chloroquine chloroquine generique kaletra generique stromectol generique plaquenil detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » D U A L A R » Kullu?un püf noktasy: DUA

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Kullu?un püf noktasy: DUA

339 Mesaj -

En Son On: 11.11.2009 - 09:13
Cinsiyeti: ----- 
Kullu?un püf noktasy: DUA

"Dua kullu?un özüdür."

Kainatyn Efendisi (sav) böyle buyuruyor. Ynsan kul olma bilincine dua sayesinde eri?ir. Yaratycysy ile ileti?imini bu yolla kurar. En geni? anlamyyla dua, kulun Allah ile kurdu?u her çe?it ileti?imdir.

Bazen, a?yzdan çykan bir çift söz dua yerine geçer. A?zyndan çykan sözün gerçekle?iverdi?ini gören insan "hacet kapysy açykmy?" veya "ba?ka bir ?ey dileseydim" diye dü?ünür, hayret eder.

Duanyn anlamy, formel ve ritüel görünümünden çok daha geni?tir. Gözdeki bir damla ya?, kalpteki bir burukluk da dua yerine geçebilir. Yine Efendimiz (sav) "pi?manlyk tevbedir" buyurmu?lardyr. Tevbe de, isti?far da duadyr.

"Ve Rabbiniz buyurur ki: Bana dua edin, duanyzy kabul edeyim! Bana kulluk etmeye tenezzül etmeyenler, mutlaka a?a?ylanmy? olarak cehenneme gireceklerdir." (40 ?afir: 60)

Demek insan dua sayesinde kullu?un esprisini yakalayabilir. Bütün ibadetler de özünde duayy baryndyrmaz my?

Dua edebiliyorsak, kabul edilmesini umabiliriz. Zira "vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi."

"Kullarym sana beni sorarlarsa (bilsinler ki) ben yakynym. Dua edenin her yakary?yna her zaman kar?ylyk veririm. Öyleyse onlar da bana kar?ylyk versinler de bana inansynlar ki do?ru yolu bulabilsinler." (2 Bakara: 186)

Dua kulun Rabbiyle kurdu?u ileti?im... O kanal her zaman açyk. Her hal ve ?art altynda açyk. O hatta me?gul sesi yok, beklemek yok. O çok özel, çok öznel bir dil.

"De ki: Yster Allah diye ça?yryn, ister Rahman diye... O’nu hangi isimle ça?yryrsanyz ça?yryn; bütün güzel isimler Onundur. Duanda sesini fazla yükseltme, çok fazla alçaltma da, ikisinin ortasy bir yol tut." (17 Ysra: 110)

"De ki: Duanyz olmasa Rabbim sizi neylesin?" (25 Furkan: 77)

Dua etmek iman etmektir. Ymanymyzyn kalitesi duamyzyn kalitesiyle do?ru orantylydyr.

Dua etmeyeceksem Rabbi neyleyece?im ki? Yakup (as) gibi kederimi ve hüznümü O’na ?ikayet etmeyeceksem; O’na dökülüp saçylmayacaksam ne yapaca?ym ki Rabbi? Rabbin i?levi nedir?

O halde, O’na ne kadar dua ediyorsam, O benim o kadar daha çok Rabbim olmu? olmaz my? Yani ben O’nun o kadar kulu olmu?; O’na o kadar iman etmi? olmaz myyym?

"De ki: duanyz olmasa Rabbim sizi neylesin?" Yani, siz ne i?e yararsynyz duanyz olmasa; imanynyz olmasa? Ynanmayan dua eder mi hiç? Yani, sizin en çok sevdi?im tarafynyz bana dua etmeniz.

Tabir caizse Cenab-y Hak bize tüyo veriyor. Kullu?un püf noktasyny gösteriyor.

Allahym, senin maksadyny fehm edecek bir kalp ver! Anlady?ymyzy ya?ayacak bir iman ve imkan ver! Amellerimizi senin ryzan için yapmamyzy sa?layacak bir ihlas ve ihsan nasip et. Amin.
Ekleme Tarihi: 17.03.2004 - 00:58
Bu mesajı bildir   Suhedanur üyenin diğer mesajları Suhedanur`in Profili Suhedanur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 609 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.52393 saniyede açıldı