kamagra dexamethasone ivermektin ivermektine generique stromectol imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » NİKAH

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
NİKAH

1 Mesaj

En Son On: 21.10.2006 - 09:34
Cinsiyeti: Erkek 
selamun Aleyküm
dalin kardeşimin yazdıgı nikah olayı ilgimi çekti cevabın yetersiz oldugunu (anlamakda zorluk çektim) tefaruatlı anlatımın olması acısından cevap içinde soru sormak istiyorum kabul buyurursa hocalarım sevinirim.
İki
mezhebin biribirine zıt olan hükümleriyle bir meselede amel edip teflik
yapmak iki
çeşittir:

1- İcmaa muhallif olan teflik.

2- İcmaa muhallif olmayan

teflik.

Yapılan bir teflik, icmaa muhallif ise, kesinlikle caiz değildir. Mesela Hanefi

mezhebinde; baliğa ve akile olan kadının nikahı için velinin izni ve rızası şart değildir.
Kendi
kendini evlendirebilir. Diğer Mezheplerde ise; velinin izni şarttır. Maliki Mezhebinde
de akit
esnasında şahitlerin bulunması şart değildir. Akitten sonra da ilan edilse kafidir.
Mesela: Bir
kimse, şahitsiz kızını biriyle evlendirse, daha sonra da nikahı ilan etseler
caizdir. Ama diğer
Mezheplerde şahitlerin bulunması şarttır. Şafi'i mezhebinde mehri dile
getirmek şart değilken,
Maliki mezhebinde şarttır. Bir kimse nikah hususunda bu üç
mezhebi birleştirip teflik ederse caiz
değildir. Yani: Hanefi mezhebine göre velisiz, Maliki
mezhebine göre şahitsiz, Şafii mezhebine
göre de mehirsiz nikahı aktederse sahih değildir.
Çünkü böyle bir nikah; ne Şafii'ye, ne
Hanefi'ye, ne de Maliki'ye göre akd edilmiş
sayılmaz.

Fakat icmaa muhallif olmayan
taflik ise caizdir diyebiliriz. Mesela: Malıki
mezhebinde abdest ve gusülde vücut ve organları
oğmak şarttır. Aynı mesele Şafii'de
şart değildir. Şafii mezhebinde bir erkeğin vücüdü bir
kadının vücüdüna dokunduğunda
abdesti bozulmasına rağmen. Malıki mezhebinde
bozulmaz.

Bir kimse bu iki
mezhebi taklit ederek; abdest organlarını oğmadan abdest
alır, vücudu bir kadının
vücuduna dokunduğu halde namaz kılarssa her iki mezhebe göre de
sahih olmamış olur .
Yalnız bu teflik icmaa muhallif değildir. Çünkü Hanefi Mezhebine göre
oğmak şart
olmadığı gibi, erkeğin vücudu kadının vücuduna dokunması halinde de abdest
bozulmaz. Bunun için de böyle bir namaz Hanefi Mezhebine göre sahihtir.
El-İzz b.
Abdüsselam ile İbn Dakiku'l-İd gibi alimler bu tip telfikte bit sakınca yoktur
diyorlar.

şahitsiz olarak bir kadına belli para verip, belli zaman için [mesela bir saat, bir gün.kardeşle evlenmek caiz midir?
Elbette caiz değildir .Burada farklı bir amaç var.
kişiye Şahit gerekiyorsa Allah yeterli degilmi.Fakat nikahların saklanması caiz değildir.Toplumda düzen,sistemi oluşturmak için belli kurallar gerekir.

Eğer kalkıpda denilse Evet herkes kendi arasında nikah kıyabilir.O vakit Dünyada olumsuzlukların önüne gecilemez.

çift olarak inandığınız değerler uğruna yemin ederseniz Nikahınızın kabul olmaması için gerekçe nedir._?

Öğle ya beni yaradan Allah Siz veya ben ona yemin ediyorum.onun yazdığı kelama yemin ediyorum.Allah kalplerdekini bilendir.hangi amaçla neyi zikir ettiğimizi Allah bilir.
Ant olsunki Allaha bu tarlayı alırsam 3 gün oruc tutucam.Şahite gerek yok.Allah biliyor.
Hocam Dini nikah kullar arasındaki fitne ,fesat gibi etginliklere sebbep olmaması acısından oluşmuşmudur__?
İNsanlar yemin ettikleri ki az aklı selim olan ne amaçla yemin ettiğini bilir ; haşa Allahı kandıramayız Şirke girer.kişi YEmini tutmalı ve bilmeli.
Beni sabırla dinleyip cevabı bana makbul gördüğünüz için saygı ve sevgilerimi sunarım
EcMAiN
Ekleme Tarihi: 19.10.2006 - 09:27
Bu mesajı bildir   terekeme üyenin diğer mesajları terekeme`in Profili terekeme Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yoktan su an offline yoktan  
...

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 11:55
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijınalı terekeme

selamun Aleyküm

şahitsiz olarak bir kadına belli para verip, belli zaman için [mesela bir saat, bir gün.kardeşle evlenmek caiz midir?
Elbette caiz değildir .Burada farklı bir amaç var.
kişiye Şahit gerekiyorsa Allah yeterli degilmi.Fakat nikahların saklanması caiz değildir.Toplumda düzen,sistemi oluşturmak için belli kurallar gerekir.

Eğer kalkıpda denilse Evet herkes kendi arasında nikah kıyabilir.O vakit Dünyada olumsuzlukların önüne gecilemez.

çift olarak inandığınız değerler uğruna yemin ederseniz Nikahınızın kabul olmaması için gerekçe nedir._?

Öğle ya beni yaradan Allah Siz veya ben ona yemin ediyorum.onun yazdığı kelama yemin ediyorum.Allah kalplerdekini bilendir.hangi amaçla neyi zikir ettiğimizi Allah bilir.
Ant olsunki Allaha bu tarlayı alırsam 3 gün oruc tutucam.Şahite gerek yok.Allah biliyor.
Hocam Dini nikah kullar arasındaki fitne ,fesat gibi etginliklere sebbep olmaması acısından oluşmuşmudur__?
İNsanlar yemin ettikleri ki az aklı selim olan ne amaçla yemin ettiğini bilir ; haşa Allahı kandıramayız Şirke girer.kişi YEmini tutmalı ve bilmeli.
Beni sabırla dinleyip cevabı bana makbul gördüğünüz için saygı ve sevgilerimi sunarım
EcMAiN

aleykum selam kardeşim..

Yukarıdaki açıklamalarınız için teşekür ederiz. Ancak şunu belirtmek isterim ki yukarıda mezhepler arası birleştirme konusunda yazdıgınız bilgiler yeterli değil. Mezhepler arası birleştirme belli şartlar dahilinde ve ehil kişilerin izni ile yapılır. Taklid seviyesinde olan bizim gibi kişiler mezhepler arası telfik'i kendi istek ve iradesi ile gelişi güzel kullanmazlar.

Telfik yani mezhepler arası birleştirme zaruret hallerinde caiz olabilir. Örneğim diş dolgusu ile Hanefi mezhebinde gusül olmaz iken Şafi mezhebinde geçerlidir. Günümüz alimleri sağlık açısından zaruret gerektirdiği için bu konuda Şafi mezhebini taklid etmeye cevaz vermişlerdir. Ancak unutulmaması gereken konu bu fetvayı veren yine ehil kişilerdir.

Gelelim nikah ile ilgili sorunuza.

dalin kardeşimizin ve buna benzer gelen diğer kardeşlerimizin sorusunda ki nikah akitlerinde hep bir gizlilik hep bir muamma hep bir çıkış yolu arama vardır.

Nikah bir akittir. Ve karşılıklu hal ve sorumluluklar yükler kişiye ve kişilere.

Mezhepler kendi yaşadığı ortamda o bölgenin adetlerini göz önüne alarak bazı hükümler vermişlerdir. Belki o dönemde nikah akdi için geçerliydi bu hükümler. Ancak günümüzde zamanın getirdiği şartlardan dolayı bu hükümler yetersiz kalmıştır.

İşte burda alimler günümüzün şartlarını en iyi şekilde giderecek ve nikahın akdini mahiyetini önemini en iyi karşılaycak hükümleri alıp içtima kıyas ve icma yoluyla yeni hükümler vermişlerdir.

Günümüzde şahitsiz, veli izni olmadan ve duyurulmadan kıyılan nikahların sahihliği ve geçerliliği tartışılır.

Nikahın en güzeli düğüne zamanın aynı eve paylaşılacağı gün herkese duyurulan ve insanlar arasında fitneyi kaldıran NİKAH'tır.

Nikah gibi ciddi bir akti gereği gibi yapmak ve yaptırmak ve anlatmak zorundayız.

el ele tutuşma, beraber gezme gibi bir nikah olmaz.

Sorunuzda demişsiniz

Yemin nikahın bir şartı değildir. Ve nikah sadece dini bir akit değildir Toplumsal bir akittir. Bu yüzden bu söz nikah için kullanılamaz. Bugün uymadığımız uyamadığımız bir çok yeminler var.

Bununla nikahı kıyaslamak yanlış bir kıyas olur.

Son söz olarak şunu söylemek isteriz.

Biz nikah'ta veli izni şahit ve duyurma hepsinin aynı anda olmasını öneriyoruz. Günümüz şartlarında nikahı geçerli kılacak şartlar bunlardır.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 19.10.2006 - 09:50
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 571 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54208 saniyede açıldı