fluvoxamine kaletra hydroxychloroquine ivermektine lopinavir ritonavir apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » "Basortululerle kopeklerin girmesi yasaktir"   Cevap ekle

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    "Basortululerle kopeklerin girmesi yasaktir" Alıntı yaparak cevapla

15 Mesaj -

En Son On: 21.05.2006 - 14:47
Cinsiyeti: ----- 
ACITAMAZSIN,köpekleri de beni de...

"Başörtülülerle köpeklerin girmesi yasaktır" (bir Türk tabelası) Sezer'in vurmadan önce, dokunmasını dilerdim... Örtüye. Hayatında hiç olmazsa bir defa, dokunmasını... Vurmadan önce.

Ama dokunabilmek için yürek ister, cesaret işidir değebilmek. Şayet dokunabilseydi, şayet değebilseydi ömründe tek defa olsun bir örtüye, onun aslında ne kadar da annesini hatırlatan bir şey olduğunu fark edecekti.

Ve örtünün aslında nasıl da yumuşacık bir ninni gibi, asırlar öncesinden kulaklarımıza doldurulmuş bir emanet olduğunu...

önce haminne ve annelerimizden, ardından kız kardeş, sevgili ve eşlerden bir emanet olduğunu... hasılı kadına yakıştığını ve kadını hatırlattığını... fark edebilecekti. Şayet, örtüye değebilecek yüreği olsaydı.

Örtü yeni bir şey değil ki, bu kadar tedirgin edici olsun. Asırlardır, örtülü kadınların salladığı beşiklerden yürüyerek gelmiyor muyuz? Nedir bu saplantılı tavırların arkasında yatan şey?

Anlamaya çalışıyorum. Örtülü kadınların örtüsünden rahatsız olanlar, aslında başka bir şeyden; örtünün hatırlattığı şeylerden de kaçınıyorlarmış gibi geliyor bana.

Büyük annelerinin, annelerinin hatırlattığı bir şeyden. Geçmişten ve biraz da gelecekten, hepimizin gün gelip bu dünyaya veda edeceğimizden falan dem vuran bir rüzgârı var örtünün.

Örtü; dışarıdan bakan kişiye ilkin, Allah'ı hatırlatıyor. Tıpkı; camilerin, ezanların, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma gibi isimlerin de hatırlattığı bir yeri işaret ediyor: İslâm dinini. Bu bakımdan örtü, ister istemez görüntü olarak, İslâmi bir referans anlamına bürünüyor.

Dünyada bu kadar zıt halleri içinde barındıran başka bir eşya var mıdır? Boyu doksan santim civarında, on gram ağırlığında var ya da yok, yumuşak, naif, renkleri var, ipek ya da pamuk özü çoğu kez...

Ama bir de örtüyle içkinleşen anlamlar var; en önemlisi, kadınların dünyayla çizdiği çok önemli bir sınır anlamında: istersen kral ol, istersen padişah, beyim... buradan ileri geçemezsin diyen sert bir nöbetçi asker gibi örtü. Bu manada bayrağa çok benziyor mesela.

Eni sonu bez parçasıdır o da. Ama insanların nazarında bayrak; bağımsızlık ve varoluş demektir. İşte örtünün de, sanırım bu vadide, politikalar nazarında stratejik bir önemi çıkıyor ortaya: Örtü; onu takan kadının, Müslüman kadın olmasına dair en bariz ve dışarıdan fark edilen bir varoluş işaretidir.

Kadınlar, onunla bedenlerini saklar, bütün diğerleri ve elalem olanlardan ve bütün kendileri olmayanlardan. Kadınlar ona sarınarak,"Ben sadece bedenimden ibaret değilim, benim ruhum var, kişiliğim var, ümidim var, çabam, heyecanlarım, sevinçlerim ve hüzünlerim var, ben bedenimden ibaret değilim" derler.

Örtü onurlu bir duruş, sabırlı ve dirençli bir beklemenin adıdır.

Bu manada, kadını sadece bedenden ibaret gören materyalist dünya görüşüyle taban tabana zıt bir duruşu vardır örtünen kadınların.
Örtü, Allah'ın emridir.

Nasıl ki; namaz kılsan olur, kılmasan da, oruç tutsan da olur tutmasan da, doğru da söyleyebilirsin yalan da, insanları öldürebilirsin de öldürmeyebilirsin de, hırsızlık yapsan da olur yapmasan da diyemeyeceğimiz gibi...

Örtünsen de olur örtünmesen de diyemeyiz. İnşaallah; bütün Müslümanım diyen kadınların, bir gün örtüyle tanışmalarını tabii ki diler ve dua ederiz. Ama hiçbir şey zorla olmaz. Ya da bizim dinsel ahlâkımızda zor ile yapılan hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Sevmek, güvenmek ve teslim olmak esastır bizde.

Bu kadar rencide ettiğimiz, bu kadar kovaladığımız ve bu kadar yasakladığımız, hapse attığımız, vatandaşlıktan çıkartıp, sürgün ettiğimiz halde, nasıl da hâlâ örtülü olmaya devam ediyorlar diye soruyorlar. Buruk bir gülümsemeyle diyorum ki: Beni anlayabilmen için, önce bir şeyi gerçekten sevmiş olman gerek...

Bir şeyi gerçekten sevememenin, büyük bir tanrıtanımazlık alâmeti de olduğunu düşünüyorum. Allah kalbi mühürlenmişlerden eylemesin. Büyük nasipsizlik.

Allah merhamet versin yüreklerimize.
Dünya kimseye kalmıyor.

Bu mesaj 1 kez ve en son NiSaNuR tarafından 29.03.2004 - 00:13 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 00:11
Bu mesajı bildir   NiSaNuR üyenin diğer mesajları NiSaNuR`in Profili NiSaNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  
Themenicon    Alıntı yaparak cevapla

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: Erkek 

Devlet yöneticilerimize ve
Tesettür'e karsi olanlara ithaf olunur:

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına
(bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman)
dış örtülerini üstlerine almalarını söyle.
Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur.
Allah bağışlayandır, esirgeyendir."
(Ahzab: 59),

Esselamualeyküm

Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 00:22
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast SEYYIDINAMUHAMMET  
Themenicon    """""""""""""""" Alıntı yaparak cevapla

Misafir

İR HİLAL UĞRUNA NE GÜNEŞLER BATIYOR YARAP,
BACIMIN İFFETİ BATMAK TA DAHİ REZİLİN YÜZÜNE,
ACIRIM TÜKRÜĞE BİLLHİ TÜKÜRSEM YÜZÜNE,
MEHMET AKİF ERSOYsıkıntılı
Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 10:32
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
reyhani_kalemi su an offline reyhani_kalemi  
Alıntı yaparak cevapla

115 Mesaj -

En Son On: 29.09.2006 - 11:25
selamün aleyküm,

cok merak ettim acaba bu tabela nerede asiliymis ????

hani yasak ettiklerini biliyordum da kendilerini bu kadar alcalttiklarini bilmiyordum. Demek bu kadar düstüler öylemi basörtüsüne karsi olanlar.

Sonucta kazanan biz oluruzz. Onlar böyle yaptikca biz yükseliriz...

dualarimla...

Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 17:44
Bu mesajı bildir   reyhani_kalemi üyenin diğer mesajları reyhani_kalemi`in Profili reyhani_kalemi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
drahsi su an offline drahsi  
Themenicon    OKULU ÖRTÜYE TERCİH EDENLERE...!! Alıntı yaparak cevapla

38 Mesaj -

En Son On: 10.07.2006 - 11:08
Başörtü bir kimlik ve bir tercihtir.Ve Onu layığıyla taşıyabilmek iman ister,yürek ister!
Bu devirde hakkıyla örtüyü taşıyabilen mağdur veya gayr-ı mağdur tüm kardeşlere ümmet adına selam olsun
Rahman Cennetinin en güzel köşesinde ağırlasın sizleri.Ki orada melekler bile imrensin sizlere.
Selam ile...
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 01:17
Bu mesajı bildir   drahsi üyenin diğer mesajları drahsi`in Profili drahsi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  
Alıntı yaparak cevapla

1041 Mesaj -

Cinsiyeti: Erkek 
Vealeykümselam...

AMiN...

Allah(cc) razi olsun...
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 01:31
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Cevap ekle Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 455 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
veysel1998 (26), kercanoglu (73), sivaslým (50), serdar03 (55), sevgi gülü (50), bahçe gülü (50), oslem (43), mehmet021 (36), _313_ (44), cahal (43), mpaktimur (55), aylacansu (42), sapanca (49), turab (49), shayperson (39), hacý (47), düþünmek (43), asbihal (45), karal60 (63), nefi (39), Sandy (45), talealbedru (39), mondragon (31), KAYSERI-INCESU (60), fatmabetül (50), umitvar (42), Yozgatli Nuri (61), ess (43), ibrahimergin (37), nursina (63), metinakkaya (39)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53478 saniyede açıldı