ivermectine kaletra generique rhinocortivermektin hydroxychloroquine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Zor Zamanda...YUSUF olmak...çatırdıyor ilişkiler...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Zor Zamanda...YUSUF olmak...çatırdıyor ilişkiler...
110 Mesaj -
Zor Zamanda…Yusuf Olmak…

Not: Bu bir hikaye deðil gereksiz direniþin ve sýnýrlarý aþmanýn getirdiði acý sondan alýnacak ibrettir…

Bir yýldýr görüþemediðim arkadaþým telefonun diðer ucunda aðlamaktan konuþamýyordu. Aðladýðý konunun ne olduðunu bilemediðim için teselli edecek kelimeler bulamýyordum. Aklýma gelen tek sebep kocasý olabilirdi. Çünkü neredeyse beþ altý yýldýr kocasý onu boþamak istiyor, arkadaþýmsa direniyordu. Nereye kadar dediðimde? Çocuklar diyordu, evlilik kutsal diyordu, onu seviyorum diyordu. Aðlamasýnýn sebebi yine boþanma olabilir miydi???

……….Kardeþim sakinleþ ne olur neden aðladýðýný söyle, yoksa sebep yine eþin mi?

……….Evet eþim.

……….Yine boþamak mý istedi?

……….Evet bu sefer mahkemeye verdi artýk evi de terk etti. Keþke senin sözlerini dinleyip de bu adamý daha önce boþamak istediklerinde tamam boþanalým deseydim, þimdi bu kadar acýlarý katmerli çekiyor olmazdým…

………..Katmerli acýdan kastýn ne? Bir yuvanýn yýkýlmasýndan daha acý ne olur ki?

………..Katmerli acým erkek kardeþim de boþanýyor.

………..Üffff anne baban çok yaþlý iki acýyý birden kaldýramazlar neredeyse yirmi yýllýk yuvalar yýkýlýyor…senin durumun uzun zamandýr vahimdi seni anladým da kardeþin niye? Onlar gayet mutluydular. Onlar neden boþanýyor?

………..Erkek kardeþime neredeyse bir yýldýr eþi çok soðuk davranýyordu sonunda da mahkemeye vermiþ kardeþimi. Kardeþim yýllarca sevgi saygý dairesinde yürüyen evliliðine birden ne olduðunun cevabýný bulamýyordu. Bir gün 18 yaþýndaki oðluyla dertleþip; bu annenize ne oldu çocuðum? bendemi bir hata var anlamýyorum benim göremediklerimi belki sen görüyorsundur ben nerede hata yapýyorum? Diye sorunca erkek yeðenimde babasýna; baba annem bazen uzun uzun telefonla görüþüyor arkasýndanda saatlerce aðlýyor diyor. Kardeþimin içine kurt düþüyor ve bu numarayý annenden gizlice almaya çalýþ bu kimmiþ acaba diyor. Yeðenim bu numarayý gizlice alýp babasýna veriyor. Kardeþim bir gün beni arayýp; Abla senden bir ricam var þu numarayý ara kimmiþ öðren ben korktuðumun baþýma gelmesinden aramaya cesaret edemiyorum diyor. Numarayý aradýðýmda karþýma eþim çýkýyor. Ben þoktayým. Çünkü eþimin bizim bildiðimiz numarasý bu deðil. Ama gelinimizin konuþtuðu numarada karþýma eþim çýkýyor.

…………Kardeþim lütfen zanda bulunmayýn kardeþin memlekette siz buradasýnýz, bu nasýl olur onlarýn yakýnlaþmasý mümkün deðil.

…………Dinle o zaman; tam bir yýl önceydi kardeþim ailece bana gezmeye gelmiþlerdi ve ben çok hastalanmýþtým, ;Kardeþim iþbaþý yapmalýydý bir hafta sonra memlekete döndü ama gelinimizi býraktý ki ben iyileþene kadar bana baksýn diye. Ben yataktan çýkamýyordum. Eþim ve gelinimiz bana hizmet ediyor mutfakta birlikte yemek yaparken kahkahalar kýrýla gidiyordu. Eþimde gelinimizde cývýl cývýl neþeli kiþilikte olduklarý için aklýma asla onlar hakkýnda yanlýþ düþünmek gelmedi. Elime mahkeme celbini aldýðýmda þok olmuþtum, iki gün arayla da gelinimiz mahkeme açmýþ. Ama daha sonra bu birlikteliði inkâr ettiler biz sadece dertleþtik dediler. Ve inandýk ve onlarda mahkemeleri durdurdular. Aradan üç beþ ay geçmiþti, erkek kardeþim þehir dýþýndayken gece vakti yeðenim arar; baba yetiþ der ve telefon kapanýr. Sabaha kadar ne ev ne cep cevap vermez. Kardeþim canlarýna bir þey oldu zanneder, kayýnvalidesini arar, sabaha karþý kayýnvalide oðlunu da uyandýrýp kýzýna gittiðinde benim eþimin orada ve yeðenimin de annesiyle onu babasýnýn yataðýnda uygunsuz halde görüp þok geçirdiðini, gürültüye küçük kardeþinin uyanýp onunda abisinin eþimi öldürmeye kalkmasýndan gördüklerinden ve yaþananlardan þok geçirdiðini görür. Evde kýyamet kopar abisi ve oðlu gelinimizi öldüresiye döver mahalleli polis vs…..Kardeþim ve yeðenim gelini öldürecekler bu korkudan onlarý zorla buraya taþýdým, anne babamý da, ama kardeþim iþinden oldu. Çocuklarda bizimle. Sýkýntýlar yetmez gibi birde geçim derdi…

Kýzým þokta hayata küstü,….kardeþim sadece ikisini de öldürmeye odakladý psikopatça planlar kuruyor….yeðenlerim o günden beri geceleri hiç uyuyamýyorlar iki dakika dalýyor sýçrayarak uyanýyorlar ve kimseyle konuþmuyorlar. Büyük yeðenimde öldürme planlarý içinde….anne babamý hiç sorma insan içine çýkacak halleri kalmadý yaþlý yürekleri hangimize yanacak belleri kýrýlmýþ halde…bana gelince öylesine aciz ve öylesine çaresizim ki, çocuðuma mý kardeþime mi, yeðenlerime mi anne babama mý yanayým onlara nasýl destek olayým bu depremden onlarý nasýl düze çýkarayým? Þimdi anladýn mý acýlarýn katmer katmer geliþini. Sen bana bu adam seni istemiyor sende vazgeç zorla güzellik olmaz derdinde, ben bu acýya dayanamam derdim. Meðerse beterin beteri varmýþ. Keþke o zaman boþanmaya razý olsaydým þimdi bu felaketleri yaþamayacaktým…Ne olur bana sen bir rüya gördün de, uyan de, yada öyle bir yol göster ki bu hepimize çare olsun…

Þu saatten sonra sizce bu dokuz þiddetindeki depremin yaralarý nasýl sarýlýr? Bu mazlumlarýn yüzünü güldürecek çözüm nerede?….

1…Bu durumda yok hiçbirimizin çözümü deðil mi? Þimdi tâ baþa dönelim. Ben bu kardeþimize her zaman Allahýn sýnýrlarýný koru, Ve kaderden payýna düþene razý ol. Bir iliþki yürekte bitmiþse ve çabalarýna raðmen geri dönüþü yoksa eþinin yüreðine deðil ayaklarýna pranga vuruyorsun bundan vazgeç demiþtim. Sen bir kulsun eþinin kalbine hükmedemezsin. KALPLER Allahýn kudret elinde istediði gibi evirir çevirir. Sen Rabbinle araný düzelt ki, Allah da senin insanlarla araný düzeltsin demiþtim. Ama o kendi çabalarýyla bir þeyleri deðiþtireceðine inanýyordu. Bilmiyordu ki Allah dilemese nefes bile alamazdý.

2…Bir evlilikte sevgi arkasýndanda saygý bitmiþse ve eþler en zor anlarýnda bile birbirlerine merhamet de etmiyorlarsa, evlilik nasýl helalse artýk ayrýlýkta o kadar helal olmuþtur. Þartlarý zorlamak arada çocuklar var demek her iki tarafa da zarar verir ve çocuklara da. Çocuklar sevgisiz bir ortamda hýrgürle daha çok yara alýr. Taraflar sevgi açlýðýný doyurmak için helal olmayan iliþkilere yelken açar. Çocuðumun hatýrýna katlanacaðým, evliliðimi kurtaracaðým derken, dünyayý kendine, ahireti de yasaklara ittiði eþine cehennem eder.

3…Bir insan her ne sebeple olursa olsun eþini yüreðinden tamamen çýkarmýþsa mutlaka onun yerine baþkasýný koyacaktýr er geç. Eþlerden biri helal olan evliliði cebren korumaya çalýþýrken, diðer eþin nefsi onu haram olan iliþkilere sürükleyecektir. Sevilmek sevmek fýtratýmýzda olan ve asla baþka bir þeyle yerini dolduramayacaðýmýz bir duygu. Ýnsaný besleyen ve hayatýna anlam katan tek þeydir sevgi. Yüreði boþalan insan içinse büyük bir yitiktir ve bu yitiðini gece gündüz her yerde her ortamda durmaksýzýn arayacak. Belki uzun zaman aradýðýný, karþýsýnda parlayan bir çift gözde bir saniyede bulacak ve kendini ona teslim edecek. Bir saniyelik bir bakýþma eðer iffet sýnýrlarýný aþmadan helal olan yollarla birlikteliðe gitmiþse hayat o kiþilere cennet olacak. Aksi halde birbirine yasak olan bir saniyelik bir bakýþla tüm bir ömür cehenneme dönecektir. Örnekte görüldüðü gibi.

4…Bu yüzden Rabbim asla zina yapmayýn demez …”Mümin erkeklere söyle gözlerini haramdan (yasak olandan) çevirsinler ve iffetlerini korusunlar, tertemiz kalabilmeleri için uygun davranýþ budur, unutmasýnlar ki Allah sakladýðýnýzdan da açýða vurduðunuzdan da haberdardýr…(Nur suresi 30) …”Mümin kadýnlara da söyle gözlerini haramdan (yasak olandan) çevirsinler, iffetlerini korusunlar, cazibe ve güzelliklerini haram olanlara açmasýnlar (göstermesinler)…(Nur suresi31)

Yaratan kulunu nerden nerelere geleceðini bilmez mi hiç…Aþk gözlerde bir saniyede baþlar sonra kalbe iner yerleþir, ardýndan beyni tutsak eder, son olarak ta bedeni teslim alýr. Bu yüzden Allah, kulunun eðer gözünü teslim etmiþse bedenini de teslim edeceðini bildiði için gözlerinizi haramdan koruyun der. Rabbim birbirine haram olan kadýn ve erkeðin bir arada olduðunda isterse takva sahibi olsun nefsin arzusuyla þeytana yenik düþeceði ihtimalinin yüksek olduðunu bildiði için asla haram olan kiþilerle yalnýz kalmamamýzý emreder. Efendimiz ise “yalnýz bir ortamda birbirine haram olan iki kiþinin üçüncüsü þeytandýr” der. Þeytan arkadaþýmýz olmuþsa artýk böylesi sonuçlar kaçýnýlmaz olur.

Bizler Allahýn bize çizdiði haram sýnýrlarýný korumadýðýmýz sürece bu olaylar pek çok ailede yaþanacaktýr. Bu eniþtem yok bu kuzenim, bu yakýn arkadaþýmýz, bu kýrk yýllýk komþumuz, yok bundan zarar gelmez yaþlý, bu hocam bu müdürüm vs…diye ayný ortamlarda sýk sýk oturup uzun muhabbetlere girdiðimiz sürece bu acýlar bizimde kapýmýzý çalacaktýr. Zordur bu zamanda Yusuf olmak, üstelik bizde bu nefis, yanýmýzda þeytan ve hayatýmýzda Züleyha lar olduðu sürece. Ne vaki bizler Yusuf olmadýðýmýz ve Züleyha larýn oyununa geldiðimiz sürece asla Hz. Yusuf gibi ne yuvalarýmýzýn neden kendi hayatýmýzýn sultaný olamayacaðýz.

YUSUF SURESÝ

23. Evinde bulunduðu kadýn (gönlünü ona kaptýrýp) ondan arzuladýðý þeyi elde etmek istedi ve kapýlarý kilitleyerek "Haydi gelsene!" dedi. O ise, "Allah'a sýðýnýrým, çünkü o (kocan) benim efendimdir, bana iyi baktý. Þüphesiz zalimler kurtuluþa eremezler" dedi.

25. Ýkisi de kapýya koþtular. Kadýn Yûsuf'un gömleðini arkadan yýrttý. Kapýnýn yanýnda hanýmýn efendisine rastladýlar. Kadýn dedi ki: "Senin ailene kötülük yapmak isteyenin cezasý, ancak zindana atýlmak veya can yakýcý bir azaptýr."

26. Yûsuf, "O benden arzusunu elde etmek istedi" dedi. Kadýnýn ailesinden bir þahit de þöyle þahitlik etti: "Eðer onun gömleði önden yýrtýlmýþsa, kadýn doðru söylemiþtir, O (Yûsuf) yalancýlardandýr."

27. "Eðer gömleði arkadan yýrtýlmýþsa kadýn yalan söylemiþtir. O (Yûsuf) ise, doðru söyleyenlerdendir."

28. Kadýnýn kocasý Yûsuf'un gömleðinin arkadan yýrtýldýðýný görünce dedi ki: "Þüphesiz bu, siz kadýnlarýn tuzaðýdýr. Þüphesiz sizin tuzaðýnýz çok büyüktür."

30. Þehirde bir takým kadýnlar, "Aziz'in karýsý, (hizmetçisi olan) delikanlýsýndan murad almak istemiþ. Ona olan aþký yüreðine iþlemiþ. Þüphesiz biz onu açýk bir sapýklýk içinde görüyoruz" dediler.

31. Kadýn, bunlarýn dedikodularýný iþitince haber gönderip onlarý çaðýrdý. (ziyafet düzenleyip) onlar için oturup yaslanacaklarý yer hazýrladý. Her birine birer de býçak verdi ve Yûsuf'a, "Çýk karþýlarýna" dedi. Kadýnlar Yûsuf'u görünce onu pek büyüttüler ve þaþkýnlýkla ellerini kestiler. "Haþa! Allah için, bu bir insan deðil, ancak þerefli bir melektir" dediler.

32. Bunun üzerine kadýn onlara dedi ki: "Ýþte bu, beni hakkýnda kýnadýðýnýz kimsedir. Andolsun, ben ondan murad almak istedim. Fakat o iffetinden dolayý bundan kaçýndý. Andolsun, eðer emrettiðimi yapmazsa mutlaka zindana atýlacak ve zillete uðrayanlardan olacak."

33. Yûsuf, "Ey Rabbim! Zindan bana, bunlarýn beni dâvet ettiði þeyden daha sevimlidir. Onlarýn tuzaklarýný benden uzaklaþtýrmazsan onlara meyleder ve cahillerden olurum" dedi.

34. Rabbi onun duasýný kabul etti ve kadýnlarýn tuzaklarýný ondan uzaklaþtýrdý. Þüphesiz ki O, hakkýyla iþitendir, hakkýyla bilendir.

Yüreðinde zerre imaný olanlarýn ve kendi nefislerimizin tüm bu olumsuzluklarý bu acýlarý yaþamamasý için Hz. Yusuf yürekli, Hz. Yusuf Ýffetli olmamýzý ve Zindaný þehvetlerimize tercih etmemizi Rabbim bize nasip etsin. Olurda üzerimizdeki gömlek bir gün yýrtýlacaksa, arkasýndan yýrtýlanlardan eylesin. Rabbim yüreklerimizden ve hayatýmýzdan tutsun…

N.yenidunya
Gönderen: 09.01.2010 - 22:57
Bu Mesaji Bildir   nazli64 üyenin diger mesajlarini ara nazli64 üyenin Profiline bak nazli64 üyeye özel mesaj gönder nazli64 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Elinize Saglik
Gönderen: 27.01.2010 - 06:31
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GüLbEnCe su an offline GüLbEnCe  
10 Mesaj -
Rabbim kör nefsimizi açsýn...nefisperest nefsimizi iblisin hile ve tuzaklarýndan korusun..dünya hayatýný gelip geçici yanýný suratýmýza tokat gibi atsýn...ağlar ağlar ağlar
Gönderen: 27.01.2010 - 13:46
Bu Mesaji Bildir   GüLbEnCe üyenin diger mesajlarini ara GüLbEnCe üyenin Profiline bak GüLbEnCe üyeye özel mesaj gönder GüLbEnCe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 568 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ferdülislam (108), sunniit (59), kadirbey (62), busra12 (32), melisatek (32), hüzünlüköprü (36), ramazan294 (35), nisa88 (36), ervam (57), Allah 1 (47), saime86 (38), batu39 (51), Abdurrahman Gör.. (61), fatihulu24 (30), Zeynep_85 (39), ferhatb (51), GuVeNN (46), safiye55 (35), azra16 (44), ahmed86 (38), mürsid (37), mekin (43), tohurter (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56883 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.