colchicine kamagra ivermectin colchicine lopinavir ritonavir fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » M E A L » FATIHA-I SERIFE.....

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    FATIHA-I SERIFE´nin isimleri ve faydalari...

860 Mesaj -

En Son On: 16.01.2006 - 21:13
Cinsiyeti: Erkek 
TEFSIRLERDE ZIKREDILDIGINE GÖRE FATIHA-I SERIFEYE BIR COK ISIMLER VERILMISTIR.BUNLARIN BIR KISMINI BURADA ZIKREDELIM:

Ubade ibni samit´den (ra) rivayete göre efendimiz (sav) söyle buyurmustur:
´´ÜMMÜL-KURANI´´ (KURANIN ANASI ASIL MESABESINDE OLAN FATIHAYI) okumayanin namazi yoktur.´´
(MUSLIM TIRMIZI)

ayrica fatiha-i serife,Kurani kerimdeki bütün manalara samil oldugu (bütün manalari icine aldigi) icin bu ismi almistir.Bu yüzden ona:´´EL-VAFIYE´´ VE ´´EL-KAFIYE´´ (tam manasiyla bol yeterli) isimleri´de verilmistir.

fatiha-i serife ´´SURE-I KENZ´´ (hazine suresi) diye´de isimlendirilmistir.Zira:
Hz.Ali (ra)´dan nakledilen bir hadisi serifte Peygamberimiz (sav) söyle buyurmustur:´´Fatihatül Kitap (kurani kerimin basi olan fatiha suresi) arsin altindaki bir hazineden indirilmistir:´´(el mutteki,el-hindi.kenzul ummal)

Fatiha-i serifeye ´´SURETÜS-SIFA´´(SIFA SURESI) VE ´´SAFIYE´´ (SIFA VERICI) ismi´de verilmistir.Nitekim Ebu Saidil Hudri (ra)ín söyle buyurdugu rivayet edilmistir:Resulullah (sav) bizi otuz atlidan mütesekkil (meydana gelen) bir müfreze (kücük askeri birlik) olarak gönderdi,arapladan bir kavmin yanina konduk ve bizi misafir etmelerini istedik.Onlar misafir etmeyi kabul etmediler.Sonra onlarin efendileri (reisleri) isirildi.Yani onu akrep soktu,hemen bize gelerek:´´Icinizde akrep sokmasini okuyup iyi edecek kimse varmi?´´ dediler.Bende:´´evet ben varim ancak 30 koyun almadan bu isi yapmam.´´dedim.Onlarda:´´Biz size 30 koyun veririz.´´dediler.
Ben´de ona 7 kere fatiha okudum hemen iyilesti.Koyunlari aldik fakat icimize bir süphe geldi onun icin koyunlara hic dokunmadan Efendimiz (sav)e geldik ve hadiseyi aynen kendisine anlattik.Bunun üzerine:´´sen onun (fatihanin) bu kadar etkili bir dua oldugunu nasil bilebildin?O koyunlari bölüsün sizinle beraber bana´da bir hisse ayirin.´´buyurdu (ibni mace ,buhari ,muslim ,ebu davud,tirmizi)
Böylece efendimiz (sav) alinan koyunlarin helal oldugunu anlatmak icin onlara bir latife yapmis oldu.
Bir ayri hadisde efendimiz (sav) buyuruyor´ki:´´Fatiha her derde devadir.´´(el mutteki, kenzul ummal)

Ve her namazda tekrar edildiginden,´´SÜRETÜL-MESANI´´ (tekrarlanan sure) ve ´´SÜRETUS-SALAT´´(namazu suresi) diye´de isimlendirilmistir.
´´ebu said ibnil-mualla (ra) hazretlerinin söyle buyurdugunu rivayet edilmistir:ben bir kere namaz kiliyordum efendimiz (sav) beni cagirdi namazda oldugum icin hemen icabet edemedim (gidemedim,namazdan sonra huzuruna vardim ve):´´YA resulullah ben namaz kiliyordum (onun icin geciktim).´´´dedim.Efendimiz (sav) buyurdu´ki:Allahu teala:´´IS TECIBU LILLAHI VE LIRRASULI IZE DEA KUM.´´ ´´Allaha icabet edin ve resulü sizi cagirdiginda ona icabet edin (kosun).´´buyurmadi´mi?dedi(enfal 24)
(bununla hemen namazi bozup gelmeliydin demek istedi).Sonra:´´Dikkat et!Sana mescitten cikmadan kurandaki en büyük sureyi ögretecegim.´´dedi.Ve elimden tuttu,mescitten cikarken ben:Ya resulullah bana;´´dikkat et!sana kurandaki en büyük süreyi ögretecegim,buyurmustunz.´´dedim.O zaman: ´´EL HAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN´´ yani fatiha suresi varya iste o:´´SEBUL-MESANI (NAMAZIN HER REKATINDA TEKRAR EDILEN YEDI AYET)´tir..Ve bana verilen büyük kuran (essiz bir sure)´dir buyurdu.´´
(buhari, ebu davud, tirmizi, ibni mace, darimi,muvatta)

Bu sure hamde samil oldugundan (hamdi icine aldigindan) ´´SÜRETÜL HAMD´´ (HAMD SURESI) kuranin esasi temeli oldgundan:´´ESAS´´ (temel) diye´de adlandirilmistir.Nitekim ibni abbas (ra):´´Hasta oldugun veya (bir yerinden) sikayetlendigin zaman esas (kuranin temeli olan fatihay)a saril.´´buyurmustur (TEFSIRI KURTUBI 1/113)
Ebu umame (ra)´dan rivayet edildi´ki,Efendimiz (sav) söyle buyurdu:´´4 sey arsur-rahman (allahu tealanin bütün kainati kaplayan tahtin)in altindaki hazineden indirilmistir.
Bunlarda Fatiha-i Serife,Ayet el-kürsu,surei bakaranin sonu (amennerrasulu) ve Kevser Suresidir.´´(el mutteki kenzul ummal)

Ebu derda (ra)´dan rivayete göre efendimiz (sav) söyle buyurdu:
´´Fatiha-i serife kurandan hic bir seyin kiyafet edemiyecegi seylere kafi gelir (hicbir surenin göremiyecegi is görür).Ve eger fatiha terazinin bir göuüne konsa,bütün kuranda öbür göze konsa, elbetteki fatiha-i serife bütün kurana yedi kere üstün gelir.´´
Hasan (ra)´dan rivayet edilmistir,efendimiz (SAV) söyle buyurdu:´´her kim fatiha-i serifeyi okursa sanki tevrati, incili,zeburu ve kurani okumus gibidir.´´(Ebu ubeyd,suyuti,dürrül-mensur)

Imami Mücahid (rahimehullah)in söyle buyurdugu rivayet edildi:´´Iblis 4 kere bagirdi (izdirabindan feryad etti):1-lanetlendiginde,2-yer yüzüne indirildiginde,3-muhammed (as) gönderildiginde ve 4-fatiha-i serife indirildiginde (ebu nuaym,hilye:3:297)

Hz.Enes (ra)in söyle buyurdugu rivayet edilmistir:´´Efendimiz (sav) bir kere seferde konaklamisti.Ashabi´ndan bir kisi yanina geldi,Efendimiz (sav) hemen ona dönerek:´´Sana kuranin en üstün (suresi)ni haber vereyimmi?´´buyurdu ve sonra fatihayi okudu. (hakim,el müstedrek:1/560)

insallah yararli olur kardeslerim ve bzrdan biliyoruzki nekadar degeri oldugu fatiha-i serifenin.
selamlarimla....
Güle Güle

Bu mesaj 2 kez ve en son FeRhAt16 tarafından 03.01.2005 - 15:32 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 31.12.2004 - 00:02
Bu mesajı bildir   öLüm_7 üyenin diğer mesajları öLüm_7`in Profili öLüm_7 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 838 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55374 saniyede açıldı