisa 4-29) buyurduğunu dinlemiştim dedim. Efendimiz bunun üzerine güldü ve bir şey demedi.

MÜNASİP DURUMLARI ÖĞRETMEK İÇİN FIRSAT BİLMESİ

Ömer B. Hattab ra.buyuruyor ki:

Resulullah Efendimize sav. esirler geldi.Bir de baktık ki esiler içindeki bir kadın göğsünden süt akmış halde kaybettiği çocuğunu arayıp koşuyor.Kadın esirler içinde bir çocuk buldu.Onu hemen alıp göğsüne yapıştırdı ve emzirdi.Efendimiz bu kadının çocuğunu ateşe atacağını düşünür müsünüz diye sordu.Bizler de hayır,onu atmamaya takati yettiği sürece atmaz dedik.Bunun üzerine efendimiz muhakkak Allah kullarına bu kadının çocuğuna merhametinden daha çok merhametlidir buyurdu(ibni Hacer)

ŞAKA VE LATİFEYLE ÖĞRETMESİ
Enes B. Malik ra. buyurdu ki:

Bir adam Efendimizden yük hayvanı istedi.Efendimiz ona seni dişi devenin yavrusuna bindireceğim buyurdu. Adam ya Resulullah ,dişi devenin yavrusunu ne yapayım deyince,efendimiz develeri dişi develer doğurmuyor mu dedi(ebu Davud 4-300)

ÖĞRETTİĞİNİ YEMİNLE ONAYLAMASI
Ebu Hureyre ra. buyurdu ki:

Nefsim kudretinde olan Allaha and olsun ki ,iman etmeden cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmeden iman etmiş sayılmazsınız.Onu yaptığınızda birbirinizi seveceğiniz bir şeyi size söyleyeyim mi?Aranız da selamı yayın diye buyurmuştur Efendimiz(Nevevi)

Enes b. Malik ra. buyurmuştur ki:

Efendimiz Nefsim kudretinde olan Allah a and olsun ki ,bir kul kendisi için istediğini komşusu veya kardeşi için istemedikçe tam iman etmiş olmaz buyurdu(Müslim 2-17)

ZİKRETTİĞİ HUSUSU VURGULAMAK İÇİN SÖZÜNÜ ÜÇ KEZ TEKRAR ETMESİ

Enes b. Malik ra. buyurmuştur ki:

Efendimiz bir söz söylediğinde anlaşılması için üç kez tekrar ederdi

Abdullah B. Amr ra. buyurmuştur ki:

Yaptığımız yolculuklardan birinde Resulullah Efendimiz geri kaldı.Sonradan bize yetişti.İkindi namazı girmiş vakit daralmıştı.Bizler abdest alıyorduk.Ayaklarımızı mesh etmeye başlayınca olabildiğince bağırarak iki veya üç kez cehennemdeki Veyl(vadisi yıkanmayan) ökçeler içindir buyurdu(Fethul Bari 1-197)

DİKKATİNİ TAMAMEN VERMESİ İÇİN MUHATABIN ELİNİ VEYA OMZUNU TUTMASI

Muhatabının elini veya omzunu tutmak suretiyle dikkatini tamamen vermesini sağlardı.Bunu öğrettiği şeye daha çok kulak kesilmesi her şeyiyle Rasulullah sav. ın sözüne yönelmesi için yapardı.
Abdullah bin Ömer ra. anlatıyor:
Rasulullah sav. omzumdan tutarak dünyada sanki bir garip veya bir yolcu gibi ol.Kendini kabir ehlinden say buyurdu.(buhari-9/199)

TEK TEK SAYACAĞI HUSUSLARI ÖNCE ÖZETLE SÖYLEMESİ SONRA BUNLARI AÇIKLAMASI

İbni Abbas ra. anlatıyor:

Rasulullah efendimiz beş şeyden önce beş şeyi ganimet bil:ihtiyarlığından önce gençliğini,hastalığından önce sıhhatini,fakirliğinden önce zenginliğini,meşguliyetinden önce boş vakitlerini ve ölümünden önce hayatını(mustedrek-9/306)

Ebu Hureyre ra. anlatıyor:
Rasulullah efendimiz :Kadınla dört şey için evlenilir:malı için,soyu için,güzelliği için,dini için.Sen dindar olanı seç(eğer dediğim gibi yapmazsan yoksulluğa düşebilirsin.(nevevi-10/52)

KISSALAR VE GEÇMİŞ ÜMMETLERDEN HABERLERLE ÖĞRETMESİ

Rasullullah efendimiz:Bir adam başka bir köydeki arkadaşını ziyarete gitmiş.Allah onu gözlemek için yoluna bir melek oturtmuş.Adam meleğin yanına gelince melek nereye gidiyorsunuz diye sormuş.O da bu köyde bulunan bir kardeşimi ziyaret etmek istiyorum karşılığını vermiş.Melek onun yanında gözetip kolladığın bir dünyalığın mı var diye sorunca ,hayır .Ben onu sırf Allah rızası için seviyorum cevabını vermiş.Melek de ona Ben Allah2ın sana gönderdiği bir elçiyim.Kardeşini sevdiğin gibi Allah da seni seviyor demiş(Müslim-16/124)
Ebu Hureyre ran anlatıyor:
Rasulullah efendimiz Bir köpek bir kuyunun etrafında dolaşıp duruyormuş,susuzluk nerdeyse onu öldürecekmiş.İsrailoğullarından bir fahişe onu görünce hemen meshini çıkarıp başörtüsüne bağlamış ve bununla su çekip hayvanı sulamış.bu sebeple günahları mağrifet olunmuş.(buhari-9/256)

UTANILAN MESELEYİ ÖĞRETİRKEN YUMUŞAK GİRİŞ YAPMASI

Rasulullah Efendimiz Ben sizin için çocuğun babası durumundayım.Sizlere (dininizi)öğretiyorum.Abdest bozma yerine geldiğinizde kıbleye doğru durmayın,sırtınızı dönmeyin. Ardından Efendimiz üç taş ile istinca edilmesini emretti.Hayvan tersi ve kemikle istinca etmekten men etti.Kişinin sağ eliyle istinca etmesini de yasakladı.(ebu Davud-1/30)

UTANILAN HUSUSU ÖĞRETİRKEN İMA VE İŞARET ETMEKLE YETİNMESİ

Hz. Aişe Ra. anlatıyor:
Ésma bin Şekel Rasulullah Efendimize hayızdan sonra yıkanmayı sordu.Efendimiz:Sizden biri suyunu ve sidresini alıp temizlenir.Temizliği güzelce yapar.Sonra başından aşağı su dökerek başını kuvvetlice ovalar,su saç diplerine kadar ulaşır.Ardından vücuduna su döker.Sonra üzerine misk sürülmüş bir pamuk parçası alarak bununla temizlenir.
Esma ardından onunla nasıl temizlenecek ki? Diye sorunca Rasulullah efendimiz Subhanallah. Onunla temizlenirsin işte buyurdu.
Hz Aişe gizliden söylemek istermişcesine (fısıldayarak,Esmaya) kanın çıktığı yere sürersin dedi.
Esma sonra Rasulullah Efendimize cünuplükten yıkanmayı da sordu.Efendimiz Su alır ve güzelce temizlenir.sonra başına su dökerek başını ovalar,su saç diplerine kadar ulaşır.Ardından vücuduna su döker
Hz. Aişe ra. şu ensar kadınları ne iyi kadınlardır.Haya dinlerini öğrenmeye mani olmuyor buyurdu.(buhari-1/353-354)

DURUM GEREKTİRDİĞİNDE ÖĞRETİRKEN KIZMASI VE SERTLEŞMESİ

Abdullah bin Amr ra. anlatıyor:

Kader meselesini tartışırlarken Rasulullah Efendimiz ashabının yanına çıkageldi.Hiddetinden sanki yüzünde nar tanesi yarılmış gibiydi.Onlara dedi ki:bununla mı emrolundunuz?bunun için mi yaratıldınız?Kuranın ayetlerini birbiriyle vuruşturuyorsunuz?Sizden önceki ümmetler işte böyle şeyler(sebepsiz tartışmalar)yüzünden helak oldular(İbni Mace-1/33)

BAZI SAHABELERİNE YABANCI DİL ÖĞRENMELERİNİ EMRETMESİ

Zeyd bin Sabit ra. anlatıyor:

Rasulullah efendimiz bana Yahudilerin yazısından birkaç kelimeyi, öğrenmemi emretti ve mektuplarım hususunda Yahudilere emniyet duymuyorum vallahi buyurdu.Bem de yarım ay geçmeden Efendimizin bana öğrenmemi emrettiği kelimeleri öğrendim.bunları öğrendikten sonra efendimiz mektup yazacağı zaman ben yazardım.Yahudiler Efendimize mektup yazdıklarında o mektubu ben okurdum.
Başka bir tarihte de şöyle geçmektedir:Rasulullah Efendimiz bana süryanice öğrenmemi emretti(buhari-8/185)

Bu mesaj 1 kez ve en son DERiNsular tarafından 06.01.2007 - 16:52 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.01.2007 - 16:39
Bu mesajı bildir   DERiNsular üyenin diğer mesajları DERiNsular`in Profili DERiNsular Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kofi su an offline kofi  

291 Mesaj -

En Son On: 23.03.2009 - 19:17
Cinsiyeti: ----- 
mesaj icin Allah Razı Olsun sevinçli
Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 12:13
Bu mesajı bildir   kofi üyenin diğer mesajları kofi`in Profili kofi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedparisa su an offline muhammedparisa  

35 Mesaj -

En Son On: 02.05.2007 - 00:56
Cinsiyeti: ----- 
mükemmel bir ekleme..
ALLAH razi olsun kardesim
Ekleme Tarihi: 12.01.2007 - 19:11
Bu mesajı bildir   muhammedparisa üyenin diğer mesajları muhammedparisa`in Profili muhammedparisa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 642 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ambulans64 (60), salihbayram (52), opel (54), islamci_genc (37), celal1974 (50), savage41xxx (52), LAZPARATOR61 (45), kral29 (35), siseyna (43), demir_kralll (33), yepremreha (47), YA_rab (31), zompur (54), ALMILA_GÜL (56), Mystigue (53), kecmk (53), akpinar61 (59), aqabe (60), agenc24 (52), y.erkek (52), internet22 (41), kutsalsavasc&ya.. (37), karindas (45), sehadet_61 (46), Serdar_ (44), bahtiyar28 (54), maun (42), bayramsalih (52), arifünal (64), HANCEREN (55), mecruh (45), MuSLimaNKa (34), bilalkale (50), DeLiCaN (944), veysel setdibi (62), tilli (51), erzurumlunet (46), sema_ihl (38), cemre (52), m.kara (58), yyunuss (39), x_X_x (41), Muhammed1968 (57), hçerçi (72), lcd (47), fatihreis (39), Baharayyildiz (40), haci_nl (47), cemil (46), yakupakyuz (60), gazikoc58 (51), Ankebut57 (45), L a V i N i a (40), sofu_23 (51), Beyaz dilek&cce.. (40), tabu (50), sümbül (37), yakupalan (45), Alperen Eren (46), HikmetSagir (81), YaSaX (44), Barnabas (39), islamasevdal&ya.. (38), ilyas1970 (54), criminalist (52), Ayhan-61 (58), nurayaz (30), mörscher (58), basmuharrir (58), Goodmanx (57), mahmut1968 (56), djnefret (41), karadeniz krali (54), ayseli (58), cengo06 (62), yasarerkek (52), hz.ömer (37), ismailxxx (46), tayyarozbak (40), karamurat1 (51), sari_kiz (38), kaslim (42), ayyildiz_70 (34), The Mediterrane.. (53), bahadir (50), ~TUTI~ (37), dostahasret (43), Selinnurx (56), apocalyptica (45), markat (46), derlerkahin (46), isa dogan (50), EROL AKBULUT (56), Yaseminnur (37), sehadet_aski (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54549 saniyede açıldı