kaletra ivermectine stromectol generique plaquenil hydroxychloroquine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » BİR KELEBEĞİN İNSANLIK DERSİ

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
BİR KELEBEĞİN İNSANLIK DERSİ
1191 Mesaj -
Bir gün kozada küçük bir delik belirdi; deliðin ucu kýpýrdýyordu. Bu kýpýrdamayý bir adam gördü. Merak etti ve oturup kelebeðin saatler boyunca bedenini bu küçük delikten çýkarmak için harcadýðý çabayý ilgi dolu bakýþlarla seyre daldý.
Bir ara sanki kelebek delikten çýkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiþ gibi geldi adama. Sanki kelebek elinden gelen her þeyi yapmýþ ve artýk yapabileceði bir þey kalmamýþtý.
Bu durumu hisseden adam, kelebeðe yardým etmeye karar verdi. Eline küçük bir kesici alet alýp, kozadaki deliði büyütmeye baþladý.
Delik kelebeðin rahatça çýkabileceði boyuta geldi. Bunun üzerine kelebek kozadan kolayca dýþarý çýkýverdi.
Fakat oda ne! Kelebeðin bedeni kuru ve küçücük, kanatlarý buruþ buruþtu.
Kozadan çýkan kelebeði adam izlemeye devam etti; adam kelebekten bir þey bekliyordu. Kelebeðin kanatlarýnýn açýlýp geniþleyeceðini ve bedenini taþýyacak kadar güçleneceðini umuyordu.
Ama adamýn beklediklerinin hiç biri olmadý! Kelebek uçamadý. O an uçamadý, hiçbir zaman uçamadý..
Kelebek, hayatýnýn geri kalanýný kurumuþ bir beden ve buruþmuþ kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadý.

Adam kelebeðe iyi niyetle yardým etmek istemiþti, kelebeðe iyilik yapayým derken ne büyük bir kötülük yapmýþtý.
Adamýn anlayamadýðý bir þey vardý. Kozanýn kýsýtlayýcýlýðýnýn ve buna karþýlýk kelebeðin daracýk bir delikten çýkmak için göstermesi gereken çabanýn, ALLAH'ýn kelebeðin bedenindeki sývýyý onun kanatlarýna göndermek ve bu sayede de kozanýn kýsýtlayýcýlýðýndan kurtulduðu anda uçmasýný saðlamak için seçtiði yol olduðuydu.
Kelebek kozada kalacaðý kadar kalamamýþtý.
Bazen hayatta tam olarak ihtiyaç duyduðumuz þey çabalardýr.
Eðer ALLAH, hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi, o zaman þu kelebek misali bir anlamda sakat kalýrdýk.
O zaman olabileceðimiz kadar güçlenemez, asla uçamazdýk...

GÜÇLÜ OLMAK ÝSTEDÝM... Ve ALLAH beni güçlendirmek için zorluklar yolladý.
BÝLGELÝK ÝSTEDÝM... Ve ALLAH çözmem için sorular yolladý.
BAÞARI ÝSTEDÝM... Ve ALLAH bana çalýþmak için zeka ve kas gücü verdi.
CESARET ÝSTEDÝM... Ve ALLAH bana üstesinden gelmem gereken problemler verdi.
SEVGÝ ÝSTEDÝM... Ve ALLAH bana, yardýmcý olmam için problemli insanlar yolladý.
ÝYÝLÝK ÝSTEDÝM... Ve ALLAH bana fýrsatlar yolladý.
Gönderen: 11.09.2008 - 14:29
Bu Mesaji Bildir   rahil üyenin diger mesajlarini ara rahil üyenin Profiline bak rahil üyeye özel mesaj gönder rahil üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 848 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56832 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.