stromectol ivermectin lopinavir ritonavir stromectol generique stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Esim Bakimli Olmami istiyor

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Esim Bakimli Olmami istiyor

56 Mesaj -

En Son On: 11.07.2007 - 00:58
Cinsiyeti: ----- 
"Üniversite mezunuyum. Evlendiğimde bir kurumda çalışıyordum. Çocuklarıma daha iyi bakabilmek için işimden istifa ettim. Aradan beş sene geçti. Bu sürede ev işlerinde ustalaştım, inancımda dindarlaştım. Fakat geçen zaman içerisinde eşimin benden yana birtakım şikayetleri oluşmaya başladı.
Ona göre ben kendine özenmeyen, kendini ihmal eden, bakımsız bir kadın olmuşum. Görüntümden eskisi gibi içi açılmıyormuş. Çünkü çalıştığım günlerde çok bakımlıymışım. Dindar bir kadın nasıl bakımlı olabilir? Ben artık kuaföre gitmiyorum, eskiden yaptırdığım el-ayak bakımlarını yaptırmıyorum. Her gün değişik elbise giymemi gerektiren durum yok. Eskiden bunlara mecburen dikkat ediyordum, çünkü çalışıyordum. Şimdi evdeyim, gerektiği zaman giyiniyorum, süsleniyorum. Ama bu, eşim için yeterli olmuyor. Burada dinen bir hatam var mı?"

Ev hanımlarının genelinde yanlış bir tutum bulunmaktadır. Evde kalmanın getirdiği serbestlik, gün içinde hanımlarımızı plansız rahatlığa ve gevşekliğe itmektedir. Bununla birlikte ev işleri gereğinden fazla gözde büyütülüp değer verildiğinden ev hanımların bütün zamanını kapsayan uğraşı haline gelirken kendilerine ve eşlerine yönelik görevler, ihtiyaçlar ikinci planda kalır. Zamanla hanımlar kendilerini ev işlerine o kadar kaptırırlar ki farkında olmadan bu titizlik hastalığına dönüşür. Çünkü ev işlerini hayatın aslî göreviymiş gibi algılama hatasına düşülmüştür. Bu arada aslî görevlerin bazılarına belki de en önemlilerine (kadının yükümlülüklerine) zaman kalmaz olduğundan onlar unutulup silinirken eşler arasında tartışmalar da baş göstermeye başlar. Bir yanda emeğinin takdir ve taltifini bekleyen yorgun-derbeder bir hanım, bir yanda karısını seyretmeyi ve kendisiyle baş başa söyleşmeyi özleyen, ihmâl edilmişliğin ezikliğini yaşayan bir bey.... Sanki aralarına dağlar girmiş gibidir. Aslında aralarına ucu-sonu gelmeyen, evle uğraşı tutkusu girmiştir. Durumu daha zorlaştırmamaları ve aile saadetlerinin bozulmaması için hanımların kendilerini bu tutkudan kurtararak kadın olmanın aslî görevlerini âcilen gözden geçirmeleri gerekmektedir.
Bilindiği gibi bedenlerimiz Yüce Allah'ın bize dünya hayatımızı sürdürebilmemiz için verdiği bir emânettir. Bedenlerimize bakmak; tepeden tırnağa temizliğini yapmak, öğün atlamadan ölçülü gıdalandırmak, dinlendirmek, gezdirmek, beğeniyle giydirmek, süslemek, sağlığını ve yaşama isteğini devam ettirmek için gerekli tedbirleri almak kadın ve erkek için bedenî görevlerdir. Bedenlerimiz ne kadar temiz, sağlıklı, bakımlı ve güzel giyimli olursa, yaşama karşı istemimiz yükseleceğinden insanî ilişkilerde de başarımız artacaktır. Bu nedenle kendilerine bakan sevgili eşler birbirlerinin varlığından son derece mesut, dayanışmalarından ve ortaklıklarından o derece memnun ve duacı olurlar.

Dindar olmak bakımlı olmaya engel değildir

Dindar olmak, insanın bedenine bakmasını engellemez, bilakis teşvik eder. Çünkü İslâm dini temizliğin her çeşidini sever ve yerine göre tavsiye eder, yerine göre şart koşar. Beden bakımı ihmâl edilmiş kişiler, ilişkide olduğu insanlara bakımsızlıklarıyla mânen sıkıntı vererek huzur kaçırırlar, ilişkilerini zorlaştırarak çevrelerindekilere zulüm ederler. Çünkü ağzı, teri, saçı, elbisesi kokan bir kimsenin yanında bir dakika bile durmak insana azaptır. Özellikle aile içinde bu hususa çok dikkat etmek gerekmektedir. Hanımların vücut temizliklerinden başka giyimlerine de özen göstererek eşleri için; değişik değişik giyinmeyi, güzelleşmeyi, bakımlı olmayı kendilerine âdet haline getirmeleri gerekmektedir. Bu şekildeki davranış kadınsılığın ortaya çıkmasına ve erkeğin eşine bağlanmasına vesile olacaktır. Temizliğin ve güzel görünümün aile saadetini ne kadar etkilediği akıldan çıkarılmadığı müddetçe eşlerin birbirlerine olan sevgisi ve ilgisinin daimî olacağı kuşkusuzdur.
Hz. Peygamberimiz'in konuyla ilgili olarak; "Temizlik imanın yarısıdır (Müslim, "Tahâret" 1),
"Allah temizdir, temizliği sever" (Tirmizî, "Edeb" 41),
"Allah güzeldir, güzelliği sever" (Müslim, "Îmân", 147) hadislerinin kadın-erkek hepimizin hayatına ışık tutması ve anlamlarıyla örtüşen bir şekilde yaşam sürdürebilmek gayemiz olması temennisiyle.

Sözün özü
1. Hanımlar ev temizliğine gereğinden fazla önem verip, eşlerine karşı bakımlı olmayı ihmal etmemeliler.
2. Dindar olmak, insanın bedenine bakmasını engellemez, bilakis teşvik eder.
3. Hanımlar, vücut temizliklerinden başka giyimlerine de özen göstererek eşleri için güzelleşmeyi, bakımlı olmayı kendilerine âdet haline getirmeliler.

(ALINTI)
Ekleme Tarihi: 01.02.2007 - 13:41
Bu mesajı bildir   AhmedK üyenin diğer mesajları AhmedK`in Profili AhmedK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dilaratuba su an offline dilaratuba  

934 Mesaj -

En Son On: 13.04.2009 - 18:15
Cinsiyeti: Bayan 
Özellikle evlilerin okuması gerek sadece kadın bakımlı olacak diye bir kaide yok erkek de bakımlı olmalı evlilik o zaman daha sağkam olur yuvaya bağlılık artar bekarlarda bakımlı,temiz olmalı böyle olunca hem Allah sever hem de insanlar tarafından sevilir temiz olmak ilk önce kendimiz için olmalı....

Bakım diyince insanların aklına makyaj geliyor çoğu zaman özellikle süslü bayanlar için ama bakım diyince tepeden tırnağa temiz olmak,güzel yeni giyinmek kısacası kendine özen göstermektir.
Ekleme Tarihi: 01.02.2007 - 14:17
Bu mesajı bildir   dilaratuba üyenin diğer mesajları dilaratuba`in Profili dilaratuba Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 870 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54401 saniyede açıldı