kaletra generique stromectol lopinavir ritonavir kaletra ivermektine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » İSMAİL HAKKI BURSEVİ (k.s ) ÇEKTİGİ ÇİLELER !

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İSMAİL HAKKI BURSEVİ (k.s ) ÇEKTİGİ ÇİLELER !
Moderator

4254 Mesaj -
ÝSMAÝL HAKKI BURSEVÝ (k.s ) ÇEKTÝGÝ ÇÝLELER !

Kendisi þöyle anlatýr :

Allahü Teala, adeti ilahiyyesi üzerine beni bulundugum dereceden daha yüksek bir dereceye yükseltti. Daha önce sahip olmadýgým bir meziyeti kalbime akýtarak, beni ilim ve irfan sahibi eyledi. Allahü Tealanýn bu þekilde derecemi yükseltip , bana ilim ve irfan ihsan etmesi yedi senede meydana geldi. Fakat bu feyz ve yükseklige kavuþmak, baþa gelen bela ve musibetlerin, meþakkatlerin acýsýný tatmaya baglý oldugundan, pek cok meþakkat ile karþýlaþtým.Bir taraftan diger tarafa, býr memleketten baþka memlekete gitmek suretiyle çok meþakkat ve sýkýntýlar çektim. Mihnet ve acý, insaný bulundugu mertebeden aþagý indirmez. Bilakis baþa gelen bela ve musibeti kadere rýza ile karþýlamak iyi akýbetlere vesile olur.

Ýlk önce yolculuk yaptýgým memleket Üsküp idi . Yedi sene sonra oradan Bursa’ya gittim. Yedi sene sonra Kýbrýs’a gitmem icap etti. Yedi sene sonra Harem-i þerife gittim. Yedi sene sonra Hicaz’a gittim. Orada çocuklarým vefat etti. Hac yolunda çok sýkýntýlar çektim. Hatta kýymetli kitaplarým ve eþyalarýmýn hepsi elimden gitti. Eþkýya tamamýný yaktý. Çölde ölümle yüz yüze geldim.Herþeyden ümidimi kesip ölümü beklemeye baþladýgým anda Hýzýr Aleyhisselam geldi ve beni çölden kurtardý. Bu sýrada bana manevi derecelerden tevhid-i ef’al, tevhid-i sýfat ve tevhid-i zat makamlarý verildiBütün bunlar karþýsýnda ilahi emre boyun egdim. Yedi sene sonra Ebu Yümn’ün kabrini ziyaret maksadý ile dogum yerim olan Aydos’a gittim. Yedi sene sonra ikinci defa olarak hacca gittim. Yedi sene sonra Bursa’dan Þam’a gitmem emrolundu. Bütün akrabalarýmdan uzak kaldým.

Ýþte bir çok musibet ve çilelerle geçirdigim bu yollar kýrk seneyi geçiyor. Allahü Teala diledigini yapar. Kimse O’na bunu niçin böyle yaptýn diye soramaz. Karþýlaþtýgým ve çektigim bu sýkýntýlar, tamamen manevi iþaretlerle meydana gelmiþtir. Güzel akýbet, ancak Allahü Teala’nýn fermaný üzere meydana gelendir. Resülüllah Efendimiz ; ‘’ Benim çektigim sýkýntýyý hiçbir Peygamber çekmemiþtir ‘’ buyurmuþtur. Ýnsana gelen bela ve sýkýntýlar, kalbi aydýnlatýr. Bela ve musibet zamanýnda tecelli-i ilahi meydana geldigi için kalb geniþler. Bütün bunlardan dolayý en þiddetli meþekkat, Peygamberler hakkýnda meydana gelmiþtir. Onlarýnkinden daha hafifi evliyada görülür. Bu itibarla büyük zatlar hep meþekkat ve sýkýntý çekmiþlerdir. Resülüllah Efendimiz kendisine çok eziyet ve sýkýntý veren kavmi hakkýnda ; ‘’ Ýlahi ! Kavmime hidayet eyle. Çünkü onlar bilmiyorlar.’’ Buyurarak hidayetleri için dua ettiler.

Kaynak : Ruhu’l Beyan Tefsiri – cilt 1 – sahife 9 – 10
Gönderen: 26.09.2009 - 01:04
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 703 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56979 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.