generique luvox lopinavir ritonavir generique colchicine generique luvox generique plaquenil cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » OSMANLI TARİHİ ve MEDENİYYETİ » Selahaddin Eyyubi Kürt değildir! TÜRKTÜR...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 22 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Selahaddin Eyyubi Kürt değildir! TÜRKTÜR...

919 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 20:05
Cinsiyeti: ----- 
Selahaddin Eyyubi son zamanlarda bazı kesimlerin ileri sürüldüğünün aksine Kürt değil Türk tür. Kudüs ü alana kadar yüzü bir kere gülmemiş olan büyük hükümdar için;

-(1127) yılında melikşah'ın Halep valisi ak-sungur'un oğlu imadeddin zengi'nin Musul valiliğine getirildi. Haçlılara karşı verdikleri mücadelelerle öne çıkmışlardır. imadeddin zengî, haçlılardan Urfa yı alınca Avrupalılar idi. haçlı seferi'ni düzenlemişlerdir (1137). zengî'nin ölümünden sonra atabeylik Musul ve Halep olmak üzere iki kola ayrıldı (1146). Halep teki oğlu nureddin Mahmut haçlı kontluklarına karşı başarılı mücadeleler verdi. Şam daki börileri kendine bağladı. Haçlılarla iş birliği yapan mısır Fatımî devleti'ni ortadan kaldırdı (1171). nureddin Mahmut ölünce atabeylik Eyyubi ailesine intikal etti (1174). Selahattin Eyyubi komutasındaki Müslümanlarla birleşerek haçlılara karşı bölgeyi savunmuşlardır ." Buradan da anlaşılacağı gibi selahaddin Eyyubi, melikşah komutasındaki Türk atabeyinin (ak-sungur) torunu konumundadır. Sungur eski Türklerde doğana benzeyen, yırtıcı, avcı kuş anlamına gelir(TDK sözlük).bölgeye yıllarca yerleşmiş olmanın verdiği bir etkiyle ismi Arapça konmuş bir Türk tür. Başka kaynaklara da bakabilirsiniz. Şanlıurfa 1146 yılında Musul atabeyi alaattin zengi'nin oğlu Nurettin Mahmut ve onun başkomutanı Selahattin Eyyubi tarafından geri alınarak Fransız kontluğu'na son verilmiştir. Şanlıurfa nın Türkler tarafından geri alınması, II. haçlı seferi'ne sebep olmuştur. Selahattin Eyyubi'nin hatırasına kardeşi adil şah tarafından Selahattin-i Eyyubi medresesi yapılmıştır. (bugünkü yıldız meydanı'nda bulunan vakıflar müdürlüğü binası). -Tarihte Türklerin kurdukları hanedanlardan birisi de eyyûbîler'dir. Hanedan ın kurucusu selâhaddin'in babasının adından dolayı tarihte eyyûbîler olarak bilinen bu Türk devleti, günümüzde bölgede sunî olarak tanıtılmak istenen bir topluluğa, olmayan tarihinin yerine ikame edilmeye çalışılmaktadır. Bunun başlıca sebebi eyyûb'un babası Şadi den önceki ailenin soyunun, tespit edilememiş olmasıdır. Bu sebeple bazı tarihçiler, selâhaddin'in hemen ölümünden sonra (1193), bu hanedanı Araplaştırmaya uğraşan devrin Arap asıllı tarihçilerinin etkisinde kalarak, selahaddin eyyûbî'nin menşeini Araplaştırmaya çalışmışlardır. Diğer yandan son zamanlarda özellikle bölücü unsurlar ve bunların ideologları da, kendilerine yeni millî tarih yaratmak gayesiyle, bu hanedanın Türk ten ayrı başka bir millete ait olduğunu iddia etmektedirler. Tarihî gerçeklere baktığımızda, bu iddiaların hiçbir geçerli tarafının olmadığını görürüz. Devletin kurulduğu coğrafî bölge mısır ve çevresidir. Halkın büyük çoğunluğu Arap olmakla beraber, ordu ve idareci zümre Türk çoğunluğun kontrolündedir. Aynı bölgede daha önce tolunoğlu ahmed kendi hanedanını kurmuş (875) ve bu hanedan 905 yılına kadar devam etmişti. Daha sonra, yine başka bir Türk komutanı toğaçoğlu Muhammed ebu Bekir, tarihte ihşidî adıyla anılan hanedanı kurmuş ve bu hanedan (935-969) yılları arasında bölgeye hâkim olmuştur. Her iki Türk hanedanı, Abbasî halifeliğinin bir politikası olarak Türk komutanları ile Türk askerlerine, orduda büyük yer vermelerinin sonucunda doğmuştur. ihşidîler'i 969 yılında yıkan şiî Fatımî devletine de selahaddin eyyûbî, Musul atabek'i nureddin mahmud zengî'nin bir Türk komutanı olarak mısır'a gelmiş ve son vermiştir (1171).Bağlı bulunduğu nureddin Mahmut un ölümüne kadar (1174), nureddin Mahmut un bir valisi olarak hareket eden selahaddin bilahare istiklâlini ilân etmiştir. eyyûbî Türk devletine son veren ve yerine Türk memlûk devletini kuran izzeddin aybeg de, mısır'daki Türk ordusu komutanlarından birisidir. Bu tarihî gerçekler, halkın çoğunluğunun Arap olmasına karşılık, ordunun ve hanedanın Türklerde kaldığını, açıkça göstermektedir. Eyyûbî hanedanı üyelerinin büyük çoğunluğunun adları, en eski Türk adlarıdır. selahaddin'in ağabeyinin adı turanşah'tır. Kardeşlerinin adları ise, tuğtekin ve böri'dir. selâhaddin'in dayısının adı, şihabeddin Mahmut b. tüküş idi. selahaddin'in annesi ise özbeöz Türk tür. Gene selâhaddin'in hanımlarından birisi olan unar bey kızı ismetüddin amine Türk tür. İki eniştesi de Türk tür. Bunlardan birisi, unaroğlu sadeddin mesut; diğeri ise muzafferüddin gökbörü idi. Eyyûbî hanedanının bir Türk hanedanı olduğunun en açık delillerinden birisi de, devrin şairlerinden ibn senâül-mülk'ün, haleb'in selâhaddin tarafından alınmasından sonra yazdığı medhiyesidir. Bu methiyenin bir beyitinde, şair şöyle demektedir: "Arap milleti, Türklerin devletiyle yüceldi. ehl-i salip (haçlı) davası, eyyûb'un oğlu tarafından perişan edildi."Eyyûbî hanedanının devlet teşkilatı, karahanlı ve gazneli Türk devletlerinde başlayan ve Selçuklularla gelişen teşkilatın aynıdır. Sultan, divan, meşveret yani kurultay, üstâzüddâr (saray idaresi, şarapdarlık, çeşnigîrlik gibi görevleri yürüten kişi), hâcîblik, silâhdârlık, emîrahurluk, davâdârlık, el-mükebbis, taşdarlık, çavuşluk gibi saray teşkilâtı, Türk-İslâm devletlerinin bir devamıdır. Adliye işlerine bakan kazaskerlik müessesesi bilindiği üzere Osmanlılarda devam edecektir. Eyyûbî ordusunun temelini ve büyük çoğunluğunu tavâşî adı verilen Türk memlûkları teşkil etmekte idi. bu Türk ordusu, bağlı bulundukları komutanların adlarına göre el-nuriyye, el-esediyye, el-necmiyye, el-salâhiyye gibi adlarla adlanırlardı. selâhaddin devrindeki bu Türk memlûklu ordusu komutanları arasında bahaeddin karakûş, şerefeddin karakuş el-takavî, izzettin cavlı, şarimüddin kutluaba, hüsameddin sungur el-halâtî gibi Türkler bulunmakta idiler. Hakimiyet alâmetlerinden birisi de, bilindiği üzere bayraktır. eyyûbîler'in bayrağı sarı renkte idi. amblemi de kartaldı. eyyûbî hanedânı Türk geleneklerine uyarak, açık sarı rengi kendi hakimiyet rengi olarak kabul etmişti. Ayrıca bayrağına, bir Türk amblemi olarak kartalı koymuştu. Kartal, eyyûbîlerden başka Selçukluların, artuklular'ın da devlet sembolü olmuştur. Türk hakimiyet sembollerinden birisi de mehter'dir. eyyûbî sarayında da Türk geleneklerine göre yer alan mehter, nevbet vurur ve büyük saygı görürdü. Hatta selâhaddin, gözde cariyelerinden birisini, sarayın yüksek memurlarından birisi olan mehterbaşı ile evlendirerek, bu kuruluşa verdiği değeri göstermişti. Selâhaddin'in hayatta bulunduğu sürede, büyük bir Türk-İslâm devleti özelliğini gösteren eyyûbî hanedânı, selâhaddin'in ölümünden sonra, oğulları ve kardeşleri arasında paylaşılmıştır. Mısır daki son eyyûbî hükümdârı turanşah, Türk memlûk komutanlarından aybeg tarafından ortadan kaldırılmıştı (1250). Türk milleti yüzyıllardır büyük seferler yapmış büyük zaferler kazanmıştır. Allah yolunda yapılmış bu yüce savaşların kahramanlarının büyük isimlerini kirletmeye, kendilerine mal etmeye çalışan insanları hepimiz az çok biliyoruz. İstiklal savaşı vermekte olan Türk milletine uçaklarla halifenin kurtuluş mücadelesini desteklemediğini bununla da yetinmeyip kurtuluşa giden yolun cehennem olduğunu yazıp dağıttıran düşüncenin de kimler tarafından oluşturulduğunu da biliyoruz. Ümmetçilik anlayışını kendi taraflarına çektikleri gibi işte size Yaban adlı eserden bir parça yazar; - Mustafa Kemal'in yandaşlarına katılmayı düşünmüyor musunuz? Köylü der ki: - yok efendim, onlar Türk tür. - Ya siz nesiniz? - biz Müslümansız. Türkler Toros dağlarında yaşarlar gidin onlara söyleyin

Türk milleti yüzyıllardır büyük seferler yapmış büyük zaferler kazanmıştır. Allah yolunda yapılmış bu yüce savaşların kahramanlarının büyük isimlerini kirletmeye, kendilerine mal etmeye çalışan insanları hepimiz az çok biliyoruz. İstiklal savaşı vermekte olan Türk milletine uçaklarla halifenin kurtuluş mücadelesini desteklemediğini bununla da yetinmeyip kurtuluşa giden yolun cehennem olduğunu yazıp dağıttıran düşüncenin de kimler tarafından oluşturulduğunu da biliyoruz. Ümmetçilik anlayışını kendi taraflarına çektikleri gibi işte size Yaban adlı eserden bir parça
yazar;
- Mustafa Kemal'in yandaşlarına katılmayı düşünmüyor musunuz?
Köylü der ki:
- yok efendim, onlar Türk tür.
- Ya siz nesiniz?
- biz Müslümansız. Türkler Toros dağlarında yaşarlar gidin onlara söyleyin
Ekleme Tarihi: 14.08.2006 - 10:07
Bu mesajı bildir   vehbi70 üyenin diğer mesajları vehbi70`in Profili vehbi70 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
z-g su an offline z-g  
Ha KÜRT ha türk!

5 Mesaj

En Son On: 05.08.2007 - 23:37
Cinsiyeti: Bayan 
Ilginc! Yazinizi yeni okudum... Benim anlamadigim, ne fark eder Selahaddin Eyyubi'nin KÜRT veya türk olmasi?! Önemli olan müslüman olmasidir! Senin yazdigin yaziyi hangi kaynaklardan oldugunu tam anlayamadim, biraz daha netlestirirsen, bende kendim okumak isterim bu bilgileri... Cünkü tarih boyunca Selahaddin Eyyubi Kürt olarak anilmistir! Tabi benim icin farketmez ama....
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:34
Bu mesajı bildir   z-g üyenin diğer mesajları z-g`in Profili z-g Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rahmete.muhtac su an offline rahmete.muhtac  
Themenicon    Farketmez değilmi z-g kardeşim....

86 Mesaj -

En Son On: 20.11.2015 - 13:43
Cinsiyeti: Erkek 
Peki olaya birde şu açıdan bak değerli kardeşim. Tarihte açık kalmış kapılar her zaman suistimal edilmiştir.Yaşadığımız her olayda mesela ERMENİ meselesinde bile aydınlatılamamış (her zaman siyasi bir amaç olmuş) bir sürü savsatalar vardır.Vehbi kardeşim bu konuya değinmek istedi sanırım.
düsün düsün düsün
Rahmet ve bereket üzerinizden eksikmesin.....
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:44
Bu mesajı bildir   rahmete.muhtac üyenin diğer mesajları rahmete.muhtac`in Profili rahmete.muhtac Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Nefret su an offline Nefret  
Farketmez olurmu

135 Mesaj -

En Son On: 20.09.2006 - 22:25
ben Türk değilim ancak miletler kültürüne sahip çıkmalı kahramanlarını başka milletlere kaptırmamalı arkadaşı ırkcılıkla suçlamayalım emeğine teşekkürler saolsun...
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:48
Bu mesajı bildir   Nefret üyenin diğer mesajları Nefret`in Profili zum Anfang der Seite
Themenicon    RE: Ha KÜRT ha türk ! yanlıışşşş

135 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı z-g

Ilginc! Yazinizi yeni okudum... Benim anlamadigim, ne fark eder Selahaddin Eyyubi'nin KÜRT veya türk olmasi?! Önemli olan müslüman olmasidir! Senin yazdigin yaziyi hangi kaynaklardan oldugunu tam anlayamadim, biraz daha netlestirirsen, bende kendim okumak isterim bu bilgileri... Cünkü tarih boyunca Selahaddin Eyyubi Kürt olarak anilmistir! Tabi benim icin farketmez ama....

z-g kardeşim yazının bir bölümünde KÜRT - türk demişsin bi imla hatası var ..::TÜRK::.. kürt olucaktı yanlış yazmışsın =)
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:53
Bu mesajı bildir   Nefret üyenin diğer mesajları Nefret`in Profili zum Anfang der Seite
sicilyali su an offline sicilyali  
RE: Ha KÜRT ha türk!

1054 Mesaj -

En Son On: 07.02.2007 - 02:24
Alıntı
Orijınalı z-g

Kullanılan baslıkta ve eklemedeki(kırmızı ile belirtilen) kasti olarak öne cıkarılan uyumsuzluk, imla kurallarına uyulmaması bu konuya kasıtlı olarak ekleme yapıldıgı izlenimi doguruyor.
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:56
Bu mesajı bildir   sicilyali üyenin diğer mesajları sicilyali`in Profili sicilyali Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Themenicon    bir daha yazıyorum

135 Mesaj -

TÜRK-kürt
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:56
Themenicon    Nefret kardeşim Helal yaaa

86 Mesaj -

vallahi çok büyük bir imla hatası buldun Allah (c.c.) senden Razi Olsun.Hiç farketmez zaten Ha TÜRK ha kürt.....

göz kırpma göz kırpma göz kırpma kahkaha
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:57
Bu mesajı bildir   rahmete.muhtac üyenin diğer mesajları rahmete.muhtac`in Profili rahmete.muhtac Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: RE: Ha KÜRT ha türk!

135 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı menteseci

Alıntı
Orijınalı z-g

Kullanılan baslıkta ve eklemedeki(kırmızı ile belirtilen) kasti olarak öne cıkarılan uyumsuzluk, imla kurallarına uyulmaması bu konuya kasıtlı olarak ekleme yapıldıgı izlenimi doguruyor.

ben bi kasıt saptadım kasıt yapan kasıt yaparım
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:58
RE: Nefret kardeşim Helal yaaa

135 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı rahmete.muhtac

vallahi çok büyük bir imla hatası buldun Allah (c.c.) senden Razi Olsun.Hiç farketmez zaten Ha TÜRK ha kürt.....

göz kırpma göz kırpma göz kırpma kahkaha

kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha harbi sen rahmete muhtaçsınkahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 20:59
Themenicon    Bosnalı Kardeşim

86 Mesaj -

Sana bir şey söylerdim ama inanki ezanı muhammediye okunuyuuu üzüntülü

Aziz Allah
Şefaat Ya ResulallahGüle Güle
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:02
Themenicon    ...

135 Mesaj -

hiç bişey diyemezsin istersen de ezan bitti kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:04
Hakkını Helal Et (Nefret kardeş)

86 Mesaj -

Sana Taş atana sen ekmek uzatki senin ondan farkın olsun
Hacı Bayram-ı Veli

Kusura bakma sinirden oldu

hakkını helal et
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:06
RE: Hakkını Helal Et (Nefret kardeş)

135 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı rahmete.muhtac

Sana Taş atana sen ekmek uzatki senin ondan farkın olsun
Hacı Bayram-ı Veli

Kusura bakma sinirden oldu

hakkını helal et

korkma kardeşim uğrunda çarpıştım kardeşlerimin günahı olmaya içim el vermez ben bütün din kardeşlrime hakkımı helal ediyorum ettimde sen allaha emanet ol ismimde Murad o nefret ehl,i küfre göz kırpma
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:15
Kardeşim

86 Mesaj -

Allahım senden razi olsun.İnanki senden daha nefretli bir kelime bekliyordum ve çıkacaktım.Ama yanılttın beni.Adım Alpaslan bosnalı deyim sana kardeşim sakıncası yoksa.İnana sizin oralarda savaş olurken ben çok düşündüm kaçıp sizlerle mücadele etmeyi.Nasip değilmiş şehadet şerbetini içmek ........
Rahmet bereket üzerinden eksilmesin
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:23
...

135 Mesaj -

bizim bosnada silahlı savaş bitti kültürel savaş var ben çeçenistandaydım iki ay öncesine kadar ama bi çatışmada ağır yara aldım en yakın arakadaşımı yanımda kaybettim neyse allah yoluna feda olsun diyelim hayırlı akşamlar kardeşim...
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:29
Themenicon    vay bosnalım vayyyyy

86 Mesaj -

Gazi oldun öylemi.Allah bizlerede nasip etse keşke.Kardeşim vallahi gurur duydum seninle.....
rabbim seninde peygember efendimize komşu eyler inşallah

selametle heeee unutmadan bende helal ettim hakkımı gerçi yoktur ama olsun
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:36
vipervoles su an offline vipervoles  

88 Mesaj -

En Son On: 17.11.2009 - 11:02
kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:41
Bu mesajı bildir   vipervoles üyenin diğer mesajları vipervoles`in Profili vipervoles Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Themenicon    nerden aklıma geldi

135 Mesaj -

:( hüseyin kardeşim mekanın cennet efendim komşun olsun inşallah bende senin yanına gelirim en kısa zamanda rabbim canımı yatakda alma...
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:42
RE:

135 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı vipervoles

kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha kahkaha

kardeşim allah neşeni bozmasında her hareket yerinde yapılır...
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:43
vipervoles arkadaşım neden güldün

86 Mesaj -

anladım neden güldüğünü,Senin bosnalı kardeşim gibi sorunların yok ohhh.yan gel yat.Kardeşim, arkadaşım yanımda vefat etti diyo sen gülüyon hiç yakıştıramadım sana
rahmet ve bereket üzerine olsun
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:47
Nurilayda su an offline Nurilayda  
Nefret arkadaşıma büyük bi saygısızlık bu

11 Mesaj -

En Son On: 09.09.2006 - 14:40
Cinsiyeti: Bayan 
vipervoles hala bi cevap vermeni bekliyoruz...
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 21:58
Bu mesajı bildir   Nurilayda üyenin diğer mesajları Nurilayda`in Profili Nurilayda Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 606 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56254 saniyede açıldı