generique plaquenil dexamethasone stromectol ivermectin stromectol seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Açız!

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 10 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Gonulden_Damla su an offline Gonulden_Damla  
Themenicon    Açız!

72 Mesaj -

En Son On: 29.10.2007 - 02:47
Cinsiyeti: Erkek 
Önce derin bir "ay" çekiyor Nesime. "Anlatamam" diyor. "Nasıl başım ağrıyor, bak ellerim titriyor dünden beri." Dün yaşadıklarını anlatmasını istediğimizde hakikaten panik oluyor, sanki hayatındaki en büyük korkusu karşısına çıkmış gibi irkiliyor ve elleri titriyor. Zorluyoruz Nesime'yi, böyle hayat derslerine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. İstemeye istemeye başlıyor anlatmaya...
Anlatırken altında ezildiği yükün ne kadar büyük olduğu, ne kadar acı çektiği yüzünden, titreyen ellerinden belli oluyor.
Daha başlar başlamaz boncuk boncuk terliyor.

Yemek saatinin sonuydu, servis bitmiş temizliğe başlamıştım, bir ses geldi, ağlayan bir çocuk sesi gibiydi diyor. Tekrar yaşadığı her halinden belli olan o anı şöyle anlatıyor Nesime.

- Dışarı çıktım, kadın nasıl ağlıyor, bana dedi ki; "abla 3 günden beri çok açım, akşam suyu koydum kaynattım, içine ekmek doğrayıp çocuklarıma yedirdim"

Hiç bir şey yememişler yani hiçbir şeyleri yokmuş. Kadını ve kızını içeri yemekhaneye götürdüm. Siz oturun ben size yemek getireyim dedim. Oturttum, yemek tepsisini hazırlayıp önüne koyar koymaz kadın ellerime sarılıp öpmeye başladı. Ellerimi kurtarmaya çalıştım, kadın nasıl sarılıyor bana, ağlıyor. Kadın bayıldı. Şaşırdım, panik oldum, elim ayağım titredi. Yemekhanede görevli diğer arkadaşları çağırdım, kadını ayılttılar. Kadın konuşamıyor, yemekhane görevlileri ağlıyor, ben ağlıyorum... Kadını oturttuk, kadın hala ellerimi öpüyor, "bu yemekler çok güzel, çok güzel, biz hiç böyle yemek görmedik, yemedik" diyor.

Büyük bir heyecanla olayı anlatan Nesime'nin sözünü keserek yemekte ne olduğunu soruyoruz. Domates çorbası, pilav, tavuk ve irmik helvası olduğunu öğreniyoruz. Ve öğreniyoruz ki aslında yemek saati bittiği için, bu yemeklerin bir kısmı Nesime'nin sonra yemek üzere dolaba koyduğu kendi hakkı olan yemekler. Kadın aç olduğunu söyleyince Nesime "onun kısmeti" diyerek kendi yemeklerini ona veriyor.

Nesime kadının sözlerini tekrar tekrar aktarıyor bize: "bu yemekler çok güzel, çok güzel, biz hiç böyle yemek görmedik, yemedik!, Siz ne kadar büyüksünüz, Allah sizden razı olsun.!" Nesime kadının yerine az kalsın ben bayılacaktım, fenalaştım diyor.

Yemekhanede görevli arkadaşlar kalan ekmekleri ve yemekleri paketleyip kadına veriyorlar. Evdeki çocuklarına ve böbrekleri alındığı için yatalak olan eşine götürsün diye. Kadın dua ediyor, "siz ne kadar büyüksünüz, siz ne kadar güzelsiniz, Allah sizden razı olsun"

Nesime tekrarlıyor kadının anlattıklarını "suya ekmek atıp kaynattım, çocuklarıma yedirdim" çok etkilendiği her halinden, alnındaki boncuk boncuk terlerden belli.

Kadın ve kızı önlerine konulan yemekten sadece pilav ve yoğurt yiyorlar. Nedenini merak ediyoruz. 3 gündür açlar ve hayatlarında görmediklerini söyledikleri bir yemek önlerine geliyor. Neden yememişlerdi acaba? Nesime "sevinçten" yiyemediler diyor.

Sebebini Mavi Masa görevlimiz Sultan'dan öğreniyoruz. Duyunca hepimizin başından aşağı kaynar sular dökülmesine neden olan bir neden bu. Kendisini sara hastası olan kadının eşi yıllardır çalışamıyor. Böbreklerinden rahatsız. Bu yüzden evlerine yiyecek bir şey kimi zaman giriyor, kimi zaman girmiyor. Dilenmiyorlar da yemek için. Olunca yiyorlar, olmayınca aç kalıyorlar. Bu yüzden tüm ailenin mideleri küçülüyor. Birkaç kaşık pilav ve yoğurdu ancak alıyor.

Sultan'dan ayrıca kadının yediği birkaç kaşık yemeği de çıkardığını öğreniyoruz. Çünkü bu bile yıllardır süren açlığın küçülttüğü midelerine çok gelmiş. Aman Allah'ım tüylerimiz bir kez daha diken diken oluyor. Sevinçten yiyemediklerini düşündüğümüz için zaten üzgünüz, ama isteseler de yiyemeyeceklerini duyduğumuzda tarif edilemez bir noktaya geliyoruz. Her şeyin son bulduğu, dünya adına, kendimiz adına hiçbir heva ve hevesin duyulmadığı, çaresizlikten elin kolun kalkmadığı, beynin düşünme yetisini kaybettiği uçsuz bucaksız bir noktaya...

Nesime küçük kızın da sağlıklı görünmediğini söylüyor. Çocuğa yaklaşmak istiyoruz, çocuk bizden kaçıyor diyor Nesime. Anlam veremiyor o da yaşadıklarına. Kadının evdeki küçük oğlunun da gözlerinden rahatsız olduğunu Sultan'dan öğreniyoruz.

Biraz daha anlattırsak, hepimiz göz pınarlarımızın ucuna kadar gelen yaşları tutamayıp bırakacağız. Nesime yemin ediyor yanımda param olsaydı ona verecektim diyor. Kadının Deniz Feneri'ne gelmek için bakkaldan 3 milyon borç aldığını da söylüyor ve ekliyor "dün onu görseydiniz yaşamak istemezdiniz, ama bugün kendi halime şükrediyorum, dünyanın en mutlu insanı olduğumu düşünüyorum."

Selma Topkara
Deniz Feneri Derneği - Bilgi İşlem
www.denizfeneri.org.tr adresinden...

Bazı olaylar,elimizde olup kıymetini bilemediğimiz değerlerimizin hatırlanmasını sağlıyor galiba...

Bu mesaj 1 kez ve en son GoLGe tarafından 19.01.2004 - 18:29 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 19.01.2004 - 18:00
Bu mesajı bildir   Gonulden_Damla üyenin diğer mesajları Gonulden_Damla`in Profili Gonulden_Damla Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NiSaNuR su an offline NiSaNuR  
Themenicon   

15 Mesaj -

En Son On: 21.05.2006 - 15:47
Cinsiyeti: ----- 
Allah razi olsun.

Malesef bizler onumuze gelen hazir ve donatilmis sofralarla karnimizi doyururken veya bu donatilmis sofradan begenmedigimiz yemekler oluyorken veya arta kalan yemekleri cop kutularina iade ederken,diger tarafta kuru ekmegi dahi bulamayan ac susuz sicak bir corbaya muhtac kardeslerimizi unutuyoruz malesef... agla
hicmi vicdanimiz sizlamiyacak? sizlayacak,sizlayacak ama sadece belli bir ortamda veya boyle bir yaziyi okudugumuz anda hatirlariz daha sonra ne oluyor unutuyoruz ve aman bana dokunmayan yilan bin yasasin misaliiii....ve unutuyoruz.....:(

( Komsusu ac iken bizden degildir.) (H.S)

Ekleme Tarihi: 19.01.2004 - 18:23
Bu mesajı bildir   NiSaNuR üyenin diğer mesajları NiSaNuR`in Profili NiSaNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 23:01
Ellerinize, yüreginize saglik kardes...

Rabbimiz ibret alip yardim elini uzatanlardan eylesin insaAllah!

Online bagisi 200 milyon TL'den basliyor... bizler icin nedirki 200 milyon!.. Ama 200 milyona 8 adet 25 milyonluk paket, yada 4 adet 50 milyonluk paket bagis yapabiliriz!... 200 milyon=120 Euro eder... Ama bununla 4 yada 8 ailenin yüzünü bir nebze güldürüp Hayr dualarini alabilir, Ahiret'e de bir kücük yatirim yapabiliriz!

Allah(cc) yardimcimiz olsun!

Esselamualeyküm

Bu mesaj 1 kez ve en son GoLGe tarafından 19.01.2004 - 18:37 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 19.01.2004 - 18:37
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YaSinYuSuf su an offline YaSinYuSuf  
RE:

440 Mesaj -

En Son On: 01.07.2007 - 16:11
Alıntı
Orijinali NiSaNuR

Allah razi olsun.

Malesef bizler onumuze gelen hazir ve donatilmis sofralarla karnimizi doyururken veya bu donatilmis sofradan begenmedigimiz yemekler oluyorken veya arta kalan yemekleri cop kutularina iade ederken,diger tarafta kuru ekmegi dahi bulamayan ac susuz sicak bir corbaya muhtac kardeslerimizi unutuyoruz malesef... agla
hicmi vicdanimiz sizlamiyacak? sizlayacak,sizlayacak ama sadece belli bir ortamda veya boyle bir yaziyi okudugumuz anda hatirlariz daha sonra ne oluyor unutuyoruz ve aman bana dokunmayan yilan bin yasasin misaliiii....ve unutuyoruz.....:(

( Komsusu ac iken bizden degildir.) (H.S)

RABBIM RAZI OLSUN.........
Ekleme Tarihi: 19.01.2004 - 19:40
Bu mesajı bildir   YaSinYuSuf üyenin diğer mesajları YaSinYuSuf`in Profili YaSinYuSuf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Rukiye  

Misafir

En Son On: 01.07.2007 - 16:11
Allah razi olsun
Ekleme Tarihi: 19.01.2004 - 20:26
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gonulden_Damla su an offline Gonulden_Damla  

72 Mesaj -

Bir gecenin yarısı,bir eve gidiyoruz...Acaba nasıl insanlar ve neylere ihtiyacı var diye düşünüyorum giderken,uzak ve karanlıklara bakarken,dalıp gidiyor gözlerim...
Yıkık dökük bir ev,camları kırılmış.Soğuk bir kış günü...Kapıyı çalışıyoruz, hani kapı denirse tabi...Kapıya bir kadın çıkıyor,şaşırmış ve masum masum bakıyor...Hayat,sen nasıl birşeysin,bakışlarındaki masumluk içimizi yakıyor sanki...Yardıma geldiğimizi söylüyoruz,herşeyi birbir anlatıyoruz ve bizi içeri buyur ediyor...Birşeyler ikram etmeyi bile düşünmüş ama ne çare,hiçbirşeyleri yok.Soruyoruz,nelere ihtiyacınız var diye,birbir anlatıyor,yaşlar dökülürken gözlerinden.Sonra biraz sohbet ediyoruz,ailece zor ve engebeli hayatlarını anlatıyorlar birbir.Dalıp gidiyorlar uzaklara,benimse içimde bir yangın ve bir hüzünle izliyorum ve dinliyorum onları...Yardımlarını verip giderken yüzleri gülüyor,işte en güzel mutluluk buydu,kapıdan ailece el sallıyorlar,teşekkür ediyorlar.İşte ardımızda bir mutlu aile daha bırakarak yine karanlıklara dalıyoruz,ve karanlıklar içinde yine deniz feneri olup etrafı aydınlatmaya devam ediyoruz...
Elimde olup kıymetini bilmediğim birçok şeyler geliyor aklıma,hani hep daha güzel ve rahat günler isteriz ya...Yok kardeşler yok,insanın gerçekleri görmesi için bazı olayları yaşamak gerekiyormuş.Ve artık anlıyorumki,Allah bana en güzel nimetleri vermiş...Ben o eve gidip,yaşananları görünce ve neler yaşadıklarını duyunca gerçekleri gördüm...Umarım hepimiz böyle gerçekleri görürüz ve her zaman gerçekler eşliğinde yaşarız...

(Bir Gonulden_Damla hikayesi...)
Ekleme Tarihi: 21.01.2004 - 08:51
Bu mesajı bildir   Gonulden_Damla üyenin diğer mesajları Gonulden_Damla`in Profili Gonulden_Damla Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Fakiri  
Allah Gösteresin!

Misafir

Rabbimiz kimseyi aç bırakmaya ve açlıkla terbiye etmeye!..
Ekleme Tarihi: 21.01.2004 - 10:08
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  

Admin
700 Mesaj -

En Son On: 07.09.2011 - 15:39
:(ağlarağlarağlarağlar
ALLAH´im kimseyi aclikla terbiye etmesin.

Sorumsuzca yiyip icipde onlari düsünmeyen....Vay halimize:(
Ekleme Tarihi: 23.10.2004 - 12:38
Bu mesajı bildir   RaVZaNuR üyenin diğer mesajları RaVZaNuR`in Profili RaVZaNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
munazile su an offline munazile  
RE:

183 Mesaj -

En Son On: 05.04.2009 - 23:25
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijinali RaVZaNuR

:(ağlarağlarağlarağlar
ALLAH´im kimseyi aclikla terbiye etmesin.

Sorumsuzca yiyip icipde onlari düsünmeyen....Vay halimize:(

:(ağlarağlarağlarağlarağlarağlar
Ekleme Tarihi: 24.10.2004 - 01:54
Bu mesajı bildir   munazile üyenin diğer mesajları munazile`in Profili munazile Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
TalhaBinZeyd su an offline TalhaBinZeyd  
Bismillahirahmanirrahim

228 Mesaj -

En Son On: 04.12.2004 - 23:23
Online bagisi 200 milyon TL'den basliyor... bizler icin nedirki 200 milyon!.. Ama 200 milyona 8 adet 25 milyonluk paket, yada 4 adet 50 milyonluk paket bagis yapabiliriz!... 200 milyon=120 Euro eder... Ama bununla 4 yada 8 ailenin yüzünü bir nebze güldürüp Hayr dualarini alabilir, Ahiret'e de bir kücük yatirim yapabiliriz!

Yardımlarımızı elden yapalım, bir yardım için bin minnet beklemek, yoksulları TV'lere çıkarıp rezil etmek, onları dilenci durumuna düşürmek insanların şeref-haysiyetleriyle oynamaktır, yoksulların da onuru olduğunu unutmayalım! Trilyonların döndüğü bu derneklerin paralarının nerelere gittiğinden de asla emin olamayız! Müslüman işini sağlam yapar! Uygun bir şekilde elden yapılan yardım en iyisidir. Bundan kimseye söz etmemek daha doğrusudur. Hele yardımı verirken karşındakini utandırmamak en hayırlı olandır. Unutmayın İslam "Güzel ahlaktır" 200 milyon da azımsanacak bir para değildir. Elinizle götürüp teslim ettiğinizde yoksul bir ailenin hiç değilse bir ay karnını doyuracağını bildiğiniz bir miktardır!

Selamınaleyküm!
Ekleme Tarihi: 25.10.2004 - 23:45
Bu mesajı bildir   TalhaBinZeyd üyenin diğer mesajları TalhaBinZeyd`in Profili TalhaBinZeyd Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 544 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ferdülislam (108), sunniit (59), kadirbey (62), busra12 (32), melisatek (32), hüzünlüköprü (36), ramazan294 (35), nisa88 (36), ervam (57), Allah 1 (47), saime86 (38), batu39 (51), Abdurrahman Gör.. (61), fatihulu24 (30), Zeynep_85 (39), ferhatb (51), GuVeNN (46), safiye55 (35), azra16 (44), ahmed86 (38), mürsid (37), mekin (43), tohurter (54)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53838 saniyede açıldı