kaletra chloroquine budesonide generique stromectol ivermektin apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » İSLAM'DAN UZAK BİR DÜŞÜNCE

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 11 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
İSLAM'DAN UZAK BİR DÜŞÜNCE

406 Mesaj -

En Son On: 21.11.2007 - 17:41
Cinsiyeti: Erkek 
İslam'dan uzak düşünce

Kürt sorunu nasıl çözülecek? Aydınlar ne diyor? Başbakan Erdoğan'la görüşülsün. Görüşülüyor. Erdoğan, Diyarbakır'a gidiyor. Kürt sorunu benim sorunum diyor. İzleyici sayısı az, pek az. Eski DEP Milletvekilleri Leyla Zana ve Orhan Doğan açıklama üstüne açıkmalalar yapıyor. Mahkemeler sürüyor. Leyla Zana, Başbakan'ın Diyarbakır ziyareti sırasında olay çıkmamasını bir jest olarak niteliyor. Orhan Doğan "Biz miting yapınca 400 bin kişi geliyor" diyor. Aydınlar, yazar-çizerler arasında bir tartışma sürüyor. Kürt sorununu demokratik yollarla çözelim diyenler, meselenin içeriği, ifadesi, sunumu konularında tam olarak anlaşamıyor. Bunu da demokrasinin bir cilvesi, özelliği olarak yorumlayanlar var. Öte taraftan "Kürtler aç mı? İşsiz mi? İşsizlik sadece Kürtlere mi zimmetli? Diyarbakır sıkıntı içinde de, Samsun, Rize, Kütahya çok mu müreffeh? Halkı etnik köken jargonuyla bölmeyin!" diyen entelektüeller de var. Yıllar yılı Kürtçe eğitim, öğrenim tartışmalarının ardından açılan Kürtçe dil kursları kapandı. Neden kapandı, niçin kimse Kürtçe öğrenmeye gitmiyor, zaten biliniyor mu, asıl mesele neydi?.. Binlerce soru cümlesi. Bu arada, yine Orhan Doğan'ın ağzından öğreniyoruz ki: "PKK, AB sürecini destekliyor!"

Ne olacak peki?

Önce şunu akılda tutalım: Amerika'nın aklından geçenleri okuyan ve yazan Yasemin Çongar, 15 Ağustos tarihli Milliyet'te aynen şu cümleyi kaydetti: "Kürt milliyetçiliği ya da bölgecilik yapan siyasi oluşumlardan korkmamalı Ankara" Yani, ABD bunu diyormuş.

Bu ne demek? ABD, bizden, Türkiye'den, halkımızdan ne istiyor?

1] Kürt milliyetçiliği ya da bölgecilik yapan siyasi oluşumlardan korkmamalı Ankara cümlesini alın, en başta bulunan Kürt kelimesinin yerine Laz, Çerkez, Zaza, Pomak, Boşnak, Muhacir, Tatar, Arap, Roman, Gürcü... kelimelerini sırayla koyun. Ne oldu? Türkiye paramparça oldu. Hayır, delirmedik, paranoyak da değiliz, ABD'nin bize kastının içeriğini anlamaya çalışıyoruz, hepsi bu.

2] Kürt kim? Evimizin oturma odasına bakalım. Ya annemizdir, ya babamızdır, ya misafirimiz, komşumuzdur. Biz, Avrupa'lılar gibi birbirinin saç rengine, kafatasına, kıllarının uzunluğuna, çenesinin büyüklüğüne, kollarının biçimine, iskeletine, burun yapısına, gövdesinin eğimine... bakanlardan değiliz.

Biz meleziz. Bin yıla yakın bir süredir, din kardeşliği telakkisi çerçevesinde, Allah'ın emriyle, Peygamber'in kavliyle birbiriyle yuva kuran, kaynaşan, karışan insanlarız. Melezlikten, kardeşlikten, aşktan yanayız. Bunu mümkün kılan yegane, varoluşsal imkanımız da Müslümanlıktır.

Şimdi, ABD Müslümanlıktan bahsediyor mu? Hayır. Avrupa? Hayır. Leyla Zana? Abdullah Öcalan? Aydınlar? Milletvekilleri?

Müslüman kimliğimizi bir kenara bırakarak Türk-Kürt ilişkisini tartışamayız, tartamayız, anlayamayız.

Bizi, İstiklal Marşı’nı bir ağızdan söyleme, "Şahadetleri dinin temeli" olan ezanlara kulak verme, iftar sofralarında, Hac yollarında buluşma, bayramlarda kucaklaşma, düğünlerde, cenazelerde dualar etme, selamlaşma, gülüşme, aynı türküleri söyleme... gibi vazgeçilmez paydalarda yanyana getiren İslam'dan bir başka faktör var mı?

"Var" diyen beri gelsin.

Gerçek Hayat dergisinden alıntıdır.
Ekleme Tarihi: 19.08.2005 - 17:39
Bu mesajı bildir   _SeRKaN_ üyenin diğer mesajları _SeRKaN_`in Profili _SeRKaN_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Listeyi kabartmak için Muhacir, Tatar, Pomak gibi öz be öz Türk olan grupları bile ajan Andrews'i aratmayan bir üslupla farklı etnik grup diye yansıtmışlar bu bir. Sayılan etnik grupların hiçbirisi Kürt değil, Kürt bambaşka bir şey, Doğulu olduğum için iyi biliyorum iki. Üç, ben Türk'üm, doğduğumdan beri Türk'üm, Müslüman değilken de Türk'tüm, melez de değilim, milletinden bu kadar rahatsız oluyorsa bu efendiler "meleziz" değil, kısaca soysuzuz desinler biz de bilelim bu da üç.
Ekleme Tarihi: 19.08.2005 - 17:54
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_SeRKaN_ su an offline _SeRKaN_  

406 Mesaj -

1- Bu isimler sadece örnek vermek amacıyla kullanılmış olup, herhangi bir şekilde liste kabartmak değil

2- Sayılan etnik gruplar Kürt diye adlandırılmamıştır (Bunu nereden çıkardın)

3- Doğuluyum. Kürdüm. Ama ırkımdan önce dinim gelir. Ama senin gibiler için ırkın vazgeçilmezdir. (örn. yahudiler)

4-İnsanlar melez diye soysuz ilan edilmeleri ancak senin gibi kafatasçılık yapanların biri ürünüdür.

5- Sana tavsiyem bu sanal alemde bir sürü site var (ırkçı, faşist vb.). Burada durupta insanların midesini bulandırma.
Ekleme Tarihi: 19.08.2005 - 18:04
Bu mesajı bildir   _SeRKaN_ üyenin diğer mesajları _SeRKaN_`in Profili _SeRKaN_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

627 Mesaj -

1. Madem amaç etnik grupları örnek vermek, o zaman etnik grup olmayan Türk kökenlileri etnik grup diye araya sokuşturmayacak, adam olacaklar.

2. Ben Kürt diye adlandırılmış demedim, Kürtlerin oradaki bütün gruplardan farklı bambaşka insanlar olduklarını söyledim (ben Yahudilere benzetiyorum, zaten iyi anlaşıyorlar, arada bir fark var Yahudiler pekçok değerli insan yetiştirmişler).

3. Irktan önce din gelemez, dini seçersin, ırkı seçemezsin, doğduğun anda ırkın bellidir ancak dinin belli değildir ben bunu kast etmiştim.

4. İnsanları melez diye soysuz ilan etmem, melezse melezdir, ancak melez olmayanların kafasına sen melezsin düşüncesini sokmaya çalışanlar ancak soysuzdurlar. Bu da zaten sırf politika, bunu güya iyi niyetle yaptıklarını varsaysak bile herkesi melez yapmaktan kim ne kazanacak? Ya da herkes melezse ben neyim? Türkler de neyin nesi? Peki bu ülkenin adı da mı ırkçılığı çağrıştırıyor? Türkiye'yi de Melezistan mı yapacağız çözüm olarak?

5. Az önce de talihsizlik bu ya, Kanal7 (Kanalizasyon7) haberlerini izledim, bir güzel hükümete yıkama yağlama yaptıktan sonra yine Türk silahlı kuvvetlerini kötülediler (azdılar, darağaçlarını kendi elleriyle kuruyor soysuzlar). Düşününce bu ülkede kalan tek TÜRK kurum TSK, insan diyor ki; "acaba bunların zoruna giden askerler mi? Yoksa askerlerin Türk olması mı?" çünkü başka bir sebep yok bu kadar kin duymak için. Bir de aynı yılan zihniyeti Gazze ile ilgili haber yapmış, Gazze bizim için ayrıymış da, falanmış filanmış da, hatırası büyükmüş de fasa fiso... Haberde Osmanlı'nın 1. dünya savaşında Gazze'de İngilizleri defalarca mağlup ettikten sonra nasıl geri çekilmek zorunda kaldıkları anlatılıyordu, dikkatimi çeken iki nokta oldu (siz de bu zihniyettensiniz de ondan yazıyorum):

1. Haber boyunca hep Anadolu gençleri dendi, bir kere bile orada şehit olan Türk askerleri denmedi varsa yoksa Anadolu gençleri.

2. Mağlup oluşumuzun sebebi olarak İngilizlerin (güya) bütün güçlerini oraya yığmaları gösterildi, ki bu yalandır, ancak biz artık alıştık İslamcı (İslam değil) kesimin sahtekarlık ve Arap yalakalığına. Gerçek sebep ise hain Arapların isyan edip Türk ordusunu arkadan vurmalarıydı, yerli halk tümden bize cephe alınca İngilizler ister istemez galip gelmişti, ancak Bedevi kafalıların vahşeti öyle bir noktaya vardı ki azıtıp silahlarını teslim eden Türk askerlerini parçalamaya kadar vardırdılar işi (bu durum İngilizleri bile rahatsız etmiş hatta bazı İngiliz askerleri dayanamayıp Yafa'da vahşeti engellemeye çalışmışlardı, bu şehirde Türk garnizonu silahsız olduğu halde Araplar tarafından en vahşi biçimde katledilmişti), din kardeşlerimiz neden böyle bir şey yaptı orasını düşünmek size düşer. Ancak meselenin şu an için beni ilgilendiren ve önemli olan kısmı bir zihniyet biçimini yansıtmasıydı; ne olursa olsun, Türk'e ne yapılırsa yapılsın hep kabahat Türk'tedir ancak ortada iyi bir şey varsa bunu yapanlar Türk değil Anadolulu ya da gayri Türk'tür. Eğer ortada kötü bir iş varsa yapanlar kesin Türkler yaptıranlar da hep mason Türkçüler'dir.

Bugün Türkiye'de Kürt ırkçılığı altın çağını yaşıyor, Arap Kürt Partisi zaten onların, bir vatan haini olarak asılan adamın torunu bu partinin başkan yardımcısı, Cüneyd Zapsu gibi Kürtçünün ve ABD uşağının alası başbakanın akıl hocası ise elbette olacak olan budur (başbakan zaten Pontos olduğunu kendisi söylemişt, Pontos ne? Rum). Yani bize milliyetçi olma diyebilmeniz için önce sizin adam olmanız lazım, Türkçeyi konuşmaktan aciz "vara vora velele" diye konuşan Abdülkadir Aksu gibi bir adam İçişleri Bakanı, İstiklal Marşını okumaktan aciz Milli (?) Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik vb adamlar kadrolara kendi soydaşlarını doldurup duruyorlar, hala Türkler suçlu, hala Türkler suçlu. Kürtler eziliyor.

Şunu da belirteyim, bu sözlerin sana karşı olması gerekmez, anladığım kadarıyla sen pembe bulutların üzerinde yaşayan bir arkadaşsın, iyi yaşa. Beni ilgilendirmez ama o zaman bilip bilmeden konuşma, biz burada GERÇEKLERDEN söz ediyoruz. Benim 1. dereceden akrabalarım içinde Kürt kadın ve erkekle evli olanlar var, ancak o başka, bu başka. Biz burada ülke çapında bir gerçekten söz ediyoruz, siz kalkmış mahallenizdeki Türk komşularınızdan, alt katımızda yaşayan Kürt amcalarımızdan bahsediyorsunuz, aradaki koskoca farkı göremiyor musunuz? Ben bir Türk olarak Türklere karşı sürdürülen bilinçli savaçtan bahsediyorum, sen Türklere karşı savaşanlardan değilsen üzerine alınmayacaksın, ancak Türklere karşı böyle bir mücadele yürütülmediğini de iddia etmeyeceksin.

20-30 çocuk yapıp sonra "divlet biz bohmiyor" diyen adamların memleketinde yapılması gereken nüfus kontrolü ailelerin en fazla 3-4 çocuk sahibi olduğu Türk illerinde yapılıyorsa bu Türklere karşı yapılan soykırımdır.

Sahillerde uyuşturucu ve karı satışından (özellikle 2. işi yapanların neredeyse tamamı Kürt, gerçek bu, darılma) gelen parayla açılan çay bahçesi, bar vb işletmelerde yalnız Kürtler çalışıyorsa bu ırkçılık.

Devlet kadrolarına Kürtler yığılıp hak Türkler tasfiye ediliyorsa bu da ırkçılık.

Türk mafyası tasfiye edilip yerine Kürt mafyası güçlendiriliyorsa (bu mafyayı tasvip etmek olarak anlaşılmasın) bu da bir çeşit ırkçılık.

Türk'e Türkiyeli, Kürt'e Kürt deniyorsa, kötü bir şey yapan Kürt'e kasıtlı olarak Türk, iyi bir şey yapan Kürt'e kasıtlı olarak Kürt deniyorsa bu da ayrımcılık ve ırkçılıktır.

Türkiye'nin menfaatleri K. Irak'a girilmesini gerektiriyorken sırf Kürtlük gayretiyle Kürt milletvekilleri kendi partilerinin liderinin iradesine rağmen bunu engelliyorsa bu da ırkçılıktır.

Örnekler çoğaltılabilir, bugün bütün bunlar Türkiye'de yaşandıysa ve yaşanıyorsa sen bana kalkıp "ırkçı" diyemezsin, çünkü ben olanı ve gerçeği söylüyorum, ırkçı arıyorsan gidip DEHAP'ın %70 oy aldığı D.Bakır'a bakacaksın (çünkü ben ilkelerime ters düştüğü için bugüne kadar oy vermezken, Kürtlerin sırf Kürtçülük gayretiyle DEHAP'a oy verdiğini biliyorum).

Son söz olarak şunu da söyleyeyim, dün sizin yerlerinizde Ermeniler vardı sizin yaptığınız azgınlığın yarısını yapmadıkları halde başlarına gelen malum. Bu millet size bu kadar sabrettiyse yine siz şöyle ya da böyle Müslüman olduğunuz içindir. Erzurum'u hatırla, Kürtler'e ne yapacaklardı kim, nasıl engelledi, D. Bakır'da benzer bir olay olsa bir Naim Hoca çıkıp halkı engeller miydi, yoksa yerel "melle"lerinizden biri çıkıp daha beter gaza mı getirirdi? Neyse... Yeter şimdilik...
Ekleme Tarihi: 19.08.2005 - 20:27
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mehmet-54 su an offline mehmet-54  

221 Mesaj -

En Son On: 20.12.2007 - 01:45
Bu ne demek? ABD, bizden, Türkiye'den, halkımızdan ne istiyor?

1] Kürt milliyetçiliği ya da bölgecilik yapan siyasi oluşumlardan korkmamalı Ankara cümlesini alın, en başta bulunan Kürt kelimesinin yerine Laz, Çerkez, Zaza, Pomak, Boşnak, Muhacir, Tatar, Arap, Roman, Gürcü... kelimelerini sırayla koyun. Ne oldu? Türkiye paramparça oldu. Hayır, delirmedik, paranoyak da değiliz, ABD'nin bize kastının içeriğini anlamaya çalışıyoruz, hepsi bu.

2] Kürt kim? Evimizin oturma odasına bakalım. Ya annemizdir, ya babamızdır, ya misafirimiz, komşumuzdur. Biz, Avrupa'lılar gibi birbirinin saç rengine, kafatasına, kıllarının uzunluğuna, çenesinin büyüklüğüne, kollarının biçimine, iskeletine, burun yapısına, gövdesinin eğimine... bakanlardan değiliz.

Biz meleziz. Bin yıla yakın bir süredir, din kardeşliği telakkisi çerçevesinde, Allah'ın emriyle, Peygamber'in kavliyle birbiriyle yuva kuran, kaynaşan, karışan insanlarız. Melezlikten, kardeşlikten, aşktan yanayız. Bunu mümkün kılan yegane, varoluşsal imkanımız da Müslümanlıktır.

Şimdi, ABD Müslümanlıktan bahsediyor mu? Hayır. Avrupa? Hayır. Leyla Zana? Abdullah Öcalan? Aydınlar? Milletvekilleri?

Müslüman kimliğimizi bir kenara bırakarak Türk-Kürt ilişkisini tartışamayız, tartamayız, anlayamayız.

Bizi, İstiklal Marşını bir ağızdan söyleme, "Şahadetleri dinin temeli" olan ezanlara kulak verme, iftar sofralarında, Hac yollarında buluşma, bayramlarda kucaklaşma, düğünlerde, cenazelerde dualar etme, selamlaşma, gülüşme, aynı türküleri söyleme... gibi vazgeçilmez paydalarda yanyana getiren İslam'dan bir başka faktör var mı?

"Var" diyen beri gelsin.......GÜRCÜ MEHMET
MÜSLÜMAN MEHMET
Ekleme Tarihi: 19.08.2005 - 21:00
Bu mesajı bildir   mehmet-54 üyenin diğer mesajları mehmet-54`in Profili mehmet-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
duvan su an offline duvan  

127 Mesaj -

En Son On: 25.03.2006 - 00:44
Cinsiyeti: ----- 
S.A.

Su sözde yafa da katledilen Türklere aciyip engellemeye calisan ingilizler;
Dünyanin dört bir tarafini sömürgelestiren,sömürgelestirdigi yerlerde yerli halki ölesiye köle niyetine calistiran ingilizler.
Canakkalede 250.000 Türk ün ölümüne sebep olan ingilizler.
Lozanda donumuza kadar alip sonrada "Artik Türklerden korkmaya gerek kalmadi" diyen ingilizler.
Vahhabiligi uydurup uygulamaya koyan ingilizler.
Isgal devletlerine ön ayak olup,Türk vatanini isgal eden ingilizler.
Simdilerde Afganistan,irak,caktirmadan Türkiyeyi isgal eden ingilizler.
Tüm müslüman devletlerini ic karisikliga iten ingilizler.
Kibris in ,musul un kismen Türkiye nin sahibi olan ingilizler.
Arab a küfredeyim derken sapitmayin,saptiniz madem saptirmayin.
Ingilizlerin ve Türk Masonlarin Türk e yaptiklarini degil bu sayfaya,bunun gibi onlarca siteye sigdiramayiz.
Kendini Türk gösterip,Türk ün ocagini söndürenlere deginecegiz insallah.

S.A.
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 02:59
Bu mesajı bildir   duvan üyenin diğer mesajları duvan`in Profili duvan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_SeRKaN_ su an offline _SeRKaN_  

406 Mesaj -

Resul

Senin için ne diyeceğim artık bilemiyorum. Çünkü ne olduğun hiç belli değil. En fanatik milliyetçi bile senin gibi değil pes.

Seni artık muhatap almıyorum. Çünkü sen kinini müslümanlara kusuyorsun.

(not: PKK denilen lanet olası örgüt ve bu örgüte sempati duyanlar ve ayrıca Kürt ırkçılığı yapanların benim safımda yerleri yoktur)
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 09:50

627 Mesaj -

Benim için ne diyeceğini bilememen önemli değil, ben senin nasıl biri olduğunu anladım, zaten senin gibileri tenzih ederim, baştan beri anlattığım da zaten devletin başındaki kimselerin aşırı Kürtçü oldukları ve neler yaptıklarıydı.
Ekleme Tarihi: 20.08.2005 - 11:29
SonMucahit su an offline SonMucahit  

94 Mesaj -

En Son On: 19.07.2007 - 04:45
Cinsiyeti: ----- 
Selamün Aleyküm

Kürtcülük tamamen Ingilizlerin petrol siyaseti ugruna oryantalist Avrupa ve Siyonizmin masasi olarak ortaya cikarilmistir.Kürtcü aydin denen soytarilar tamamen siyonist amerikanin ve avrupanin usagidir.Bunlari adam yerine koyan da var birsey.

Selam ile
Ekleme Tarihi: 22.08.2005 - 03:28
Bu mesajı bildir   SonMucahit üyenin diğer mesajları SonMucahit`in Profili SonMucahit Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  
RE:

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 23:01
Selamun Aleyküm...
Konunuzu degistirmek istemiyoruz ama bi yanlisida düzeltmek görevimizdir:

Alıntı
Orijinali _Resul_
3. Irktan önce din gelemez, dini seçersin, ırkı seçemezsin, doğduğun anda ırkın bellidir ancak dinin belli değildir ben bunu kast etmiştim.

Her dogan cocuk islam fitrati üzre dogar ve ebeveynlerinin egitmeleri neticesinde istikametlenirler...
Ekleme Tarihi: 22.08.2005 - 20:45
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
recepdemir64 su an offline recepdemir64  
ne kadar islamı yaşayabiliyoruz

10 Mesaj -

En Son On: 06.07.2006 - 10:35
bizler ne kadarda kur'an ve sünnet çizgisinden uzak yaşıyoruz.Çizgimiz kur'an ve sünnet doğrultusunda olmalı.Allah bizleri kendisine kulluk edelim diye yarattı.Yoksa batılıların sapık fikir yada düşüncelerini savunalım diye değil.
selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 24.08.2005 - 22:59
Bu mesajı bildir   recepdemir64 üyenin diğer mesajları recepdemir64`in Profili recepdemir64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 797 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.66540 saniyede açıldı