generique colchicine dexamethasone kamagra ivermectin kamagra apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Sistemin Tanrısına Dokunmak

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Sistemin Tanrısına Dokunmak

128 Mesaj -

En Son On: 17.12.2010 - 21:13
Cinsiyeti: Bayan 
Sistemin tanrısına dokunmak
Her sistemin bir tanrısı vardır.
Adı ‘Nemrut’ (bir türlü ölmedi)tur, ‘Firavun’ (iktidar sahibi)dur veya despottur. Adı önemli değil…

‘Sistemin Tanrısı’ndan kastım, adil olmayan bir sistemi ayakta tutan külli kanunların ‘şahsı manevi’sidir.

O şahsı maneviyi de yine bir insan veya sembol temsil eder, o başka!

O dokunulmazdır, ulaşılmazdır. Sistemde görülen kusurlar ona ait olmaz. Çünkü o ‘bir tür tanrı’dır.

Önünde ve arkasında ‘Sensinod Meclisi’ türünden kurum ve kuruluşlar vardır. Bunun adı bazen rejim olur, bazen sosyal hukuk olur ‘laiklik’. MGK olur, Yargıtay, Anayasa olur sendika olur STK olur… Sistemin tanrısı onlarla kendisini ‘ulaşılmaz’ ve ‘dokunulmaz’ kılar…

O da buna karşılık, doğurup emzirdiği yavrularının zulüm ve keyfiliklerine göz yumar.

İşte Ergenekon dediğimiz örgüt, sistemin büyütüp beslediği ve sonra da millete tebelleş ettiği çocuklardır.

Onlar tıpkı ‘tanrıları’ gibi kendilerini ‘dokunulmaz’ biliyorlardı. Devletin namusunu ve milletin iradesini bile takmıyorlardı.

Bir demokratik ülke düşünün ki bir memuru, televizyona çıkıp “Bilemiyorum ama sanırım bin kişi öldürmüşümdür” diyecek de siz ona dokunamayacaksınız. Hatta alkışlayacaksınız…

Bu ülkede bugüne kadar herkesin yaptığı yanına kar kalıyordu.

O yüzden de cumhuriyetimiz, aynı zamanda cunta olmayı hazmedebiliyor, demokrasimiz, aynı zamanda faşist uygulamaları içine sindirebiliyordu.

Ama şu son Ergenekon operasyonu gösterdi ki, ‘dokunulma sırası’ hızla ‘Sistemin Tanrısı’na geliyor.

Şimdi, kendisine ulaşılmasın diye, ‘en gözde çocuklarını’ milletin iradesinin önüne atmaya başladı.

Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılıç paşanın bile gözaltına alınacağını düşünebilir miydiniz? O ki, ‘Ergenekon’un Başı’ zannediliyor. (Bakın bir daha söylüyorum, Ergenekon’un başı Türk değildir. Yakalanan hiçbir baş, gerçek baş olmayacaktır.)

(Ha bu arada, bu işi yalnızca Savcı Öz’ün bir başarısı sanmak, Öz’e haksızlık olur. Öz bunu ne kendi gücüyle yapıyor ne de kendi keyfiyle. Öz, kanunların ve milletin ona verdiği yetkiyi cesurca kullanıyor, o kadar. )

Demek ki gerçekten ‘sistemin tanrısı’nın başı dertte... Artık, ‘dokunulabilir’ hale geldiğini hissetmeye başladı…

* * *

Kur’an’daki ‘allegorik’ kıssayı hatırlayın. Kâhin (sosyolojik değişmeleri gözlemleyen, terendi okuyan, gelecek projeksiyonu yapabilen demektir) Firavun’a, (Firavun, bir sıfattır, isim değil. ‘Sistemin Tanrısı’ anlamınadır) ‘Beni İsrail’ (o gün için ‘öteki’ni temsil eder) den biri çıkacak ve senin iktidarına son verecek” deyince Firavun, Kopt olmayan (yani ötekilerin) tüm yeni doğan erkek çocukları öldürttü. Mevlana’ya göre bu sayı 70 bindir…

Peki Hz. Musa’nın (hangi mani, suyun mecrasını bulmasını önleyebilir ki!) doğumunu önleyebildi mi?

Hayır!

Çünkü zulüm ile âbâd olunmaz. Allah, mutlaka zalim tanrılardan intikam alır. Onu da ‘musa’ların eliyle yapar. Evet, musa, suyun akışıdır, fıtratın dilidir, vicdanın talebidir. Kim vicdanı susturabilir, fıtri akışı durdurabilir? Seksen yıl da sürse yüz yıl da sürse değişmez. Siz devlet aygıtını ‘kör ve sağır’ hale getirseniz bile bu değişmez.

(Sayın Baykal, ‘devlet etnik konuda kör olmalı’ diyor. ‘Gözünü dört açmalı, haksızlıklara meydan vermemeli’ demiyor, “birilerine yapılan zulüm görmezlikten gelinsi” diyor. Çünkü sistemin tanrısının talebi bu olmuş yıllarca!)

Sonunda ‘Firavun’un korktuğu olmuştu!

‘Musa’, karşısına dikiliverdi ve ‘halkıma zulmetmeyi bırak!” dedi. (Evet Musa, yukarıda da ifade ettiğim gibi bir semboldür; zalim sistem tanrılarının hasmıdır. Çağlara ve dönemlere göre ismi ve resmi değişebilir.) Firavun’u zulmetmekten alıkoymak için önüne sayısız seçenekler koydu. O hep redetti. Sonunda Musa dedi ki, “Bu gece ilk olanlara dokunulacak!”

Firavun, sabah uyanıp da ‘ilk çocuğu’nun (düşünebiliyor musunuz kendisini haşa ‘tanrının yaveri’ sanan Sabih Kanadoğlu’nun evinde arama yapılabiliyor!) öldüğünü görünce, dizlerinin bağı çözüldü. Musa ile anlaşma yapacaktı ki, çevresindeki kodamanlar (Yani Sistemin Tanrısı’nın çocukları; yargısı, yorgusu, medyası, üniversitesi…) onu anlaşma yapmaktan vazgeçirdiler ve sinsi bir plan koydular ortaya!

Dediler ki, ‘Musa’yı bırakıver. Halkını alsın ve gitsin. Tam şehirden çıkıp da savunmasız bir alana geldiklerinde, üzerlerine saldırırız ve toptan yok ederiz. Mademki artık sistemin dışına çıktılar, bizim de onları yok etme hakkımız var”

Bu plan Firavun’a da uygun geldi. Öyle yaptılar. ‘Musa’ya kavmini al ve git’ dediler.

Ama kendilerince muhteşem olan o tedbir, aslında bütün o zorbaları denizde boğulmaya götüren ilahi bir ‘mekr’di. (Fallahu hayrul makirin) Öfke akların sınırlarını aştı mı gözü kör eder ya…

* * *

Evet, bu son Ergenekon operasyonu ile ilk defa ‘ilkler’e dokunuldu.

Artık sıra ‘sistemin tanrısı’na geliyor. O yüzden en tehlikeli oyunları şimdi sergilemek isteyebilirler. Dikkat!

Ama benim kanaatim şu: Nasıl ki hiçbir tedbir Firavun’u akıbetinden kurtaramadı, öyle de hiçbir tedbir şu sistemin millete secde etmesine mani olamayacak! Millet diniyle, tarihiyle ve milliyetiyle barışacak. Kimin hain, kimin kahraman olduğu ortaya çıkacak! Evet, ‘o’ nasıl son nefesinde ‘ben Musa’nın ilahına inandım’ deyip secdeye vermişse, sistemin tanrısı da ‘inandım, iman ettim’ deyip halkın Allah’ına secde edecek!

* * *

Elbette ki, her kafadan bir ses çıkacak. Kimileri bu operasyonları, Ak Partinin, muhaliflerini susturma operasyonu sanacak, kimisi bunu, Gazze yenilgisinin(!) bir intikamı zannedecek, kimisi de ‘iktidar gemi azıya aldı’ diyecek.

Ama aldırmayın. Zan hakikatten bir şey içermez!

MEHMET ALI BULUT

Benim cok ilgimi cekti, ya sizin?

Bu mesaj 1 kez ve en son gul-ay tarafından 05.02.2009 - 16:13 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.01.2009 - 00:08
Bu mesajı bildir   gul-ay üyenin diğer mesajları gul-ay`in Profili gul-ay Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
Her beseri sistem kendine bir tanri ve bir öcü olusturur koyunlari pardon halkini uyutmak ve rahatca iktidar olmak icin simdiye kadar tutmusmudur evet bunun adina ne derseniz deyin kendine her zaman bir düsman olusturur bu öcüdür halkini oyaliyacak bir sey olusturur buna onun tanrisidir cikar iliskili sistemin amentüsüdür bunlar.
Selam ve dua ile

Kardesim
Ekleme Tarihi: 11.01.2009 - 01:10
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kerim75 su an offline kerim75  

125 Mesaj -

En Son On: 20.03.2009 - 16:01
Cinsiyeti: Erkek 
....ETKILEYICI VE GUZEL BIR YAZI GERCEKLIKLERDE DOLU BAKIŞ ACISI......

ergeneko denen olayı sakın gerektıgınden az deger verıp tarıhı hataya sızlerde dusmeyın derım ben...zıra adına ergenekon denen bu olay bır kurtuluş savası kadar onemlıdır tarıhımızde.......cumhurıyetın kurulusundan bu yana boyle yapılanmalar olmus ve herdaım bu ulkenın ılerı gıtmesı cagdaş ve gelısmıs olması hep onlenmıs bu gaflet ıcıne dusmus yapılanmalarla devletıne hızmet ettıgını dusunen zavallıların her donem bu ulekyı gerıye goturmeye gelecegın onune sıyah perde cekmeye ıtmıstır....

dusunun ıcınde askerıye hukuk ve sıyaset yargı ve sıvıl cagdas ve aydın kışılerın olusturdugu bu yapılanmanın basıtlıgı ve bunu basıt hatta sacma sapan bahanelerle ustunu ortmeye calısanları gordukce hala son umutlarını kullanmaya calıstıklarını dıle getırmemek ve yok saymnak arastıranları delı bunlarında delı sacması oldugunu soyleyerek yırtmaya calısıyorlar.....

aklı yerınde olan herkes bılmelıkı adaletın fakır ve garıbana ısledıgı gıbı zengın ve askere hukukcuya ce sıyasetcıyede degmesı lazım yıllardır bundan sıkayet etmedıkmı neden zulum hep fakırlere dıye veryansın etmedıkmı neden sımdı bazı kesım bu ergenekon olayında sırf hukumetı elestırmek ve tepkı gostermek adıan bu suc ve gunah ısleyenlerın yaptıklarının gorulmemesını ıstıyorlar anlamadım...neden bu kadar ayaklanmısken bu pıslıklerın temızlenmesını ıstemezler....

evet musa ve fıravun ve frıvunun seckınlerı 1900 lerde de vardı bunlar o zamankı adı ışgalcı guclerdı ve onlara hızmet eden ve onları sureklı halktan koruyan halkı uyutan sozde osmanlı pasaları onde gelenlerı moderncı gozukeblerıydı bu gunun medyası aydınları gıbı...o zaman bır sılkınme ve buyuk bır ayaklanma baslamıs ve ulke kurulmustu fakat temızlık ıslerı sonraya kalmıstı ıste temızlık zamanı herkesı bu temızlık kampğanyasına en azından kalp ıle destek vermeye ve bu ısgalcı yapılanmanın son bulmesı ıcın hakukun arkasında adaletımn yanında olmaya cagırıyorum...

sunuda belırteyım bu akp nın bır cabası degıldır evet bu zamnda baslamıstır ama bu ovgu akp nın degıl dır katkısı coktur ama bu yıllardan berı bılgılı bır toplum olmaya baslamıs ve bırlık ıcerısıne gırmıs halkımızın ulus devletı evet bılınnçlı bır ulus devletı olmaya basladıgının bır gostergesıdır...adalet mutlaka tecellı edecektır en azından artık rahat rahat darbe ve buna benzer eylemler yapacak yapılanmayı basaramacaklar....
emegı gecen herkes basta dık duran zekerıya oz ve dıger arkadasları destek veren kurumlar ve hukumete tesekkur edıyorum saygılarım

selam ve dua ıle
Ekleme Tarihi: 11.01.2009 - 18:09
Bu mesajı bildir   kerim75 üyenin diğer mesajları kerim75`in Profili kerim75 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RuZGaR su an offline RuZGaR  

Moderator
1295 Mesaj -

En Son On: 19.03.2012 - 21:30
Cinsiyeti: Bayan 
"allegorik" yerine alegorik olmalıymış..

Birilerine dokunulduğu kesin; ancak sistemin sahiplerine kenarından bile dokunulmadığı, sadece alt kadroların feda edildiği görüşü maalesef daha gerçekçi geliyor bana, inşallah yavaş adımlarla da olsa bu örgütlerin nihayete erdiğini görebiliriz, yazı için teşekkürler..göz kırpma
Ekleme Tarihi: 11.01.2009 - 20:25
Bu mesajı bildir   RuZGaR üyenin diğer mesajları RuZGaR`in Profili RuZGaR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 927 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55372 saniyede açıldı