kaletra stromectol generique colchicine ivermectin fluvoxamine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » HESABA SEYR__bir ahiret günü provası

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
HESABA SEYR__bir ahiret günü provası

104 Mesaj -

En Son On: 22.08.2007 - 01:26
Cinsiyeti: Bayan 
Ben,yok olusun resmi!
Ben,harcanmış insan!
Ben, hiç var olmadım ki!
Ben, hiç yazılmamaıs destan!

Yok olusların sonunda,gercek hayata dogusla;harcanan,yıpranan ve yok olan binlerce ruhun sesinin birbirine karıstıgı"zulme ugramıslar kafilesi"nin,hak alma sırasında durdugu günde,hesap günündeyiz.Herkes bir parca daha sucunu paylasabilecegi birini arıyor.Herkes birbirinden sikayetci...Buyrun kacısı olmayan O günün ufak bir provasını yapalım:
Büyük bir kalabalık,kaynayan bir kazan gibi kıpır kıpır...Kalabalıgı izledigimiz dagdan inip,seslerini duyabilecek kadar yaklastık.Bir yandan da kalabalıgın telası ve kargasasına arısıp,kayboluvermekten korkuyoruz.Cünkü kalabalıkta yakasına yapısılmadık insan yok!...Kalabalıgın bize yakın kısmında,cırpınıp duran,perisan halde ki birisi öz ana-babasını suclamakta:
"-Beni yetistirmedi.Kah sokakta,kah sagda-solda dolastım.Birgün de karsısına alıp benimle konusmadı,ilgilenmedi.Görmedim dogru nedir,nasıl yasanır?Biraz düzelmeye kalksam,cevrem,"Bundan adam olmaz.."dedi.Bana hic sans tanımadı.Herkes sırtını döndü,sadece ayıplamakla yetindi.Rabbim!Kabul ediyorum günahkarım,ama ana-babamdan,cevremden,hem müslümanca yasamayıp hem de müslüman gecinenlerdende davacıyım!"
"-Ben de davacıyım!" dedi, digeri.."Ben ki, sözüm ona, çok ilgili bir âilenin el bebek-gül bebek çocuğuydum. Âilem beni çok severdi. İyiliğimi düşündüklerini zannedip, sırf iyi bir okulda okutmak uğruna tomar tomar para döktüler, özel dersler aldım, dershanelere gittim. Ne var ki, kitapların arasında ellerimi semâya kaldırıp duâ etmeyi unuttum. Saatlerimi test kitaplarının başında geçirirken, kaç namaz vakti geçirdiğimi hiç saymadım. Ve bu arada hiç aklıma gelmedi; çalışma gücünü, o testleri çözmeye yarayan zihnimi bana veren Rabbimin adını zikretmek...Ben dünyada yaşamak için yetiştirildim, yaşadım da... Ama burayı, âhireti unuttum, hiçe saydım. Şimdi ben de davacıyım, beni sahte hayatla oyalayıp, gerçek hayatı gizleyen âilemden, çevremden..."
Bu sesin yankısı geçmeden yeni bir ses yükseldi. Sesi kendisinden beklenmeyecek kadar gür, etrafı çınlatırcasına bir bebek:

"-Ben de davacıyım, en çok da annemden!.. Ben, Rabbimin ona emânetiyken, o beni istemedi."Ciğerparem" demesini, beni kucağına alıp sevmesini beklerken; söktü attı beni yüreğinden, hayatından... Ve benim tek bir nefes almama dahî izin vermedi. Kimse de:
"-Dur haramdır!.." demedi ona. Katlime sebep herkesten dâvâcıyım!"
Ve bu sesin ardından tekrar sesler yükseldi, anlaşılmaz oldu. Hepsi birbirine karıştı. Kimi tevbe etmek üzereyken, kendini katledenden dâvâcı oldu; kimi üşengeçlik edip, kendi yapması gereken ameliyatı başkasına havâle eden uzmandan, kendini sakat bırakan pratisyenden; kimi başını açmasını isteyen müdürden, yöneticiden; kimi buhrana sürükleyenlerden; kimi en zor zamanında yanında göremediği dostundan; kimi haksız hüküm verip hapiste ömrünü çürüttüren hâkimden.

Bir ses hepsini bastırdı birden:

"-Hepsinden dâvâcıyım insanlığın!.." diyordu. Göğsünde rütbe gibi duran kurşunla bir onun, bir diğerinin yakasına yapışıp:

"-Senden de, senden de dâvâcıyım!.." diye haykırıyordu. "Ben, işte o hiçe saydığınız, suçu, Müslüman olmak olan insanım! Sen! Senin, "Saçım biraz daha gür ve güzel olsun!.." diye aldığın şampuanın parasıyla alındı, şu göğsümdeki kurşun! Diş macununun markası çok da bilinmedik bir şey olsa ne olurdu? Sen katillere yardım eden bir markayı seçip onunla fırçaladıkça, işte bak, kanım bulaştı ağzına!.. Kan sızan dişlerinle "Bembayaz" diye övünerek gülümsedin. Sen! İki kuruş ucuz olduğu veya biraz daha kaliteli diye zâlimi tercih ettiğin için, kaybettim âilemi!..
Dâvâcıyım, konuşması gereken yerde konuşmayanlardan, yavaş yavaş ölümümü seyredenlerden!.. Dâvâcıyım!.."

Yürekleri parçalayan sesin sahibine acıyarak, suçlamalarına katılarak, bir onu, bir diğerini dinlerken, hayal bitiverip o kalabalığın tam ortasında kaldığımızda, yakamıza yapışıveren ellerle dehşete düşüp, kendi derdimize düşeceğiz...
Âh akılsız nefsim! Şimdi sen, kendi derdine yan! O hesap gününde yakana yapışan ellerin sahipleri kimler olacak?! Nasıl hesap vereceksin?!.. ALINTI

Bu mesaj 1 kez ve en son sahra_yagmur tarafından 26.08.2006 - 15:29 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 13:18
Bu mesajı bildir   sahra_yagmur üyenin diğer mesajları sahra_yagmur`in Profili sahra_yagmur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
herdem su an offline herdem  

365 Mesaj -

En Son On: 17.01.2008 - 23:27
"-Senden de, senden de dâvâcıyım!.." diye haykırıyordu. "Ben, işte o hiçe saydığınız, suçu, Müslüman olmak olan insanım! Sen! Senin, "Saçım biraz daha gür ve güzel olsun!.." diye aldığın şampuanın parasıyla alındı, şu göğsümdeki kurşun! Diş macununun markası çok da bilinmedik bir şey olsa ne olurdu? Sen katillere yardım eden bir markayı seçip onunla fırçaladıkça, işte bak, kanım bulaştı ağzına!.. Kan sızan dişlerinle "Bembayaz" diye övünerek gülümsedin. Sen! İki kuruş ucuz olduğu veya biraz daha kaliteli diye zâlimi tercih ettiğin için, kaybettim âilemi!..
Dâvâcıyım, konuşması gereken yerde konuşmayanlardan, yavaş yavaş ölümümü seyredenlerden!.. Dâvâcıyım!.."

Rabbim hesap zor..
Yardım et...

Allah Razı Olsun

gül
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 13:38
Bu mesajı bildir   herdem üyenin diğer mesajları herdem`in Profili herdem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
Cinsiyeti: Erkek 
Değerli bir abimiz;

Ey ravdalı kardeşim bir mesaj yaz ki pc nin başından kalkıp tefekkür edeyim diye bir konu eklemişti...

Ben iznin olursa alıp bunu o konunun altına eklemek istiyorum.

İnanılmaz bir kurgu...

Dehşet...

Korku...

Ve ümid...

Ya benim yakama kimler yapışacak ?

Yada ben...

Ben kimin yakasına yapışacağım...

Allah'ım öz anamın , babamın yakasına yapışmaktan, onların canını acıtmaktan bu dünya ve ahirette muhafaza eyle. Ne olur!!!
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 13:46
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SafiyeSULTAN su an offline SafiyeSULTAN  

22 Mesaj -

En Son On: 24.01.2007 - 01:49
ALLAHcc senden razi olsun sahra kardesim ALLAH'IM BİZLERİ KENDİSİNE CENNET SUNULDUĞUNDA "ÜMMETİMSİZ GİRMEM!"DİYEN SEVGİLİYE LAYIK ÜMMET EYLE
HAK YOLUN DAİMİ YOLCULARI EYLE BİZLERİ
HAKKIMIZDA HER ŞEYİN HAYIRLISINI NASİP EYLE YA RÂB!
AMİN
:(
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 16:25
Bu mesajı bildir   SafiyeSULTAN üyenin diğer mesajları SafiyeSULTAN`in Profili SafiyeSULTAN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Firdevs~ su an offline ~Firdevs~  

1293 Mesaj -

En Son On: 14.11.2012 - 14:17
Paylasimin icin Allah razi olsun kardesim

yapilan bütün dualara yürekten aminnnn

Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun

AMINNN

:(ağlarağlar

Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 16:46
Bu mesajı bildir   ~Firdevs~ üyenin diğer mesajları ~Firdevs~`in Profili ~Firdevs~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1039 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56664 saniyede açıldı