lopinavir ritonavir fluvoxamine generique stromectol ivermektine generique rhinocortimdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK KÜRSÜSÜ » Uzunkulak İle Kelebek - Serdar Yıldırım

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Uzunkulak İle Kelebek - Serdar Yıldırım
6 Mesaj
UZUNKULAK ÝLE KELEBEK
Uzunkulak sabahýn erken saatlerinde köyden ayrýlmýþ, otlamak için meraya gidiyordu. Þöyle bir kafasýný kaldýrýp havayý kokladý. Gün, güzel ve güneþli geçeceðe benziyordu. Etrafýna bakýnýp dururken yavaþladýðýný fark etti. Þimdi eðlence zamaný deðildi. Karný çok acýkmýþtý. Adýmlarýný sýklaþtýrýp hýzýný artýrýrken düþüncelere daldý:
“ Þu dünyada dertten, kederden uzak yaþamak ne kadar güzel.
Ýki-üç günde bir de olsa kýrlarda özgürce koþmak ne kadar güzel.
Ne kadar güzel kuru samandan býkýnca taze ot yiyebilmek.
Ne mutlu bana ki, ben bu kadar þanslý olduðum için. “

Uzunkulak meraya varýnca taze ot yemeye baþladý. Uzun süre ot yedikten ve karnýný iyice doyurduktan sonra gölgelik bir yere uzandý. Bakýþlarýyla etrafý kolaçan etti. Her þey ne kadar güzeldi. Sanki bütün bu güzellikler hayatýn bir tat, bir anlam kazanmasý için yaratýlmýþtý. Sadece bu güzelliklerin var olduðunu bilmek yetmezdi.
“ Gelip görmeli buralarý “ diye düþündü Uzunkulak, “ hem de sýk sýk gelip görmeli. Kafaný kaldýrýp yukarý baksan masmavi gökyüzü, karþýlara doðru baksan ulu daðlar, þu tarafta mis kokulu orman, iþte buralar çayýrlýk, çimenlik, kuþ sesleri, uçuþan kelebekler…Bunca güzellikler içindeyken düþüncelerin de berraklaþýr. Gel buralara boylu boyunca yat, kalmaz içinde keder, budur hayat.”
Uzunkulak güzel güzel düþünürken, az ilerideki çiçeðin üstünde durmakta olan bir kelebek gördü. Kelebeði içten bir gülücükle selamlayan Uzunkulak: “ Nasýlsýn kelebek kardeþ, iyi misin? “ diye sordu.

Kelebek: “ Teþekkür ederim, siz nasýlsýnýz? “ dedikten sonra,
Uzunkulak: “ Ben de teþekkür ederim “ dedi. “ Bugün hava ne kadar güzel deðil mi? “
“ Evet, çok güzel. Ortalýk günlük, güneþlik. Yaz havasý dediðin böyle olur iþte. “
“ Kelebek kardeþ, birkaç günde bir otlamak için bu meraya geliyorum. Ne kadar seviyorum burayý anlatamam. Þu an çok mutluyum. Hayatý seviyorum, yaþamayý seviyorum, güzel olan her þeyi seviyorum. Hayat yaþanmaya deðer bence, sen ne dersin kelebek kardeþ? “
“ Hayat bence de yaþanmaya deðer, fakat bir takým küçük aksilikler olmasa daha iyi olacak. Ne kadar dikkatli olunursa olunsun yine ufak-tefek bir olay olur, durup dururken can sýkar. Sonra bütün gün üzül dur.”
“ Kelebek kardeþ, senin bir üzüntün var galiba. Canýný sýkan bir þey mi oldu? “

“ Ýki saat kadar önce köyün yakýnýndaki bir aðacýn dalýna konmuþtum. Derken, elindeki uzunca sopanýn ucuna að takýlmýþ bir çocuk peydah oldu. Beni görünce sokulmaya baþladý. Biliyorum ki, böyle durumlar þakaya gelmez. Eðer hýzlý hareket edip kaçamazsan kelebekleri yakalamak için özel olarak yapýlmýþ kelebek aðý rap diye baþýndan aþaðý geçiverir. Aðýn içine düþtün mü kurtuluþu yoktur. Kim ister durup dururken bu hayata veda etmek? Baktým çocuk kararlý geliyor, çýrptým kanatlarýmý uçmaya baþladým. Can korkusu kolay deðil, bir de heyecanlanmýþtým ki, sorma. Heyecandan kanatlarýmý hýzlý çýrpamýyordum, dolayýsýyla yükselemiyordum. Yerden bazen iki, bazen üç metre yükseklikte bir alçalýp bir yükselerek zorlukla uçuyordum. Çocuk belki yarým saat kovaladý beni, bir türlü peþimi býrakmadý. Sonunda, þu ilerideki derenin üstünden uçarak geçtim, çocuk aðzý açýk arkamdan bakakaldý. Þimdi bu olayýn etkisi altýndayým, üzüntü duyuyorum. Ne istedi benden bilmem ki o çocuk? Neden üzdü beni? Ne olacak sanki beni yakalayýp da? Kelebek koleksiyonu yapýyor belki, belki beni de koleksiyonuna katacak. Zevk denmez ki buna, dert vermek denir. Yazýk günah bana be, ne zararým var benim ona? “

“ Bak sen þimdi o çocuðun yaptýðýna. Hiç öyle þey olur muymuþ? Sessizce duran kelebeðin rahatýný boz, peþinden koþ, kovala, yakalamaya çalýþ. Bu tamamen yanlýþ davranýþ biçimini kesinlikle kabul etmiyorum ve o çocuðu kýnýyorum. Her neyse, sen üzülme kelebek kardeþ, bir daha böyle tatsýz durumlarla karþýlaþmaman en büyük dileðimdir. “

Uzunkulak kelebeðin minicik yüreðine su serpmiþ ve onu rahatlatmýþtý. Hayat güzeldi, yaþamak güzeldi, ara sýra ortaya çýkan böyle tatsýz durumlarý önlemek olanaksýz demekle iþin içinden çýkýlamazdý. Tatsýzlýk olmadan, oluþmadan engellenebilirdi. Bunun çaresi muhakkak ki vardý. Ben hep iyi davranýþlar içindeyim, kötülük nedir bilmem derdin otururdun köþende. Ýþte, asýl büyük gaflet buydu. Doðrusu nedir dersen, cevabý gayet basitti: Gerçekten çok iyi bildiðin iyi davranýþlarý baþkalarýna da öðreterek, pasif iyi deðil, aktif iyi olarak ve bu amaç için sonsuz gayret sarf ederek. Uzunkulak ile kelebek bu durumu uzun uzadýya konuþarak bir karara vardýlar: Ýyiliðin en büyük savunucusu olarak bildiklerini canlýlara anlatacaklardý. Akþamüstü birbirlerinden ayrýlýrken ikisi de hayatýn güzelleþtiðinin farkýndaydý. Aradan bir ay geçmeden grup kurmuþtu, Uzunkulak ile kelebek: Aktif iyiler grubu. Çalýþmalar devam ediyordu ve edecekti, çünkü bunun için ant içmiþlerdi.

SON

Yazan: Serdar Yýldýrým
Gönderen: 18.05.2023 - 18:53
Bu Mesaji Bildir   Serdar102 üyenin diger mesajlarini ara Serdar102 üyenin Profiline bak Serdar102 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 755 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56090 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.