stromectol generique stromectol ivermektin lopinavir ritonavir generique kaletra naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » NAMAZLA ILGILI BAZI HADISLER

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 20 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Ebu.Hureyre42 su an offline Ebu.Hureyre42  
NAMAZLA ILGILI BAZI HADISLER

46 Mesaj -

En Son On: 29.10.2006 - 00:01
Cinsiyeti: Bayan 
NAMAZI CEM ETMEK

Abdullah Ibni Abbas'tan rivayet edildigine gore:
Rasulullah efendimiz soyle buyurmustur:
"Allah rasulu (s.a.v) yolculukta oglen ve ikindi namazi arasinda cem yapardi...ve aksam ile yatsi arasinda cem yapardi."
(Buhari)

KULUN KIYAMET GUNU ILK HESABA çEKILECEGI SEY

Peygamber efendimiz (S;A;V) soyle buyurmustur:
"Kulun kiyamet gunu hesaba çekilecegi ilk sey namazdir"buyurmustur.
(Tirmizi)

NAMAZDA EL BAGLAMAK

Hanefiler ve Hanbelilere gore ise, namaz kilan kisi iki elini gobegin altina koyar.çunku Hz.Ali(ra) 'den rivayet edildigine gore soyle buyurmustur:
"Sag elin sol el uzerine gobegin altina konmasi sunnettir."
(Ahmed ile Ebu Davud)

Sehl b.Saad (ra) soyle rivayet etmistir:
"Insanlar sag ellerini namaz kilarken sol kollari uzerine koymakla emrolunurlardi."
(Buhari)

In$ALLAH bu hadislerden faydalanirsiniz kardê$lerim...
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 02:12
Bu mesajı bildir   Ebu.Hureyre42 üyenin diğer mesajları Ebu.Hureyre42`in Profili Ebu.Hureyre42 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NuR DaMLaSI su an offline NuR DaMLaSI  

544 Mesaj -

En Son On: 31.05.2008 - 00:05
Cinsiyeti: ----- 
Allah Razi olsun Kardesim...

Resûlullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular:
_ Namaz; kufur ile insanlik arasinda bir perdedir. Onu terk edenler kufre yaklasmis olurlar

Iman sahibi ile imansiz arasinda bir fark vardir ki, o da NAMAZDIR.
Namazini terk eden bir iman sahibi digerinden farksiz olur
(câmiu's-sagiyir)

Vabisa B.mated'den rivayet edilen bir hadste soyle buyrulmaktadir :
"Rasullah'in namaz kildigini gordum. Rukû ettigi zaman sirtini duz tutardi. Oyle ki, uzerine su dokulecek olsa. Su dururdu"
(Ibni mace)

selam, sevgi ve DuaDua ile...
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 02:49
Bu mesajı bildir   NuR DaMLaSI üyenin diğer mesajları NuR DaMLaSI`in Profili NuR DaMLaSI Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DeNiZ85 su an offline DeNiZ85  

48 Mesaj -

En Son On: 04.08.2007 - 20:19
ellerine sağlık kardeş..

şunu eklemek istedim:

kulun hesap günü ilk sorulacağı amel namazıdır, eğer tam çıkarsa işi kolaylaşır...eksikleri varsa nafilelerle tamamlanır....

-böyleydi sanırım hatırladığım kadarıyla yazıyorum,şuan kaynak yok yanımda..kusura bakmayın.-Mendilli
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 10:03
Bu mesajı bildir   DeNiZ85 üyenin diğer mesajları DeNiZ85`in Profili DeNiZ85 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Allah (c.c) razı olsun...

NAMAZ kalbe gıda, ruha şifa, bedene sıhhat, vicdana ölçü,
akla istikamet, iradeye kuvvet ve duygulara intizam verir.

NAMAZI terkeden Allah'ı terketti demektir.

NAMAZ, eşyanın esaret isteğine karşı hürriyet ilanıdır..

Sevgi Selam ve Dua ile...gül
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 11:03
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kevok su an offline kevok  

1 Mesaj

En Son On: 10.07.2006 - 11:00
Cinsiyeti: Erkek 
s.a namazi cemetmek hakinda sorum olacak...Rasulullahin sebepsiz yerede namazi cem ettigi dogrumu bu konuda Buhariden bir rivayet varmi...
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 11:38
Bu mesajı bildir   kevok üyenin diğer mesajları kevok`in Profili kevok Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE:

46 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı kevok

s.a namazi cemetmek hakinda sorum olacak...Rasulullahin sebepsiz yerede namazi cem ettigi dogrumu bu konuda Buhariden bir rivayet varmi...

A;S
Benim bildigim sadece yolculukta cem edermis,isterseniz hocalarimiza sorun onlar daha iyi bilirler....

Bu mesaj 1 kez ve en son Ebu.Hureyre42 tarafından 06.07.2006 - 13:29 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 13:24
Bu mesajı bildir   Ebu.Hureyre42 üyenin diğer mesajları Ebu.Hureyre42`in Profili Ebu.Hureyre42 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~MiNA~ su an offline ~MiNA~  

475 Mesaj -

En Son On: 02.04.2007 - 22:17
Kardeslerim CEM etmek ne demek ve nasil yapilir
Bana ögretirmisiniz?
ALLAH sizden razi olsungül
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 14:17
Bu mesajı bildir   ~MiNA~ üyenin diğer mesajları ~MiNA~`in Profili ~MiNA~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
zeynnep su an offline zeynnep  
RE:

3 Mesaj

En Son On: 22.09.2006 - 22:00
[quote]Orijınalı ~MiNA~

Kardeslerim CEM etmek ne demek ve nasil yapilir
Bana ögretirmisiniz?

ayrıca ALLAH(C.C)sizden razı olsun Selam ve dua ile... Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 14:32
Bu mesajı bildir   zeynnep üyenin diğer mesajları zeynnep`in Profili zeynnep Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25

NAMAZDA CEM ETMEK SADECE HAC ZAMANINA AITTIR
ONUN HARICINDE ZARURETE BINAEN BIR HAL OLMUSSA
VAKTI GECIRMEDEN ONCEKI VAKITTE KILIP ARKASINDAN DIGER HEMEN GIREN VAKITTE NAMAZI KILMAKTIR BUNA DA CEM DIYENLER OLMUSTUR ISLAM ALIMLERINDEN ANCAK VAKTINDE KILINAN NAMAZ EN EFDALDIR YOKSA BAZEN CEM OLUR ANCAK VAKTINDE

Bu mesaj 2 kez ve en son NurBahcesi tarafından 06.07.2006 - 14:42 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 14:40
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

475 Mesaj -

ALLAH razi olsun NurBahcesi abimgül
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 14:47
Bu mesajı bildir   ~MiNA~ üyenin diğer mesajları ~MiNA~`in Profili ~MiNA~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
utaniyorum su an offline utaniyorum  

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Cinsiyeti: Erkek 
KULUN KIYAMET GUNU ILK HESABA çEKILECEGI SEY

Peygamber efendimiz (S;A;V) soyle buyurmustur:
"Kulun kiyamet gunu hesaba çekilecegi ilk sey namazdir"buyurmustur.

(Tirmizi

NAMAZ NAMAZ İLLE DE NAMAZ....
KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM...
NAMAZ KILMIYORSAK HEMEN BAŞLAYALIM...
EFENDİMİZİ S.A.V. SON NEFESİNDE ÜMMETİNE SON SÖZLERİ İDİ.
NAMAZA DİKKAT EDİN...!
NAMAZA DİKKAT EDİN...!
RABBIM MAKBUL NAMAZLAR KILMAYI
HEPİMİZE NASİP ETSİN. AMİN....!
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 15:37
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
semakayran su an offline semakayran  
CEM ETMEK

4 Mesaj

En Son On: 19.07.2006 - 10:36
VAKTİNDE EDA EDİLEMEYEN NAMAZLAR BİRSONRAKİ NAMAZLA CEM EDİLEBİLİR.ALLAH RESULUNÜN HACDA İKEN ÖĞLEN VE İKİNDİ NAMAZLARINI,AKŞAM VE YATSI NAMAZLARINI CEM ETTİĞİNİ SAHİH HADİSLERDEN OKUDUM.AYRICA ALLAH RESULU NERDE YETİŞİRSENİZ ORDA KILINIZ BUYURMAKTADIR.YANİ CEM ETMEK VARDIR.FAKAT BİZ HAC DIŞINDA TÜM NAMAZLARIMIZI VAKTİNDE KILMAYA ÇOK ÇOK GAYRET EDELİM ÇÜNKÜ ALLAH KATINDA EN SEVİMLİ İBADET VAKTİNDE KILINMIŞ NAMAZDIR.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 15:49
Bu mesajı bildir   semakayran üyenin diğer mesajları semakayran`in Profili semakayran Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE:

46 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı NurBahcesi

NAMAZDA CEM ETMEK SADECE HAC ZAMANINA AITTIR
ONUN HARICINDE ZARURETE BINAEN BIR HAL OLMUSSA
VAKTI GECIRMEDEN ONCEKI VAKITTE KILIP ARKASINDAN DIGER HEMEN GIREN VAKITTE NAMAZI KILMAKTIR BUNA DA CEM DIYENLER OLMUSTUR ISLAM ALIMLERINDEN ANCAK VAKTINDE KILINAN NAMAZ EN EFDALDIR YOKSA BAZEN CEM OLUR ANCAK VAKTINDE

NurBahçesi kardesim hac disinsa cem edilmez mi yani?
Zaruret halinde???
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 16:24
ARAZ su an offline ARAZ  

15 Mesaj -

En Son On: 20.02.2007 - 15:05
Allah'a secde eden hiçbir kul yoktur ki, Allah onun her secdesine karşılık bir sevap yazmasın, onun bir günahını silmesin ve onu secde ile bir derece yükseltmesin. Öyle ise çok secde ediniz.
İbni Mace, İkame 201

Sizi yüksek derecelere yükseltecek ve günahları örtecek bir şeyi göstereyim mi Sıkıntı ve meşakkat zamanında abdest almak, camilere sık devam etmek ve bir namaz vaktinden sonra diğerini arzu ile beklemek
Fethü'r-Rabbani, 2.210:35

Karanlıklarda mescitlere devam edenleri, Kıyamet Günü'nde tam bir aydınlık ile müjdele.
Ebu Davud, Salat 50

Kulun amellerini kaydeden iki melek, gece ve gündüz kaydettiklerini Allah'a arz ederler ve Allah da sahifenin başında ve sonunda hayır; yani namaz bulunduğunu görünce : "Şahit olun ki, Ben sahifede baştan sona yer alan bütün günahları affettim." buyurur.
Tirmizi, Cenaiz 9

Kıyamet gününde ümmetimin (iki alameti olacak : Biri) secde sebebiyle alnındaki parlaklık, (diğeri de) abdest sebebiyle kollarındaki parlaklıktır.
Tirmizi

Kişinin namazının uzunluğu ve hutbesinin kısalığı onun fıkhının (ilminin) alametidir. Öyle ise, hutbeyi kısa, namazı uzun tutun.
Müslim

İstikamet üzere olun. (Bunun sevabını) siz sayamazsınız. Şunu bilin ki, en hayırlı ameliniz namazdır. (Zahiri ve batıni temizliği koruyarak) abdestli olmaya ancak mü'min riayet eder.
Muvatta, Taharet 36

Selam ve dua ile!!...
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 17:35
Bu mesajı bildir   ARAZ üyenin diğer mesajları ARAZ`in Profili ARAZ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
ebu hureyre kardesim aciklama budur

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25
ben disinda olan namazlarin cem konusunda hocalarimin gorusunu verdim yoksa cem 2 namazi bir arada kilmaktir ozre binaen kilamamissan diger vakitte kaza olur aksine cem olabilmesi icin bir vakit cikmadan birini kilmak girdikten sonra digerini kilabilmektir
ama hac farklidir uygulama budur
Hanefî mezhebinin, yukarıdaki rivâyetlere ilişkin görüşü ise, vakit içinde kalmak kaydı ile namazların cemedilmiş olduğu şeklindedir. Yani Hanefîlere göre, bazı zor yolculuklarda veya şiddetli yağmurlarda Peygamber Efendimiz (asm), meselâ öğle namazını ikindi namazı vakti öncesine kadar, akşam namazını da yatsı namazı vakti öncesine kadar geciktirmiş; ve birinci vaktin içinde henüz vakit çıkmadanbirinci namazı kıldırmış, hemen akabinde giren vakitte de vakit namazını kıldırmıştır. Böylece görünüşte iki namaz birleştirilmiş olmakla berâber; aslında her namaz kendi vakti içinde kılınmış olmaktadır. İslâm dîni zorlukları kolaylaştıran, sıkıntıları gideren, ıztırapları çözen ve genişlik veren bir rahmet dînidir. Esas olan namazın kılınmasıdır. Namazı kazâya bırakmaktansa veya büsbütün terk etmektense, bazı zorunlu hallerde bu birleştirme kolaylığından yararlanmak mümkün ve câizdir. Ancak alışkanlık haline getirmemeye dikkat edilmelidir.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 23:40
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: ebu hureyre kardesim aciklama budur

46 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı NurBahcesi

ben disinda olan namazlarin cem konusunda hocalarimin gorusunu verdim yoksa cem 2 namazi bir arada kilmaktir ozre binaen kilamamissan diger vakitte kaza olur aksine cem olabilmesi icin bir vakit cikmadan birini kilmak girdikten sonra digerini kilabilmektir
ama hac farklidir uygulama budur
Hanefî mezhebinin, yukarıdaki rivâyetlere ilişkin görüşü ise, vakit içinde kalmak kaydı ile namazların cemedilmiş olduğu şeklindedir. Yani Hanefîlere göre, bazı zor yolculuklarda veya şiddetli yağmurlarda Peygamber Efendimiz (asm), meselâ öğle namazını ikindi namazı vakti öncesine kadar, akşam namazını da yatsı namazı vakti öncesine kadar geciktirmiş; ve birinci vaktin içinde henüz vakit çıkmadanbirinci namazı kıldırmış, hemen akabinde giren vakitte de vakit namazını kıldırmıştır. Böylece görünüşte iki namaz birleştirilmiş olmakla berâber; aslında her namaz kendi vakti içinde kılınmış olmaktadır. İslâm dîni zorlukları kolaylaştıran, sıkıntıları gideren, ıztırapları çözen ve genişlik veren bir rahmet dînidir. Esas olan namazın kılınmasıdır. Namazı kazâya bırakmaktansa veya büsbütün terk etmektense, bazı zorunlu hallerde bu birleştirme kolaylığından yararlanmak mümkün ve câizdir. Ancak alışkanlık haline getirmemeye dikkat edilmelidir.

Allah razi olsun...
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 23:42

475 Mesaj -

NurBahcesi abim bir yerde okumustum Peygamber efendimiz(s.a.v)
sabah namazina kalkamayacak bir durum olursa farzini kilip yatin
diyordu acaba budami cem yapmak oluyor.Simdiden cevabiniza tesekkür ederim.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 23:48
..... su an offline .....  

172 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 21:58

Bu mesaj 2 kez ve en son ..... tarafından 07.07.2006 - 19:32 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 23:55
Bu mesajı bildir   ..... üyenin diğer mesajları .....`in Profili ..... Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~KeMaL~ su an offline ~KeMaL~  
CEM-İ TAKDİM VE CEM-İ TE'HIYR

785 Mesaj -

En Son On: 15.12.2007 - 15:26
Selamun Aleykum....

İslam fıkhının ruhsatlarından biride bu meseledir. Hanefi ulemamız İki namazın cem edilip kılınmasını câiz kabul etmemişlerdir. Bunun tek istisnası Hacc zamanı yapılan cem yani namazların birleştirilmesidir.

1. Cemi Takdim. 2. Cemi Tehir

1. Cemi takdim: Namazı vaktinden önceye almaktır. (Mesela öğle namazını kıldıktan sonra öğle namazı vaktinde ve öğle namazının hemen ardına ikindiyi kılmak) işte bu namazın takdim edilip öne alınmasıdır.

2. Cemi Tehir: Bu ise namazın aslı vaktinden sonraya bırakıp kılmaktır. Yani Öğleyi kılmayıp ikindi vaktinde kılmaktır. Böylece aslı vaktinden sonraya bırakıldığından dolayı tehir edilmiştir.

Bu iki vakti birleştirip kılma işi yolculukta uygulanan bir ruhsattır. Buna rağmen Hanefi ulemamız bunun caiz olmadığını söylemiş. Bu konuda gelen hadislerin suriucem yani şekli bir birleştirme olduğunu söylemişlerdir. Öğle namazının son vaktine kadar bırakıp kıldıktan hemen sonra ikindi vakti geldiğinde İkindiyi de kılmak işte bu suriucem dir. Aslı bir birleştirme değilde şekli bir birleştirme vardır. Bir namaz son vaktinde bir namaz ilk vaktinde kılınmış olmaktadır.

Hanefi mezhebinin dışındaki mezhebler bunu yani namazı birleştirmeyi kabul etmişlerdir. Hanefi mezhebinin bu konudaki delilleri şunlardır;

Hanefi ulemamız namazın birleştirilmeyeceği görüşünün temelini Kur'an'a dayandırırlar.

Namaz mü'minler üzerine belli vakitlerde yerine getirilmek üzere farz kılmıştır.

Ulemamız bu ayetten hareketle her namazın vaktinin belli olduğunu vaktinin çıkarılmayacağı hükmüne varmışlardır.

Measselam...gül

Bu mesaj 1 kez ve en son ~KeMaL~ tarafından 07.07.2006 - 00:00 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 06.07.2006 - 23:57
Bu mesajı bildir   ~KeMaL~ üyenin diğer mesajları ~KeMaL~`in Profili ~KeMaL~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

475 Mesaj -

Abilerim kusura bakmayin cok soru sordum ama kafam karisti
Cem 2 bana kaza namazi gibi geldi acaba omu?
Birde diyelimki cem namazi kilmak zoruda kaldik ozaman nasil niyet etmeliyiz?
Selam ve dua ilegül
Ekleme Tarihi: 07.07.2006 - 00:07
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 827 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56806 saniyede açıldı