kamagra ivermektine generique rhinocorthydroxychloroquine budesonide aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DENEME TAHTASI » TEVBE HAKKINDA

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
benbuamellerimile su an offline benbuamellerimile  
TEVBE HAKKINDA

4 Mesaj

En Son On: 26.01.2010 - 10:05
Cinsiyeti: Erkek 
Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.&#8221aglaFurkan 71)

Allah-u Zülcelal nefsi günahlara meyilli olarak yaratmıştır. Şehevani arzulara meyilli olarak yaratmıştır. Allah-u Zülcelal cenneti yarattığı zaman, Cebrail(a.s)’a; “Git, ben cenneti yarattım, bak nasıldır?” diye buyurdu. Cebrail(a.s) geldi ve ne kadar güzel, nimetler olduğunu gördü ve; “Ya Rabbi, kim bunu duyar da kendini buna müstehak etmezse olur mu, ne kadar haksızlık eder?..” dedi. Allah-u Zülcelal; “Orası dolacak, ya Cebrail.” Dedi. Cebrail(a.s); “Ya Rabbi, burada ki güzellikleri, nimetleri, hurileri duyan; buraya girmek isteyecektir. Burası dolup taşacaktır. Herkes kendisini ona müstehak edecektir.” Dedi. Allah-u Zülcelal; “Git bir de cehenneme bak!” buyurdu. Cebrail(a.s) gidip cehenneme bakınca, orada ki azabı, ateşi, oradaki sıkıntıyı görünce; “Ya Rabbi, senin peygamberlerin vasıtasıyla bu azabı ateşi duyan kul, kendini muhafaza edecek ve cehennem boş kalacak.” Dedi. Allah-u Zülcelal sonra Cebrail(a.s)’a:

“Git bir daha cennete bak” dedi. Cebrail(a.s) gidip baktığında; onun etrafı engellerle, meşakkatle, zorluklarla, nefse zor gelen, nefsin hiç istemediği ibadet, taat ve zikirlerle çevrili idi...Cebrail(a.s) geriye mahzun olarak döndü ve sonra; “Ya Rabbi zannediyorum orası boş kalacak!..” dedi. İşte cennetin etrafı hep nefsin istemediği şeylerle dolu... Hani kim pehlivansa, o engelleri aşıp cennete girecek. Orası, nefsin istemediği meşakkatle çevrilidir. Bunu bilmeliyiz... Allah-u Zülcelal:

“Ya Cebrail bir daha cehenneme git ve bir bak!” dedi. Cebrail(a.s) gitti ve baktı ki, cehennemin etrafı hep nefsin istediği keyf-ü sefayla, günahlarla, şehevani isteklerle çevrili..Cebrail(a.s) yine mahzun olarak; “Ya Rabbi, korkarım burası dolup taşacak...” dedi. Allah-u Zülcelal; “Ya Cebrail, kudretime andolsun, hem cennet, hem de cehennem dolacaktır.” Dedi.

İşte biz bunu bilmeliyiz. Nefsin arzuları cehenneme yakın olan şeylerdir. Onun için daima nefse muhalefet etmemiz lazımdır. Dünyada ve ahirette selametli olmak için, böyle yapmak lazım. Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerinde daima insan için ferahlık vardır. İnsanın çaresi benim kanaatimce, İslam tarihine bakıldığında görülecektir ki, Allah-u Zülcelal’e tövbe etmektir. Çünkü insan, Peygamber değilse eğer, mutlaka hata sahibidir. O hatadan temizlenmek için, Allah-u Zülcelal’in merhamet kapısı olan tövbe kapısına gitmelidir.(Peygamberler masumdur, fakat zelle sahibidirler.)

Benim kanaatimce tövbe, imandan sonra Allah-u Zülcelal’in en büyük nimetidir. Çünkü insan o günahı ile ölürse, cehenneme girecektir. Allah-u Zülcelal insana iman vermiştir. İman ile insanı cehennem ateşinden muhafaza edip, cennetine müstehak ediyor. Bunları iman ile insana sebep kılıyor. Allah-u Zülcelal günahı yarattığı zaman, tövbeyi de yarattı. İşte insan, o günahlardan tövbe ile kurtuluyor. Günahlarından tövbe ile kurtulup cennete müstehak oluyor. Onun için bu merhamet kapısından insan kendini mahrum etmemelidir. Bazı insanlar; “Tövbe edersem, sonra tövbemi bozarsam, şöyle olur, böyle olur” diye tövbe etmiyor veya tövbesini erteliyor. Bu ne kadar yanlış bir şeydir. İnsan günde yüz günah işlese ve her bir günahının ardından samimi olarak tövbe etse, Allah-u Zülcelal tövbesini kabul edecektir.

Hatta Hadis-i Şerif’te; “Bir insan günah işler de arkasından tövbe ederse, Allah-u Zülcelal buyuruyor ki:

Benim kulum, onun bir Rabbi olduğunu bildi. Günah işlediği zaman tövbe etti. O bunu böyle bildğinden onun tövbesini kabul edip, günahını affettim.” Diyor. Yine ikinci bir günah işlediği zaman arkasından tövbe ederse, Allah-u Zülcelal yine; “Benim kulum, onun bir Rabbi olduğunu bildi. Günahından tövbe etti. Ben de onun günahını affettim” diyor. Kul üçüncü kez günah işleyip yine tövbe ederse, yine Allah-u Zülcelal o günahına tövbe eden kulunu af ve mağfiret ediyor. İnsan günah işlediği zaman, yeter ki samimi olarak tövbe, istiğfar etsin. Allah-u Zülcelal yine kabul ediyor. Ama Şeytan insanla uğraşıyor. İnsan bir günah yapıyor, tövbe ediyor; ikinci, üçüncü günahı yapıyor. Şeytan hemen vesvese veriyor:

“Bak sen yine yaptın, senin tövben artık kabul olmaz, tövbeden vazgeç” gibi şeylerle insanı kandırıyor. Allah-u Zülcelal benim tövbemi kabul etmez deyip, sonra Namazı, ibadetleri terk etmek, tamamıyla yanlış bir şeydir. İnsanı helaka götürür. Fakat kendimize de dikkat etmemiz lazım. Kendimizi iyi kontrol etmemiz lazım. Onun için insan tövbe ettiği zaman, kalben, ruhen tövbe etmelidir. Bu şekilde kalben tövbe edip söz verdiği zaman, Allah-u Zülcelal o tövbeyi kabul ediyor.

Allah-u Zülcelal hakiki yolunu, doğru yolunu hepimize nasip etsin. Ondan sonra hata yaparsak da bizlere “TÖVBE-İ NASUH’u” nasip eylesin.

İnşaallah...
AMİN...
Ekleme Tarihi: 27.02.2006 - 15:15
Bu mesajı bildir   benbuamellerimile üyenin diğer mesajları benbuamellerimile`in Profili zum Anfang der Seite
h_samhal su an offline h_samhal  

4 Mesaj

En Son On: 13.10.2006 - 18:00
Cinsiyeti: ----- 
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM...
Ekleme Tarihi: 08.09.2006 - 17:39
Bu mesajı bildir   h_samhal üyenin diğer mesajları h_samhal`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 806 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53828 saniyede açıldı