ivermectine fluvoxamine generique colchicine generique rhinocortgenerique stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » DÜŞMANLIĞA 'SEN' SON VER! ! !

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 8 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
DÜŞMANLIĞA 'SEN' SON VER! ! !

934 Mesaj -

En Son On: 13.04.2009 - 18:15
Cinsiyeti: Bayan 
"Mü'minlerde nifak ve şikak, kin ve adavete sebebiyet veren tarafgirlik ve inat ve haset, hakikatçe ve hikmetçe ve insaniyet-i kübra olan İslamiyetçe ve hayat-ı şahsiyece ve hayat-ı içtimaiyece ve hayat-ı maneviyece çirkin ve merduttur, muzır ve zulümdür ve hayat-ı beşeriye için zehirdir." (22. Mektup)
Adavet, düşmanlıktır. Düşmanlığın başlangıç noktası belli olabilir; fakat bitiş noktası belli olmaz. Bir Müslüman'ın en büyük düşmanı günahlardır, haramlardır. Eğer bir haramda ısrar edilirse oradan da küfre, inkara giden yola girilir. Bu sebepten Müslüman'ın en büyük düşmanı günahlardır. Vücudumuz aklın kumandasında, kalbin rotasında Saadeti Ebediyye'ye gidiyor. İnsan bunlara dikkat etmez de bir harama dalarsa, o gemi batar. Ne gemisi battı? İslam gemisi battı yahu! O batan Japon gemisi değil!

Adavet haramdır, tembellik haramdır, sapık fikirler haramdır, cehalet haramdır. Cehalet bilgisizlik değildir. Cehaletin babası sayılan Ebu Cehil, kavminin bilginlerindendi. Fakat hakla batılı karıştırıyordu. Evet, Müslüman'ın en büyük düşmanı haramlardır. Bu sebepten düşmanlığı yani adaveti, inanç sistemimizden arındırmalıyız.

Bir insanın dokuz tane hatası olsa, bir tane iyi huyu olsa o insana kötü denemez. Çünkü o insana bütünüyle kötü dersek, iyi huylarına iftira etmiş oluruz ve iftira en büyük haramlardandır. Bir insanın iyi taraflarına bağlanırsak, rahat ederiz. Kötü huyları veya alışkanlıkları varsa onları da tamir etmenin yollarını arayacağız.

Bir arkadaş geldi... "Ben eşimden ayrılacağım!" dedi. "Mecburum buna..."

Eşinin hatalarını tek tek saydı. Ben de ona şöyle söyledim. "Senin eşin içki içmiyor, senin eşin kumar oynamıyor, senin eşinin bir erkekle alakası yok. Bak kardeşim; bir insan İslamiyet'e pamuk ipliği ile bağlı olsa o iplik koparılamaz, kuvvetlendirilir. Senin eşinin 'sana göre' yirmi tane hatalı hareketi varsa, eminim dört-beş tane de çok iyi tarafları vardır. Bu durumda sen eşine kötü diyemezsin. Bu durumda eşini boşama." dedim. "Her şeyden önemlisi sen eşine daha saygılı olursan, evinde daha fazla vakit geçirirsen, ona iltifat edersen, her zaman şikayetini değil, memnuniyetini belirtirsen, İslamiyet'i yaşayabildiğin kadar yaşayıp, susabildiğin kadar susarsan, her şey düzelecektir."

Bir tebessüm, bir bardak çay çok şeyi değiştirir.

O arkadaş evvela eşine daha fazla vakit ayırmaya başladı. Çok şükür, araları düzeldi.

Müslümanca düşünmek ve hareket etmek lazım. Kin besleyeceğimize, yakınlık göstersek kötü mü olur? Yakınlık göstermek, hoşgörülü olmak, düşmanlığı bitirir. Zaten hoşgörüsüz insan herkese kulp taka taka sonunda yapayalnız kalır.

Bazen, bir şeyleri duymamazlıktan gelmek en iyisidir. İslamiyet,te, izzet-i nefis yoktur, izzet-i iman vardır. Karşımızdaki insanın imanına, ibadetine önem vereceğiz. "Falan şahıs bana şöyle dedi." Bunun bir önemi yoktur. O öyle dedi diye biz o duruma düşmeyiz ki!..

Küstüğümüz, darıldığımız insana niye küsüyoruz, niye darılıyoruz? Belki de o insan çok şey yapıyordur da biz daha fazlasını istiyoruzdur. Daha fazlası olmaz. Hepsi bu kadar. İnsanları olduğu gibi kabul etsek, birçok sorun ortadan kalkacak. Manava gidip biber alıyoruz. Adam diyor ki, "arasında acılar da olabilir." "Olsun" diyoruz, "Sen ver bir kilo..." Sonra o biberi yerken, acı boğazımıza takılıyor, kızmaya hakkımız var mı? Biber bu. Elbet acısı olacak. Benim dinim bana diyor ki, "at kinini". Bunlar Allah için olacak işler. Allah için olmazsa, hiçbir şey olmaz. Bir Müslüman, bulunduğu şartlara mağlup olmamalı. "Ben neyim, ne yapmalıyım?" demeli. Adavetin tersi, uhuvvettir, uhuvvet olmazsa anarşi olur, anarşinin neticesi sosyal yangındır. Sosyal yangın, toplumun maddeten ve manen, kül olmasıdır.

HEKİMOĞLU İSMAİL
Ekleme Tarihi: 24.02.2007 - 19:31
Bu mesajı bildir   dilaratuba üyenin diğer mesajları dilaratuba`in Profili dilaratuba Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
RE: DÜŞMANLIĞA 'SEN' SON VER! ! !

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu

dilaratuba, Can Kardesim,
ALLAH razi olsun.. gül

Tesekkürler.. Cok önemli bir konu..

Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah'ın kulları kardeşler olunuz.
(Buhari ve Müslim; Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 3. cilt, s. 315)

Alıntı
Orijınalı dilaratuba

Bir insanın dokuz tane hatası olsa, bir tane iyi huyu olsa o insana kötü denemez.

Güzel..
Eslerle ilgili yazida cok güzeldi..
Güzel ve dogru bilgiler..
Tesekkürler..

Measselam..
Ekleme Tarihi: 25.02.2007 - 09:36
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
gonca gül65 su an offline gonca gül65  

173 Mesaj -

En Son On: 11.06.2007 - 10:22
Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 25.02.2007 - 10:33
Bu mesajı bildir   gonca gül65 üyenin diğer mesajları gonca gül65`in Profili gonca gül65 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  
RE: RE: DÜŞMANLIĞA 'SEN' SON VER! ! !

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı YeSiLKuBBeM

Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu

dilaratuba, Can Kardesim,
ALLAH razi olsun.. gül

Tesekkürler.. Cok önemli bir konu..

Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah'ın kulları kardeşler olunuz.
(Buhari ve Müslim; Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 3. cilt, s. 315)

Alıntı
Orijınalı dilaratuba

Bir insanın dokuz tane hatası olsa, bir tane iyi huyu olsa o insana kötü denemez.

Güzel..
Eslerle ilgili yazida cok güzeldi..
Güzel ve dogru bilgiler..
Tesekkürler..

Measselam..

EyvAllah çok güzel bir ekleme ile cevap yazılmış....Katılıyorum YeŞiLKuBBeM'e...gül

Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 09:31
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Ve Aleykümüs Selam Rahmetullahi ve Berekatuhu

çok güzel bilgiler teşekkürler

Allah Razı Olsun

Allahın en çok kızdığı kimse, düşmanlıkta aşırı gidendir..

Hadis-i Şerif (Buhari)

Rabbim cümlemizi salih kullarından eylesin inşaAllah...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 18:04
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammed_cubuk su an offline muhammed_cubuk  

270 Mesaj -

En Son On: 26.01.2013 - 00:38
Cinsiyeti: Erkek 
Allah razı olsun sizden bu güzel bilgilerden dolayı...
Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 18:27
Bu mesajı bildir   muhammed_cubuk üyenin diğer mesajları muhammed_cubuk`in Profili muhammed_cubuk Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
Cinsiyeti: Erkek 
Sen(S.A.V) insanları Rabbinin yoluna hikmet ve güzel Öğütlerle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et.”(nahl.16)
Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 19:02
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
burcunur su an offline burcunur  

635 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 15:33
İblis (şeytan), karargahını denizde kurar. Sonra insanları aldatmak için askerlerini bölük bölük onların üzerine gönderir. İblisin askerlerinin rütbece en yukarı olanı, fitnesi en fazla olanıdır. Onlardan birisi iblis’e gelir ve “şöyle şöyle yaptım” der. İblis ona, “sen hiçbir şey yapmış sayılmazsın” diye karşılık verir. Bir diğeri gelir, “Filan kimsenin karısı ile arasını açıncaya ve aile yuvasını dağıtıncaya kadar yakasını bırakmadım"”der. İblis bu askerini kendisine yaklaştırır ve “Sen ne kadar iyi bir askersin” diyerek iltifatta bulunur.
(Müslim)
Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 19:11
Bu mesajı bildir   burcunur üyenin diğer mesajları burcunur`in Profili burcunur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 584 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53952 saniyede açıldı