kaletra generique kaletra colchicine generique colchicine generique stromectol 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » Müslüman nasıl yaşamalıdır?

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Müslüman nasıl yaşamalıdır?
Moderator

4254 Mesaj -
Müslüman nasýl yaþamalýdýr?

- Hayatta kendine þu sorularý sorup, cevap vermeye hazýr olarak yaþamalýdýr.

* En iyi yaptýðýn þey nedir? Hayýr mý þer mi? Dünyalýk mý? Ahiretlik mi?....

* Her iþinde þu üç kelimeyi kullanabiliyor musun? “Allah biliyor, görüyor ve soracak.”

* Allah soruyor: “Nereye gidiyorsun?” (Tekvir: 26) Buna ne cevap verebilirsin? “Sana geliyorum Rabbim” diyebilir misin?...

* Kürsüde vaiz sýralar Allah þunu soracak, bunu soracak diye. Cüneyd-i Baðdadi namazdan sonra vaize sorar:

- Evet Allah çok soru soracak. Ama önce þu soruyu soracak: “Ben hep seninleydim, sen kiminleydin” diyecek, nedersin?

* Çok sevap istiyor musun? Önce iyi niyetli misin?

* Allah’ýn yardýmýný istiyor musun? Peki ilahî ihsana ve ikrama lâyýk mýsýn?

* Müslüman mýsýn? “Evet”, Peki neyinle müslümansýn? Müslüman gibi giyiniyor, müslüman gibi yaþýyor, müslüman gibi yiyip içiyor musun?

* Ansýzýn gelecek ölüme hazýr mýsýn? Ne kadar hazýrsýn? Mezar satýn alarak mý hazýrlandýn, kabre hazýrlanarak mý?

* Hayatýnýn, yaptýklarýnýn hesabýný vermeye hazýr mýsýn?..

* Dünyadan aç mý gitmek istersin tok mu? Ne fark eder ki...

* Hizmet eden misin, hizmet edilen mi? Yoksa bana ne mi diyorsun? Mazeret mi uyduruyorsun?

* Allah’ý, peygamberi seviyor musun? Haydi onlara yürüyelim dense, hazýr mýsýn? Yoksa “þu þu iþim var” deyip, mazeret mi beyan edersin?

* Nereye gitmek istersin? Cennete mi, cehenneme mi? Peki yönün, yolun nereye? Cennetlik olana mý, cehennemlik olana mý benziyorsun?

* Çalýþmalarýnda meylin dünyaya mý, ahirete mi? Unuttuðunda daha çok hangisini unutuyorsun?

* Neden ölmek istemiyorsun? Dünyan mamur, ahiretin harap da ondan mý?

* Ölecekmiþ gibi mi yaþýyorsun? Ölmeyecekmiþ, gibi mi? Azrailden kurtulacaðýný mý zannediyorsun? Direnmeye gücün var mý?

* Kur’an-ýn ve peygamberin müslüman tarifine uyuyor musun, uymuyor musun? Bugüne kadar kendi kendine “Ben müslüman mýyým, nerem müslüman, hangi iþim Ýslâm’a uyuyor, beni gören ne der, Ýslâm benim neremde, ben Ýslâm’ýn neresindeyim? diye sordun mu?”

* Hiç nefsine sordun mu? Ey nefsim, bugüne kadar yaptýklarýna razý mýsýn? Ýyiliklerin lehine, kötülüklerin aleyhine olduðunu biliyor musun?

* Þeytan sana vesvese ile, dünya ile, karþý cinsle, günahla, haramla yaklaþýnca ne düþünüyor ve ne yapýyorsun? Red mi ediyorsun yoksa, teslim mi oluveriyorsun?

* Allah’ý seviyor musun? Allah seni seviyor mu? Ne dersin?

* Geriye býraktýklarýn ölümünle sevinir mi, üzülür mü, rahmet mi okur, lânet mi? Ne diyorsun? Nasýl olacaðýna inanýyorsun?

* Hangi kapýyý çalýyorsun, hangi kapýnýn önünde duruyorsun? Hayýr kapýsýnýn mý, þer kapýsýnýn mý?

* Son arzun ne? Ne olmasýný istersin?

* Müslümanlarýn dualarýný mý alýyorsun, beddualarýný mý?

* Cenazen sence ne ile, nasýl kalkacak? Bando ile mi, alkýþla mý, hüzünle mi, dualarla mý? Okunmaya, duaya layýk yaþýyor musun?

* Ardýndan insanlar “Kurtulduk” mu diyecekler “Kaybettik” mi diyecekler?

* Þu anda ne ile meþgulsün? Hayýrla mý þerle mi?

* Nasýl ölmeyi düþünüyorsun? Ýmanla mý, imansýz Kur’an-sýz mý? Nasýl güzel ölünür? Nasýl mutlu sona gidilir? Nasýl yaþarsan öyle öleceksin, nasýl ölürsen öyle haþrolunacaksýn, bunu düþündün mü?

* Allah’ýn “Buyur kulum!” dediði bir insan mýsýn? Yoksa terk ettiklerinden misin?

* Bir sahabi sormuþ, Hz. Peygamber(A.S)’da cevap vermiþtir:

1- Ýnsanlarýn en hayýrlýsý nasýl olunur? Ýnsanlara faydalý olmakla.

2- Allah’a nasýl yakýn olunur? Allah’ý çok zikretmekle.

3- Ýyi hal sahibi nasýl olunur? Allah’ý görüyormuþ gibi yaþamakla.

4- Ýman nasýl mükemmel olur? Ahlâkýný güzelleþ-tirmekle.

5- Allah’ýn huzuruna nasýl günahsýz çýkýlýr? Cünüp kirinden guslettiðin gibi günah kirinden de tevbe ile temizlenerek.

6- Ahirette Allah nasýl merhametli olur? O’nun kurallarýna merhametli olmakla.

7- Bol rýzka nasýl kavuþulur? Devamlý abdestli olmakla.

8- Kýyamette ayýplarým yüzüme nasýl vurulmaz? Sen baþkalarýnýn ayýplarýný yüzüne vurmazsan, Allah da seninkini yüzüne vurmaz.

9- Kalbimi gönlümü ne ile temizlerim? Göz yaþlarý ile.”

- Ýnsan öyle bir hayat yaþamalý ki, aðlaya aðlaya geldiði bu dünyadan aðlata aðlata gitmeli, ölürken de güzel bir ölüm ile ölmelidir. Ne iyi müslümandý dedirtmelidir.

Ölüm anýnda da sorulacak sorular var:

* Yolculuða nasýl çýkýlýr? Dünyada kýsa ve belirli günler için yapýlan yolculuk için hazýrlýk yapýlýr da, ebedî yolculuk için hazýrlýk yapýlmaz mý?

* Ömrün bir parçasý olan mevsim hazýrlýklarý yapýlýr da sonsuz ahiret hayatý için hazýrlýk yapýlmaz mý?

* Ýyi bir hayat yaþamadan hüsnü hatime ile ölünür mü?

* Ýsa peygamber þöyle demiþ: “Ölü kabre götürülürken ona: “Ýnsanlarýn baktýðý yüzü temizledin durdun da Allah’ýn nazar ettiði kalbini niye temizlemedin?” diye sorulacak.” Buna göre hangi yüzle Allah’ýn huzuruna gideceðiz?

* Son nefesini nasýl vermek istiyorsun? “Ýyiler için melekler canlarýný alýrken * “Size selâm olsun. Yaptýðýnýz iyi iþlere karþýlýk girin cennete” derler.” (Nahl: 32)

* “Kötüler için de melekler, yüzlerine ve arkalarýna vurarak tadýn yakýcý cehennem azabýný” derler. O anda onlarý bir görsen!”(Enfal: 50)

* “Kendilerine yazýk edenlere melekler, canlarýný alýrken “Ne iþle meþguldünüz?” derler. Onlar: ”Çaresizdik.” derler. Melekler de: “Allah’ýn arzý, imkânlarý geniþ deðil miydi, hicret etseydiniz ya.” diye cevap verirler. Onlarýn yeri cehennemdir. (Nisa: 97) Ýþte Rabbim böyle haber vermiþ, sen hangisinden olmak ve nasýl ölmek istersin?

* Dünyada aldananlardan mýsýn, kurtulanlardan mýsýn, yola çýkarken dünyadan neler götürüyorsun? Yoksa hep mirasçýlar için mi çalýþtýn? Eli boþ mu gidiyorsun, yoksa dolu mu?

* Geride nasýl evlatlar býrakýyorsun? Cennetin mi olacaklar, cehhennemin mi? Rahmet mi okuyacaklar, lânet mi? Cenaze namazýný kýlabilecek, el açýp dua edebilecek, ardýndan hayýr yapabilecekler mi? Onlara güvenebiliyor musun?

* Tekrar sana ömür geri verilse, nasýl yaþardýn? Gene ayný mý?..

* Nasýl ölünür, nasýl teneþir tahtasýna yatýlýr, nasýl kefen giyilir, nasýl tabuta ardýnda da kabre girilir? Orada yýlanlarla nasýl yatýlýr hiç düþündün mü?

* “Ver ver Allah’ým, kulun haram helâl demez yer Allah’ým” diye dua ederken, Kur’an-da öðretildiði gibi “Ya Rabbi, müslüman olarak canýmý al” dedin mi? (A’raf: 126)

- Her soruyu cevaplandýrsak, kabirdeki sorularý ne yapacaðýz? Kabirde hem soru var, hem de azap var.

* Kabre girenleri görüp durduðun halde bir gün nasipse benim de gireceðim yer burasý dedin mi? Orasý için hazýrlandýn mý? Kabre girmek basit bir iþ deðil. Yapýlan iþlerin hesabý sorulacak, cevaplar verilecek, yanlýþ cevap oldu mu ardýndan azap gelecek. Kanuni Sultan Süleyman bile Ebussûd Efendi’nin verdiði fetvalarla gömülmek istemiþtir. Bunu gören hocasý: “Sen kendini kurtarmýþsýn, ya ben ne yaparým” demiþ, aðlamýþtýr.

* Kabire daha konulur konulmaz sorgu melekleri münker ve nekir gelecek:

“Rabbin kim? diyecek.

Dinin ne? diyecek.

Peygamberin kim? diyecek.

Kitabýn hangisi? Bunlar hakkýnda ne biliyorsun? denilecek. Allah’a kul olduysan, Kur’an-a uyduysan, cevaplarýný kolay ve doðru olarak vereceksin. Deðilse, cevap veremeyeceksin. Dünyaya kul olmadýysan, iþin kolay olacak. Herkese sorulacak: ”

* Hayatýný nasýl yaþadýn?

* Saðlýðýný nasýl yýprattýn?

* Nereden kazandýn?

* Nereye harcadýn?

* Kur’an-a uydun mu?

* Peygambere uydun mu?

* Ezanýn davetine uydun mu?

* Buraya ne getirdin? denilecek.

Sorular, sorular... Hayvanlarýn hissedebildiði çýðlýk-lar, kötüler için kýyamete kadar azap... Etrafý rahatsýz eden kokular... Cehenneme açýlmýþ pencereden gelen alevler... Ürperten yýlanlar, çiyanlar... Gelip geçenlerin okuduðu Fatiha ve ihlaslardan mahrumiyet...

Ne demiþ Peygamber(A.S):

“Kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçe, ya da cehennem çukurlarýndan bir çukurdur.” Yerinin nasýl olmasýný istersin?

- Kabirden kalkýp mahþere giderken duraklar var: Ýman duraðý, Kur’an duraðý, namaz duraðý, oruç duraðý, zekât duraðý var. Her durakta sorular var. Yaptýn mý, nasýl yaptýn? Cevap veremezsen, kýldan ince, kýlýçtan keskin köprüden geçemeyip cehenneme düþeceksin. Müslüman olarak can verdiysen, cennet bahçesinden araya geldiysen, rabrahat geçip gideceksin.

- Esas sorulara mahþer günü muhatap olunacaktýr. Tekvir sûresinde tasvir edildiði gibi “Güneþ katlanýp dürüldüðünde, yýldýzlar kararýp döküldüðünde, daðlar sallanýp yürütüldüðünde, gebe develer salýverildiðinde, vahþi hayvanlar toplanýp bir araya getirildiðinde, denizler kaynatýldýðýnda, ruhlar bedenlerle birleþtirildiðinde, diri diri topraða gömülen kýza, hangi sebepten dolayý öldürüldüðü sorulduðunda, amellerin yazýldýðý amel defterleri açýldýðýnda” sevinen, yüzü gülenlerden mi olacaksýn? Yoksa yüzü kararanlardan mý olacaksýn? Ne düþünüyorsun?

* Peygamberin ifadesiyle: “Kiþi kýyamet gününde dört þeyden sorguya çekilmedikçe bir yere adým atamaz:

1- Ömrünü nerede tükettin?

2- Bedenini nerede yýprattýn?

3- Ýlminle hangi hususta amel ettin?

4- Mal ve servetini nerede kazanýp, nerede harcadýn?” (Tirmizi Kýyamet: 2532)

Bu hadise göre ömrünün, gücünün, ilminin ve malýnýn hesabýný vermeye hazýr mýsýn? “Hesabýmý vermeye hazýrým” diyebiliyor musun?

* Bir yerde iþiniz var, sýkýntýlý. O anda biri geliyor, size yardým ediyor, iþinizi görüyor ve sýkýntýdan kurtarýyor. “Sen kimsin?” diyorsunuz. O: “Bir zamanlar bana yardým etmiþtin.” diyor. Kýyamet günü tam sýkýldýðýnýz bir anda karþýnýza biri çýkýp yardým ediyor, sýkýntýdan kurtarýyor. Siz soracaksýnýz: “Sen kimsin?” Cevap: “Ben senin yaptýðýn iyi amellerinim.” olacak. Var mý seni böyle kurtaracak amelin?

Kýyamet gününde amellerinin seni kurtaracaðýna inanýyor, güveniyor musun? Deðilse geri kalan ömrün içinde neler yapmayý düþünüyorsun? Yoksa hayatýn ayný þekilde mi devam edecek?

- Cenab-ý Allah soracak:

* Sana benim peygamberim gelip teblið etmedi mi? Benim mektubumu, talimatýmý almadýn mý? Neden isyan ettin? diyecek. Buna cevabýn ne olacak?

* Neden bana kulluk etmedin? Nefsine kul oldun, dünyaya kul oldun, þeytana kul oldun da neden bana kulluk etmedin? diyecek. O zamanki piþmanlýk fayda verir mi?

* Neden emirlerimi yapmadýn? Neden yasaklarým-dan kaçýnmadýn? diyecek.

* Neden bugün için hazýrlanmadýn? Ben seni uyarmamýþ mýydým? diyecek.

* Þuanda bu durumdan, kurtulman için dünyadaki varlýðýný fedâ eder miydin? diyecek.

* Bana ne getirdin? diyecek.

* Yaptýklarýný ne maksatla yaptýn? diyecek.

* Seni bana kulluk yapmaktan alýkoyan þeyler nelerdi? diyecek.

Bütün bunlara ne cevap vermeyi, neler söylemeyi düþünüyorsun?

Yoksa bunlardan bana ne? Ben ahirete inanmýyorum. Ölünce toprak olup, yok olup gideceðim, diyenlerden misin?

Böyle deyip de kurtulacaðýný sanýyor musun?

Gönderen: 08.05.2010 - 00:55
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 564 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59149 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.