hydroxychloroquine hydroxychloroquine generique colchicine ivermektine generique rhinocortaldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » OLDU MU ŞİMDİ?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 18 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
OLDU MU ŞİMDİ?

406 Mesaj -

En Son On: 21.11.2007 - 17:41
Cinsiyeti: Erkek 
Oldu mu şimdi?

AHMET TAŞGETİREN

Acı duyuyorum, Başbakan, aydın - danışman koalisyonu içinde harcandığı için...

Acı duyuyorum, Türkiye'nin bu en sancılı meselesinde Tayyip Erdoğan'ın ifa edeceği doğru misyonun canına okunduğu için.

Acı duyuyorum,
sorun, Türkiye - PKK denklemine sürüklendiği için...

-Acı duyuyorum, Başbakan, aydın - danışman koalisyonu içinde harcandığı için...

-Acı duyuyorum, Türkiye'nin bu en sancılı meselesinde Tayyip Erdoğan'ın ifa edeceği doğru misyonun canına okunduğu için...

-Acı duyuyorum, sorun, böyle istenmese bile, en riskli alana, yani Türkiye - PKK denklemine sürüklendiği, yani en olmayacak şey, PKK, "Kürt meselesi"nin temsili konumuna oturduğu için...

Bakın bakalım sayın Başbakan'ın halet-i ruhiyesi nicedir?

Şimdi gürül gürül "Kürt sorunu dediğimiz için iyi ettik" diyor mu, yoksa, memleketin başka taraflarına verilen mesajlar sebebiyle savunma durumuna geçmek
zorunda mı kaldı? Bu muydu beklenen? TÜSİAD da destekliyormuş, falanca yazar da, Amerika - Avrupa da "Aferin" diyormuş.

İyi... Onların da sırtında yumurta küfesi var, Başbakan Erdoğan gibi!!! mi? Pek öyle görünmüyor...

Bakın denkleme:
Başbakan "Kürt sorunu" dedi. Bir adım.
PKK bugün Brüksel'de "Ateş kes"i açıklayacakmış. İkinci adım. Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın verdiği bilgiye göre PKK adına yapılanın "silah bırakma" gibi bir boyutu yok ve "Ateşkes"in "bazı ön koşullara bağlanma ihtimali yüksek."

"Ön koşul"dan ne anlamak gerekiyor? Herhalde,
yeni gelişmelere göre yeniden değerlendirme hakkını ellerinde bulundurmak kastediliyor.

Bu arada üçüncü bir adım söz konusu:
PKK'nın "Ateşkes"ine paralel bir gelişme, Diyarbakır'da yaşanıyor. DEHAP, kendini feshedip Demokratik Toplum Hareketi (DTP)'ne katılma kararı veriyor. Kararı açıklayan bildiri, huzurumuza yine "temsili" konumda PKK'yı ve Öcalan'ı çıkarıyor. Bildiride altı çizilen hususlar şunlar:

-DEHAP sorunun gündemleşmesine katkıda bulunmuş... Demek ki sorunun gündemleşmesi önemli hedeflerden biri. (Başbakan'ın "sorun"a ad koyması, gündemleşmenin en zirve noktalarından biri olmalı.)

-DEHAP "tarafların adlandırılması" sonucunu elde etmiş... Demek ki "taraflar" var ve bunların adlandırılması önemli bir hedefti ve bu gerçekleşmiş oluyor.

-Sistemin kendi Kürdünü yaratma gayretlerini açılımlarıyla boşa çıkarmış... Demek iki türlü Kürt var, birisi "Sistemin Kürdü", diğeri DEHAP vs... inisiyatifinde oluşmuş Kürt...

-Kürtler arası birliğin oluşturulmasına çalışmış...

-DEHAP bildirisinde bir de Öcalan'a ilişkin misyon söz konusu ediliyor...

Bildiride Öcalan'dan "yok sayılarak görmezden gelinen, ciddi bir tecritle içiçe yaşatılan, sayın Abdullah Öcalan" diye bahsediliyor...

Ve DEHAP'ın "Öcalan'ın sorunun çözümünde muhatap olma bakış açısının kabulünde rolünü oynamaya çalıştığı" ifade ediliyor.

DEHAP, DTP'ye katılıyor, çünkü DTP, Öcalan'ın işaretleriyle oluşuyor.

Görüldüğü gibi ortada Öcalan'la, DEHAP'la belki bunları kendi stratejileri için elverişli gören dış güç odaklarıyla ortaklaşa yürütülen bir strateji var.

Şiddet de, siyaset de bu stratejinin içinde cereyan ediyor. Stratejik hedef ise, "bölgesel bir Kürt yapılanması..."

Belki hareketin geldiği son noktada, önünde, hem gücü önemli ölçüde zayıfladığı hem de dünyada zemini bittiği için "şiddet"ten "siyaset"e geçme problemi vardı.

Nasıl olacak da dağ şehre inecek, Öcalan hapisten çıkacak, siyasi aktör olarak devreye girecek ve siyasal hedefler gerçekleşecek?

İşte şimdiki hamle ona yöneliyor; denecek ki:
-"Kürt sorunu"nu kabul ettiniz, bu iyi bir adım. Bizde ateş kes sağladık.
(DTH adına dün yapılan açıklamada Başbakan'ın tavrı cesur bir adım olarak tanımlanıyor ve PKK'ye eylemsizlik çağrısı yapılıyor) Şimdi ikinci adımı bekliyoruz. "Sorun"un içini doldurun, "sorun"un çözümü için adımlar atın... Ondan sonra bakacağız, adımları yeterli görürsek, biz de belki silahları bırakmak için adım atacağız. Bu işte Öcalan'ın rolünü görmezden gelerek hiçbir iyileşme sağlanamaz. Tüm siyasi hareket, Öcalan'ın gölgesinde. Öyleyse...

DTH'nin ilk dörtlüsünden Orhan Doğan'ın Neşe Düzel'e yaptığı açıklamalar, "Aydınlarımız"da şafak attırdı. "PKK'nın Türkiye'ye açılma ve Karadeniz'e yayılma projesi vardı, silahlı mücadele propagandası ile Kürt sorununu
Türkiye'ye anlatmak istiyordu" Orhan Doğan'a göre. "Öcalan'a ve PKK'ya Kürt halkının büyük çoğunluğunun sempatisi var"dı. "Türkiye'nin bir bölümü için terörist olan, diğer bölümü için gerilla, bir bölümü için hain olan
diğer bölümü için kahraman" idi. Ve "Zamanı geldiğinde Öcalan'ın serbest bırakılacağı biliniyor..."du Orhan Doğan'a göre. (Radikal, 15 Ağustos 2005)

Başbakan'a "Kürt sorunu"nu söyletenler, tüm bunları da hesap etmiş olmalılar değil mi?
Başbakan'ın savunma söylemi içine itileceğini de hesap etmiş olmalılar.
Şimdi diyeceğiz ki, "Biz böyle anlamıyoruz Kürt sorununu!"
Onlar da diyecek ki "Öyleyse sizin Kürt sorunundan söz etmeniz içi boş bir söylemden ibaret!"
Alın bakalım. Geldik mi yeniden sıfır noktaya?
Onlar diyecek ki "Öcalan olmadan asla!"
Siz diyeceksiniz ki "Ben o zaman nasıl karşılarım Türkiye'nin geri kalanından kopan isyan seslerini?"
Alın bakalım...
DEHAP'ı ve Öcalan'ı "Tüm Kürtlerin temsilcisi" haline getirmenin vebalini bakalım kim üstlenecek?
Çok kötü harcadınız Tayyip Erdoğan'ı diyorum, baylar! Türklere ve Kürtlere kötülük ettiniz. Başka bir misyonu vardı Tayyip Erdoğan'ın ve onu mahvettiniz.

Yukarıdaki Ahmet TAŞGETİREN'in yazısına katılanınızda vardır katılmayanınızda. Ama burada bir gerçek var ki Kürtlerin temsilciliği bir şekilde PKK ve Bu milleti özgürlük, demokrasi ve çağdaşlık adı altında İslam'dan uzaklaştırmayı başaran, Din düşmanı (zana, doğan vd.) kişilere verilmiştir. YAZIK

Ve Türkiye'de yaşayan bütün insanlara kötülük edilmiştir. Ama Tayyip Erdoğan ve Yanındakilere yazık edildi mi onu bilmem?

Bu mesaj 1 kez ve en son Abdullahbiri tarafından 20.08.2005 - 15:57 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 15:14
Bu mesajı bildir   _SeRKaN_ üyenin diğer mesajları _SeRKaN_`in Profili _SeRKaN_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Ben de bugün öğrendim haberi, Yeni Şafak'ı desteklemiyor ve rahatsız oluyordum, Amerikan kaynaklı olduklarını düşündüğüm ve iktidar yalakalığına hep karşı çıktığım için. Ancak Ahmet Taşgetiren doğru yapmış, sansüre karşı şerefli durmuş. Eğer geri adım atıp boyun eğmezse (gazeteye geri dönmezse) gerçekten şerefli bir davranış sergilemiş olacak.
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 19:16
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_SeRKaN_ su an offline _SeRKaN_  

406 Mesaj -

En Son On: 21.11.2007 - 17:41
Bugün Yeni Şafak alın (ki ben tavsiye etmiyorum) İktidarın yanlış yaptığı işlerle ilgili bir tek kelime bulamazsınız.

Olduğu zamanda yayınlamazlar.

Biz Böyleyiz Maalesef. Türkiye burası.
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 20:28
Bu mesajı bildir   _SeRKaN_ üyenin diğer mesajları _SeRKaN_`in Profili _SeRKaN_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mudessir su an offline mudessir  
s.a.

140 Mesaj -

En Son On: 25.11.2008 - 23:09
Türkiyede Türk-Kürt sorunu yok.sadece büyük ortadoğu projesi var....
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 20:46
Bu mesajı bildir   mudessir üyenin diğer mesajları mudessir`in Profili mudessir Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
recepdemir64 su an offline recepdemir64  
KÜRT SORUNU

10 Mesaj -

En Son On: 06.07.2006 - 10:35
Türkiye jeostratejik açıdan düşünüldüğünde donyanın merkezinde bulunmaktadır.Anadolunun tarihi düşünüldüğünde bu türden olaylar hep yaşanagelmiş.Hepimizde biliyoruzki batı devletleri ülkemizi bölmek istiyor. Yirminci yüzyılın başında balkanları ve arap yarımadasını böldüler.Şimdi sevr'de yapamadıklarını kürtleri kullanarak yapıyorlar.Birinci dünya harbinde bizden kopartarak kurdukları ırak şimdi israil'in istekler doğrultusunda parçalanıyor.Araplar batılılar tarafından fena halde kullanıldı
şimdi sıra kürtleremi geldi acaba diye sormak gerekir diye düşünüyorum.Gücümüz kadar karşı koyacağız.ancak karşı koyacak nüfusumuzdan başka neyimiz kaldı
çoook çalışmamız gerekçoook.
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 21:41
Bu mesajı bildir   recepdemir64 üyenin diğer mesajları recepdemir64`in Profili recepdemir64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Karahilal su an offline Karahilal  

265 Mesaj -

En Son On: 06.03.2011 - 16:09
Türkiye de olmayan sorun mu var? Sadece kuzey kutpunda bulunan bilmem ne hayvanına birşey olsa Türkiye de sorun oluyor. Biz neyin hesabını yapıyoruz ki sevinçli Ne deniyorsa vardır Türkiye de, Kürt sorunu da, orta doğu da, yalakalık ta, salatalık ta, her sorun vardır bizde...

Selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 01:24
Bu mesajı bildir   Karahilal üyenin diğer mesajları Karahilal`in Profili Karahilal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
duvan su an offline duvan  

127 Mesaj -

En Son On: 25.03.2006 - 00:44
Cinsiyeti: ----- 
S.A.

Hergün isinize giderken, adamin biri köpegini üzerinize salip size rahatsizlik verse ne yaparsiniz?
Adamin köpegini öldürmeye kalksaniz köpek cok,bir baskasini alir, bu cözüm akillica degildir.
Adamin köpegine yönelik her plan akilli insanin isi degildir.
Köpegi üzerinize salan adam üzerine plan yapmaniz ve önleminizi bu adam üzerine almaniz gerekir.
Yukaridaki misal geregince PKK ile ugrasmak mantik disidir.
PKK yi üzerimize salanlar üzerine planlar ve önlemler almak gerektir.
Sokaktaki vatandaslar! itle köpekle ugrasmayi polise birakiniz.
Sizler tasmayi tutan elleri kollayin.

S.A.
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 01:35
Bu mesajı bildir   duvan üyenin diğer mesajları duvan`in Profili duvan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Tarkan Yasar su an offline Tarkan Yasar  
Allah`in selami ile...

75 Mesaj -

En Son On: 13.07.2006 - 13:20
Tarih boyunca islam icin savasan, ön saflarda yer almaktan cekinmeyen, degerli alim ve evliyalar yetistiren müslüman Kürt halkini ne Öcalan, ne Karayilan, ne Zana, ne Dogan ve nede dis mihraklara masa olmus dine ve örf-adete düsman baska bir masa temsil eder.
Bir kac pabulcu yüzünden tüm müslüman Kürt halkinin da zan altinda birakilmasi kabul edilemez.
Bizler Islam`in kardeslik esasinda birlesmeli ve bunyanun mersus gibi kenetlenmeliyiz.

Allah tüm müslümanlarin yar ve yardimcisi olsun.
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 12:55
Bu mesajı bildir   Tarkan Yasar üyenin diğer mesajları Tarkan Yasar`in Profili Tarkan Yasar Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suayb su an offline Suayb  
oldu hocam

154 Mesaj -

En Son On: 01.07.2009 - 22:41
(sen yaptıysan oldu hocam)ben uzun bir zamandır a.taşgetirenin o şakşakçılarla nasıl yan yana olduğuna anlam veremiyodum.islam adına kaygısı olmayan bizden değildirdir.
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 13:19
Bu mesajı bildir   Suayb üyenin diğer mesajları Suayb`in Profili Suayb Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mudessir su an offline mudessir  

140 Mesaj -

En Son On: 25.11.2008 - 23:09
İslamda ırk ayrımı olmadığını hepimiz biliyoruz.Bazıları kendi amaçları için müslüman kürt kardeşlerimizi lekeliyorlar.Bunlara uymayalım.M ÜSLÜMANSAK IRKÇI DAVRANMAYALIM.Hepimiz bir çatı altındayız.Allah yar ve yardımcımız olsun.
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 13:35
Bu mesajı bildir   mudessir üyenin diğer mesajları mudessir`in Profili mudessir Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fratbahceli su an offline fratbahceli  
KARAHİLAL e cevap

112 Mesaj -

En Son On: 28.10.2009 - 12:08
Evet TÜRKİYE de çok önemli sorunlar var... Ama bu asil millet bütün bu saorunları çözerek yine tarihin akışını değiştirecek, İslamiyetin ve müslümanların savunucusu olacaktır... Bu NECİP millet her türlü sorunu aşacaktır çünki RESULULAHIN övgüsünü alan bir millet bu millet... Tarih boyu asalak gibi yaşamış yediği ekmeğe nankörlük etmiş bir ulus değildir...
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 13:43
Bu mesajı bildir   fratbahceli üyenin diğer mesajları fratbahceli`in Profili fratbahceli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
aybars77 su an offline aybars77  
Bence !

264 Mesaj -

En Son On: 07.04.2006 - 23:17
Bence biz Türklerde sorun olmayacak veya olmaması gereken şeyleri sorun yapma, gerçek ve çözülmesi gereken sorunlarla ise ilgilenmeme sorunu var .
Yani, bir tür psikolojik rahatsızlık.
Bu rahatsızlığa yakalanmayanlarımız da birbirini yemekle meşgul.

Bu mesaj 1 kez ve en son aybars77 tarafından 06.09.2005 - 17:10 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 17:09
Bu mesajı bildir   aybars77 üyenin diğer mesajları aybars77`in Profili aybars77 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
AhiSevKul su an offline AhiSevKul  
OLDU MU ŞİMDİ?

67 Mesaj -

En Son On: 25.04.2007 - 22:16
Esselamualeyküm,
Cok muhterem kardeslerim.
Osmanlinin yikilis döneminde Ingilizlerle isbirligi yapmayip, din kardesleriyle beraber kalip,Canakkalede, Isiklal savaslarinda mücadele veren Türkü,Kürdü, Lazi, Cerkezi velhasili akliselim sahibi Müslüman vatandaslarin herkesimi cezalandirilmaktadir.
Önce istiklal mahkemelerini gayesinin disinda kullanip Müslüman kesimin öncüleri susturulup, bassiz kalan bu insanlar baskilarla hareketsiz hale getirilmistir.Yeni nesiller okullarda Dininden ve Tarihinden uzak uzak bir sekilde yetistirilmistir.Dogu halkina dini dili ve irki
konularinda baski uygulanmistir.Bati kesimlerine dini tarihi bilincsizlik asilanmistir.Memleketin insanlari uygulanan sinsi politikalarla birbirine düsürülüp devletimiz zayif düsürülüp simdi de parcalanma asamasina getirilmistir.Bu durumlari görüp kalem oynatan insanlar susturulmaya calisiliyor. Suya sabuna dokunmayan yazilar yazilip milletin uyutulmaya devam etmesi isteniyor.Dik durusundan dolayi Ahmet Tasgetiren abimizin adinda tüm Hak dostlarina selamlar, Allah Yar ve Yardimcimizdir INSAALLAH.gül
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 21:00
Bu mesajı bildir   AhiSevKul üyenin diğer mesajları AhiSevKul`in Profili AhiSevKul Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Abdullahbiri  

Misafir

En Son On: 25.04.2007 - 22:16
Yıllardır müslüman kesimin beğenisini toplamış ve övgüsünü almış bazı yazarların bu şekilde davranması bu ülkede gerçeği gören ve adam gibi davranmasını bilen insanların da olduğunu gösteriyor.

Darısı diğerlerinin başına.

selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 07.09.2005 - 09:53
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
KaRa_YeL su an offline KaRa_YeL  
RE:

36 Mesaj -

En Son On: 11.09.2005 - 14:13
Alıntı
Orijinali Karahilal

Türkiye de olmayan sorun mu var? Sadece kuzey kutpunda bulunan bilmem ne hayvanına birşey olsa Türkiye de sorun oluyor. Biz neyin hesabını yapıyoruz ki sevinçli Ne deniyorsa vardır Türkiye de, Kürt sorunu da, orta doğu da, yalakalık ta, salatalık ta, her sorun vardır bizde...

Selam ve dua ile...

Ekleme Tarihi: 07.09.2005 - 09:57
Bu mesajı bildir   KaRa_YeL üyenin diğer mesajları KaRa_YeL`in Profili zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  
RE: KARAHİLAL e cevap

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Alıntı
Orijinali fratbahceli

Evet TÜRKİYE de çok önemli sorunlar var... Ama bu asil millet bütün bu saorunları çözerek yine tarihin akışını değiştirecek, İslamiyetin ve müslümanların savunucusu olacaktır... Bu NECİP millet her türlü sorunu aşacaktır çünki RESULULAHIN övgüsünü alan bir millet bu millet... Tarih boyu asalak gibi yaşamış yediği ekmeğe nankörlük etmiş bir ulus değildir...

O hadisler son derece şüpheli, açıkçası ben inanmıyorum o hadislerin doğruluğuna...
Ekleme Tarihi: 09.09.2005 - 17:16
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Afaki su an offline Afaki  

224 Mesaj -

En Son On: 18.03.2010 - 03:18
kim demis Türkiyede sorun var !
olurmu yav !
her taraf güllük gülüstanlık !
doganlar borclu degil alacakli doguyor !
okullardan 'ölümüne Türkiye sevdalisi' gencler yetistiriliyor güldür güldür !
yasayanlar refah icinde !
herkes özgürce ibadetlerini yapabilmekte !
daha ne istiyorsunuz anlamadimki !!!
Ekleme Tarihi: 10.09.2005 - 00:40
Bu mesajı bildir   Afaki üyenin diğer mesajları Afaki`in Profili Afaki Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suayb su an offline Suayb  
selam ile

154 Mesaj -

En Son On: 01.07.2009 - 22:41
aynen resul kardeşin dediği gibi verilen hadis hem çok zayıf hem de şüpelidir.anlıyamadığım her sorunun altından kalkan bu millet yıllardan beri niye mutsuz.yahudiler gibi ırkımızı yüceleştirmeyelim lütfen
Ekleme Tarihi: 12.09.2005 - 23:27
Bu mesajı bildir   Suayb üyenin diğer mesajları Suayb`in Profili Suayb Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 924 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59733 saniyede açıldı