kamagra colchicine colchicine generique stromectol generique kaletra super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Annemi Hiçbiy Yeyde Bulamıyoyum”

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Annemi Hiçbiy Yeyde Bulamıyoyum”
Moderator

4254 Mesaj -
“Annemi Hiçbiy Yeyde Bulamýyoyum”
Bir akþam üzeri usulca kapýmýz çaldý. Ailenin en küçük ferdi olan bir yaþýndaki oðlumuz Tarýk baþta olmak üzere hepimiz kapýya yöneldik. Kapýyý açtýðýmýzda karþýmýzda duran, bizim üst katýmýzda oturan aðabeyimin oðlu, dört yaþýndaki Ahmet Said'di. Baþý önünde, titrek bir sesle “Annem buyda mý?” diye sordu.
Annesinin bizde olmadýðýný öðrenince, zaten aðlamak için bir bahane arar gibi duran Ahmet Said, iyice gerginleþti ve aðlamaklý ve dokunaklý bir sesle “Annemi hiçbiy yeyde bulamýyoyum” dedi. Bu ses eþimin annelik þefkatinin kabarmasýna vesile olmuþ olacak ki, benden önce o atýldý ve “Ýçeri gel, Tarýk'ýn yeni oyuncaklarýyla oyna; annen birazdan gelir, seni buradan alýr” dedi. Normalde Tarýk'la oynamak bile Ahmet Said'in içeri girmesi için yeterli bir sebepti.
Araya Tarýk'ýn oyuncaklarýyla oynamak da girince Ahmet Said bizden çýkmak istemezdi. Ama o akþam istemeye istemeye içeri girdi. Tarýk'ýn oyun- caklarýný görünce, ýslak gözleri iyice parlamaya baþladý. Bir yandan oyuncaklarla bir yandan da Tarýk'la oynuyordu ki, birden duraksadý. Tekrar az önce kapýdaki mahzun yüz hatlarý belirmeye baþladý. Usulca koltuða sýrtýný dayadý. Elindeki oyuncaðý býrakmadan, tekrar “Annemi hiçbiy yeyde bulamýyoyum” dedi ve bu sefer daha acýklý bir þekilde aðlamaya baþladý.
Eþim onu ikna etmek için türlü türlü þeyler anlatýrken, dört yaþýndaki bir çocuðun birkaç dakika annesini görmemesinden dolayý bu denli içerlemesi tuhafýma gitmiþ olacak ki, biraz alaycý bir üslupla “Kocaman adam oldun. Biraz annenden ayrý kalmaya alýþ artýk” dedim. Eþim kaþlarýný çatarak bana baktý. Eþimin ikna etme çabalarý fayda etmeyince onu annesine götürmek için ayaða kalktým. “Tamam, hadi kalk seni annene götüre- yim” dedim. Beraber evden çýktýk ve Ahmet Said'i, yeni taþýnan komþumuzu ziyarete gittiðini bildiðim annesine götürdüm.
Ahmet Said'i annesine götürürken bana çok çocuksu gelen bu hareketini bir an olsun düþünme fýrsatý buldum. Kendimi düþündüm. Acaba Ahmet Said kadarken ben de böyle miydim diye çocuk- luðumun saman kaðýdýna basýlmýþ eski kitaplarý andýran yýllarýna döndüm. Ahmet Said kadarken ki yýllarýmý düþündüm ama o yýllara ait pek bir þey hatýrlamýyordum. Daha sonra hayal meyal hatýrla- dýðým bazý tozlu hatýralarým oldu ki, bunlar Ahmet Said'in haklý olduðunu anlamam için yeterli olmuþ- tu.
Korku dolu gözlerle, karanlýk bir gecenin kucaðýnda uyandýðým bir an ilk aklýma gelmiþti. Beni boðarcasýna kucaklayan bu karanlýktan kurtulmak için annemi çok aramýþ ve “Annemi hiçbiy yeyde bulamýyoyum” der gibi olmuþtum içten içe. Gözlerim karanlýða alýþýncaya ve kendi yataðýmda olduðumu anlayýncaya kadar bu hisler içimde bir yerde gezinip durmuþtu. Bu korku ve yalnýzlýk hissini atlatmak için bir süre uðraþmýþ, ama kurtulamayýnca, yerini bildiðim annemin yataðýna gitmiþtim. Annemi bulmuþtum... Karanlýk gecenin boðucu kollarýndan kurtulup, annemin þefkatli ve huzur veren kollarýna býrakmýþtým titreyen vücudumu. Uykusunun bozulmasýna hiç aldýrýþ etmeden beni saran annemin kollarýnda huzurla uyumuþtum.
Ýçimde bir yerde her zaman bir Ahmet Said'in olduðunu düþünürüm bazen. Caným sýkýldýðýnda, ümitsizlik bir karabasan gibi üzerime çullandý- ðýnda, yalnýzlýk her tarafýmdan beni sarmaya baþladýðýnda ve birinin elimden tutmasýný ve bana yardým etmesini istediðimde, týpký Ahmet Said gibi bir psikolojiye büründüðümü iyi biliyorum. Dýþ görünüþ itibariyle yüzüm gerilmiyor belki. Belki sesim onunki gibi tel tel olmuyor. Bu halde görün- mek hissi bana aðýr geliyor olabilir. Belki de ben onun gibi hislerimi dýþarý vurmasýný beceremiyo- rumdur. Ama içimde Ahmet Said'in o masum aðla- yýþlarýný hep duymuþumdur.
Yaþ ilerledikçe bu his daha aðýr basýyor gibi. Yaþlýlarý düþünüyorum. Herhalde onlar bu hissi daha derinden hissediyorlar ve hem akranlarýndan ayrýlýðýn hem de annesizliðin vermiþ olduðu yalnýzlýk hissiyle kývranýp duruyorlardýr. Öyle ya bu yalnýzlýk ruh haliyle onlarý en iyi anlayacaklar onlar gibi yaþlýlardýr. Ne ruh doktoru olmuþ oðlu, ne öðretmen olmuþ kýzý, ne de bayramdan bayrama ziyaretine gelen torunlarý... Torunlarýn yeri ayrýdýr elbet. Ama aradaki muhabbet farklý. Böyle bir ruh haliyle yaþayan ve yaþlanan yaþlýlarýn da içten içe “Annemi hiçbiy yeyde bulamýyoyum” dediðini duyar gibiyim.
Ahmet Said gibi “Annemi hiçbiy yeyde bulamýyoyum” dediðimiz durumlarda, her kalp bir sýðýnak, bir destekçi arar. Sýkýntý ve huzursuzluðun her yanýný kapladýðý durumlarda yardým istenecek bir dost, azgýn dalgalarýn arasýndan kendini kýyýsýna atabilecek bir sahil, karanlýklý ve kasvetli bir gecede ýþýðýna çýkýlacak bir sokak, dünya ve içindekilerin vefasýzlýðýndan sýkýlýp da en samimi ve en vefakar dostla buluþmak için ötelere açýlan efsunlu bir kapý gibi olan bir seccade...
Demek, insanýn iç dünyasýný çok iyi bilecek; yalnýzlýðýnda kendisine enîs olacak; dünyadaki dostlarýn bile vefasýzlaþtýðý bir zamanda kapýsýna gidilebilecek; nazik, kýrýlgan ruhunun inceliklerini bilip taleplerine cevap verecek; ahireti arzulayan ve ahirette sevdikleriyle mutluca yaþamak isteyen pir-i fanilere “lebbeyk” diyecek ve bu arzularýna kavuþmalarý için önlerindeki ölüm engelini kaldýracak hakiki bir dosta ihtiyaç var.
Hakiki dostu bulmak ve dost kalabilmek duasýyla...
Tefekkür Dergisi
Ýkram ASLAN

Gönderen: 27.10.2010 - 00:59
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GaZZe su an offline GaZZe  
1 Mesaj
Sevgili Muhtazaf kardeþim.
Gönderen: 27.10.2010 - 23:38
Bu Mesaji Bildir   GaZZe üyenin diger mesajlarini ara GaZZe üyenin Profiline bak GaZZe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 343 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ferdülislam (108), sunniit (59), kadirbey (62), busra12 (32), melisatek (32), hüzünlüköprü (36), ramazan294 (35), nisa88 (36), ervam (57), Allah 1 (47), saime86 (38), batu39 (51), Abdurrahman Gör.. (61), fatihulu24 (30), Zeynep_85 (39), ferhatb (51), GuVeNN (46), safiye55 (35), azra16 (44), ahmed86 (38), mürsid (37), mekin (43), tohurter (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57271 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.