chloroquine stromectol generique kaletra dexamethasone chloroquine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » Taklitcilik, yada benzemeye calismak

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Taklitcilik, yada benzemeye calismak

582 Mesaj -

En Son On: 13.01.2011 - 16:59
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun aleykum sumeyra kardesim

Yaptiginiz aciklamalarinizdan dolayi ALLAH razi olsun.

Aslinda mumkun olsada bu tur konulari sanal ortamda karsilikli tartisa bilsek. Soru yaziyorum bir gun sonra cevap aliyorum. Buda yeterli olmuyor.
Asil dusundugum sey taklitcilik ve ozenti meselesidir. Sizde cok iyi biliyorsunuz ki dogum gunu kutlanmasi bati kulturundendir. Ve zamanla batida gocmen olarak yasayan muslumanlarin bircok konuda onlara adapte olduklari ve bir cok kulturlerini normal gorup yaptiklarini ve hatta bunlari da zamanla dine soktuklarini iyi bilmeniz lazim. Arti gorsel medya araciligiyla da tum islam ulkelerine ulastiginida ve bir cok insanin da artik normalmis gibi yas gununu kutladiklarini biliyoruz.
Size once su hadisi soyluyorum sonrada sorumu sormak istiyorum
"Kime benzemeye calisirsaniz onlardansiniz"

Simdi her ne konuda olursa olsun islamda yeri olmayan ve hic bir sahabenin yapmadigi resullullahin sunnetindede olmayan bir davranisi dogru bulmak, batiya has olan bir kulturu benimsemek islamla ne derece bagdasiyor?
Ikincisi: TAklitciligin dinimizdeki yeri nedir.
Bizler mevlit kandilini zikirlerle dualarla kur'an okumayla geciriyoruz. ki bununda dinimizdeki yeri mechuldur. Islamda bu gelenek asri saadetten yuzyillar sonra girmistir. peki simdi ben diyorum ki bin kisi dogum gunu kutladigini dusunun bunlardan kaci kur'an okuyor dua ediyor ve ALLAH'I zikrediyor acaba? Sanirim once meshur olan pastayi hazirliyorlar ustune mumlar dikip yakiyorlar sonrada mumlara ufurulup iyiki dogdun diyorlar. ve tabiki hemen ardindan muzik sarki eglence basliyor ve saire iste. Yanlisi dogru gostermek mesuliyet gerektirir ve gunahida coktur sanirim. ben cook supheli buluyorum ve supheli olan her seydende uzakdurmak kanaatindeyim. saygilarPC de
Ekleme Tarihi: 14.04.2007 - 18:31
Bu mesajı bildir   Cihan-63 üyenin diğer mesajları Cihan-63`in Profili Cihan-63 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  

1576 Mesaj -

En Son On: 11.11.2012 - 23:24
Cinsiyeti: Bayan 
Ve Aleykum Selam cihan kardeşim.

Mevlamız cümlesinden razı olsun. Bir nebze olsun ışık tutabildikse, ne güzel..

Doğum günü kutlamalarının batıdan ürediği ve batida olmazsa olmaz geleneklerinden biri olduğunu doğrudur.

Batıya özenti ancak şöyle olur ki; aylar önce hazırlık yapılır, pastalar, mumlar,eğlenceler, israflar, vs.. gayri meşru bir şekilde olunca bu benzeme, özentidir.

Fakat biz meşru bir şekilde kutlamadan, tebrik etmeden, hediyeleşmekten, seviyeli bir şekilde toplanıp muhabbetten bahsediyoruz.
Kişinin kendi tercihine kalmıştır. Yapılan işin şekli önemlidir.
Eğer kişinin endişesi var ve tedirgin ise tabi ki hadisi şerifte buyrulduğu gibi şüpheli şeylerden uzak durulması en uygunudur. Ama kutlamada da (!) bir sakınca, beyis yoktur.

Yani yine sonuç itibariyle niyetin şekli önemlidir.

Sizinde aynı konu altına yazabilmeniz için konuyu geçici süreliğine Serbest Kürsüye taşıyorum.

Muahhbet ile..

Bu mesaj 1 kez ve en son SuMeYRa tarafından 15.04.2007 - 21:04 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.04.2007 - 21:02
Bu mesajı bildir   SuMeYRa üyenin diğer mesajları SuMeYRa`in Profili SuMeYRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 751 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60629 saniyede açıldı