detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Tüm arkadaşlık dostluk adına sevgi emek ister ( insana)

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 8 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  
Tüm arkadaşlık dostluk adına sevgi emek ister ( insana)

138 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 22.03.2009
En Son On: 16.01.2013 - 23:58
Cinsiyeti: ----- 
Bir varmış bir yokmuş,insanoğlu bir gün arkadaşlık ve dostluk kavramıyla tanışmış,insanoğlu arkadaş ve dost kavramının ne işe yaradığını insan hayatında gerek olup olmadığını henüz bilmediklerinden bunun ne anlama geldiğini bilmediklerini fark etmişler.
İnsanoğlu kendini geliştirmek için,daima bazı olguları hayatlarına ,yaşamlarına dahil edip gelişme isteklerini uygulamaya başlamışlar,önce arkadaş nedir?...Düşünmeye başlamışlar,
kendi aralarında yaşadıklarını incelemeye başlamışlar kimi insanlar bir başka insanla çok zaman geçiyor,onunla konuştuklarını başka insanoğluna anlatmıyor,ne zaman birinin sıkıntısı olsa diğeri onun yardımına koşuyor, bu görüntüyü diğer insanoğlu pek anlıyamamış neden böyle yapıyor bunu kavramakta çok zorluk çekiyorlarmış.
kavramakta zorluk çeken insanoğlu paylaşımı yardımlaşmayı bilmeden sadece gün geçirmek menfatlerini karşılamak için bir araya gelen insanoğulları hiçbir zaman uzun süren birliktelik yaşıyamadıkları için sık sık yalnızlıktan şikayet eder olmuşlar.Düşünmeye tekrar başlamışlar nerde yanlış yaptık?...Diye
O çok iyi anlaşan arkadaşlar,arkadaşlıklarını ilerletme çabasıyla bir çok şey paylaşırken,gün gelmiş arkadaş anlamından farklı başka bir kavramı hissetmişler ve merak etmişler bu kadar paylaştıklarından sonra bu yeni kavrama ihtiyaç varmıydı acaba?...Düşünmeye başladılar.
Arkadaş olarak paylaşıma,yeni duygular eklenmeye başlanmış,öyle yoğun duygu oluşmuş artık hayatlarının içinde yer almaya başlamışlar daima birbirlerini arar sorar bir halde ve tüm ailenin fertleriyle bile ilgilenmeye başlamışlar karşılıklı,görmedikleri zaman endişe ve korkuya kapılıp bir an evvel arkadaşına nasıl ulaşacağının telaşını tanımaya başlamışlar insanoğlu ve hayatlarının içine yeni bir kavram daha girmiş bunun adına da dost demişler.
İnsanoğlu zamanla çok geliştirmiş kendini arkadaşlık, dostluk kavramlarına ne kadar katkı yaptıklarını,ne kadar geliştirdiklerini bu güne bakıp bir daha üzerinde düşünülmelimi?...Evvet

Hepimizin aradığı huzur!..Etrafına huzur saçan,gözlerinin içi gülen insanlar,olsun istiyoruz yanı başımızda,hani şu esklerin tabiriyle,öyle arkadaşlar doslar arıyoruzki,ömrümüze ömür katsın!..onları yalnız bu dünyada değil,öbür dünyada da isteyelim,yani ahretliğimiz olsun

Bir gün bunalırsan,sıkıntını paylaşmak istersen
BENİ ARA
İki elim kanda olsa gelirim,sıkıntılarını yok ederim
Bir gün ağlıyacak gibi olursan da
BENİ ARA
Seni belki güldüremem ama, Söz veriyorum,
Seninle birlikte ağlayabilirim,Bir gün uzaklara kaçmak istersen
Beni aramakta çekinme,seni belki durduramam ama,
Senle birlikte koşabilirim
Bir gün yüksek bir köprüden,atlamaya kalkarsan da
ARA BENİ
Seninle birlikte atlıyamam
AMA
Aşağıda bekler,seni tutabilirimbir gün her hangi bir konuda
Kararsız kalırsan
ARA BENİ
Seni Senden fazla düşünür,sana fikirler verebilirim.
Bir günkimseyi dinlememeye,karar verirsen de
ARA BENİ
Ağzımı açmayacağımı,söyleyemediklerini bile
Dinliyeceğim bil;..
Bir gün Beni üzdüğünü düşünürsen de çekinme yine
ARA BENİ
Göreceksin
Sana kıyamam kızamam üzmem seni
Bir gün beni ararsan ve benden,karşılık alamazsan
SÖZ VER
O zaman sen ulaşmalısın bana,Çünkü
O zaman bir MELEĞE gereksinim duyduğumu bilmelisin
Seni Seviyorum DOSTUM


Dostlukları bu güzel dizelerdeki gibi yaşamayı kaç kişi başarabiliyor acaba?
İnsanlar dostluktan ne anlıyor acaba? Bunu bir anlamak lazım ben insanların çoğunun bu dostluk kavramını çok iyi anladıklarını sanmıyorum.Her kes arkadaş olabilir ama DOST olmayı başarmak çok EMEK ister.Sevgi emek ister.Dostluk emek ister.

Kalite sadece kiyafet alımında kulanılan bir kelime değildir.dostluk da kaliteli yaşanırsa uzun ömürlü olur ,ama günümüzde her şeyi çabuk tüketiğimiz gibi insan ilişkilerini de hem kalitesiz ve çabuk tüketen bir toplum olarak bunun sıkıntısını çok yaşar olduk,insanlar bir birine güvenemez oldu.Ben arkadaşlık ve dostluk adına çok şanslı buluyorum kendimi ve çok zenginim DOSTLUK adına.Çok dostum yok ama var olanlarla çok zenginim ben dostlarını yüreğindeki en güzel çiçek bahçesinde taşıyan biriyim.Yukarıda yazdığım dizelerdeki gibi dostluğu yaşıyan biriyim. Bu çiçek bahçesinde yanlışlık yapan dost olursa onlar bile kırılmaz, onlar bir zamanlar dost gibi göründükleri için değil insan oldukları için özen gösterilir ben de.Diyorum ya ben dostlarım sayesinde dünyanın en zengin insanıyım.Bu yazımı yazma gereği gördüm her kes benim dostum olmaz dostum olanda bensiz yaşıyamaz çünkü ben her derdi ve zor gününlerinde yanlarındayım.İyi günlerinde yanlarında olmak tabiî ki mutluluk verici ama zor günlerinde onların acılarıyla yaşamak işte DOST luğun anlamı bu.
Bu yazıyı neden yazma gereği duydum kısaca değinmek isterim.
Bir zamanlar dost olarak yüreğimdeki çiçek bahçesine girenlerden,çiçeklerime zarar verdiklerini gördüğümden insan oldukları için değer veriliyor ve incitilmiyorlar bu sebeple, gerçek dostlarımın isimlerini yazmadım.Umarım hepiniz benim yüreğimde çiçek bahçesinde yaşıyan dostlarımdan olursunuz ve o dostlar gibi dostlara sahip olursunuz.


Arkadaşlık Dostluk Emek İster,SEVGİ EMEK İSTER.Sevgi Zenginliğinin Hazzına Ulaşmanız Dileğiyle....


Bu mesaj 1 kez ve en son Hüzünlü_gurbet tarafından 21.09.2010 - 18:08 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.09.2010 - 17:59
Bu mesajı bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diğer mesajları Hüzünlü_gurbet`in Profili Hüzünlü_gurbet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 31.05.2005
En Son On: 26.10.2019 - 12:36
Cinsiyeti: ----- 
Tüm arkadaşlık dostluk adına sevgi emek ister ( insana)
ister ya istemesine,
emek veren Dost nerde,
sadece dillerde,
gönüllerde,
gerçekte nerde...?
yok...!!! yerde.

Dost denilen sözde değil,
Özde,
Yürekte,
Kalpte olmalıdır..

Ekleme Tarihi: 14.02.2011 - 13:23
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 31.05.2005
En Son On: 26.10.2019 - 12:36
Cinsiyeti: ----- 

Dost kimdir biLirmisin?
Çıkarsız seven,canını veren
Seni sözde deqiL,yürekLe sevendir.

DostLuk nedir biLirmisin?
Sadece iyi qününde deqiL
Daima,her an yanında olmaktır.
BirLkte qüLüp brLkte aqLamak,
Her anında hiç düşünmeden
Ansızın kapısını çaLabiLmektir dostun.
İhtiyacın oLduqunda yanında bitmeLidir şüphesizce
Hİçbir enqeL tanımadan,
Kim ne der diye aLdırmadan,
Peşinden qitmektir dostunun

DostLuk nasıL 1 duyqudur biLirmisin?
1bakarsın içindeki sevqi voLkan oLmuş aLevLenmiş
ZamanLa büyür bu voLkan
Ve dostLuktan öte kardeş qibi oLur insan
Senin mutLuLuqun onun mutLuLuqu,
Onun hüznü senin hüznün oLuverir.
Hep yanında oLmak istersim
Derdin oLduqunda boynuna sarıLıp,
Sıcacık dostLuqunu hissetmek istersin
Ondan ayrı kaLdıqında,
SaatLer çekiLmez oLur senin için
Gece sıcacık yataqına yattıqında
Seni mutLu eden tek şey
Onun varLıqını,
Yanında oLamasada,yüreqiyLe seni sevdiqini biLmektir.
Ve dostLuk o kadar qsL 1 duyqudur ki…
YıpratmamaLıdır bu duyquyu yaşamayı biLmeLidir.
Ya dorukta yaşamaLısın dostLuqu
Ya da hiç buLaşmamaLısın o masum,temiz duyquya…

Ekleme Tarihi: 14.02.2011 - 13:25
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  

138 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 22.03.2009
En Son On: 16.01.2013 - 23:58
Cinsiyeti: ----- 
Terentius, “Onunla her şeyi paylaşmak zevkinden mahrum kalınca, hiçbir zevki tatmamaya karar verdim” demiş, yitirdiği bir dostunun ardından.

Nasıl bir insandan bahseder Terentius?

Karşısında zavallı gibi görünmekten korkmadığımız, bizi değiştirmeye değil zenginleştirmeye çalışan, yargılayan değil, kendimizi sorgulamamıza yardımcı olan biri midir yitirilen? Sabahın 3′ünde çaldığımız kapısını açtığında, tek kelime etmeden kollarına atılıp ağlayabileceğimiz bir insan mıdır? Terentius’un acısını bu şekilde dillendiren?

Nedenlerini merak etse de, göz yaşlarımızın dinmesini bekleyecek kadar anlayışlı, titrek sesimiz ve telaşlı cümlelerimizi sükunetle dinleyecek kadar sabırlı, acımızın bir kısmını kendine yük edinecek kadar cömert ve yürekli insanlar mıdır dost diye seçtiklerimiz?

Sadece sohbeti değil, sessizliği de sıkıcı olmayan; yalnızlığımızı unutmak için varlığı, eksikliğini hissetmemiz için yokluğu kafi gelen insanlara mı dostum deriz?

Başımıza gelen güzel bir şeyin coşkusu yüreğimize sığmadığında, saate aldırmayıp telefona sarıldığımız ve karşımızdaki uykulu sese “Kulaklarına inanamayacaksın!” diye bağırdığımızda, “Sabahı bekleyemez miydin?” demeyen biri midir gerçek bir dost?

Güzel bir film izlediğimizde, keşke O da olsaydı dediğimiz, okuduğumuz bir kitaptan bahsedebildigimiz ve en mahrem sırlarımızı anlattıktan sonra rahatça uykuya dalabildiğimiz bir sırdaş mıdır yoksa ?

Konuşurken gözlerimizi kaçırmadığımız, kendimizi saklamadığımız ve yüzümüze en acı gerçekleri haykırırken bile darılmadığımız yalnızlığımız mıdır dost dediğimiz insanlar?

Ne bileyim, aynı fikirde olmasak da uzlaşabildiğimiz, köprüleri atmadan da tartışabildiğimiz, her savaştan birlikte ve biraz daha güçlenmiş bağlarla çıktığımız insanlar mıdır dost payesi verdiklerimiz?

Tanıdığımızı sanırken, daha keşfedilmeyi bekleyen nice el değmemiş duygular ve düşünceler taşıdığını gördüğümüz; sürekli bizi saşırtan kendimiz midir onlarda sevdiğimiz?

Aristo haklı mıdır; “Dostluk bir ruhun iki ayrı bedende yaşamasıdır” derken ve Terentius, başka bir bedende toprağa verdiği ruhunun yaşını mı tutmaktadır?

Paylaştığı her şeye ölüm de mi dahildir?

Acaba, neyi kaybedeceğini, dostu ölmeden önce fark etmiş midir?

Ya biz; her şeyi paylaşmanın, iddialı ve gerçek dışı geldiği günümüzde, sahip miyiz gerçek bir dosta?

Ya da adımızın önüne dost sıfatı koyan insanlar var mıdır hayatımızda?

Yoksa kendimizi sevmeyi başaramadığımızdan, şaşırıyor muyuz bizi sevdiğini söyleyen birinin varlığına, inanamıyor muyuz yanımızda kalmasına ve uzaklaştırıyor muyuz içten içe bizi sevmesini istediğimiz insanı kendimizden?

Ve bir gün, bir el daha kayıp gittiğinde avuçlarımızdan, kendi mezarımızın başında ağlayacağımızı biliyor muyuz?

İş işten geçmeden önce teşekkür edebiliyor muyuz sevdiğimize, hiç değilse bizi sevdiği için…

Ekleme Tarihi: 15.02.2011 - 17:50
Bu mesajı bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diğer mesajları Hüzünlü_gurbet`in Profili Hüzünlü_gurbet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 31.05.2005
En Son On: 26.10.2019 - 12:36
Cinsiyeti: ----- 
Silah çıktı mertlik bozuldu denildi,,

Para çoğaldı Dayılık bitti denildi,

Sanal aleminde MSN çıktı Mektup unutuldu denildi,

Facebook çıkarıldı MSN arka plan denildi,

Maskeler çoğaldı Dostu bulmak zor denildi...

Ne olacak bizim halımız ....

Hayırlısı olsun...

Her şey gönlümüzce olsun...sevinçligöz kırpma

Ekleme Tarihi: 25.03.2011 - 14:49
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  

138 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 22.03.2009
En Son On: 16.01.2013 - 23:58
Cinsiyeti: ----- 
Amin...

Dua,dua,dua
Huzurun Dilendiği,umudun Tükenmediği
Acinin Paylaşildiği,hastaliğin Anlatildiği
çareler Arandiği Yerdir Burasi.
Tek Yürek Olmanin Adresi
Onlar Yüzler Binlerce Dualarin Okunduğu
Meleklerimizin Bitane' Olduğu
Ablasi Kardeşi Abisi Ile Herkesin Dost Olduğu
Yerdir Burasi.
Sevenlerin Yanik Sesleri,annelerin Ağlayişlari
Babalarin Dualari,kardeşlerin Aminleri
Yaptiği Yerdir Burasi .
Dua Dostluğu Nedir Bilirmisin ?
Dua Dostluğu Yürektir .
Yüreğin Güzelliğidir.
Yüreğin Berrakliğidir.
çikarsizdir .
Menfaat Aramaz Dua Dostluğu .
Sende Umudunun Tükendiğini Düşünüyorsan Koş Dostum Koşbaktabul
Sana Bir Dua Eden Olsun
Sen Birine Dua Et!
Bilmezsin Hangi Kirik Gönlün Duasidir Karanliklari Aydinlatan,
Sana Ummadik Kapilar Açan
Bilmezsin Kimin Için Ettiğin Duadir ,seni Böyle Ayakta Tutan
Dualarda Buluşalim...
Daim Dualaşalim ...Bu mesaj 1 kez ve en son Hüzünlü_gurbet tarafından 26.03.2011 - 22:59 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.03.2011 - 22:55
Bu mesajı bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diğer mesajları Hüzünlü_gurbet`in Profili Hüzünlü_gurbet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4253 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 04.06.2007
En Son On: 02.12.2019 - 23:04
Cinsiyeti: Erkek 
ALLAH razı olsun Kardeşlerim.

Sana hakîkî dost lâzım ise
Muhammed Sâhib-üd-Devîle hazretleri evliyânın büyüklerindendir. Hayâtı hakkında fazla bir bilgi yoktur. 1376 (H.778) tarihinde vefât etti. İlimde ve tasavvuf hallerinde engin bir deniz gibi idi. Çok kerâmetleri görüldü... SUYU ÇEKİLEN KUYU!..
Şöyle bir hâdise anlatılır:
“Babası ona bir kuyu bağışladı. Fakat daha sonra vazgeçerek o kuyuyu geri aldı. Bir kısım insanlar, o kuyudan su çekmek için yanına gittiklerinde, suyunun çekilmiş, kupkuru ve içinin kaya parçaları ile dolu olduğunu gördüler. Gelip durumu babasına anlattılar. Babası, kuyunun bu hâle gelmesine kendisinin sebeb olduğunu anladı ve o kuyuyu tekrar oğluna bağışladı. Sâhib-üd-Devîle kuyunun başına geldiğinde, kuyunun eski hâli üzere su dolu olduğunu gördüler...”
Sâhib-üd-Devîle hazretleri, vefatından önce oğluna yaptığı vasiyetinde şunları söyledi:
“Ey oğul! Sana sadâkat, bağlılık iddiasında bulunanların, yaptıkları iyilikleri başına kaktıklarını görürsün. Çünkü sadâkat ve bağlılık adına yaptıkları az bir iyilik karşılığında ağır, pek fazla bir hizmet ve karşılık beklerler, çok şey ümid ederler. Bu ümitlerine bir defa olsun müsâde etmezsen derhal, gösterdikleri sevgi, sadâkat ve bağlılıklarını bırakırlar. Çok defa onların isteklerinden yakanı kurtaramaz, arzularının hâsıl olması yolunda boşuna dînini ve şerefini fedâ etmiş, yüz suyu dökmüş olursun.

“ONU KENDİNE TERCİH ET!..”
Ey oğul! Eğer sana hakîkî dost arkadaş lâzım ise, Allah için sevenlerle beraber ol. Böyle kimselerden dostluk ve kardeşlik bağı kurduğun kimseye, muhtâc olduğunda ihtiyacından fazla malın varsa ver. Yahud onu kendinle beraber tut veya kendine tercih et. Beraber olduğunuzda ve arkasından ayıplarını ört ve gizle. Kusuru olduğunda sabır ve tahammül et. Hayatta iken ve vefat ettiğinde onu hayırla an...
Nefs, hevâ, nefsin arzu ve istekleri, şeytan ve dünya, insanın dört düşmanı olup, herbirine karşı kullanılacak harb âletleri vardır. Nefsin silahı tokluk, hapishanesi açlıktır. Hevânın silahı, çok konuşmak; sukût, konuşmamak ise, onun zindanıdır. Dünyânın silahı insanlarla fazla berâber olmak, onlar arasında fazla bulunmak, çâresi yalnızlık ve onlardan uzak kalmaktır. Şeytanın silâhı gaflet yâni Allahü teâlâyı unutmak; ona karşı tedbîr, Allahü teâlâyı anmak ve hatırlamak, O’nun büyüklüğünü düşünmektir. Zikir, Allahü teâlâya kavuşmakta en kısa yoldur...”
Vehbi Tülek
Ekleme Tarihi: 27.03.2011 - 14:59
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 31.05.2005
En Son On: 26.10.2019 - 12:36
Cinsiyeti: ----- 
Hüzünlü gurbet hanım Dünya zaten Dualar sayesinde ayakta duruyor...Dularınızın makbul olması dileğiyle

Dünya için yalan derler,

Sanal için yalan derler,

Rüya için yalan derler,

Dost için yalan derler,

Oysaki gerçek...

Kişi veya kişilerin sadece görmek istedikleri çıkıyor sonuçta, nasıl bakıyorsa ve anlıyorsa kişi öyle görür ve anlar.


Dünyadaki Dost için 99 doğru yapılsın 1 yanlış yapılsın bir yanlış ile doksandokuz doğru tek kalemde silinebiliyor çoğunluk tarafından, istisnalar hariç.

Zaman öyle bir zaman...Menfaat ön safada denge bozuk gösteriyor teraziler yanlış tartıyor...

Kul ile ALLAH arasındaki Dostluk, sadece Kul ve ALLAH arasındadır. Bunda şüphe yoktur...


Muhammed Sâhib-üd-Devîle hazretlerinin oğluna vasiyet ettiği gibi davranmak, karlı olacağmızı gösteriyor, heleki bu zamanda...sizdende ALLAH razı olsun Muhtazaf beyefendi.

Öyle bir devir ki hiçbir arkadaşın senden hoşnut değil. Ve öyle bir devir ki hiçbir dostun sana dürüst ve gerçek dost değil ==> Hz Ali

Mutlu kalınız...
Ekleme Tarihi: 28.03.2011 - 15:53
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 32 Misafir mevcut. En son üyemiz: Mirzabey61


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
rizabasi (37), MÝRAY (28), exyoung (41), ciger parem (35), esedim (42), vysldemir (43), Evzai (39), Emine Ferah (40), uður23 (32), adaletimsaliöme.. (49), kerim99 (37), furkan_34 (36), zaman yolcusu (31), zelihanur (36), huriye (29), Q-DogaN (40), BaY_X (33), tugba55 (33), Muvatta (39), necati (53), aansizin (43), mushab_bin_umey.. (35), Piri Sami (49), nihal efe (47), SYCLAPS (39), gönülseli (39), beheer (50), ututgun (59), Abis (33), ibrahim yuvarla.. (52), ^^MuSaB^^ (43), muhammetenver (59), arifemin (31), tatubey (55), Moralioglu (48), fener1980 (40), alperozturk (36), ordulu (50), Tufan (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.88061 saniyede açıldı