generique colchicine generique rhinocortlopinavir ritonavir ivermektin chloroquine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Soru?lutfen fikir belirtin...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 26 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Soru?lutfen fikir belirtin...

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun Aleykum sevgili kardeşlerim;

benim kişisel bir sorum var . eğer fikrinizi belirtirseniz memnun olurum.Yalnız soruyu örneklemelerle sorucam kafanız karışmasın!

Geçim skıntısı çekmekte olan bir ailede erkek aylık belirli bir parayı gereksiz yere harcıyor . Bu gereklililik kişiden kişiye göre değişir. Atıyorum; adam aylık 100 milyonluk sigara içiyo ve bu onun için gerekli ama eşi için gerekli değil.

Kadında diyor ki ; sen biz geçim sıkıntısı çekerken aylık 100 milyon gereksiz yere harcıyosun banada 100 milyon ver bende o kadar gereksiz harcamada bulunucam.

Adam : evet belki gereksiz bir harcama sigara ama bunu içmeden yapamıyorum. sen benim için bu fedakarlıkta bulun diyor...

Sizce ne olmalı? kimin dediğine uyulmalı?
Ekleme Tarihi: 26.10.2004 - 22:54
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
endulus su an offline endulus  

611 Mesaj -

En Son On: 08.01.2011 - 22:52
Bir yanlisa baska bir yanlisla karsilik vermek dogru olmasa gerek..

O yanlistan dönmesine yardimci olmak daha erdemli bir davranis olacaktir.
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 00:23
Bu mesajı bildir   endulus üyenin diğer mesajları endulus`in Profili endulus Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  

Admin
700 Mesaj -

En Son On: 07.09.2011 - 15:39
Cinsiyeti: ----- 
Vealeykum selam.
Söylemlere göre yuvayi disi kus yapar....! Simdi o erkek birkere müptela olmus, ohanima düsen ise esini ondan uzaklastirmak bir türlü ne yapip edip misal ona verecegin parayi yararli ,vitaminli seylere verde ye ve yahutta cocuklarina,evimize bir faydali sey al daha iyi gibisine diyerek esine yardimci olacagi yerde yok sen iste aylik su kadar gereksiz harcama yapiyorsun banada ver her ay bende fuzuli yere harciyayim diyebilecek ve de bunu yapabilecek bir ev haniminin olabilecegini düsünemiyorum...
Öfkeyle kalkan zarar ile oturur vesselam..
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 01:16
Bu mesajı bildir   RaVZaNuR üyenin diğer mesajları RaVZaNuR`in Profili RaVZaNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sidika su an offline sidika  
benim düşüncem

96 Mesaj -

En Son On: 09.11.2006 - 01:07
Cinsiyeti: Bayan 
bence kadın burda erkegin gereksiz olarak harcadıgı parayı harcamaması gerektigini sölüyor söylerkende bende senin gibi harcasam sen naparsın gibi ben kadını haklı buluyorum çünkü erkek gereksiz harcama yapıyor ve geçim sıkınsıda varken ( örnek olarak sigarayı vermişsiniz eger gecim sıkıntısı ceken bir evde zevk ve keyif verici şeyleri kullanılıyorsa o evdeki eşinin ve cocuklarının hakkına girmiş oluyor yani nafakadan kesip alıyor buda bence günahdır tabiki bu benim fikrim selametle
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 03:41
Bu mesajı bildir   sidika üyenin diğer mesajları sidika`in Profili sidika Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
OZANSERAFETTIN su an offline OZANSERAFETTIN  

198 Mesaj -

En Son On: 18.10.2007 - 18:42
iyi bir soru ama ben kisa cevap verecegim.

BENCE ADAMIN KAFAYI GÖZÜ IYICE KIRMALI:

KONU BITMISTIR KAPATIYOM:

SELAM VE DUA ILE CANLAR kahkaha kahkaha kahkaha Güle Güle
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 08:05
Bu mesajı bildir   OZANSERAFETTIN üyenin diğer mesajları OZANSERAFETTIN`in Profili OZANSERAFETTIN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  
S.A

Misafir

En Son On: 18.10.2007 - 18:42
Allah (c.c) zora düşenlere kolaylık,derdi olanlara derman,hasta olanlara şifa nasip eder inşallah......

Kardeşim fikir sormuşsun acizane bende katılıyım istedim.

Aile demek birlik ve beraberlik demektir.,bence.
Zira acısı ile tatlısı ile bir çok şeyle karşılaşıyor ve beraberce bu tür şeylere göğüs geriyorsunuz.

Kim ne dese desin bu konuları anlayış ve özveri ile beraberce hallatmelisiniz.

Her iki tarafta ben haklıyımderse ayrılık olur,tartışma olur.Yere bir 6 yazsanız karşı taraftan bu 9 okunur her ikitarafta ben haklıyım dese anlaşma sağlanamaz..

Kısaca eşiniz sizin biraz içmenize izin verse ,sizde deseniz bu şeyi hemen bırakamıyorum yalnız azaltmaya çalışacağım deyip 50.000 .000 a düşürseniz heralde orta yolu bulmuş olursunuz.

Rabbim gayretini versin zaten bırakın faydalı bir şey değil ,yalnız sizi anlıyorum kurtulmak kolay değil.

Allah yar ve yardımcınız olsun .Rabbime güvenin onun her şeye gücü yeter.

Benden bu kadar inşallah faydalı olmusumdur.

Selam ve dua ile.....
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 09:21
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Suayb su an offline Suayb  
cevap sende

154 Mesaj -

En Son On: 01.07.2009 - 22:41
aslında sorunun cevabı okadar açık ve net ki.sigara zten tahrimen mekruh bide ailenin rızkını gözgöre sigaraya vermenin artık sana ne getireceğini bilmen lazım.haram olur.bende içiyorum o zıkkımı Rabbim affetsin.cehennemi ateşleyecek 3 kısım insandan olmamalıyız,sağlıklı olupta Allaha hakkıyla kulluk edemiyenlerden
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 13:55
Bu mesajı bildir   Suayb üyenin diğer mesajları Suayb`in Profili Suayb Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  
Themenicon   

2683 Mesaj -

kardeşler yanlış anlaşılmasın konuyu foruma ben ekledim ama bu beni direkt ilgilendiren bi olay değil ama hepimizin başına gelebilir. Kısmen beni de ilgilendirsede yaşanmış bir olaydır.
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 14:35
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
TalhaBinZeyd su an offline TalhaBinZeyd  
Bismillahirahmanirrahim

228 Mesaj -

En Son On: 04.12.2004 - 23:23
Kadın haklı! Zaten tütün içmenin haram olduğuna dair pekçok fetva verilmiştir, pekçok din alimi de haram değilse de mekruh olduğunu söyler. Üstelik bugünün bilimsel gelişmeleri sayesinde biliyoruz ki sigara sağlığa aşırı zarar veriyor, emin olun ki sigara mekruhtur diyen eski alimler bugün yaşayıp da sigara hakkındaki mevcut bilgilere sahip olsalardı haramdır derlerdi çünkü İslam'a göre kişinin kendisine bile bile zarar vermesi haramdır. Sigara içmeyin! Bir de diğer yanı var konunun şimdi biliyorsunuz kola içmemek moda oldu parası İsrail'e gidiyor diye, ne güzel! Peki ama sigara şirketlerinin parası kime gidiyor? Philip-Morris'in ortakları budist mi? Bunları da düşünmeli!

Selamınaleyküm!
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 17:57
Bu mesajı bildir   TalhaBinZeyd üyenin diğer mesajları TalhaBinZeyd`in Profili TalhaBinZeyd Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
endulus su an offline endulus  
Daha iyi anlasilmasi icin....

611 Mesaj -

En Son On: 08.01.2011 - 22:52

Bu mesaj 1 kez ve en son endulus tarafından 27.10.2004 - 18:18 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 18:17
Bu mesajı bildir   endulus üyenin diğer mesajları endulus`in Profili endulus Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
Themenicon   

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Abi bi tuhaf oldumki sorma

ne korkunc bir görüntü

ne kadar ürpertici

Allah sigara bagimlilarin

en kisa zamanda

SIGARAYI

birakmalarini nasip etsin

INSA-ALLAH

şaşkın şaşkın şaşkın şaşkın
Ekleme Tarihi: 27.10.2004 - 18:24
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Enes_ su an offline Enes_  
Selamünaleyküm

302 Mesaj -

En Son On: 22.11.2008 - 22:32
ben gecenlerde sigara hakkinda okudugum satirlari
Sizlerle paylasmak istedim gerci cogunuz icin yeni bir bilgi degildir sanirim.

Günlük Hayatimizda Helaller ve Haramlar (Hayreddin Karaman)

Sigara Icmek:

Sigara icmelerinin sihhatlerine zararli olacagi, doktor tarafindan kendilerine bildirilen kimseler ile coluk cocugun nafakasindan keserek sigara icenlere "sigara icmek" haramdir.

Bunlarin disinda kalanlar icin de mali bos yere zayi ettikleri, tedricen sihhatlerini tehlikeye soktuklari ve baskalarini da rahatsiz ettikleri icin haramdir.
Sigaranin mübah oldugu hakkinda fetva verenler
-zamanlarinin sartlari icinde- sihhate ne ölcüde zarar verdigini bilmedikleri icin böyle yapmis olsalar gerektir.
Ekleme Tarihi: 28.10.2004 - 05:26
Bu mesajı bildir   Enes_ üyenin diğer mesajları Enes_`in Profili Enes_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast halimenur  
RE:

Misafir

En Son On: 22.11.2008 - 22:32
Selam benim dusunsem kadin daha akillica davranip erkegi sigara icmekten vazgecirmeyi denemeli.kadinlar isterlerse cozum bulurlar. selam ile
Ekleme Tarihi: 28.11.2004 - 03:33

2683 Mesaj -

konuyu ben ekledim ama bende fikrimi söylim!

eğer benim başıma gelseydi ; sanırım hanıma söz hakkı vermezdim. Sigara kesinlikle erkeğin bir hatasıdır ama kadının bazı kusurlarına göz yuman adam , sigara içtiğindede kadının buna gözyummasını ister. Açıkçası ben hasta olduğumda sigara içmediğimdiğim zaman sigara feci kötü kokuyo burnuma. Asla böyle kokan biriyle aynı yatakta yatmak istemezdim.sıkıntılı
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 22:13
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
Şimdi belki biraz abes bir örnek olacak ama..

Affınıza sığınıyorum.. Bir çok kişi mutlaka bu örneğe bir yerlerde rastlamıştır. ''Sigara içen birini öpmek, kültablasını öpmek kadar iğrençtir..''

Şimdi hal böyleyken, sağlık sorunları.. geçimsizlik.. gereksiz harcamalar vs derken; en güzel şey kişilerin oturup sağlıklı kafa ile..(!) bir şekilde ailenin geleceğini düşünmesidir. Çare bulunamıyorsa en güzel çare.. sorunu kaldırmaktır..
Sorunu kaldırmak onu gözardı etmek değildir, burada kesinlikle yanlış anlaşılmasın: demek istediğim şu ki:

Adam sigara kullanıyorsa, ve hanımı da bundan rahatsızlık duyuyorsa, fosaloğlu kardeşin verdiği örnekte kadın da bende kendime göre harcamada bulunurum dememeli. Bu inada binmişlik olur. Yangına körükle gitmenin kimseye bir faydası olmaz, ve hatta öylesine zararlar doğar ki bu durumdan, düğümlenmiş iplik gibi sonunda çözülmezde..

Adam bazı kardeşleriminde tavsiyesi gibi; ya azaltacaktır, yahut kadını tarafından olabildiğince destek görecektir bırakma hususunda.. Bir şeyden tiksindirip uzaklaştırmanın en güzel yolu, kişiye kullanılan veya yapılan fiillerin kötü yönlerini anlatmaktır..

Buna genellikle konsekvent psikoloji diyorlar.. Yaptığın her işin bir iyi veya fena tepkisi olacaktır..

Fenalık tepkisi ise.. sağlık sorunları.. huzursuzluk.. daha saymaya gerek yok sanırım...

Selam ve muhabbetlerimle..
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 22:27
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

228 Mesaj -

Peygamber (S.A.V) efendimiz Müslüman erkeklere güzel olmalarını emretmiştir, diş bakımı, saç taramak gibi şeyleri emretmiştir, "Yahudiler bunları yapmadığı için kadınları zinaya düştü" buyurmuşlardır... İşte Peygamber'in emri...
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 22:35
Bu mesajı bildir   TalhaBinZeyd üyenin diğer mesajları TalhaBinZeyd`in Profili TalhaBinZeyd Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2338 Mesaj -

Resulumün emri başımda tac ola...

Bence bu güzelleşmek sadece erkekler için geçerli değil.. Her iki kısım içinde geçerli olmalı. Hatta söz vardır ya hani; Erkeğin gönlüne giden yol midesinden geçer diye.. Değiştiriyorum.. Hem erkeğin hem kadının gönlüne giden yol evvela (!) gözden geçiyor gibi..

Göz bir çok şeyin başlayacağını görür.. Tabii bakmasını bilene..
Düşününsene, üstü başı kir pas.. dişleri iğrenç bakımsız.. saçı başı dağınık bir insan ne kadar etkili olabilir.. Evet gönül güzelliği ve zenginliğini her zaman için tercih etmeliyiz ancak.. Dış görüntünün sağlam olması da iç yüzün bir nevi yansımasıdır. Bakımlı olan insan, çeki düzenli bir insandırda aynı zamanda..

Temizliğin önemininin hepimiz farkındayız sanırım...
Sigara içen insan ise.. benim kanımca pek te temiz sayılmaz.. Diş sarı.. üst kokar.. ciğerler sıfır.. gelsin rahatsızlıklar..
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 22:44
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2683 Mesaj -

İyide bırakılmıyor ki bu meretkahkaha

genelde herkesin mazereti budur. Bende dahilkahkaha

Bazen düşünüyorum da , sigaraya esir düşmüşüm ve ondan kurtulma iradesini gösteremiyorum. Bu biraz acizlik gibi geliyor bana ve kendime çok kızıyorum...

Evet dış görünüş kesinlikle hem erkek hemde kadın için önemlidir.

hiç bir kadın ; göbekli , kel( tabi bu istemdışı oluyor ama ) pis ,pasaklı bir adamla olmayı istemez. Ama Allah rızasını gösteren dinine sımsıkı sarılmış biride bu durumda olmaz herhalde...

Evlilikte temizlik , bakımlı olmak cidden önemli.

Bende doğumda aldığı kiloları vermek için çaba harcamayan , sağlığına üstüne başına özen göstermeyen pis ve pasaklı olan bir hanımla beraber olmak istemem herhalde ve bu çok sorunuda beraberinde getirir. Aile içi huzurun kaybolması gibi...

selametle...

Bu mesaj 1 kez ve en son fosaloglu tarafından 30.11.2004 - 23:06 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 23:05
gulnaz su an offline gulnaz  
selamun aleykum

31 Mesaj -

En Son On: 31.10.2006 - 14:44
[haklisin halime nur kardes.kadin isterse erkegin sigara icmemesini saglar.o parayi sigaraya verecegine baska yere harcasin.misal eve ekmek.bebege sut.nebilim iste.o parayla neler yapmazki.bende zamaninda sigara kullandim.ama bosuna.ne kazandimki.hicbirsey.elimede birsey gecmedi.Insanin sagligina bile zararli olan birsey.Coksukur bir senedir kullamiyorum.Nisanlimdan Allah razi olsun.beraber biraktik.Suan daha rahat nefes alabiliyorum.insan sanki yeniden dogmus gibi hissediyor kendini.cildin daha tertemiz.sac dokumu meydana gelmiyor artik.Umarim sigara icen kardesler birakirlar.
Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 23:26
Bu mesajı bildir   gulnaz üyenin diğer mesajları gulnaz`in Profili gulnaz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

228 Mesaj -

Haa ben her türlü karizmatiğim ama orası ayrı...göz kırpma kahkaha

Amma şunu diyeyim Peygamberin özellikle erkeklere bunu emretmesi şundandır; kadınlar zaten sürekli güzel olmaya çalışır ama erkekler genelde pek sallamaz görünümlerini, işte bunun için münhasıran erkekler uyarılmıştır...
Ekleme Tarihi: 30.11.2004 - 23:26
Gast ahmet gunay  
RE:

Misafir

[quote]Orijinali RuMeYSa

Şimdi belki biraz abes bir örnek olacak ama..

Affınıza sığınıyorum.. Bir çok kişi mutlaka bu örneğe bir yerlerde rastlamıştır. ''Sigara içen birini öpmek, kültablasını öpmek kadar iğrençtir..''

Allah razı olsun Rumeysa klardeş iyi demişin.
Zaten içmeyene içen kişi o kadar kötü kokarki yanında durmak istemez ve birde eşiyse bu ona katlanmakta ayrı bir sabır ister ve bunu içmemesini istemeside herhalde hakkı diyorum..

Bacanın kurum bağlaması gibi bütün nefes borusu ve ciğerler kurum bağlıyor.

Bende içtim zamanında bilirim kurtulmakta çok zor.
Allah(c.c) kurtulmak isteyenlere yardımcı olsun
Ekleme Tarihi: 01.12.2004 - 10:26
eminem su an offline eminem  
RE: Soru?lutfen fikir belirtin...

66 Mesaj -

En Son On: 08.07.2006 - 13:58
Alıntı
Orijinali fosaloglu

Geçim skıntısı çekmekte olan bir ailede erkek aylık belirli bir parayı gereksiz yere harcıyor . Bu gereklililik kişiden kişiye göre değişir. Atıyorum; adam aylık 100 milyonluk sigara içiyo ve bu onun için gerekli ama eşi için gerekli değil.

Kadında diyor ki ; sen biz geçim sıkıntısı çekerken aylık 100 milyon gereksiz yere harcıyosun banada 100 milyon ver bende o kadar gereksiz harcamada bulunucam.

Adam : evet belki gereksiz bir harcama sigara ama bunu içmeden yapamıyorum. sen benim için bu fedakarlıkta bulun diyor...

sen harcarsan bende harcarım gibi misillemeler evliliği tamamen felc eder.adam durumun farkında fakat elinde değil.dolayısıyla kadının yapması gereken ;sabır ve anlayış..empati ve hoşgörüyle olaylara yaklaşmak her zaman için kazançlı çıkarır.ALLAH yardım etsin,zor!!
Ekleme Tarihi: 01.12.2004 - 11:33
Bu mesajı bildir   eminem üyenin diğer mesajları eminem`in Profili eminem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Leyla~ su an offline ~Leyla~  

110 Mesaj -

En Son On: 20.01.2008 - 15:34
Birakmayi denemeden birakmam mumkun degil demek biraz sacma. Once denemek gerekir. Eger kisi birakmayi gercekten istiyorsa birakabilecegine gercekten inandigi zaman birakabilir... Insan istedigi herseyi yapabilir Allahin izniyle..

selamlar
Ekleme Tarihi: 01.12.2004 - 14:35
Bu mesajı bildir   ~Leyla~ üyenin diğer mesajları ~Leyla~`in Profili ~Leyla~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2338 Mesaj -

Aslında leyla kardeşim güzel bir konuya değindi..

Gerçekten bırakmayı yani ciddi ciddi bırakmayı denemek çok önemli. Kimileri vardır sabah uyanınca; BEN BIRAKIYORUM ARTIK! deyip yıllarca içmediğine şahitimdir. Kimileri de yahu ne yaptım ne yaptım, (halbuki ne yaptı çok merak ederim) şu meret'ten yine kurtulamadım der..

İstekte dirayetli olmak, isteğin gerçekleşmesinin en önemli unsurudur..
Ekleme Tarihi: 01.12.2004 - 14:53
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
Rumeysa ablama katılmamak elde değil.Bu son mesajı ve ondan önceki mesajı hususunda hem fikirim....
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 20:29
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2683 Mesaj -

"Ben bırakamıyorum , denedim ama olmadı" gibi laflar kesinlikle kandırmacadır.

Ben kendi adıma sigaradan inanılmaz zevk aldığım içiyorum. Böyle söyleyerek insan hem kendini kandırıyor hemde etraftaki bırak baskılarından kurtulmuş oluyor...

Kesinlikle kandırmaca...

İnsan istedikten sonra zor olsada alışkanlıklardan vazgeçmesinide becerebilir.

Bu mesaj 1 kez ve en son fosaloglu tarafından 14.12.2004 - 21:20 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 21:20
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 602 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56739 saniyede açıldı