oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » HOSGÖRÜ-DİYALOG TOPLANTILARI   Cevap ekle

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
Gast Misafir-61  
HOSGÖRÜ-DİYALOG TOPLANTILARI Alıntı yaparak cevapla

Misafir

Kayıt Tarihi: 09.04.2020
En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
II. VATİKAN KONSİLİ VE
HOŞGÖRÜ-DİYALOG TOPLANTILARI


8-10 yıldır memleketimizde hoşgörü ve diyalog toplantıları ll. Vatikan Konsilinde alınan kararların bulunduğu -Kilisenin Hıristiyanlık Dışındaki Dinlerle Münasebetlerine Dair Beyanname- çerçevesinde yapılan çalışmaların neticesidir.

Nitekim 1965 te sona eren Vatikan Konsili ile Papalık, tarihinde ilk defa olarak Müslümanlarla diyalog kurmaktan bahsetmektedir.

1. ve 2. Dünya Savaşından sonra güç kullanma ve soykırım yöntemleri ile müslüman memleketleri istilâ edemeyeceğini anlayan hıristiyanlar misyonerlik faaliyetleri için yeni bir kisve bulmak zorunda kalmışlardır.

ll. Konsilin ürünü olan ve Papalıkça yayınlanan -Hıristiyanlarla Müslümanlar Arasında Kurulacak Diyalog İçin Yönlendirmeler- isimli kitap incelendiğinde görülecektir ki maksat hıristiyanlara müslümanlara yeni yaklaşım tarzını öğretmektir.

1964 yılında II. Vatikan Konsili esnasında Papa VI. Paul’ün talimatıyla kurulan “Hıristiyan Olmayanlar Sekretaryasının 1973 yılında sekreterlik görevine getirilen Pietro Rossan, Sekretaryanın yayın organı Bulletindeki bir yazısında, yine aynı amaçtan kıl payı sapmadan şunu belirtiyordu:

Diyalogdan söz ettiğimizde, açıktır ki bu faaliyeti, kilise şartları çerçevesinde misyoner ve İncili öğreten bir cemaat olarak yapıyoruz. Kilisenin bütün faaliyetleri üzerinde taşıdığı şeyleri yani Mesihin sevgisini ve Mesihin sözlerini nakletmeye yöneliktir. Bu sebeple diyalog kilisenin İncili yayma amaçlı misyonunun çerçevesi içinde yer alır.-
1984 yılından beri -Hıristiyan Olmayanlar Sekretaryası-nın başkanlığını yapan Kardinal Francis Arinze ise, geçmişten bugüne gelinen noktayı anlatırken,-Papa VI. Paulün vizyonu gerçekleşmektedir. Çünkü dinlerarası diyalog, kilise misyonunun normal bir parçası olarak görülmektedir.- diyordu.

ll. Konsilin yayınladığı metinde ısrarla ve itina ile İslâm kelimesi yerine Müslümanlar tabiri kullanılmıştır. Bundan da anlaşılmaktadır ki, İslâm dinine hiçbir hoşgörü beslemedikleri halde müslümanlara yaklaşarak hıristiyanlığı aşılamak ve yaymak gayesi gütmektedirler.

Papa II. Jean Paulün 1991 yılında ilân ettiği -Redemptoris Missio- (Kurtarıcı Misyon) isimli genelgesinde aynen şöyle deniyordu:

-Dinlerarası diyalog, Kilisenin bütün insanları Kiliseye döndürme amaçlı misyonunun bir parçasıdır. Bu misyon aslında Mesihi ve İncili bilmeyenlere ve diğer dinlere mensup olanlara yöneliktir. Tanrı, Mesih vasıtasıyla bütün insanları kendine çağırmakta, vahyinin ve sevgisinin mükemmelliğini onlarla paylaşmak istemektedir... Bu açıklamalar yapılırken, kurtuluşun Mesihten geldiği ve diyalogun evangelizasyon (misyon) dan ayrılmadığı gerçeği gözardı edilmemiştir.- (Jean Paul II. Redemptoris Missio Roma: 1991)

Fetullah Gülen de Papaya gönderdiği mektupta bu amaca hizmet etmekten bahsediyordu: -Papa 6. Paul tarafından başlatılan ve devam etmekte olan dinlerarası diyalog için Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz.-

Papa II. Jean Paul 2000 yılına girerken yayınladığı mesajda da şöyle diyordu: -Birinci bin yılda Avrupa Hıristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda ise Asyayı Hıristiyanlaştıralım.-

Hıristiyan olmayan insanlara karşı sıcak, sempatik, daha hoşgörülü ve sevgi ile yaklaşılmasına dair alınan prensip kararı bu faaliyetin misyonerlik boyutudur.

Fetullah Gülen de Papaya gönderdiği mektubunda, -Amacımız bu üç büyük dinin inananları arasında hoşgörü ve anlayış yoluyla bir kardeşlik tesis etmektir.- diyor.

Hıristiyan olmayanlarla münasebet Sekretaryasında görev alan ruhaniler eski uzman misyonerlerden seçilmiştir.

İslâmdan uzaklaşmış müslümanları diyalog ve sempati yoluyla kolayca hıristiyanlaştırmaya çalışmaktadırlar.

Diğer taraftan istiklâl mücadelesi yapan müslümanları dünyaya kötü göstermek ve karalamak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Hülâsa olarak; hıristiyan alemi müslüman memleketlerin üzerinde oynadıkları oyunlarla bu memleketlerin geri kalması, terakki etmemesi hatta anarşi ve terör ile parçalanması için her yolu denemişler, ülkemizde de dinimizi ve vatanımızı parçalamak isteyen bölücü ve yıkıcı faaliyetlere yıllar yılı destek vermişlerdir.

Özellikle Güneydoğu Anadolumuzda büyük bir misyonerlik faaliyeti yürütmekte, Kürtçe ve Türkçe incil dağıtmaktadırlar.

Hıristiyanlığı kabul etmeleri için o yörede yaşayan vatandaşlarımıza deprem bölgesinde hayır ve yardım adı altında verdikleri paralar karşılığında hıristiyanlağı yaymaya çalışmaları, incil dağıtmaları bu amaca hizmettir. Hıristiyanlık ve misyonerlik adına müslüman halkımıza büyük maddi imkânlar sunan hıristiyan devletlerinin gizli gayesi belli iken, bu misyonerlerin daha rahat çalışması için zemin hazırlamak, aziz vatanımızı kafire peşkeş çekmek değil de nedir?

Dünyadaki İslâm memleketlerinde faaliyetlerini vargüçleriyle sürdürmektedirler. Hıristiyan ve yahudilerin manevi ve temsili değer atfettikleri Harran, Tarsus gibi İslâm beldelerine, şimdi de Mardine bu papaz ve hahamları çağırmak onların gizli emellerine alet olmanın ta kendisidir.

Tek kelimeyle siz de küfrü hoş görün diyorlar. Hayır! Biz küfrü hoş görenlerden değiliz.


Hakikat Dergisi / SAYI:129
Ekleme Tarihi: 02.06.2004 - 12:11
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
zehremisal su an offline zehremisal  
Bölücülük yapmayalım!.. Alıntı yaparak cevapla

31 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 11.04.2004
En Son On: 08.11.2006 - 11:14
Cinsiyeti: Bayan 
Hayatını islama adamıs gecesini gündüzünü insanlara hosgörü ile Allahı anlatmak olan muhterem bir insana atfettiginiz sözlerden dolayı sizi kınıyorum.Muhterm Hoca efendinin takip ettigimiz hic bir vaazında kitabının hic bir satırında sizler gibi hosgörüsüzlük saygısızlık ve bölücülük yapmamıstır.Kaldı ki ben sahidim el altından herkese bastırdıgınız dergilerle hoca efendiye yönelik propagandalarınızla nereye ulastınız cok merak ediyorum...
Ekleme Tarihi: 02.06.2004 - 13:00
Bu mesajı bildir   zehremisal üyenin diğer mesajları zehremisal`in Profili zehremisal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir-61  
Ölçünüz ne ? Alıntı yaparak cevapla

Misafir

Kayıt Tarihi: 09.04.2020
En Son On: 08.11.2006 - 11:14
Cinsiyeti: ----- 
zehremisal'e,

Bölücü olammak için F.Gülen'nin bütün yaptıklarına onay vermek ve ses çıkarmamak mı gerekiyor ?
Ekleme Tarihi: 02.06.2004 - 14:35
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
hakvan su an offline hakvan  
Biraz insaf edelim. Alıntı yaparak cevapla

23 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.04.2004
En Son On: 04.07.2006 - 20:41
Cinsiyeti: ----- 
müslüman olaylarin iyi tarafini görür.böyle komplo teorileriyle birbirimizi yemeye ne hacet var.
diyebilirsinizki ben su sahsin yaptigi bazi seyleri cok da güzel bulmuyorum,bizim yorumunuza göre söyle söyle yapmasaydi daha güzel olurdu diye pekala söyleyebilirsiniz.
ama dine ve ülkemiz insanina pek cok hizmeti gecmis bir Allah dostunu bu sekilde ithamlar ile yargilamak cok da dogru olmasa gerek.

nitekim islam dinine mensup olan itikadi düzgün bir kisinin diyalogtan korkmasina da gerek yoktur.islam dini en yüce dindir,kuran-i kerim hakla batili ayirandir.insanlar konussun,görüssün,hak ile batilin farkina varsin.sonrasinda neye inanacaklari insanlarin kendi tasarrufu.
hatirlamakta fayda var,peygamber efendimiz zamaninda yahudilerle,hristiyanlarla ve diger din mensuplariyla konusmadi mi,görüsmedi mi?
Ekleme Tarihi: 02.06.2004 - 16:34
Bu mesajı bildir   hakvan üyenin diğer mesajları hakvan`in Profili hakvan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

  Cevap ekle Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 58 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
dursun68 (44), attar (44), ferse (40), Hatice_88 (32), Muhammed53 (29), mkarabatak (43), artizgeldi (41), Nikimnick (42), murat-ergün (48), SALÝH (63), Yozgatli_kartal (39), saitaykul (35), raziysan_gel (34), 11fuat (45), muhammedyahya (34), selinay19 (35), NuranDK (32), bjkmetin (51), MissHatice_88 (32), akomut (41), yaz_yagmuru (46), muratbaldir (34), hamzakilic (49), remzi þen (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.91449 saniyede açıldı