ivermectine ivermectine chloroquine fluvoxamine generique colchicine imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » Nefsi hesaba çekmek....

önceki konu   diğer konu
10 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Nefsi hesaba çekmek....
838 Mesaj -
Ey Nefsim! Yazýklar olsun sana: Yoksa öldüðün zaman,
yok olup kurtulacaðýný mý sanýyorsun?
Yoksa baþý boþ býrakýlacaðýný mý sanýyorsun?
Seni bu günkü haline getiren,öldükten sonra diriltemez mi?
Hiç düþünmüyor musun, seni nutfeden meydana getiren, sana doðru yolu gösteren kimdir.
Ve seni öldürüp mezara koyacak olan kimdir.
Bütün bunlara raðmen hala neden davranýþlarýn ayný kýyamet ve hesap gününe inanmayanlarýnkine benziyor.
Þayet ahirete kýyamete ve hesap gününe inanýyorsan, o zaman neden hazýrlýk yapmýyorsun.
Gayri müslim bir doktor en sevdiðin bir yemeðin senin için zararlý olduðunu ve onu yememeni söylese, onu yememek için gayret edersin de, Mucizeler ile ispat edilen, Peygamberler ile Allah-u Zülcelal'in buyurduklarý ve Saadat-ý Kiram'ýn tavsiyeleri senin nazarýnda bir gayri müslim doktorun sözü kadarda mý deðerli deðil??

Allah yaptýklarýndan Haberdardýr
Ey Nefsim! Eðer Allah-u Zülcelal beni görmüyor diye düþünerek isyana dalýyor veGünahta ýsrar ediyorsan sana yazýklar olsun!
Ey Nefsim! Yazýklar olsun sana. Ne büyük nifak ve hatalarýn içerisinde olduðunu Görmüyor musun?
Dilinle iman ettim derken, âzâlarýndan günah ve nifak akýyor. Eðer sadece dil ile yapýlan iman kafi olsaydý, münafýklarýn cehennemin en alt tabakasýnda ne iþleri vardý..!--------------------

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son aysen tarafından, 14.04.2008 - 00:17 tarihinde.
Gönderen: 14.04.2008 - 00:13
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_LaL_ su an offline _LaL_  
Senin bu davranışların akıl işi değildir...
838 Mesaj -
Ey Nefsim!
Senin bu davranýþlarýn akýl iþi deðildir.
Eðer hayvanlar senin bu halini bilse gülerler.
Þayet söylenenlerin hepsine inandýnsa o halde
neden amel etmez ve
ahiret hazýrlýðý yapmazsýn?

Halbuki ölüm sana her þeyden daha yakýndýr.
Bir gün aniden karþýna çýkagelecek.
Diyelim ki yüz yýl daha ömrün var.
Bu ibadetlerinin sana yetebileceðini mi sanýyorsun?

Senin bu halinin ve
Allah-u Zülcelal'e karþý yaptýðýn eksik amellerinin
seni kurtarabileceðini sanýyorsan..!

Çok büyük bir ahmaklýk ve
yanlýþ içindesin
UNUTMA!!

Gönderen: 14.04.2008 - 12:48
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
****************Ah Nefis ************************

Girdim Aþkýn denizine bahrýlayýn yüzer oldum
Geþtediben denizler Hýzýr'layýn gezer oldum

Cemalini gördüm düþte çok aradým yazda kýþta
Bulamadým daðda taþta denizleri süzer oldum

Sordum deniz malikine ýrak deðil salýðýna
Girdim gönül sýnýðýna gönülleri düzer oldum

Viran gönlüm eyledim þar bunculayýn þar nerde var
Haznesinden aldým gevher dükkan yüzün bozar oldum

Ben ol dükkan-dar kuluyum gevherler ile doluyum
Dost baðýnýn bülbülüyüm budaktab gül üzer oldum

Ol budakta biter iman iman bitse gider güman
Dün gün isim budur heman nefsime bir tatar oldum

Caným bu tene gireli nazarým yoktur altýna
Düþtüm ayaklar altýna topraklayýn tozar oldum

Tenim toprak tozar yolca nefsim iltir beni önce
Gördüm nefsin burcu yüce kazma aldým kazar oldum

Kaza kaza indim yere gördüm nefsin yüzü kara
Hümeti yok resul'lere bentlerini bozar oldum

Bu nefs ile dünya fani bu dünyaya gelen haný
Aldattýn ey dünya beni iþlerinden bezer oldum

Yunus sordu girdi yola kamu gurbetleri bile
Kendi ciðerim kanýyla vasf-ý halim yazar oldum

Yunus Emre...

gül
Gönderen: 14.04.2008 - 18:18
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Emirdag su an offline Emirdag  
1071 Mesaj -
Gayri müslim bir doktor en sevdiðin bir yemeðin senin için zararlý olduðunu ve onu yememeni söylese, onu yememek için gayret edersin de, Mucizeler ile ispat edilen, Peygamberler ile Allah-u Zülcelal'in buyurduklarý ve Saadat-ý Kiram'ýn tavsiyeleri senin nazarýnda bir gayri müslim doktorun sözü kadarda mý deðerli deðil??
ağlar ağlar ağlar ağlar

Bizlerle paylastiginiz icin tesekkurler.
Gönderen: 14.04.2008 - 23:06
Bu Mesaji Bildir   Emirdag üyenin diger mesajlarini ara Emirdag üyenin Profiline bak Emirdag üyeye özel mesaj gönder Emirdag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nefsi hesaba çekmek.... (devamı)
838 Mesaj -
Ey Nefsim! Þeytana ve dünyaya aldanmak senin için doðru olmaz. Sen herkesten önce kendine bak, Elindeki ömür fýrsatýný kaçýrma.

Unutma nefesin sayýlý ve birgün bitecek. Hastalýk gelmeden, saðlýðýnýn kýymetini, meþguliyet gelmeden boþ vaktinin kýymetini, yoksulluk gelmeden, varlýðýn kýymetini, ihtiyarlýk gelmeden gençliðinin kýymetini ve ölüm gelmeden saðlýðýný ganimet birde ahireti ve ebedül ebed olan hayatý düþün ve onun için çalýþ.

Düþün bir kez ve akýllý ol; kýþ ayý gelecek diye, kýþýn þiddetini hesap ederek, giyecek, yiyecek, yakacak gibi ihtiyaçlarýný yazdan temin etmiyor musun?

Oysa ki Allah-u Zülcelal “Rýzýk Allah'tandýr.” buyurmuyor mu? Neden bir kýþ için Allah-u Zülcelal bana kefildir, O beni korur ve gözetir diyemiyorsunda, ahiret sözkonusu olunca hiçbir amel yapmadan, hiçbir tedbir almadan ve kendini o güne hazýrlamadan Allah-u Zülcelal'in rahmeti bol diyebiliyorsun?????

Yoksa Allah-u Zülcelal'in 'Þedid-ül Ýgab' olduðunu bilmiyor musun?

Gönderen: 15.04.2008 - 14:52
Nefsi hesaba çekmek.... (devamı))
838 Mesaj -
Ey Nefsim! Görüyorum ki tamamen dünya ile haþýr neþir oldun tamamen ona baðlandýn. Ondan hiç ayrýlmak istemiyorsun. Gittikçe dünya muhabbeti ve mal hýrsý her yanýný sarýyor

Bir gün ölüm gelip seni biriktirdiðin maldan ve sevdiðin dünyadan ve dostlarýndan, arkadaþlarýndan ayýracaðýný düþünemez oldun...

Allah-u Zülcelal'in sevabýndan ve azabýndan, kýyametin ve hesap gününün dehþetinden habersiz, sevdiklerinden seni ayýracak olan ölüme inanmaz bir tutum içine giriyorsun.

Düþün bir kez, her gün evinden çarþýya gitmek için otobüse binmek için beklediðin duraða; "Ben nasýl olsa bu durakta duruyorum buraya ev yapayým, burayý süsleyeyim, burayý kendime mekan edineyim dermisin?

Yada bir nehri karþýdan karþýya baðlayan bir köprüden geçerken O köprünün ortasýnda; "Nasýl olsa bu köprüden geçeceðim." diyerek O köprünün ortasýna biraz sonra terkedeceðin halde Ev yapar orayý mekan edinir misin?

Peki bunlarý yapmak sana akýlsýzlýk gibi geliyorsa, Ruhlar alemi ile ahiret arasýnda bir köprü olan ve Biraz sonra ölüm denen aracýn seni gelip alacaðý durak olan dünyaya Neden bu kadar önem veriyor ve baðlanýyorsun.

Bu senin yaptýðýnda akýlsýzlýk olmuyor mu? "Dünya hayatý bir oyun ve eðlenceden baþka bir þey deðildir.Elbette Allah’tan korkanlar için ahiret yurdu daha hayýrlýdýr.” (En’am; 32) ayet-i kerimesini düþünmüyor musun?

Gönderen: 17.04.2008 - 01:13
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Elinize Saglik

ÖZ-ELEÞTÝRÝ: ÖZÜ-ELEÞTÝRÝ
Dücane Cündioðlu

Öz-eleþtiri maddi, muhasebe-i nefs ise manevi terakkiye yol açar; zira öz-eleþtiri yapan kimseler, yapan kimseler, yaptýklarý hatalardan piþman olmalarý sebebiyle ve tabii ki hatalarý tekrarlamak amacýyla bundan böyle kendilerine zarar vermeyecek mevzilerde konumlanmayý seçerler; ileride piþman olmayacaklarý iþler yapmaya baþlarlar. Bu tür kimseler için öz-eleþtiri, bir bakýma insan’i enayilikten kurtaran bir aydýnlanma hali anlamýný kazanýr. Kiþi, yaptýklarýnýn, o güne kadar kendisine zarar verdiðini, kendisini geri býraktýðýný, belli yerlere(!) gelmesini engellediðini müþahede ettiðinden oturup öz-eleþtiri yapar ve bu dünyanýn tek akýllýsýnýn (!) kendisi olmadýðýný itiraf etmek mecburiyetinde kalýr.
Baþkalarý gibi olmaya karar verir kýsaca... Meselâ artýk sivri laflar etmez, herkesle birlikte güler, herkesle birlikte aðlar, yýllardýr küçümsediði kalabalýklarýn arasýna katýlýr, aðzýndan düþürmediði sözleri düþürmeye, aðzýna almadýðý laflarý almaya baþlar... Yararýný da görür bu tavrýnýn... Belki, kendisini seven, sözlerine itibar ve itimad eden zayýflarýn desteðinden mahrum olur ama, bu arada, kendisini aþaðýlayan, kendisini adam yerine koymayan kuvvetlerin gözüne girer... Muhalefeti, muhalif olmayý deðil, iktidarý, güç ve kuvveti seçer. Muhalýf olanlar eleþtirir; muktedir olanlar beðenmez deyû eleþtiriyi býrakýp beðenmeye baþlar. Öz-eleþtirisi, kendisini manevi bakýmdan takviye etmez, aksine maddi bakýmdan terakki ettirir. Kaybolan yýllarýna, heba olan yeteneklerine acýr. "Benim onlardan neyim eksik?" diyerek özrünü eleþtirir ve en nihayet öz(ügöz kırpmagür olmak yerine onlar gibi olur. Deðiþir, yeni/yepyeni biri haline geliverir ve sýk sýk "Biz artýk bunlarý aþtýk" demeye baþlar.
Öz-eleþtiri’nin aksine muhasebe-i nefs böyle deðildir. Çünkü muhaseb-i nefs, insanýn, yaptýðý hatalarý fark edip daha büyük bir mücahadeye koyulmasý demektir. Kiþinin, kendisini büyüten/büyülten ideallere uygun bir büyüklüðe ulaþamamaktan ötürü nefsini hesaba çekmesi demektir. Yükleri azaltmakta, atmakla alâkasý yoktur muhasebe-i nefsin... Bilakis nefsin yükü artar ve ceremesi büyük olur büyük davalarýn...
Muhasebe-i nefsin baþkalarýyla da alâkasý yoktur. "Kim ne der? Böyle düþünürsem, þöyle yaparsam kim hakkýmda ne düþünür, ne yapar" suâllerinin yeri bulunmaz/ bulunamaz hesap defterinin sayfalarýnda... Nefsini hesaba çeken kimse baþkalarýna derdinden þikayet etmez, tabib aramaz, kurtulmak istemez baþkalarýna aðlamaz, baþkalarýnýn yanýnda inlemez.
Ýþte bu yüzden acý vericidir nefsi hesaba çekmek... yürek ister kýnanmayý göze almak ve dahi kýnayanlarýn kýnanmasýna aldýrmamak...
Öz-eleþtiri, baþkalarýný fark ettirir, kiþi baþkalarý için kendinden vazgeçer, baþkalarý adýna kendisi olmayý terk eder. Oysa muhasebe-i nefs, nefsin geçmiþiyle, nefsin kendisiyle irtibat kurmak demektir, bir daha okumak, býkmadan usanmadan nefis defterinin sayfalarýný karýþtýrmak demektir. Muhasebe-i nefs, kiþinin kendisiyle ilgilenmesi kendisini fark etmesi demektir. Kalabalýklarýn arasýnda, kalabalýklara raðmen varolduðunu anlamasý/kavramasý demektir. Kiþinin kendisini fark etmesi sebebiyle baþkalarýndan vazgeçip kendisi olmaya karar vermesi demektir.
Ýþte bu yüzden zordur, çok zordur, "aþk derdiyle hoþem el çek ilacýmdan tabib; kýlma dermen kim helâküm zehri dermânumdadur" demek, diyebilmek...
Gerçekten zor, gerçekten zor.
Gönderen: 17.04.2008 - 02:05
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nefsi hesaba çekmek.... (devamı)
838 Mesaj -
Ey Nefsim! Dünya zevklerine iltifat edip, onlarla ünsiyet edeni sonunda ölüm yakalayýp bunlardan ayýrdýðý vakit piþmanlýðýnýn ne kadar çok olacaðýný bilmiyor musun?

Geçmiþe þöyle bir göz gezdir bakalým. Bir çok insan yüksek binalar yaptýðý, fazla fazla mal biriktirdiði ve türlü ziynetleri, altýnlarý, gümüþleri, paralarý biriktirdiði halde onlarý býrakýp ahirete gitmek zorunda kaldýðýný görmüyor musun?

Sende dünya ile böyle meþgul olurken, mal peþinde, zevk sefa içinde olmaya çalýþýrken,türlü türlü emellerin peþinde koþarken, bir gün ölümün seni habersiz bir þekilde yakaladýðý ve kendine baktýðýn zaman ahiret için hiçbir hazýrlýðýn ve amelin olmadýðýný farkettiðinde ne yapacaksýn.

Diyelim ki, sen bunlara akýl erdiremiyorsun o zamanPeygamber varisleri olan Âlimlere, Allah dostlarýna, mürþid-i kamillere uymak ve onlarýn gittiði yoldan gidip onlarýn tavsiyelerine uyarak, piþmanlýðýn fayda vermeyeceði hesap günü için hazýrlýk yapmak düþmez mi?

cümlemizden razý olur inþallah.. sizler de saðolun katýlýmlarýnýz için..
selam ve dua ile..
Gönderen: 17.04.2008 - 14:52
Nefsi hesaba çekmek.... yazıklar olsun sana..
838 Mesaj -
Sana yazýklar olsun!

Ey nefsim! Sana yazýklar olsun! Allah-u Zülcelal’e karþý cesaretin; Allah seni görmüyor inancýndan doðuyorsa, küfrün ne kadar büyüktür. Veya Allah’ýn senin durumuna vakýf olduðuna inandýðýn halde O'na karþý cesaret ediyorsan, ne kadar yüzsüz ve çirkin huylusun. Allah-u Zülcelal'in azabýna katlanabileceðini mi zannediyorsun?

Ne kadar yazýk. Ýstersen kendini bir dene. Bir saat güneþin altýnda veya hamamda kal veyahut parmaðýný ateþe yaklaþtýrda gücünün ne kadar olduðu ortaya çýksýn.

Yoksa Allah-u Zülcelal'in keremine, ihsanýna ve onun senin taat ve ibadetine muhtaç olmadýðýna mý güveniyorsun?

Eðer öyle ise bil ki, Allah bir çok bu þekilde güvenenleri mahçup etmiþtir. Peki neden dünya iþlerinde Allah-u Zülcelal'in keremine güvenmiyorsun?

Nefsin arzusunu yerine getirmek için, onu elde etmek için canýn çýkýncaya kadar her türlü hileye baþ vuruyorsun. Yoksa Allah-u Zülcelal'in yalnýzca ahirette mi cömert olduðunu sanýyorsun?

Halbuki biliyorsun ki Allah'ýn kanunu deðiþmez. O, hem ahiretin, hem dünyanýn Rabbi'dir.

Gönderen: 19.04.2008 - 13:43
Ey NEfsim..! Namazını Kıl Artık
838 Mesaj -
Ey Nefsim..!
Allah-u Zülcelal kullarýna o kadar merhamet ve
rahmet sahibi ki,
kullarýnýn kendisine yönelmesini,
feyzinden ve rahmetinden istifade etmelerini istediði için
NAMAZI EMRETMÝÞTÝR.

Sen ise namazý bir yük gibi görüp namazdan kaçýyorsun.
Bilmiyor musun ki namaz mü'mine verilen en büyük ikram ve
Allah-u Zülcelal'in bir ihsanýdýr.

Dünya da sýcak ve
yumuþak halýlarýn üzerinde kýlmadýðýn namazlarýný,
Allah-u Zülcelal kýyamet günü kýzgýn saclarýn üzerinde
NAMAZINI KIL diye emredecektir.

O zaman sen ne yapacak ve
nasýl bir hale düþeceksin.

Ey Nefsim..!!

Tevbe et ve Allah-u Zülcelal'e dön!"

Gönderen: 13.05.2008 - 20:16
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 856 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nokta54 (45), karapapak (46), dosteren (60), ahmetkaya5v (40), AKIN TALHA (45), memetnur (60), ssarikoc2003 (43), yolcuxxx (38), adige11 (46), aydemir (45), terekeme (), tolga_27 (44), turkcomtayfur (), CNN (44), faruk741 (39), kürtislam (37), kenan_k (59), ercosserdar (42), siyahi (46), Ay Yuzlum (42), sevgim (45), sekersey (55), Melek_90 (34), mkilincarslan (33), emel meydan (48), karabela2000 (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60801 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.