generique kaletra stromectol budesonide ivermectin stromectol naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » DECCAL HAKKINDA NE BILIYORSUNUZ??..Banada ögretir misin??

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 8 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ölüm_Cok_Yakin_60 su an offline ölüm_Cok_Yakin_60  
DECCAL HAKKINDA NE BILIYORSUNUZ??..Banada ögretir misin??

80 Mesaj -

En Son On: 24.04.2010 - 16:23
Cinsiyeti: Bayan 
gülEs selamu aleyküm ve rahmetullahi ,gönül dostlari!
cumaniz hayirli ve nurlu olsun.
DECCAL hakkinda yeterli bilgiye sahib olmak istiyorum...sizlerin guzel paylasimlarinizi ve dogru kaynaktan olan bilgilerinizi daima takip ediorum. O yuzden buraya ''DECCAL'' hakkinda bildiginiz seyleri paylasmanizi sizlerden rica ediyorum.

insaAllah cumlemiz nasipleniriz.!

Allah Razi olsun. Simdikten t'ederim.!

En Emin'e emanetsiniz!

Selamun Aleyküm!
gül
Ekleme Tarihi: 19.12.2008 - 17:01
Bu mesajı bildir   ölüm_Cok_Yakin_60 üyenin diğer mesajları ölüm_Cok_Yakin_60`in Profili ölüm_Cok_Yakin_60 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SaYaCGIN su an offline SaYaCGIN  

Admin
1760 Mesaj -

En Son On: 24.01.2016 - 03:39
Ve Aleyküm Selam Degerli Kardesim

Kıyamete yakın bir dönemde çıkıp İslâm dinini ve ümmetini ifsad edip kötülüklere sürükleyecek olan ve aynı zamanda kıyametin alametlerinden sayılan biri.

Deccâl, "decl"in mübâlağa siğası olup "çok yalancı, aldatıcı, hilekâr" manasına gelmektedir. O "Bu ümmetin âhir zamanında çıkacak Yahûdîlerden biri olup ilâhlık iddia edecektir." Yalancı olduğundan kendisine bu isim verilmiştir. (İbn Manzûr, Lisânü'l-Arab, Beyrut 1389, I, 948).

Deccal, aldatıcı ve yalancı özelliği ile, çok eski batıl dinlerde de varlığı kabul edilmiş olup ilk olarak Zerdüşt dininde görülmüştür.

Kur'ân-ı Kerim'de Deccâl'den bahsedilmez. Ancak sahih hadis. kitaplarında Deccâl'le ilgili pek çok rivayet vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.), bir hadislerinde: "Şüphesiz on alâmet zuhur etmedikçe kıyamet kopmayacaktır." Doğuda, Batıda ve Arap yarımadasında birer yerin batması: Duman*; Deccâl; Dâbbetü'l-arz ; Ye'cûc ve Me'cuc*; güneşin battığı yerden doğması ve Aden toprağının sonundan (Yemen'den) bir ateş çıkarak insanları haşrolacakları yere sürmesi" buyurmuştur. (Müslim, Fiten, 39, 40, 128, 129; Ebû Dâvûd, Melâhim, 12; Tirmizî, Fiten, 21; İbn Mâce, Fiten, 25, 28).

Deccâl'in çıkması haktır. Deccâl, belli bir şahıs olup, Cenâb-ı Allah onunla, kullarını imtihan edecektir. Deccâl olsun, diğer kıyamet alâmetleri olsun bizim için gaybdır. Bunlar hakkında bilgi edinmemiz ancak nakil (Kur'ân ve hadis)le mümkün olur. Akılla verilebilecek bilgilerin isabet etmeme ihtimali büyüktür. Öteden beri kıyâmet alâmetleriyle ilgili olarak çok te'vîller yapılagelmiştir. Herhangi bir dayanağı olmayan bu te'villerin geçerliliği de yoktur. Ayrıca bunlar, akılla ulaşılamayacak bilgiler olduğundan, yapılacak te'viller, halkı yanlış bilgilendirme vebâline sevk edecektir. Aynı yanılgı ve vebâl bunun için de söz konusudur. Bazıları Deccal'in komünizm olduğunu ileri sürerler. Ancak komünizm bir şahıs değil, bir sistemdir. Halbuki hadis-i şeriflerde Deccâl'in vasıfları sıralanırken, onun, her haliyle bir insan olduğu belirtiliyor. Ancak gözlerinin birinin kör olduğu bildiriliyor. Nitekim bir hadislerinde Hz. Peygamber (s.a.s.); "Hiç bir peygamber yoktur ki ümmetini tek gözlü yalancı (Deccâl)'den uyarmış olmasın. Dikkat edin ki onun bir gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü değildir. Körün (Deccâl'in) iki gözünün arasında KFR (kâfir) yazılmış olacaktır" buyurdular. (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101; Tirmizî, Fiten, 56)

Hz. Peygamber (s.a.s.) bu hadisleriyle Deccâl'in bazı vasıflarını haber veriyor. Buna göre Deccâl, bir gözü kör olan bir insandır. Hz. Peygamber de ümmetini Deccâl'e karşı uyarmıştır. Zira Deccâl, bazı harikalar gösterecek ve tanrı olduğunu iddia edecektir. İmansızlarla, bazı zayıf imanlılar, ona kanacaktır. İmanı kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardır.

Dünya, imtihan yeridir. İnsanlar bu dünyada imtihana tabi tutulmaktadırlar. Deccâl da bir imtihan vesilesidir. Allah'ın kendisine verdiği güçle birtakım hârikalar gösterecektir. Deccâl'in göstereceği hârikalara "istidrâc" denir. İstidrâc, "inançsız ve şerîr kimselerin arzularına uygun olarak gösterdikleri hârikalara" denir.

İlâhlık iddia eden Deccâl, istidrâc türünden hârikalar gösterecek ve neticede bazı zayıf inançlılar buna aldanacak, imanı kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardır. Zira insanlar çok iyi bilirler ki, ilah doğmaz, yemez, içmez, acıkmaz, susamaz, dünyada insanlar tarafından görülmez. Halbuki Deccâl ise bir insandır, üstelik eksik yani kör bir insan ve hatta kendi gözünü iyileştirmekten aciz bir yaratıktır. İşte insanlar, akıllarıyla bunları bilebilecekleri için Deccâl ve benzerlerinin istidrâc göstermeleri mümkinattandır. Müseylemetü'l-kezzâb gibi peygamberlik iddia edenler ise "ihânet" türünden hârikalar gösterebilirler. Yani isteklerinin zıddı gerçekleşerek rezil olurlar. İstedikleri yönde harika gösterseler; yalancı peygamberle gerçeğini halk ayırt edemez. Ve bu, halkın sapmasına sebep olacağından caiz değildir. İnsandan peygamber olur ama ilah olamaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), "Dikkat edin Deccâl'in sağ gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü değildir" diye ümmetini bu konuda uyararak Deccâl'in harikalarına aldanmalarını önlemiştir. Hadislerde Deccâl'in iki gözü arasında KFR (kâfir) yazılacağı ve bunun herkes tarafından okunacağının bildirilmiş olduğunu ifade ettik. (Müslim, Fiten,102, 103,105). Deccâl, müminler için çok büyük bir fitne olduğundan, bütün peygamberler ümmetlerini Deccâl'e karşı uyarmışlardır. (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101).

Yine hadislerde bildirildiğine göre Deccâl, Medine'ye giremeyecektir. Zira, Deccâl çıktığı zaman Medine'nin yedi kapısı olacaktır ve her kapıda iki melek bekçilik yaparak Deccâl'i Medine'ye sokmayacaktır. (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 112).

Deccâl, Medine'nin dışındaki bazı işlenmedik tarlalara kadar gelecek, o günün en hayırlı insanı çıkıp Deccâl'e, "Şehadet ederim ki sen, bize Rasûlullah'ın sözünü ettiği Deccâl'sin" diyecektir. Deccâl de yanındakilere, "Ne dersiniz, bu adamı öldürsem, sonra diriltsem şüphe eder misiniz?" diye soracak, oradakiler de "hayır" diyecekler. Bunun üzerine Deccâl onu öldürecek, sonra diriltecek. Dirilttiği adam o anda: "Vallâhi senin hakkında hiçbir zaman şimdikinden daha basiretli etli olmamışımdır" şeklinde cevap verecektir. Deccâl onu tekrar öldürmek isteyecek ama buna gücü yetmeyecektir. Bu şahsın Hızır (a.s.) olduğu söylenir. (Buhârî, Fiten, 27; Müslim, Fiten, 112) Yine Hz. Peygamber, Deccâl'in aldatmacasına karşı da ümmetini şöyle uyarmıştır: "Ben, Deccâl'in beraberinde olan şeyleri pekala biliyorum: Onun beraberinde sudan bir nehir ve ateşten bir nehir olacaktır. Ama ateş gördüğünüz şey sudur. Su gördüğünüz şey ise ateştir. İmdi sizden kim buna erişir de su içmek isterse, ateş gördüğünden içsin. Çünkü onu su bulacaktır." (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 105-109). Demek ki Deccâl, Allah'ın, insanları imtihan için kıyâmetten önce göndereceği bir sihirbazdır. Cennet'i Cehennem gibi; Cehennem'i Cennet gibi göstermeye çalışarak fitne ve fesada sebep olacaktır. Kehf sûresinin ilk ve son âyetlerini (Deccâl'e karşı) okuyan mümin onun fitnesinden korunmuş olur. (Müslim, Fiten, 110)

Deccâl, yeryüzünde kırk gün kalacaktır. Sıkıntıdan dolayı kırk günün birinci günü bir yıl gibi, ikinci günü bir ay gibi, üçüncü günü bir hafta gibi, diğer günleri normal günler gibi gelecektir. (Müslim, Fiten, 110). Deccal'in göstereceği harikalar; rüzgâr estirmek, yağmur yağdırmak, bitki bitirmek vb. birtakım harikalardır.

Sonra Cenâb-ı Allah, İsâ (a.s.)'ı Şam'ın doğusundaki Akminareye, iki meleğin kanatlarına elini koymuş olduğu halde indirecek ve İsâ (a.s.) Deccâl'i öldürecektir. (Müslim, Fiten, 110; Tirmizî, Fiten, 62).

Deccâl'le ilgili hadis kitaplarında pek çok rivayetler vardır. Bunların sahih, zayıf ve merdûdlarını ayırt eden bir araştırmanın yapılması faydalı olacaktır.

Allah, Deccâl'in fitne ve fesadından Ümmet-i Muhammedi korusun.

Ekleme Tarihi: 19.12.2008 - 18:19
Bu mesajı bildir   SaYaCGIN üyenin diğer mesajları SaYaCGIN`in Profili SaYaCGIN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

80 Mesaj -

degerli Kardesim,
çok faydali, anlasilir ve aciklayici bir paylasim oldu.
sagolasin!
insaAllah Allah bizi Deccal'in Fitne ve fesatindan korur.
O'nun gelecegi zamanda, gelipte giremiyecegi yer, MEDINEDE bulunmak isterdim!

insaAllah Allah bizi dini islam uzerinde yasatir ve öldürür.!

Kiyamate gün be gün yaklasiyoruz.Allah yarimiz ve Yardimcimiz olsun, Sonumuz hayir olsun insaAllah

DUA eder DUA beklerim .En Emin'e Emanet olungül gül
Ekleme Tarihi: 19.12.2008 - 21:45
Bu mesajı bildir   ölüm_Cok_Yakin_60 üyenin diğer mesajları ölüm_Cok_Yakin_60`in Profili ölüm_Cok_Yakin_60 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
gul-ay su an offline gul-ay  
Kisa bir not!!!

128 Mesaj -

En Son On: 17.12.2010 - 21:13
Ben den size tavsiye arkadaslar 12 yasindan kucuklere deccal hakkinda hic birsey anlatmayin...

Sonu cok fena oluyor benim dustugum hataya dusmeyin...

Sukur ki telafi edebildim....

Bu mesaj 1 kez ve en son gul-ay tarafından 21.12.2008 - 18:02 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.12.2008 - 18:02
Bu mesajı bildir   gul-ay üyenin diğer mesajları gul-ay`in Profili gul-ay Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

80 Mesaj -

Selamun Aleyküm Gul-ay ablacigim.
Merakimi bagisla,hayirdir insaAllah
sen nasil bir hataya düstün. Sonucu nasil oldu.??
Benimde 11 ve 12 yasinda kardeslerim var ben bu konu hakkinda onlarida aydinlatmak istiyorum , fakat dedigin gibi bu bir hata olacaksa yapmam insaAllah.

ve tabiki nasil telafi ettin, bunu ogrenmek isteme sebebim Pedakoloji okuyorum, cocuk uzerine..Bu yuzden nasil bir etki biraktigini merak ettim,insaAllah tedbirimi alirim.

Simdikten

Allaha emanet olun .
Selamun Aleykum..DUA ile!gül

Ekleme Tarihi: 21.12.2008 - 22:53
gul-ay su an offline gul-ay  
Vealeykumselam Cok_Uzak60 kardesim

128 Mesaj -

En Son On: 17.12.2010 - 21:13
Yaptigim hatayi soyle anlatayim kardesim.
Benim 12 yasindan kucuk kardesim var onunla arkadas gibiyim her konuda ilk danisacagi insan olarak beni gorur ,sukur...

Ben sordugu soruya yuzeyselde olsa anlayabilecegi sekil aciklamaya calisirim ona.Cunku cocuktur sonra ogrenir diyerek kafasi bombos birakilan cocuklarin bilmedikleri seyler hakkinda kulaktan dolma bilgilere acik hala geliyorlar yani pc ye virus bulasmis oluyor....

Fakat bazi bilgiler vardir ki dozunu iyi ayarlayamazsan ters teper.Hani bu sey gibi her dogru heryerde soylenmez hesabi...
Benimkide oyle oldu, yanlis hatirlamiyorsam kardesim diger kardesimle olan konusmami duyup merak edip sordu.Usteleyince anlattim, iste ne zaman zuhur edecegini insanlari nasil kandiracagini ve bunu nasil yapacagini nasil biri oldugunu....Dilin kemigi yok hesabi sahip cikamadim dilime....

Once o kadarda etkilenmis gorunmedi ama ustuste sorular sormaya basladi sadece fakat uyumak icin odasina gittikten yarim saat sonra falan aglar gibi bir sesle yanima geldi titriyordu deccali yaninda hissettigini soyledi...

Anlattiklarim aklindan cikmiyordu o gece yaninda kaldim. Ona Allah in lutfunu insanlari ne kadar sevdigini soyledim cennetin guzelliklerinden, hayallerini orada gerceklestigini hayal etmesini soyledim....
Boyle bir kac defa tekrarladi ona kendisinin dusuncelerini nasil yonendirebilecegini anlattim her defasinda...

Sukur su an cok iyi ...........
Hem korkulariyla bas edebilmeyi ogrendi fakat bu benim yaptigim hatayi yok saymaz bana da ders oldu...

SAYGILAR

GUL-AY

Bu mesaj 2 kez ve en son gul-ay tarafından 09.02.2009 - 17:14 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.12.2008 - 23:37
Bu mesajı bildir   gul-ay üyenin diğer mesajları gul-ay`in Profili gul-ay Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

80 Mesaj -

cok dikkat etmemiz gereken bir konu..seninde ifade ettigin gibi herseyi cocuklara ''dozunda'' anlatmak gerek. Cocuklari ne bilgisiz birakmaliyiz, nede fazla bilgiyle kafalarini karistirmaliyiz.
Ben insaAllah bundan kendimce olan payi cikarttim.
paylasimin icin

Kiymetli bilgilerinin devamini diliyorum...

Selam, Saygi ve Dualarimla..gül
Ekleme Tarihi: 27.12.2008 - 14:20
aliye72 su an offline aliye72  

103 Mesaj -

En Son On: 29.10.2012 - 00:33
ESSELAMÜNALEYKUM...kardeslerim...
Deccal hakkindaki yorumlarinizi okudum,hepsi gercek ve dogru.
Insanoglu bu vakayi birgün yasayacak ve görecek.Bu hakikattan hic kimse kacamaz.Bazi yorumcular(deccal)i Televizyon diyede nitelendirir.Tabiki o kendi yorumlari...biraz düsününce (tv) olayini insanlari nasil saptirdigini,aile hayati birakmadigini...v.s ...ama yinede en iyisini ALLAH/Ü TEALA bilir.
ALLAH/A EMANET OLUN.Güle Güle
Ekleme Tarihi: 27.12.2008 - 22:18
Bu mesajı bildir   aliye72 üyenin diğer mesajları aliye72`in Profili aliye72 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 647 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kilimlili67 (47), EnToRia (39), cihankarasan (56), rahmali (60), beyazyol (44), hmurat (50), Sweet-Bircan (31), calinan_kalp (43), bobmalley (34), kerim71 (50), talip-ibrahim (38), kan-ka (50), behlül72 (52), n.nakla61 (40), yasinbirel80 (44), zuhre yildirim (44), SnNmMc (37), tarik82 (42), akin123 (37), MertTurk (43), *hira* (35), zaferburgu (49), mademney (42), esli (61), sipahii (43), gokhan (46), ISLAM_GUNESI (40), veteriner54 (42), meryem03 (40), engino (46), yol_cu (42), koyuncu339 (39), fizikcimrt (49), fgdibo (36), salem (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56141 saniyede açıldı