ivermektin generique kaletra stromectol stromectol generique kaletra naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Giyinmenin ruhu

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Giyinmenin ruhu

350 Mesaj -

En Son On: 05.05.2009 - 10:13
Cinsiyeti: Bayan 
Uşşaki tarikatının kurucusu olan Şeyh Hüsamettin Uşşaki, Uşak'ta bulunduğu zamanlar Manisa'da vali olan II.Murad ile tanışır. II.Murad padişah olunca Şeyh Hüsamettin Uşşaki'yi İstanbul'a davet eder. Şeyh Hüsameddin Uşşaki Nişancı Mehmet Tekkesi'nde derslerine devam ederken üç misafir gelir. Bu misafirler hacdan dönerken tanışıp beraber yolculuk yapmaya başlamışlardır. Her biri ayrı bir tarikate mensuptur. Mevlevi, Kadiri, Bektaşi. İçlerinden biri anlatmaya başlar: "Irak sınırını geçince eşkıya tehlikesi göründü. Arkadaşlarımın paralarını alıp sarığıma sardım. İç gömleğime varıncaya kadar soydular. Dedim ki...

Giyinmenin ruhu Uşşaki tarikatının kurucusu olan Şeyh Hüsamettin Uşşaki, Uşak'ta bulunduğu zamanlar Manisa'da vali olan II.Murad ile tanışır. II.Murad padişah olunca Şeyh Hüsamettin Uşşaki'yi İstanbul'a davet eder. Şeyh Hüsameddin Uşşaki Nişancı Mehmet Tekkesi'nde derslerine devam ederken üç misafir gelir. Bu misafirler hacdan dönerken tanışıp beraber yolculuk yapmaya başlamışlardır. Her biri ayrı bir tarikate mensuptur. Mevlevi, Kadiri, Bektaşi. İçlerinden biri anlatmaya başlar: "Irak sınırını geçince eşkıya tehlikesi göründü. Arkadaşlarımın paralarını alıp sarığıma sardım. İç gömleğime varıncaya kadar soydular. Dedim ki Yarabbi emanetin başına bir iş gelmeden şu tehlikeyi atlatırsak İstanbul'a varıp Nişancı Mehmet Tekkesi'ndeki öğrencilere sarığın içindekilerin yarısını bağışlayacağım. Eşkıya iç gömleğime varıncaya kadar soyduğu halde sarığıma dokunmadı. Böylece sağ salim servetimizi kurtardık. Emaneti getirdik. Şeyh Hüsamettin Uşşaki yolları ayrı, menzilleri aynı olan üç hakikat ehli ile sohbet etmek ister. "Madem ki burada bulunmanızı sarığa borçluyuz. Buyurunuz sarık hakkında hoş bir sohbette bulunalım" der. Kadiri olan der ki: "Sarık düşünceyi temsil eder. Düşünce Hakk'ın yaratıcı sıfatından bir damladır ki ne doğmuşsa bu sıfattan doğmuştur. Onun için Hz Peygamber 'Bir saatlik düşünce yetmiş yıllık nafile ibadetten üstündür' demiş. Mevlevi olan alır sözü: "Döne döne sarılan sarık âlemlerdeki dönüşlere temsildir. Bütün dönüşler 'BİR'in etrafında olur." Bektaşiye gelir sıra: "Ben fakire göre sarık halkı temsil eder. İnsan halkı başında taşımayı öğrendikçe insan olur, ben çemberinden kurtuldukça yükselir. Onun için Hz Peygamber 'Sarık Müslümanlar'ın tacıdır' demiştir. Hz.Hüseyin Kerbela'daki mücadelesini halkı ayaklarının altına alıp, saltanat tacını başına giymek isteyenlere karşı yapmıştır." Şeyh Hüsameddin Uşşaki bu sohbetten pek memnun olarak son sözü söylemeyi üzerine alır: "Sarık azameti temsil eder. Her kim baktığı yerde Hakk'ın azametini idrak eder ve bu duyguyu başına taç yaparsa aczini idrak ederek tevazu sahibi olur. Tevazu İslam'ın ahlakıdır. İslamiyet ise iyi ahlak üzere kurulmuştur. Tevazu sahibi olmadan hiç kimse ne ilimde, ne san'atta, ne hakikatte yükselemez." Durup dururken niye anlattım bunları diye düşünüyorsunuz ihtimal. Sarık tarifleri yerine tesettürü koysak diyorum. Sonra da o manayı bizim tesettürümüzün ne kadar doldurabildiği konusunda Akletsek...Fikretsek...Zikretsek...Fena mı olur? Başörtüsü yasağı ile mücadele ediyoruz derken ...Nelerden vazgeçiyoruz. Şöyle bir düşünsek...
Ekleme Tarihi: 28.08.2003 - 08:53
Bu mesajı bildir   feyza27 üyenin diğer mesajları feyza27`in Profili feyza27 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 719 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.52644 saniyede açıldı