generique stromectol stromectol generique stromectol ivermektine hydroxychloroquine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Reklam Yazarı -Şair Hasan Sancak’tan Kafiyeli Konuşma Kılavuzu!..

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Reklam Yazarı -Şair Hasan Sancak’tan Kafiyeli Konuşma Kılavuzu!..
43 Mesaj -
REKLAM YAZARI -ÞAÝR HASAN SANCAK’TAN KAFÝYELÝ KONUÞMA KILAVUZU!..

KAFÝYELÝ KONUÞMAK ÝSTER MÝSÝNÝZ?

KONU: Aþaðýdaki yazýnýn tamamý Alaçamlý Halk Þairi Reklâm Yazarý Eðitimci Gazeteci Hasan Sancak’ ýn kendi aklýndan bulmuþ olduðu düþünce ürünüdür. Bu yazý Türkiye’de ve dünyada ilk defa yayýnlanmaktadýr. Anlatýlan bu önemli konu ile birlikte yediden yetmiþe herkes kafiyeli konuþmayý ve yazmayý çok sevecek ve öðrenecektir. Her tanýdýðým insana halk þiirinin önemi üzerinde durduktan sonra isterlerse kafiyeli konuþabileceklerini anlatýyorum. Son harfi ”L” ile biten bana on tane kelime söyler misiniz? Diyorum. Düþünüyorlar. Diyemiyorlar. Ben de biraz sonra istedikleri kadar kafiyeli kelime konuþabileceklerini söylüyorum. Sessizce dinliyorlar. Bu önemli durum her harf için kullanýlabilir. Ben sadece “L” harfini örnek olarak veriyorum. Çocuklar ve gençlerin dikkat etmesi durumunda çok güzel sözler ya da mýsralar kullanabileceklerini söyleyebilirim.
Türkçemizde 29 tane harf vardýr. A-B-C-Ç-D-E-F-G-Ð-H-I-Ý-J-K-L-M-N-O-Ö-P-R-S-Þ-T-U-Ü-V-Y-Z ‘ dir. Bu harflerin 21 tanesi sessiz, 8 tanesi de seslidir. Kafiyeli konuþabilmek için A’ dan Z’ ye gitmek gerekir. Seslilerde bir sefer, sessizlerde sekiz sefer bir kelime okunabilir. Yukarýda ”L” harfini örnek verdim. Hangi sessiz ya da sesli harfi söylüyorsak, harfleri sol tarafa koyarak okuyacaðýz. Okuduðumuz tek heceli kelimeler ya isim: að-bað-bal-bel ya fiil bil-mek,bul-mak,çal-mak,çel-mek ya da anlamsýz olur.Ýsim ve fiili anlamak için de sonuna -mak ve -mek ekleri getirmek gerekir.Okunan kelime anlamlý ise o fiil köküdür.Anlamsýz ise de bu isim köküdür.A’ dan baþlýyoruz! “AL” B’ den baþlayarak Z’ ye gitmek gerekir.”BAL-BEL-BÝL-BOL-BUL” “ÇAL-ÇEL-ÇÝL-ÇÖL-ÇUL” "DAL-DEL-DÝL-DOL-DÖL-DUL-EL-FAL-FÝL-FOL-FUL-KAL-KEL-KÝL-KOL-KUL-KÜL..."Bu durumu Z’ ye kadar taþýyabilirsiniz. Bunu unutmadýðýnýz ve tekrar ettiðiniz zaman önce mýsra sonra da beyit ve dörtlük yazabilirsiniz.
Not: Lütfen anne ve babalar çocuklarýna bu yazýmý okusunlar.

Að-bað-boð-çað-dað-saðý
Kýz kaçýrma uçaðý
Eve erken gelirsen
Tavaya koy sen yaðý

Ak-bak-bek-bük-çak-çek-çýk
Yolunuz olsun açýk
Bencillik tutkusunu
Ýçinde yaþatma yýk

Ay-bay-bey-boy-cay-say-yay
Ver bana açýk bir çay
Karþýdan geçmektedir
Atýn yavrusu bir tay...

HASAN SANCAK
ALAÇAMLI HALK ÞAÝRÝ
REKLÂM YAZARI
(EÐÝTÝMCÝ-GAZETECÝgöz kırpma
Gönderen: 08.07.2011 - 16:46
Bu Mesaji Bildir   HASAN SANCAK üyenin diger mesajlarini ara HASAN SANCAK üyenin Profiline bak HASAN SANCAK üyeye özel mesaj gönder HASAN SANCAK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 907 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
meleknur58 (71), fatih4194 (45), F.U (43), güngör (51), mematii (41), ravza81 (43), turgay gnl (63), mgs 41 (55), ilknurakan07 (44), islamicboy (40), eminefendi (51), mirac6363 (45), adempece (52), AKKUS61 (50), binerve (41), ahirzaman (57), akay-350 (46), nuraymelek95 (29), AydinG (39), batuhan_ (47), markad (50), simales (39), bülent21 (43), mucahide33 (39), polat0000 (59), gülkokuþl.. (41), minik (43), Baykara (38), mecide_sümeyye (35), mustafakumbar (53), gringo (51), vefalidost (50), saidmirza (55), yaramaz (41), vuslateli (37), pascal (37)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62377 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.