generique plaquenil dexamethasone generique kaletra ivermektin ivermectine detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » GEÇ KILINAN NAMAZ

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
GEÇ KILINAN NAMAZ
1504 Mesaj -

Anneannesinin sözleri yankýlandý kulaklarýnda:

— Oðlum, namaz hiç bu vakte býrakýlýr mý?

Anneannesinin yaþý yetmiþe dayanmýþtý, ama ezan okunduðu vakit yerinden sýçrar, yaþýndan beklenmeyecek bir hýzla abdestini alýr ve namazýný kýlardý.

Kendisi ise, nefsini bir türlü yenemiyordu. Hep ‘ne oluyorsa?’ namaz son dakikalara kalýyor, bu sebeple namazýný alelacele eda ediyordu. Bunu düþünerek kalktý yerinden, gözü saate kaydý. Yatsý ezanýnýn okunmasýna onbeþ dakika kalmýþtý. Baþýný her iki yöne piþmanlýkla sallayarak, “Yine geciktirdim namazý,” dedi kendi kendine....

Kývrak hareketlerle abdestini aldý ve daha elini yüzünü tam kurulamadan kendini odasýna attý. Mecburen, hýzlý hareketlerle namazýný edâ etti. Tesbihatýný yaparken anneannesini düþünmeden edemedi.... “Bu halimi görse, tatlý-sert kýzardý yine bana.” dedi. Çok seviyordu onu... Hele öyle bir namaz kýlýþý vardý ki, onu hep bir gökkuþaðý hayranlýðýyla seyrederdi. Namazda öyle bir mahviyeti vardý ki, hicâbýndan renkten renge girerdi.

O gün akþama kadar derse girmiþti. Müthiþ bir aðýrlýk vardý üzerinde... Duasýný yaparken, baþýný ellerinin arasýna alýp secdeye durdu. Namazdan sonra bir süre bu þekilde tefekkür etmeyi severdi. Gözleri kapanýr gibi oldu. “Ne kadar da yorulmuþum.” dedi. Daldý gitti öylece...

Kýyamet kopmuþtu. Mahþeri bir kalabalýk vardý. Her yön insanlarla doluydu. Kimi dona kalmýþ, hareketsiz bir þekilde etrafý izliyor; kimi saða sola koþturuyor, kimisi de diz çökmüþ, baþý ellerinin arasýnda bekliyordu.

Yüreði, yerinden fýrlayacak gibi atýyor, adeta kafesinden kurtulmaya çalýþýyor, soðuk soðuk terler döküyordu. Hayattayken kýyamet, sorgu sual ve mizan hakkýnda çok þey duymuþ ve ahiret hayatý adýna bu kavramlar kendisi için köþe taþý olmuþlardý. Ama mahþer meydanýndaki ürperti, korku ve bekleyiþin bu denli dehþet vereceðini düþünmemiþti.

Hesap ve sorgu devam ediyordu. Bu arada onun ismini de okudular. Hayretle bir saða, bir sola baktý. “Benim ismimi mi okudunuz?”, dedi, dudaklarý titreyerek....

Kalabalýk birden yarýlmýþ, bir yol oluþmuþtu önünde... Ýki kiþi kollarýna girdi. Mahþer meydanýnýn vazifelileri olduklarý belliydi. Kalabalýk arasýndan þaþkýn bakýþlarla yürüdü. Merkezi bir yere gelmiþlerdi. Melekler her iki yanýndan uzaklaþtýlar.

Baþý önündeydi. Bütün hayatý, bir film þeridi gibi geçiyordu gözlerinin önünden.... “Þükürler olsun.” dedi, kendi kendine ve devam etti; “Gözlerimi dünyaya açtým, hep hizmet eden insanlarý gördüm. Babam sohbetlerden sohbetlere koþturuyor, malýný Ýslâm yolunda harcýyordu. Annem eve gelen misafirleri aðýrlýyor, yemek sofralarýnýn biri kalkýp, bir yenisi kuruluyordu. Ben ise, hep bu yolda oldum. Ýnsanlara hizmete çalýþtým. Onlara Allah’ý anlattým. Namazýmý kýldým. Orucumu tuttum. Farz olan ne varsa yerine getirdim. Haramlardan kaçýndým.”

Kirpiklerinden aþaðýya gözyaþlarý dökülürken, “Rabbimi seviyorum, en azýndan sevdiðimi zannediyorum.” diyordu. Ama bir yandan da “O’nun için ne yapsam az, Cennet’i kazanmama yetmez.” diye düþünüyordu. Tek sýðýnaðý Allah’ýn rahmetiydi.

Hesap sürdükçe sürdü. Boncuk boncuk terliyor; sýrýlsýklam olmuþ, zangýr zangýr titriyordu. Gözleri terazinin ibresindeki neticeyi bekliyordu.

Sonunda hüküm verilecekti. Vazifeli melekler ellerinde bir kâðýt, mahþer meydanýndaki kalabalýða döndüler. Önce ismi okundu. Artýk ayaklarý tutmaz olmuþtu. Neredeyse yýðýlýp kalacaktý. Heyecandan gözlerini kapamýþ, okunacak hükme kulak kesilmiþti.

Mahþeri kalabalýktan bir uðultu yükseldi. Kulaklarý yanlýþ mý duyuyordu? Ýsmi Cehennemlikler listesindeydi. Dizlerinin üstüne yýðýldý. Hayretten donakalmýþtý.

“Olamaaaaz.” diye baðýrdý. Saða-sola koþturdu. Ýnanamýyordu. “Ben nasýl Cehennemlik olurum? Hayatým boyunca hizmet eden insanlarla birlikte oldum. Onlarla beraber koþturdum. Hep Rabbimi anlattým.” diyordu. Gözleri saðanak olmuþ, titrek vücudunu ýslatýyordu. Vazifeli iki melek kollarýndan tuttu. Ayaklarýný sürüyerek ve kalabalýðý yararak alevleri göklere yükselen Cehenneme doðru yürümeye baþladýlar. Çýrpýnýyordu. Medet yok muydu? Bir yardým eden çýkmayacak mýydý?

Dudaklarýndan kelimeler kýrýk dökük, yalvarmayla karýþýk döküldü.

“Hizmetlerim... Oruçlarým…Okuduðum Kur’ân‘lar... Namazým... Hiçbiri beni kurtarmayacak mý?” , diyordu...

Baðýra baðýra yalvarýyordu. Cehennem melekleri onu hiç dinlemediler, sürüklemeye devam ettiler. Alevlere çok yaklaþmýþlardý. Baþýný geriye çevirdi. Son çýrpýnýþlarýydý.

Resûlullah, “Evinin önünde akan bir ýrmak içinde günde beþ defa yýkanan bir insaný o ýrmak nasýl temizler, günde beþ vakit namazda insaný günahlardan öyle temizler.” buyuruyordu. “Oysa ki benim namazlarým da mý beni kurtarmayacak?” diye düþünüyordu.

“Namazlarým... Namazlarým... Namazlarým.” diye diye hýçkýrdý. Vazifeli melekler hiç durmadýlar. Yürümeye devam ettiler; Cehennem çukurunun baþýna geldiler. Alevlerin harareti yüzünü yakýyordu. Son bir defa dönüp geriye baktý, Artýk gözleri de kurumuþtu. Ümitleri sönmüþtü. Baþýný öne eðdi. Ýki büklüm oldu.

Kollarýný sýkan parmaklar çözüldü. Cehennem meleklerinden birisi onu itiverdi. Vücudunu birdenbire havada buldu. Alevlere doðru düþüyordu.

Tam bir iki metre düþmüþtü ki, bir el kolundan tuttu. Baþýný kaldýrdý. Yukarýya baktý. Uzun beyaz sakallý bir ihtiyar onu düþmekten kurtarmýþtý. Kendisini yukarýya çekti. Üstündeki baþýndaki tozu silkerek ihtiyarýn yüzüne baktý. “Siz de kimsiniz?” dedi.

Ýhtiyar gülümsedi:

“Ben senin namazlarýným.”

“Neden bu kadar geç kaldýnýz? Son anda yetiþtiniz. Neredeyse düþüyordum.” dedi... Ýhtiyar yüzünü gererek, tekrar güldü; baþýný salladý;

“Sen beni hep son anda yetiþtirirdin, hatýrladýn mý?..”

Secdeye kapandýðý yerden baþýný kaldýrdý. Kan-ter içinde kalmýþtý. Dýþarýdan gelen sese kulak kabarttý. Yatsý ezaný okunuyordu. Bir ok gibi yerinden fýrladý. Abdest almaya gidiyordu... :

Gönderen: 03.11.2008 - 14:27
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kerim75 su an offline kerim75  
125 Mesaj -
...namazlarý zamanýnda kýlmak ahhh ahhhhhhhhhh bazen kacýrdýgýmýz bazen yeterý kadar hurmet gosteremedýgýmýz namazlarýmýz,son anýmýzda dayakalayacagýný býlsek ne guzel ama bazen dunyevý ýslerýn gereksýz yogunlugundan býraktýgýmýz unuttugumuz deyýp kucuk hata yapmýs gýbý yazmak ýstemýyorum býraktýgýmýz dýyorum malýsef acý ama gercek bu...

bazen manevý huzursuzluk coker ýnsanýn ýcýne hýc býseyden tat alamaz ne suyun tadý aynýdýr ne cay,bal hýc yavan gelýrmý ýnsan damagýna,...gelýr bosluga dustugunde namazdan uzaklasýnca namazý gec ,sonana býrakanlarda olan hallerdýr ve bu hallerden kurtulma tekrar namaza sarýlma vesýle ýle olur acý yada guzel buyuk yada kucuk vesýleler le tekrar baslanýr namaza...........

hayýrlý vesýlelerle namaza donusler,ve daýmý hassasýyet gostermenýz dýlegýyle...

onemlý ekleme hatýrlatmadan dolayý teþekkurler

rabbým harcadýgýnýz zamaný ve emegý en guzel ýbadetlerden saysýn ýnsallah

selam ve dua ýle
Gönderen: 03.11.2008 - 15:40
Bu Mesaji Bildir   kerim75 üyenin diger mesajlarini ara kerim75 üyenin Profiline bak kerim75 üyeye özel mesaj gönder kerim75 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
ÝNÞALLAH ÝNÞALLAH ÝNÞALLAH BÝZNÝLLAH AMÝN KARDEÞÝM AMÝN
Gönderen: 03.11.2008 - 15:44
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 877 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57445 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.