ivermectin ivermektine kaletra stromectol generique stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » Ahmet GÜnay Hocam Yardım....

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Ahmet GÜnay Hocam Yardım....

8 Mesaj

En Son On: 31.03.2009 - 18:46
Cinsiyeti: Erkek 
Selamün Aleyküm

Hocam yine bazı sorularım olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim. İnşallah biriktirdiğim için kızmıyorsunuzdur. çok yoğum çalışıyorum ve akşamları internete girme fırsatı pek bulamıyorum. Oyüzden aklımda biriktip ilk fırsatta size yazıyorum. Allah (c.c.) 'a emanet olun......

1- vitir namazı farzmı, bide hangi vakitte kılınmalıdır. yatsının hemen ardındanmı yoksa gece yatmadan öncemi

2- namazda fatiha suresinden sonra AMİN demelimiyiz. camide cemaatle kılarken amin deniyor münferit namaz kılarkende demelimiyiz

3- namazda ara oturuşlarda ayağı kalkarken ALLAHUEKBER deniyormu

4- hocam ben bi akşam yatsı namazını camide kılmak istedim. biraz korkarak içeri girdim. 4 ilk sünnet 4 farz ve son 2 sünnet namazlar kılındı. ama cemmat ayrı olarak 2 rekat daha namaz kıldı. bu vitir namazı değildi. bende bu konuyu öğrenene kadar camiye gitmeme kararı aldım. mahcup olmak istemiyorum. bide yatsı namazını camide kılınca vitiride mi cemaatle kılmak gerekiyor yoksa caminin içinde münferitmi kılmam gerek.

5- hocam 4. soruya benzer bir sorum daha var. cuma namazını detaylı olarak anlatırmısınız. ezan okunduktan hemen sonra cuma namazı ardından öğle namazımı kılınıyor. öğle namazının farzını
imammı kıldıracak.

6- bide mesela camiye geç kaldığımda ne yapmalıyım. içeriye girdim herkez sünneti kılmış. farz namazı kılınıyor. ben ayrı safta durup münferitmi kılmalıyım. ben geç kaldığımda girmiyorum
camiye veya sünneti kılmışlar ben sünneti kılmaya başlasam farzı kaçıracam. nasıl yapmalıyım.

7- yatsı namazı saat kaça kadar kılınabilir. yani vakti ne zamana kadardır.bendeki bir takvimde kıble saati diye bişi var yaklaşık 12.30 civarında bu saate kadarmı süresi var_?

8- bide antepte imsak saati 3:46 ama ezan 4:30 gibi okunuyor. ezandan önce kılınabilimi sabah namazı.

9-hocam takvimlerde şöyle zaman dilimleri var. imsak ve güneş. şimdi kuşluk varkti bu vakitlerden hangisi. imsakla güneş arasımı? güneş vaktinden sonramı ?

10- kaç çeşit salavat var_? Bunları yazarsanız sevinirim. Mahcubum bilmiyorum....

11- hocam bide ben bazan harun yahya'nın eserlerini okuyorum. Beğeniyorum diyemem çünkü daha dinimizi tam kavrayamadım ve öğrenemedim. yani ondan öğrendiklerimi doğrumu yanlışmı
bilmiyorum ama geçenlerde başka bir arkadaşım harun yahya okuma dedi. sebebine gelince bir ara televizyonlarda bir skandal çıkmıştı. ADNAN HOCA diye bu gerçek ismiymiş kod adı harun yahya'ymış şimdi bu zatın yazdıkları anlattıkları ne derecede güvenilir onu bilemiyorum. bi fikir verebilirmisiniz.....
Ekleme Tarihi: 09.08.2006 - 21:46
Bu mesajı bildir   RüSTeM üyenin diğer mesajları RüSTeM`in Profili RüSTeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yoktan su an offline yoktan  
...

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 11:55
Cinsiyeti: Erkek 
aleykum selam kardeşim

Sorularınıza sırayla cevap vermeye çalışıcaz.

1- vitir namazı farzmı, bide hangi vakitte kılınmalıdır. yatsının hemen ardındanmı yoksa gece yatmadan öncemi

Vitir namazı kılmak vaciptir. Yatsı namazından sonra kılınan bir namazdır. Vitir namazı yatsının hemen sonunda kılınabileceği gibi imsak vaktine kadar gecenin herhangi bir diliminde de kılınabilir. Vitir namazını gece geç saatte kılmak daha makbuldür.

2- namazda fatiha suresinden sonra AMİN demelimiyiz. camide cemaatle kılarken amin deniyor münferit namaz kılarkende demelimiyiz

Namaz kılarken fatiha'dan sonra amin demek zorunlu değildir. Amin demek daha güzeldir.

3- namazda ara oturuşlarda ayağı kalkarken ALLAHUEKBER deniyormu

Ara oturuşlardan sonra rekat kalkarken Allah-u ekber demek gerekir.

4- hocam ben bi akşam yatsı namazını camide kılmak istedim. biraz korkarak içeri girdim. 4 ilk sünnet 4 farz ve son 2 sünnet namazlar kılındı. ama cemmat ayrı olarak 2 rekat daha namaz kıldı. bu vitir namazı değildi. bende bu konuyu öğrenene kadar camiye gitmeme kararı aldım. mahcup olmak istemiyorum. bide yatsı namazını camide kılınca vitiride mi cemaatle kılmak gerekiyor yoksa caminin içinde münferitmi kılmam gerek.

Vitir namazı yatsının rekatlarından değildir. Vitir namazı yatsından hemen sonrada kılınabilir ya da daha sonra da imsağa kadar kılınabilir. Yatsı namazının son iki rekatlık sünnetini ve öğle namazının son iki rekat sünnetini dörde tamamlamak sünnettir. Zannedersem camideki cemaatte bu sünneti yerine getirmek için son iki rekata iki rekat daha ekleyip dört rekat olarak kılmıştır. Yatsı namazını cemaatle kılarken vitiride cemaatle kılmak mecbur değildir. Vitir namazı sadece ramazan ayında teravih namazında sonra cemaatle kınılır. Diğer günlerde tek olarak kılınır.

5- hocam 4. soruya benzer bir sorum daha var. cuma namazını detaylı olarak anlatırmısınız. ezan okunduktan hemen sonra cuma namazı ardından öğle namazımı kılınıyor. öğle namazının farzını
imammı kıldıracak.

Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Cuma namazı kılındığı zaman öğle namazı kişinin üzerinden düşer yani o gün öğle namazı kılınmaz. cuma namazı ile ilgili şu linke bakınız.

CUMA NAMAZI

6- bide mesela camiye geç kaldığımda ne yapmalıyım. içeriye girdim herkez sünneti kılmış. farz namazı kılınıyor. ben ayrı safta durup münferitmi kılmalıyım. ben geç kaldığımda girmiyorum
camiye veya sünneti kılmışlar ben sünneti kılmaya başlasam farzı kaçıracam. nasıl yapmalıyım.

Eğer camiye yetiştiğinizde farz kılınmaya başlamış ise sizde cemaate uyup farza başlamılısınız. Bu daha iyi olur. Çünkü cemaatle kılınan namaz cemaatsiz kılınan namazdan daha makbuldür.

7- yatsı namazı saat kaça kadar kılınabilir. yani vakti ne zamana kadardır.bendeki bir takvimde kıble saati diye bişi var yaklaşık 12.30 civarında bu saate kadarmı süresi var_?

Yastı namazının vakti yatsı ezanı ile başlar ve takvimde yazan imsak vaktine kadar devam eder. Bu süre zarfında istediğinzi saatte yatsıyı kılabilirsiniz. Kıble saati kıbleyi belirlemek için kullanıla saattir. ve yatsı namazı ile bir ilişkisi yoktur.

8- bide antepte imsak saati 3:46 ama ezan 4:30 gibi okunuyor. ezandan önce kılınabilimi sabah namazı.

Sabah namazını vakti imsak ile girer ve güneş doğana kadar devam eder. İmsak girdiği zaman ezan okunmadan sabah namazı kılınabilir.

9-hocam takvimlerde şöyle zaman dilimleri var. imsak ve güneş. şimdi kuşluk varkti bu vakitlerden hangisi. imsakla güneş arasımı? güneş vaktinden sonramı ?

Kuşluk vakti takvimlerde yazan güneş vaktinden 45 dakika sonra ki vakittir. Bu vakitte kuşluk namazı kılmak önemli sünnetlerdendir.

10- kaç çeşit salavat var_? Bunları yazarsanız sevinirim. Mahcubum bilmiyorum....

Belirli bir salavat şekli yoktur. İlla şöyle söylemek zorunlu değildir. Yüreğinizden samimiyetle bildiğiniz salavatları okumanız en güzelidir.

11- hocam bide ben bazan harun yahya'nın eserlerini okuyorum. Beğeniyorum diyemem çünkü daha dinimizi tam kavrayamadım ve öğrenemedim. yani ondan öğrendiklerimi doğrumu yanlışmı
bilmiyorum ama geçenlerde başka bir arkadaşım harun yahya okuma dedi. sebebine gelince bir ara televizyonlarda bir skandal çıkmıştı. ADNAN HOCA diye bu gerçek ismiymiş kod adı harun yahya'ymış şimdi bu zatın yazdıkları anlattıkları ne derecede güvenilir onu bilemiyorum. bi fikir verebilirmisiniz.....

Harun Yahyanın eserlerini okumanızda ve izleminizde bir sakınca yoktur.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 10.08.2006 - 22:15
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 879 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ilkser (43), gorkem yildiz (37), akky (39), HAKAN KÜCÜK (51), feride orhan (56), ME10 (47), MDMETIN (39), deniz-19 (37), avni kamzeli (43), asteroit (49), erdem (), Webcam_M (54), sel14tr (44), icalim (53), ilyas.fr (46), maneviyat (46), Ý.TEKGÜL (55), vgozukara (42), EMRULLAH (39), artvinli (59), emineyzc (48), looder (56), Cheetah (34), Keje (43), sahmeran28 (50), meto54 (63), selmani fahrisi (40), alonewolf (47), ibocan2 (42), chocuq87_54 (37), KaRaGoZLuM (41)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55838 saniyede açıldı