kaletra colchicine fluvoxamine chloroquine generique plaquenil naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Cehennemde ates yemek istemem

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Cehennemde ates yemek istemem

8 Mesaj

En Son On: 18.04.2005 - 20:28
Cinsiyeti: ----- 
Cehennemde ates yemek istemem........"....

Henüz alti yasindaydim. Babamin bir akrabasinin dügünü için annemle beraber köye gitmistik. Iki gün orada kaldik. Daha sonra eski köy minibüsüyle evimize gitmek için yola çiktik. Minibüsün içi çok kalabalikti. Üstelik minibüs çok da esya yüklüydü. Henüz 3 saat kadar yol almistik ki minibüs yolda teklemeye basladi ve sonunda motor boguldu. Bütün yolcular inip gölge bir yerde beklesti. Ögle üzeri olmus biz de herkes gibi çok acikmistik. Benden üç yas büyük ablam ve ben:

"-Aciktik." diye agliyorduk, annem ise:

"-Sabredin yavrularim biraz sonra insâallâh eve ulasiriz."

diye teselli ediyordu bizi.

O sirada yolculardan bes-alti kisi etrafindaki bahçelere, baglara girip üzüm, elma, seftali toplayip getirmislerdi.
Yanimizda akan soguk suyla yikadilar ve yolculara dagitmaya basladilar.
Herkes sevinçle alip yemeye basladi.

Bir taraftan da:

"-Içimiz yanmisti, ohh serinledik!.." diyorlardi.

Önce bize uzatilan meyvelerden ablam ve ben utanip almadik çünkü annemiz bize yabancilardan bir sey almamayi ögretmisti.

Sonra adam anneme uzatti:

"-Al baci, çocuklar açliktan agliyor, yedir de rahatlasinlar." dedi.

Annem adama:

"-Bunlari kendi bahçenizden mi topladiniz?" diye sordu.

Adam:

"-Hayir! Kimin bahçesi bilmiyorum." dedi.

Annem de:

"-Ben yavrularima simdiye kadar haram yedirmedim simdiden sonra da yedirmem." dedi.

Bu sözleri duyan o civardaki herkes anneme israr ediyordu:

"-Burada ne kadar bekleyecegimiz belli degil hadi inat etme, al çocuklara yedir." diye.

Annem de:

"-Cehennemde yavrularima elimle ates yedirmek istemem." diyordu.

Biz o zaman oradan ancak aksama dogru ayrildik. Çok acikmistik ama annem sürekli bize:

"-Allâh size cennette daha güzellerini verecek diye tesellî ediyordu."

Biz de ablamla:

"-Annecigim, muz da verecek mi, çilek de verecek mi?"
diye sürekli soruyorduk annemize.

Sabirla bize cenneti, cennetin essiz güzelliklerini anlatiyordu. Biz o hâlde arabada uyuyup kalmisiz. Anneme de o uzun yol biz uyudugumuz için kisa gelmis olmali.

Yillar geçti bizler büyüdük.
Ben Kur'ân Kursu'na geldim. Bir gece susamistik arkadasimla yemekhâneye su içmek için indik. Bir de ne görelim. Kasalarda üzüm dolu.

Arkadasim:

"-Haydi, alalim yiyelim." deyince.

Farkinda olmadan:

"-Cehennemde ates yemek istemem." demistim.

Sonra söyledigim söz üzerinde düsünmeye basladim ve yillar önce basimdan geçen bu hâdise aklima geldi. Iste o ân içimden anne ve babama bizi helâl lokma hassasiyetiyle yetistirdikleri için çok duâ ettim.

"Insanlarin birbirinin malina göz diktigi, yediginin helâl mi, harâm mi olduguna dikkat etmedigi böyle bir devirde", bir lokma da olsa kul hakki yememeye ve yedirmemeye çalisan bir anne ve babanin terbiyesinde büyüdügüm için Allâh'a sonsuz sükrettim.
Ekleme Tarihi: 14.03.2005 - 20:59
Bu mesajı bildir   cankusu üyenin diğer mesajları cankusu`in Profili cankusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CAPTUS su an offline CAPTUS  

27 Mesaj -

En Son On: 26.01.2007 - 03:45
Cinsiyeti: Bayan 
IALLAHRAZI OLSUN INSALLAH BIZLERDE YAVRULARIMIZI ISLAMIYET UZERINE YETISTIRELIMKI ONLARDASONRAKI NESILLERI GUZEL YETISTIRSINLERALLAHIN AZABINDAN KURKMALIYIZ ONUNRAHMET VEMAGFIRET SAHIBIDEOLDUGUNU UNUTMAMAMLIYIZ
Ekleme Tarihi: 15.03.2005 - 00:28
Bu mesajı bildir   CAPTUS üyenin diğer mesajları CAPTUS`in Profili CAPTUS Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~eSRa~ su an offline ~eSRa~  
Selamun aleykum

941 Mesaj -

En Son On: 19.02.2010 - 15:40
ALLAH razi olsun cooook ders cikarmaliyiz bu olaydan... Aile cok buyuk bir rol oynuyor cocugun eyitiminde... Kucuk yasta ne ogrendilerse ilerde onu yaparlar, diyeceksinizki biz elimizden geleni yapiyoruz ama zaman kotu ister sitemez kotu yola dusen evlatlarimiz var eger temel saglamsa o bir kotuluk yapsada ici bir yerde ciz eder belki o an yaptiginin farkina varmaz ama er yada gec varir lutfen elimizden geldiyi kadar cocuklarimizi eyitelim... Bir cocugu eyitmek icin hoca olmak gerekmez!!!
Onlara masal anlatiyorsunuz "pinokyo" "kirmizi baslikli kiz" vs...
Bunlari anlatacaginiza peygamber efendimizin hayatini masal seklinde anlata bilirsiniz hic olmazsa bir seyler ogrenmis olurlar sizde yararlanirsiniz cocugunuzda...
Hakkinizi helal edin...aşık
Esselamun aleykum...Güle Güle

Ekleme Tarihi: 15.03.2005 - 02:24
Bu mesajı bildir   ~eSRa~ üyenin diğer mesajları ~eSRa~`in Profili ~eSRa~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hatice79 su an offline hatice79  
RE: Selamun aleykum

147 Mesaj -

En Son On: 23.10.2006 - 11:41
Alıntı
Orijinali Esra_can

ALLAH razi olsun cooook ders cikarmaliyiz bu olaydan... Aile cok buyuk bir rol oynuyor cocugun eyitiminde... Kucuk yasta ne ogrendilerse ilerde onu yaparlar, diyeceksinizki biz elimizden geleni yapiyoruz ama zaman kotu ister sitemez kotu yola dusen evlatlarimiz var eger temel saglamsa o bir kotuluk yapsada ici bir yerde ciz eder belki o an yaptiginin farkina varmaz ama er yada gec varir lutfen elimizden geldiyi kadar cocuklarimizi eyitelim... Bir cocugu eyitmek icin hoca olmak gerekm
Bunlari anlatacaginiza peygamber efendimizin hayatini masal seklinde anlata bilirsiniz hic olmazsa bir seyler ogrenmis olurlar sizde yararlanirsiniz cocugunuzda...

ALLLAH RAZI OLSUN
Ekleme Tarihi: 15.03.2005 - 14:49
Bu mesajı bildir   hatice79 üyenin diğer mesajları hatice79`in Profili hatice79 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
RE: Selamun aleykum

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Alıntı
Orijinali Esra_can

ALLAH razi olsun cooook ders cikarmaliyiz bu olaydan... Aile cok buyuk bir rol oynuyor cocugun eyitiminde... Kucuk yasta ne ogrendilerse ilerde onu yaparlar, diyeceksinizki biz elimizden geleni yapiyoruz ama zaman kotu ister sitemez kotu yola dusen evlatlarimiz var eger temel saglamsa o bir kotuluk yapsada ici bir yerde ciz eder belki o an yaptiginin farkina varmaz ama er yada gec varir lutfen elimizden geldiyi kadar cocuklarimizi eyitelim... Bir cocugu eyitmek icin hoca olmak gerekmez!!!

ALLAH RAZI OLSUN

Selam ve Dua ile..
Ekleme Tarihi: 17.03.2005 - 13:45
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
selva su an offline selva  

116 Mesaj -

En Son On: 29.06.2008 - 19:35
Allah bize de bu hassasiyeti göstermeyi ve çocuklarımızı da böyle yetiştirmeyi nasip etsin
Ekleme Tarihi: 17.03.2005 - 13:55
Bu mesajı bildir   selva üyenin diğer mesajları selva`in Profili selva Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 741 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54540 saniyede açıldı