stromectol lopinavir ritonavir stromectol hydroxychloroquine chloroquine aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Nasihat!

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Nasihat!

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
Bir alimi ziyarete giden adamın birisi, ziyaretten sonra alime, ?Efendim, nasihatlerinize ihtiyacım var. Doğru yolu bulmak, o yolda yürüyüp rızayı ilahiyi tahsil etmek için bana öğüt verir, nasihat eder misiniz?? diye ricada bulunur.
Alim cevap olarak: ?Olur evladım, sana nasihat ederim ama, daha evvel soracağım iki suale cevap vermelisin? der. Gelen ziyaretçi ?Peki efendim, buyurun sorun. Sorularınızı cevaplandırmaya hazırım? der.
Alim sorusuna başlar: ?Rabbül alemin dünyayı mı ahiretten üstün tutmuş yoksa ahireti mi dünyadan üstün tutmuştur??
Ziyaretçi, ?Efendim, Rabbül alemin, ahireti dünyaya tercih etmiş, ahireti dünyadan üstün kılmıştır? diye cevap verir.
Alim, ?Peki senin yanında durum nasıl?? diye sorusuna devam eder, ?Sen dünyayı mı tercih etmektesin yoksa ahireti mi? Senin yanında üstün tutulan hangisidir??
Ziyaretçi bu soruya da şöyle cevap verir: ?Efendim, doğrusunu söylemek lazım gelirse, benim tercihim hep dünya olmuştur. Dünyaya olan sevgim ahirete galip gelmektedir.?
Alim ikinci soru olarak da şunu sorar: ?Peygamber (sav) fakirleri mi daha çok severdi yoksa zenginleri mi? Hangisine daha afzla iltifat ederdi??
Ziyaretçi, ?Efendim Peygamber (sav) fakirleri severdi, onları zenginlere tercih ederdi? diye cevap verince, alim ?Peki senin durumun nasıl? Sen hangisini tercih etmekte, hangisine daha afzla muhabbet beslemektesin?? diye sorusuna devam eder ve şu cevabı alır: ?Efendim, doğrusu şu ki, ben zenginleri fakirlere tercih etmekte, zengini fakirden daha fazla sevmekteyim.?
Ziyaretçiden bu cevapları alan alim, nasihat etmez. Fakat şu sözleri söyler: ?Evladım görüyorum ki sen de hem Allah?a hem de Peygambere muhalafet var. Onların arzusunun hilafına hareket etmektesin. Sende Allah ve peygamberine muhalafet oldukça ne söylesem boş olur, ne nasihat etsem heba olur. Çünkü Allah ahireti dünyaya tercih etmiştir. Sen bunu bildiğin halde dünyayı tercih etmektesin. Peygamberin (sav) fakirleri zenginlere tercih ettiğini bildiğin halde, sen zenginleri fakirlere tercih ediyorsun, hal böyle olunca daha ne nasihat edeyim sana. Ne söyleyecek olsam boşuna gider. Çünkü tesiri olmaz..?
ALINTI
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 21:59
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kerim75 su an offline kerim75  

125 Mesaj -

En Son On: 20.03.2009 - 16:01
....dunyayımı ahıretımı??????
....zengınımı mı fakırımı?????

ALLAH VE PEYGANBERINE muhalefet etmek dılle soylemesekte fıılen yaptıgımız bu....

ekleme bence çok egutverıcı herkesın sadece okuyup gecmekten cok ders cıkarması gerekn bısey...zıra hepımız ahıretın onemlı oldugunu kabul eder fakat yınede dunya ıcın calısırız kaygılanırız oysa ahıret ıcın kaygılanmak kactane muslumanın hergun yaptıgı seydır bu devırde....ıkramıyeyı kacırdıgına uzulen ınsanları gormus hatta ıntahar edenını duymussunuzdur cuma gecesını kadır gecesını kacırdım dıyenını ve bunun ıcın ıntahar edenı hıc duydunuz mu demekkı ıstemesekte peyganbere ve ALLAH c.c muhalefet edıyoruz(((ALLAH MUHAFAZA)))...

sımdı alımden alacagımız opgut gıbı burdan yada baskasından alacagımız ogutlerın ne faıdesı olurkı gercekten duzelmek ıstemıyorsak öyle degıl mı...

bunu bır yere yapıstırmak ve hergun peyganbere ALLAH muhalefet edıyormuyuz bılmeden dıye dusununup hatırlamak lazımmmm

teşekkurler ekleme ıcın ders cıkaranlardan olmayı nasıp etsın mevlam...

selam ve dua ıle
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 22:11
Bu mesajı bildir   kerim75 üyenin diğer mesajları kerim75`in Profili kerim75 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  

1504 Mesaj -

En Son On: 07.08.2009 - 23:12
Cinsiyeti: Bayan 
MEVLAM SENDEN RAZI OLSUN AHİRETİMİZ GÜZEL OLSUN İNŞ.AHİERTİMİZ İÇİN ÇALISALIM DÜNYA İÇİN DEĞİL MÜBAREK KAEDEŞİM HAYIRLI GECELER
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 23:04
Bu mesajı bildir   halk yolcusu üyenin diğer mesajları halk yolcusu`in Profili halk yolcusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Malesef dünya'ya o kadar dalıyoruz'ki bazen ahiretimizi unutuyoruz ya bu bizim sayıflığımızın göstergesi yada işimize öyle geliyor mu düsün...

Ama dünya içinde çalışmak lazım velhasılı peygamber efendimizinde buyurduğu gibi olsa gerek en güzeli değilmi

"“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201."
...
Eklemeniz için için

Baki selamlar....
Ekleme Tarihi: 04.11.2008 - 07:07
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
cümlemizden kardeslerim
selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 04.11.2008 - 16:06
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  

1504 Mesaj -

En Son On: 07.08.2009 - 23:12
Cinsiyeti: Bayan 
mevla yar ve yardımcımız olsun
Ekleme Tarihi: 04.11.2008 - 16:37
Bu mesajı bildir   halk yolcusu üyenin diğer mesajları halk yolcusu`in Profili halk yolcusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 690 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54247 saniyede açıldı