voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » İÇİMİZDEKİ İYİLİĞİN SİMGESİNİ GELİŞTİRELİM!..   Cevap ekle

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
asanyakan su an offline asanyakan  
İÇİMİZDEKİ İYİLİĞİN SİMGESİNİ GELİŞTİRELİM!.. Alıntı yaparak cevapla

401 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 09.11.2003
En Son On: 16.05.2004 - 02:20
Cinsiyeti: ----- 
İÇİMİZDEKİ İYİLİĞİN SİMGESİNİ GELİŞTİRELİM!..

İYİLİK İLE KÖTÜLÜĞÜN SİMGESİ:

YAŞLI KIZILDERİLİ REİSİ KULÜBESİNİN ÖNÜNDE TORUNUYLA OTURMUŞ, AZ ÖTEDE BİRBİRİYLE BOĞUŞUP DURAN İKİ KÖPEĞİ İZLİYORLARDI. KÖPEKLERDEN BİRİ BEYAZ, BİRİ SİYAHTI VE ONİKİ YAŞINDAKİ ÇOCUK KENDİNİ BİLDİ BİLELİ O KÖPEKLER DEDESİNİN KULÜBESİ ÖNÜNDE BOĞUŞUP DURUYORLARDI.

DEDESİNİN SÜREKLİ GÖZ ÖNÜNDE TUTTUĞU, YANINDAN AYIRMADIĞI İKİ İRİ KÖPEKTİ BUNLAR. ÇOCUK, KULÜBEYİ KORUMAK İÇİN BİRİ YETERLİ GÖZÜKÜRKEN NİYE ÖTEKİNİN DE OLDUĞUNU, HEM NİYE RENKLERİNİN İLLA DA SİYAH VE BEYAZ OLDUĞUNU ANLAMAK İSTİYORDU ARTIK. O MERAKLA SORDU DEDESİNE.

YAŞLI REİS, BİLGECE BİR GÜLÜMSEMEYLE TORUNUNUN SIRTINI SIVAZLADI. ONLAR DEDİ, BENİM İÇİN İKİ SİMGEDİR EVLAT

NEYİN SİMGESİ DİYE SORDU ÇOCUK.

;İYİLİK İLE KÖTÜLÜĞÜN SİMGESİ. AYNEN ŞU GÖRDÜĞÜN KÖPEKLER GİBİ, İYİLİK VE KÖTÜLÜK İÇİMİZDE SÜREKLİ MÜCADELE EDER DURUR. ONLARI SEYRETTİKÇE BEN HEP BUNU DÜŞÜNÜRÜM. ONUN İÇİN YANIMDA TUTARIM ONLARI

ÇOCUK, SÖZÜN BURASINDA, MÜCADELE VARSA, KAZANANI DA OLMALI DİYE DÜŞÜNDÜ VE HER ÇOCUĞA HAS BİTMEYEN SORULARA BİR YENİSİNİ EKLEDİ:

;PEKİ, SENCE HANGİSİ KAZANIR BU MÜCADELEYİ;

BİLGE REİS, DERİN BİR GÜLÜMSEMEYLE BAKTI TORUNUNA:

HANGİSİ Mİ EVLAT? BEN HANGİSİNİ DAHA İYİ BESLERSEM


Bu mesaj 1 kez ve en son asanyakan tarafından 18.04.2004 - 07:20 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 28.11.2003 - 04:04
Bu mesajı bildir   asanyakan üyenin diğer mesajları asanyakan`in Profili asanyakan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
asanyakan su an offline asanyakan  
KERÎM ve RAHÎM İSİMLERİ ÂHİRETİ İKTİZA EDER Alıntı yaparak cevapla

401 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 09.11.2003
En Son On: 16.05.2004 - 02:20
Cinsiyeti: ----- 
KERÎM ve RAHÎM İSİMLERİ ÂHİRETİ İKTİZA EDER

En zayıf ve en muhtaçlara, en güzel ve en mükemmel şekilde bakılıyor. En çelimsiz canlıların, elsiz ve ayaksız varlıkların çok rahatlıkla beslendiğini görüyoruz.

İradesini kötüye kullanarak işe müdahale eden insanların yanlış müdahaleleri bir tarafa bırakılacak olursa, en zayıf, çelimsiz, aciz ve nahif varlıklara en güzel şekilde bakıldığını müşahede ediyoruz.

İşte, bir hücrenin hayatiyetini devam ettirmesi; ana rahmindeki ceninin en mükemmel usulle beslenmesi ve dünyaya gelen yavruya annenin musahhar edilerek en küçük ihtiyacının dahi, büyük bir ihtimamla deruhte ettirilmesi; denizin dibindeki balıklar ve meyvenin içindeki kurtların gayet mükemmel beslenmesi; yerinden kımıldama imkânı olmayan ağaçların ve yatalak hastaların rızıklarının kendilerine kadar getirilmesi ve bunlar gibi binlerce müşahhas misaller yukarıda mücerret fikir halinde söylediğimiz hususu te’kid etmektedir.

Bütün bunlarla anlıyoruz ki, kâinatta hükmeden Kerîm ve Rahîm bir Zât vardır.

Cenâb-ı Hakk umum kâinatta bu kadar ihsan ve kerem sahibi olursa, O daima ikrâm ve ihsan etmek ister. İkram ve ihsan etmek istemesinin yanında ikram ve ihsan edeceklerinin de vücutlarını iktiza eder. Madem ki bu dünyada âciz, zaif ve aynı zamanda fanî insanlara bu kadar ikrâm ve ihsanda bulunuyor; rahmet ve keremi bu ikramlarının devamını istilzam eder. Halbuki burada insan yediği bir üzüm tanesine mukabil bin tokat yiyor. Tadıyor, fakat doymuyor. Ağzında tat, kalbinde feryat ve figan meydana geliyor. Ona zevk veren şeyler, veda dahi etmeden ve hiç sormadan çekip gidiyorlar. Gençlik, güç, kuvvet ve daha nice zâil olan nimetler gibi... Öyleyse burada insana bu kadar ihsanda bulunan Cenâb-ı Hakk ihsan ve nimetlerini kesivermekle, nimeti nikmete, lezzeti azaba ve muhabbeti düşmanlığa çevirmeyecektir. Halbuki bütün bunlar ebedî olmazsa, nimet nikmet olur. Lezzet azab olur. Ve sevgi düşmanlığa dönüşür. Öyleyse, bu nimet ve ihsanların devam edeceği bir ebedî âlem vardır ve mutlaka olacaktır.
Ekleme Tarihi: 18.04.2004 - 07:21
Bu mesajı bildir   asanyakan üyenin diğer mesajları asanyakan`in Profili asanyakan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

  Cevap ekle Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 82 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
yozgatli (32), kabe_7 (57), ebuzerim (50), derman (59), AsRi-SaaDeT (38), cormuk (29), eskili yusuf (39), vaneli.sul (56), kartal74tr (58), omerulfaruk (55), karakiz (45), cinalahmet (44), Martiaal (51), erolerdinc (50), Bugra_68 (44), suverleylamm (38), kartal_hidayet (50), sedefcicegi (37), GulAyse (42), adam38 (50), turcin (39), mkani (37), erol-hb (50), bilal albayrak (56), banufatý.. (51), eminkara (52), yresul (53), HerNeyse (49), elifmese (35), keycloud (33), haydarunlu (37), vaneli.su (56), nxhidayet (56), garman (42), BÝLAL YU.. (40), sevgi_yaðmu.. (41), maral_23 (40), durmus eren (45), yelepepe (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.89711 saniyede açıldı