ivermektin generique stromectol generique colchicine fluvoxamine colchicine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Günbatımında Batmayan Güneş....

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 13 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Günbatımında Batmayan Güneş....

1183 Mesaj -

En Son On: 07.04.2009 - 22:51
Cinsiyeti: ----- 

ÇOK SIKINTILI BİR anımda arabayla Boğaz Köprüsünden Avrupa yakasına doğru geçiyordum. Kulaklarım teypteki Kur'ân kasetindeyken aklım dertlerimle boğuşuyor, gözlerim ise bir yandan arabalara çarpmamak için yolu gözlerken bir yandan da üzerinde güneşin batmak üzere olduğu muhteşem Boğaz manzarasını seyrediyordu. Boğaz'dan her geçişimde içimi bir hayranlık kaplardı ve bu defaki manzara da daha öncekileri aratmayacak güzellikteydi. Akşam ezanına bir saat kadar kalmıştı ve güneş solumdan üst taraftan kırmızı ama hâlâ parlak bir halde soğuk olan havayı ısıtıyordu. Deniz, boğazın etrafındaki tepeler, hava hepsi birbirinden güzeldi.

Güneşin güzelliği hakkında düşünürken aklıma onun nasıl havada durduğu geldi. Daha önceleri pek fazla aldırış etmediğim, hatta "nasıl boşlukta durduğu" sorusunu aklımın ucundan dahi geçirmediğim güneşin boşlukta nasıl durduğunu bir anda düşünüverdim. Daha önce Kur'ân'da da duymuştum bu tarz bir soru sorulduğunu: "Güneşi havada tutacak, dünyayı döndürecek O'ndan başka kim vardır" diye. O zamanlar bir kulağımdan girip diğerinden çıkmıştı ama şimdi bu manzara bir anda etkisi altına alıvermişti beni. İnsanlar manzara resimlerine dünyanın paralarını ödüyorlardı; oysa karşımda olabilecek en güzel manzaralardan biri vardı. Hem de bu hayalî ya da iki boyutlu bir manzara değil, manzaranın ta kendisiydi. "Allah!" dedim kendi kendime. "Sen nasıl bir varlıksın."

Sanki gözümün önünden bir perde kalkmıştı ve hayranlığım merakımla birlikte ziyadeleşmişti. Daha sonra düşünmeye başladım, bu güneşi yaratan, ona sahip olan, onu havada tutan, bütün bu güzelliklerin sahibi olan Zât ne kadar da zengin ve güçlüdür diye. Bu kadar güzellikleri yaratabildiğine, kâinat denen sistemi şu manzaranın oluşması için düzene koyabildiğine, ağaçlar, tepeler, deniz, hayvanlar, bulutlar, insanlar o an o manzaranın içindeki herşeyi yaratıp onları bir bir bildiğine, onların varolması ve hayatlarını sürdürebilmesi için gerekli herşeyi cömertçe ve fazlasıyla yaratıp bizlere sunduğuna göre ne kadar muhteşem, kudretli ve lâtif bir Zât'tır.

O an düşündüm ki bunları kolaylıkla yapabilen bir Zât için benim büyük sıkıntılarımın hiçbir önemi yoktur ve sıkıntılarımı giderecek O'ndan başka kimse yok ve O ise her yönüyle bana kâfidir. O zaman kendi kendime "Evet, sıkıntılarımı O'na anlatmalı, O'ndan yardım dilemeliyim" dedim. Ve o an böylesine büyük bir Zât'ın, benden istediği şeyleri yerine getiremediğim halde, beni huzuruna kabul ettiği aklıma geldi. Düşünsenize hangi hükümdar her kapısını çalan avâmı huzuruna kabul eder ve onu dinler ve onun isteklerini kabul edeceğine dair söz verirdi? Kaldı ki, hükümdar gibi itibarlı bir insanın sözünün ne anlama geldiğini siz tasavvur ediniz. Allah (c.c.) da bizi huzuruna almak için Namaz gibi bir nimet, bir lütuf, bir rahmet, bir merhamet kapası açmış, dua gibi günün her saati kullanabileceğimiz bir dilekçeyi bize vermiş ve dahası tüm duaları kabul edeceğini de bize bildirmiş. Pes vallahi dedim içimden, subhânallah dedim daha sonra. Çünkü o an ancak o geldi aklıma.

Kendimden geçmiştim. Rahatlamış, huzur bulmuş, sevinmiş, içim coşmuştu. Çünkü, sıkıntılarımı anlatabileceğim ve onları giderebilecek bir muhatap bulmuştum. Emin ve güvenilir ellerde olduğumu fark etmiştim. Bir manzarasının tecellisi ile beni içinde bulunduğum buhrandan çıkaran o Zât'a karşı olan hayranlığımı, sevgi ve ihtiyacımı nasıl ifade edeceğimi bilemiyordum. "Subhânallah"tı ilk aklıma gelen, daha sonra "Elhamdülillâh" dedim. Şükür etmeliydim, ediyordum ediyordum ama o da yetmiyordu. Ama o muhteşem ve herşeyi bilen ve hak ile yaratan sonsuz ilim, kudret ve hikmet sahibi Hakîm Zât bu durumuma da çare bulup, içimde hissettiğim bu boşluğu da doldurup Secde'yi yaratmıştı.

Secde, evet secde! Ancak secde etmek içimdeki bu muhteşem hissi tatmin edebilirdi. Secde gibi bir nimeti yarattığını düşününce tekrar O'na hayran oldum ve tekrar tekrar secde etmek istedim. Derken gözüm saate gitti ve akşam namazının yaklaştığını gördüm. İkindiyi henüz kılmamıştım ve Rabbimin tekrar tekrar secde edebileceğim, O'na maruzatlarımı anlatacağım ikindi namazını yaratmış olduğunu hatırladım. Yüzümde tebessüm ve içimde o güne kadar hissetmediğim bir secde arzusuyla gaza bastım ve ikindi namazına koştum.

Alinti..
Ekleme Tarihi: 16.10.2006 - 23:50
Bu mesajı bildir   SaHRa üyenin diğer mesajları SaHRa`in Profili SaHRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Cinsiyeti: Bayan 
Harika bir ekleme..
SaHRa Canim Tesekkürler..
ALLAH Senden razi olsun.. gül

Bu arada k_ali_te Abimin imzasini eklemek isterim:

Elindeki beş topu birbirine dokundurmadan beş dakika döndürenlere şaşırarak bakıyor, ama oniki dev gezegeni güneşin etrafında milyon senedir birbirine çarptırmadan döndüren kudrete dönüp bakmıyorsun bile.

Selam ve DUA ile..
Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 09:44
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Sahracım çok güzel ve ibretli bir alıntı eklemişsin,

ALLAH razı olsun,

Ben de benzer bir olayla RABBİME sığınmıştım ve o günün gecesi de muhteşem hiç unutamayacağım bir rüya görmüştüm,

Hani insanın ahiretteki halini gösteren rüyalar vardır ya onlar gibiydi,

Ve inşaALLAH hayır idi...

Elhamdülillah,Elhamdülillah,Elhamdülillah...

göz kırpma
Rabbim cümlemize nasip etsin bu gibi UYANIŞLARI...

AMİN
Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 10:05
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
SaHRa can çook güzel bir paylaşım teşekkürler

ALLAH(c.c) razı olsun...

Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor :

Resulullah (s.a.v) buyurdular ki:

"Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise
secdede duayı çok yapın."

Kişi başım var diye övünmesin,
Secdeye gitmeyen baş baştan sayılmaz...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 10:26
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SaHRa su an offline SaHRa  

1183 Mesaj -

Amin, ecmain...Mevlam sizden de razi olsun ins ..gül

YeSiLKuBBeM Can ;

Elindeki beş topu birbirine dokundurmadan beş dakika döndürenlere şaşırarak bakıyor, ama oniki dev gezegeni güneşin etrafında milyon senedir birbirine çarptırmadan döndüren kudrete dönüp bakmıyorsun bile.

Bu anlamli cümleler konuyu daha da pekistirdi..Paylasim icin Allah razi olsun, ellerine saglik..gül

Songulüm.. MasaAllah ne güzel rüya görmüssün, Rabbim hayirlara getirsin insaAllah, dua'larina da cani gönülden Amin diyorum...gül

HiLaL'im ;

Ellerine , yüregine saglik Can ne güzel demissin..gül
Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 11:29
Bu mesajı bildir   SaHRa üyenin diğer mesajları SaHRa`in Profili SaHRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  
RE:

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Alıntı
Orijınalı NeV-Ra

gül

Allah (c.c.) razı olsun...
Yüreğinize sağlık...
gül

Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 11:48
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
AGLIYORUM su an offline AGLIYORUM  

500 Mesaj -

En Son On: 01.08.2007 - 20:33

Kelimelerin duyguları ifadede yetersiz kaldığı anlarda hepsine kafi olan bir tek şey biliyorum SaHRa canım...

Onu da sana gönderiyorum...gül

ALLAH(c.c) razı olsun...

gül

Ekleme Tarihi: 17.10.2006 - 16:41
Bu mesajı bildir   AGLIYORUM üyenin diğer mesajları AGLIYORUM`in Profili AGLIYORUM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SaHRa su an offline SaHRa  

1183 Mesaj -

NeV-Ra Can, rifat abim, AGLIYORUM Can...gül gül gül

AGLIYORUM Can o güzel yüreginle beni duygulandirdin..Sagol Can Allah razi olsun...gül

Mevlam hepinizden razi olsun..gül
Ekleme Tarihi: 19.10.2006 - 10:14
sevde54 su an offline sevde54  

32 Mesaj -

En Son On: 06.12.2006 - 10:39
selamun aleykum kardeşlerim yazıyı okudum ve çok duygulandım bir anda ne güzel tefekkür etiirdin bizlere ALLAH RAZI OLSUN.rabbim bütün kullarına böyle hidayeti nasip etsin.başka hiç kimseden ve hiç bir şeyden fayda yooook.kadir gecemiz mübarek olsun.selametle kalın..

neye yaklaştımsa sonu ayrılık ve kırgınlık anladımki "RAB"den başkasına yoktur yakınlık...
Ekleme Tarihi: 19.10.2006 - 10:33
Bu mesajı bildir   sevde54 üyenin diğer mesajları sevde54`in Profili sevde54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
burcunur su an offline burcunur  

635 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 15:33
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR KONU EKLEMİŞSİN...
Ekleme Tarihi: 19.10.2006 - 10:37
Bu mesajı bildir   burcunur üyenin diğer mesajları burcunur`in Profili burcunur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  
RE: RE:

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijınalı rifat56

Alıntı
Orijınalı NeV-Ra

gül

Allah (c.c.) razı olsun...
Yüreğinize sağlık...
gül

Ekleme Tarihi: 12.11.2006 - 19:55
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Abdylvehab su an offline Abdylvehab  

23 Mesaj -

En Son On: 27.02.2007 - 00:22
Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 21.02.2007 - 00:28
Bu mesajı bildir   Abdylvehab üyenin diğer mesajları Abdylvehab`in Profili Abdylvehab Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
aklima gelmedi su an offline aklima gelmedi  
RE:

29 Mesaj -

En Son On: 07.06.2007 - 02:03
Alıntı
Orijınalı NeV-Ra

gül

Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 21.02.2007 - 00:40
Bu mesajı bildir   aklima gelmedi üyenin diğer mesajları aklima gelmedi`in Profili aklima gelmedi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 817 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osman12 (77), vahvah71 (53), ssercan (50), sabr_yolcusu (56), Yorumsuz_91 (33), Asya6666 (62), angel (42), cankalemdar (39), meltem6666 (59), MeCaL (56), emiremre (44), ozdalomer (53), ayþeayd&#2.. (40), talha_34 (47), mhammettelo (43), leto18 (59), sinepuryan (42), Yalnizlik (39), BATAKLIK60 (55), kamil33 (54), hmfatih (62), Soldat34 (54), MrVoLKaN (37), yusuf kuyu (44), Yusuf_Adiyaman (53), farfarlone (41), Osman_20 (39), yunusemre_56 (58), eminecanersoy (46), eren.06 (60), tugba1986 (38), tanerok (41), MAHMUT2005 (48), musbaba18 (41), Bahar38 (40), ehhan ünlü (37), ard75 (68), ofliayhan61 (54), osman42 (45), enver66 (40), ayten66 (36), adem2007 (57), uludag64 (60), kadir ibraimi (35), Hace Türkistan (52), tufan03 (48), hasimpakirbaba (48), kuscu (60), ONUR45 (41), Allah_Asigi (41), _Hilal_ (40), aydin_yilmaz (42), cemil_keskin (64), cesurkagan (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55371 saniyede açıldı