ivermectine generique luvox stromectol generique colchicine lopinavir ritonavir detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » EZAN...

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
EZAN...
1504 Mesaj -
Evde her zamanki olaðan iþleri ile meþgul olan Yüsra, zilin çalmasýyla kapýya yöneldi. Gelen en yakýn arkadaþý Hatice idi. Yüsra, arkadaþý Hatice’yi çok sever ve düþüncelerine de saygý gösterirdi. Çünkü delili olmadan hiçbir þeyi kabul etmez, hayatýna Kur’ani bir þekilde devam etmeye çalýþan azimli ve örnek gösterebileceði bir insan olarak her zaman takdir ederdi. En fazla anlaþtýðý, dertleþtiði, sýrdaþý olmuþtu onun.

Neþe içerisinde buyur etti arkadaþýný içeriye.Daha oturmadan koyu muhabbete dalmýþlardý bile.Çok sýk görüþseler de her bir araya gelmelerin de sanki uzun zamandýr görüþmemiþler gibi muhabbet ederler; güncel konular, Müslümanlarýn üzerinde durduklarý meseleler hakkýnda etraflýca fikir alýþ veriþinde bulunurlardý.Yine her zaman ki gibi hararetle konuþmaya devam ettiler. Bu hal ezan sesine kadar sürdü.

Yüsra’nýn evi caminin tam karþýsýndaydý. Açýk olan camdan ahenk içerisinde içeri geliyordu ezan sesi. Ýkisi de susmuþ, içeriyi dolduran ezan sesini dinlemeye koyulmuþlardý. Ezanýn son bulmasýyla Yüsra söze atýldý;

- Ne güzel okuyor deðil mi Hatice? Ýnsanýn içini sýzlatan, yüreðini titreten çok hoþ bir nida.

- Evet gerçekten de çok güzel.

- Ezan seslerinin birbirine karýþmasý da ayrý bir ahenk oluþturuyor sanki. Ama ne hazindir ki bazýlarý rahatsýz oluyorlarmýþ bu ahenkten. Ve kesilmesi içinde dilekçeler verilmiþ, neticede de merkezi sistemle okunup geçiliyormuþ.

- Olsun arkadaþým bir kere de olsa okunsun ama namaz kýlan çok olsun önemli olan da o deðil mi?

- Ben de senin gibi düþünüyordum. Hiç dikkatimi çekmiyordu bu hal. Ezaný hiç bu þekilde düþünmemiþtim. Bu þekilde düþünmeme oðlum sebep oldu. Ýstanbul’un yüksekçe bir yerindeyiz. Vakitte öðle vakti. Alabildiðine uzanan Ýstanbul’un her bir köþesinden yükseliyor Ezan sesleri. Sað taraftan Allahu ekber, sol taraftan Hayya alel felah, diðer minareden de lailahe illallah sesleri birbirine karýþýyor. Ne muhteþem bir ahenk. Ne muhteþem Yarabbi...

Gözlerimi kapatýp bu ahenge dalmýþtým ki, oðlumun;

“Anne bizim memlekette ilçede ezan böyle okunmuyor deðil mi?”

Sesiyle irkildim. Evet orada merkezi sistemle okunuyor ezan... En tepeye çýktýðýnýz da üzerinize geliverecek gibi duran daðlarýn eteklerinde onlarca minare gökyüzüne doðru yükselmiþ ama oradan ezan sesi karýþmýyor birbirine. Bir kere alel acele okunup bitiyor. Her camide ayný anda.

Yani bir birine karýþmýyor Yaradaný yüceltmeler. Bir birine karýþmýyor bu ilahi çaðrý. O halde ezan neydi peki?

Ezan bir çaðrý deðil sadece...

Ezan Rabbi yüceltmek,

En büyük olduðunu haykýrmak göklere doðru.

Bulutlarý parçalarcasýna bir nida.

Ezan bir eylem, red, isyan aslýnda

Bizi davet eden diðer olgulara.

Yeri geldiðinde bir þamar.

Rab ile randevusunu unutan kula.

Gökleri ve yeri þahit tutmak aslýnda

Allah’ýn tek ve yüce olduðuna.

Gökyüzünde bunlarýn birbirine karýþtýðý bir ortamla, bir defa da ayný anda okunmasý elbette ki ayný olamaz. Ayný tadý veremez insana. Ayný duygularý hissettiremez. Ayný þekilde içini titretemez herhalde.

Orada umumi þikayet üzere bu sistem uygulanýyormuþ. Üzücü hem de çok üzücü. Yarýsýnda fazlasý Müslüman olan bu ülkenin Anadolu’nun baðrý olarak görülen bu beldesinde Ezan dan rahatsýz olmuþ birileri. Ve þikayetle kesmiþler bu sesi. Ya orada yaþayan alný secdeye varan insanlar. Hiç mi beklemezler Rabbin çaðrýsýný? Ve bu çaðrýnýn ahenkle semaya yükselmesini ? Ve bu çaðrýnýn kesilmesi hiç mi içlerini acýtmaz ? Hiç mi yürekleri yanmaz?

- Evet haklýsýn Yüsra ben hiç bu þekilde düþünmemiþtim.

- Her þeyi aldýlar elimizden yavaþ yavaþ. Hissettirmeden için için. Bize ait olan her þeyi. Deðerlerimizi, hayatýmýza serpiþtirdiðimiz Ýslami hükümleri.

Ekonomik þartlar la yardýmlaþma duygumuzu aldýlar bizden. Bencil et yýðýnlarý haline geldik farkýnda olmadan. Kendinden baþkasýný düþünmeyen maddiyatçý para hýrsý bürümüþ hissiz, duygusuz birileri haline geldik hayat þartlarýnýn ardýna sýðýnarak.

Tarikatler, mezhebler, partiler ve düþünce ayrýlýklarý adý altýnda birlik ve beraberliðimizi aldýlar elimizden hissettirmeden.

Tesettürümüzü aldýlar sonra. Moda ve güzel gözükme uðruna tesettürden çýkan, sadece saç telini örten bir örtü haline getirdiler. Ýslami mücadelemizde yok oldu zaten belli korkularýmýzdan.Her þeyimizi aldýlar elimizden. Bir tek Namaz ve ona çaðýran Ezan kaldý elimizde.

Onu da kýsýtlamaya çalýþan zihniyete ne demeli. Almalarýna izin vermemeli. Çocuklarýmýz, Ezanlarýn göðü parçaladýðý bir ortamda büyümeli.

Ezan seslerinin bir birine karýþtýðý bir ortamda büyümeli çocuklarýmýz. Allah’ý birleyen ve yücelten seslerin birbirine karýþtýðý bir ortama alýþmalýlar. Bu sesler zincirine aþina olmalý o minicik kulaklarý. Dikkatlerini çekmeli her ayrý minareden yükselen ama bulutlarýn arasýnda birleþen bu haykýrýþlar. Dikkatini çekmeli ve yüreðini sýzlatmalý bu nida.

Tek tip Ezan dan rahatsýz olmalý sonra. Alel acele okunup bitiveren Ezan tipi rahatsýz etmeli onu da. Sormalý, sorgulamalý nedenini.

Hatice derin düþüncelere dalmýþtý. Ne diyeceðini ne yapacaðýný bilemez haldeyken arkadaþý devam etti.

- Ezanýna sahip çýkmalý ümmet.Alný secdeye varan herkes sahip çýkmalý.Týpký Bilal-i Habeþinin ilk okuduðunda ki hazzý duymalý.

Bu haz ile Rabbin huzuruna durmalý. Ellerinden alýnmasýna, kýsýtlanmasýna izin vermemeli diðer olgularýmýzý aldýklarý gibi. Ezan sesi yerine çan seslerini duymak istemiyorsa reddetmeli ve karþý çýkmalý bu keyfi uygulamaya.

Hatice buðulanan gözlerini silerken bir taraftan da abdest almak için hazýrlanýyordu. Arkadaþý çok haklýydý. Karþý çýkamadýðý için ellerinden alýnan güzellikleri kaybederken, o Ezanýn susmamasý için her ülkede özellikle de büyük bir çoðunluðu müslüman olan ülkede ezan seslerinin bir birine karýþarak ahenkle semada buluþmasý için dualar etti içi titreyerek.

Namaz sonrasý sohbetleri yine sürdü. Ta ki Ýkindi vakti her camiden birbirine karýþarak yükselen ve sonra semada buluþan ezaný iþitene dek.

Mükerrem BULUT
Gönderen: 17.07.2008 - 18:43
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Selma72 su an offline Selma72  
56 Mesaj -

Ezan bir çaðrý deðil sadece...

Ezan Rabbi yüceltmek,

En büyük olduðunu haykýrmak göklere doðru.

Bulutlarý parçalarcasýna bir nida.

Ezan bir eylem, red, isyan aslýnda

Bizi davet eden diðer olgulara.

Yeri geldiðinde bir þamar.

Rab ile randevusunu unutan kula.

Gökleri ve yeri þahit tutmak aslýnda

Allah’ýn tek ve yüce olduðuna.

Gönderen: 17.07.2008 - 19:17
Bu Mesaji Bildir   Selma72 üyenin diger mesajlarini ara Selma72 üyenin Profiline bak Selma72 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
Anneannesinin sözleri çýnlýyordu kulaklarýnda....

-Oðlum,namaz hiç bu vakte býrakýlýr mý?
Anneannesinin yaþý yetmiþe dayanmýþtý,ama ezan okunduðu vakit yerinden sýçrar,yaþýndan beklenmeyecek bir hýzla abdestini alýr ve namazýný kýlardý.

Kendisi ise, nefsini bir türlü yenemiyordu.Hep ne oluyorsa? namaz son dakikalara kalýyor, bu sebeple namazýný alelacele edâ ediyordu. Bunu düþünerek kalktý yerinden, gözü saate kaydý.Yatsý ezanýnýn okunmasýna on beþ dakika kalmýþtý.Baþýný her iki yöne piþmanlýkla sallayarak,"Yine geciktirdim namazý."dedi kendi kendine...

Kývrak hareketlerle abdestini aldý ve daha elini yüzünü tam kurulamadan kendini odasýna attý. Mecburen,hýzlý hareketlerle namazýný edâ etti.Tesbihatýný yaparken anneannesini düþünmeden edemedi...

"Bu halimi görse,tatlý-sert kýzardý yine bana."dedi.Çok seviyordu onu...Hele öyle bir namaz kýlýþý vardý ki,onu hep bir gökkuþaðý hayranlýðýyla seyrederdi. Namazda öyle bir mahviyeti vardý ki, hicabýndan renkten renge girerdi. O gün akþama kadar derse girmiþti.Müthiþ bir aðýrlýk vardý üzerinde...Duâsýný yaparken, baþýný ellerinin arasýna alýp secdeye durdu. Namazdan sonra bir süre bu þekilde tefekkür etmeyi severdi. Gözleri kapanýr gibi oldu. "Ne kadar da yorulmuþum"dedi. Daldý gitti öylece...

Kýyamet kopmuþtu.Mahþeri bir kalabalýk vardý.Her yön insanlarla doluydu.Kimi dona kalmýþ,hareketsiz bir þekilde etrafý izliyor;kimi saða sola koþuþturuyor, kimisi de diz çökmüþ,baþý ellerinin arasýnda bekliyordu. Yüreði,yerinden fýrlayacak gibi atýyor, adeta kafesinden kurtulmaya çalýþýyor,soðuk terler döküyordu.Hayattayken kýyamet,sorgu sual ve mizan
hakkýnda çok þey duymuþ ve âhiret hayatý adýna bu kavramlar kendisi için köþe taþý olmuþlardý.Ama mahþer meydanýndaki ürperti,korku ve bekleyiþin bu denli dehþet vereceðini düþünmemiþti. Hesap ve sorgu devam ediyordu.Bu arada onun ismini de okudular.Hayretle bir saða,bir sola baktý."Benim ismimi mi okudunuz?",dedi,dudaklarý titreyerek...

Kalabalýk birden yarýlmýþ,bir yol oluþmuþtu önünde...Ýki kiþi kollarýna girdi. Mahþer meydanýnýn vazifelileri olduklarý belliydi.Kalabalýk arasýndan þaþkýn bakýþlarla yürüdü.Merkezi bir yere gelmiþlerdi.Melekler her iki yanýndan uzaklaþtýlar.

Baþý önündeydi.Bütün hayatý,bir film þeridi gibi geçiyordu gözlerinin önünden...Þükürler olsun dedi,kendi kendine ve devam etti;Gözlerimi dünyaya açtým,hep hizmet eden insanlarý gördüm.Babam sohbetlerden sohbetlere koþturuyor, malýný Ýslâm yolunda harcýyordu.Annem eve gelen misafirleri aðýrlýyor,yemek sofralarýnýn biri kalkýp,bir yenisi kuruluyordu.Ben ise,hep bu yolda oldum.Ýnsanlara hizmete çalýþtým.Onlara Allah'ý anlattým.Namazýmý kýldým.Orucumu tuttum.Farz olan ne varsa yerine getirdim.Haramlardan kaçýndým.

Kirpiklerinden aþaðýya gözyaþlarý dökülürken,"Rabbimi seviyorum,en azýndan sevdiðimi zannediyorum"diyordu.Ama bir yandan da "O'nun için ne yapsam az,Cennet'i kazanmaya yetmez diye düþünüyordu.Tek sýðýnaðý Allah'ýn rahmetiydi.

Hesap sürdükçe sürdü.Boncuk boncuk terliyor;sýrýlýsýklam olmuþ,zangýr zangýr titriyordu.Gözleri terazinin ibresindeki neticeyi bekliyordu.

Sonunda hüküm verilecekti.Vazifeli melekler ellerinde bir kâðýt,mahþer meydanýndaki kalabalýða döndüler.Önce ismi okundu.Artýk ayaklarý tutmaz olmuþtu.Neredeyse yýðýlýp kalacaktý. Heyecandan gözlerini kapamýþ,okunacak hükme kulak kesilmiþti.

Mahþeri kalabalýktan bir uðultu yükseldi.Kulaklarý yanlýþ mý duyuyordu?Ýsmi Cehennemlikler listesindeydi.Dizlerinin üstüne yýðýldý.Hayretten donakalmýþtý.

"Olamaaaaz."diye baðýrdý.Saða-sola koþturdu.Ýnanamýyordu. "Ben nasýl Cehennemlik olurum?Hayatým boyunca hizmet eden insanlarla birlikte oldum.Onlarla beraber koþturdum.Hep Rabbimi anlattým."diyordu.Gözleri saðanak olmuþ,titrek vücudunu ýslatýyordu.Vazifeli iki melek kollarýndan tuttu. Ayaklarýndan sürüyerek ve kalabalýðý yararak alevleri
göklere yükselen Cehennem'e doðru yürümeye baþladýlar. Çýrpýnýyordu.Medet yok muydu?Bir yardým eden çýkmayacak mýydý?

Dudaklarýndan kelimeler kýrýk dökük,yalvarmayla karýþýk döküldü.

"Hizmetlerim...Oruçlarým...Okuduðum Kur'an'lar... Namazým... Hiçbiri beni kurtarmayacak mý?",diyordu... Baðýra baðýra yalvarýyordu. Cehennem melekleri onu hiç dinlemediler, sürüklemeye devam ettiler.Alevlere çok yaklaþmýþlardý. Baþýný geriye çevirdi.Son çýrpýnýþlarýydý.

Resûlullah(s.a.v)"Evinin önünde akan bir ýrmak içinde günde beþ defa yýkanan bir insaný o ýrmak nasýl temizler,günde beþ vakit namazda insaný günâhlardan öyle temizler"buyuruyordu."Oysa ki benim namazlarým da mý beni kurtarmayacak?diye düþünüyordu.

"Namazlarým...Namazlarým...Namazlarým."diye diye hýçkýrdý.Vazifeli melekler hiç durmadýlar.Yürümeye devam ettiler;Cehennem çukurunun baþýna geldiler.Alevlerin hareketi yüzünü yakýyordu.Son bir defa dönüp geriye baktý.Artýk gözleri de kurumuþtu.Ümitleri sönmüþtü.Baþýný öne eðdi.Ýki büklüm oldu.

Kollarýný sýkan parmaklar çözüldü.Cehennem meleklerinden birisi onu itiverdi.Vücudunu birdenbire havada buldu.Alevlere doðru düþüyordu.Tam iki metre düþmüþtü ki,bir el kolundan tuttu.Baþýný kaldýrdý.Yukarýya baktý.Uzun beyaz sakallý bir ihtiyar onu düþmekten kurtarmýþtý.Kendisini yukarýya çekti.Üstündeki baþýndaki tozu silkerek ihtiyarýn yüzüne baktý."Siz de kimsiniz?dedi.

Ýhtiyar gülümsedi:
"Ben senin namazlarýným"

"Neden bu kadar geç kaldýnýz?Son anda yetiþtiniz.Neredeyse
düþüyordum."dedi...Ýhtiyar yüzünü gererek,tekrar güldü;baþýný salladý;

"Sen beni hep son anda yetiþtirirdin,hatýrladýn mý?..."

Secdeye kapandýðý yerden baþýný kaldýrdý.Kan-ter içinde kalmýþtý.Dýþarýdan gelen sese kulak kabarttý.Yatsý ezaný okunuyordu.Bir ok gibi yerinden fýrladý.Abdest almaya gidiyordu...
Gönderen: 17.07.2008 - 19:34
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Kulagin ruhun ve bedenin temizlenmesidir
Ezan ve Namaz. Müslümanlarin baska neyi kaldiki?
Elinize Saglik Kardeslerim

Gönderen: 18.07.2008 - 19:47
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
1504 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Muhtazaf

Gönderen: 18.07.2008 - 19:49
RE:
1504 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Muhtazaf

Gönderen: 18.07.2008 - 19:49
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 630 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Muhtazaf (66), güllük (49), Tarik1001Ziyad (42), seraga (54), HÜSEYiN KARA (64), karaelmas38 (50), cemal57 (60), M.fansa (56), TATLIBELA (46), bbs (44), sedatf (49), uslu (48), ..ERDAL.. (42), metpay (54), derya_611 (49), aleyna nur (45), dilara0038 (58), aydin2004 (64), GülMuhammed (40), nurhalil (58), mustafa1 (55), kociste (69), osmanca (55), emin cinar (71), gulyuzlu (41), muhammedsafi (60), 0beyhan (54), alemihuccet (46), ahmet_37 (60), koreli09 (50), semsihamdi (61), dstar34 (48), seferyaþa.. (67), istanbulluzeki (58), atalayx (52), muhammet karagö.. (45), Rana-iyl (54), memo-nrw (50), yagmurum (51), sefadostu (50), abdulkadirorçan (39), sertan birol (44), bey57 (57), minikserce76 (50), orkan (47), fatma aktan (51), daliyavuz (53), Suffii (46), capanoglu66 (46), Ferhat37 (44), cansever80 (43), tete (46), telli (52), adidas_021 (26), mtura01 (49), Erdogandk (44), Otoriter (53), hmei? (52), furkan_guven (47), hasankaya01 (44), scorpion (41), talha57 (54), ali kaman (55), yueksel77 (47), wellness (54), Eness (60), nihanhane (41), ceek13 (44), samsat (40), ahmet-33 (50), temeksiz (60), SAVAÞ (49), isyan (38), nacikilci (54), Financial1982 (44), Simsek1974 (50), nurdansaka (44), BEKIR KOCA (43), haydaruzun (47), kadr (67), TONYUKUK (54), adim55 (45), AyMelek (52), melih_6 (50), Izzet Demirhan (65), mirkli (52), keser29 (52), muhsincan (48), 55hilal (65), ResoAga (53), 56emrullah (38), TAMER&CAMDERELi (49), birkulun (40), armagan63 (48), zekeriya- (55), acizane_23 (39), alibis (50), ilhan7979 (53), makedon (61), atikus (53), bay z021 (41), ruveyda_1983 (41), baranagri (54), Sessizlik_50 (35), SANLI (46), mrgol (72), mkaplan (43), arap (36), mna_metu (37), meloman (51), NæTiv&#83.. (37), Hazanyeli (47), gonul-_-dostum (44), ussaki (55), gencosman64 (60), M_K_S_37 (54), osmandenizci (60), DELÝBA&T.. (52), akýnc&ya.. (48), raif1971 (53), eren06 (59), vuslat_65 (39), mustafawarburg (53), mavi_ (41), afacan (55), Protoss (53), hayrettin23 (62), Hamdi (57), mustafaarda (56), hasta_genc23 (39), Usta74 (50), gulaislame (44), gulum_sevgi (60), emin2535 (55), fizme (55), santana (38), ahmet33 (41), serco (48), s.durdu (49), sulo (), tGb (38), zorbey66 (50), nurayse (50), raptor26 (46), orhan-velioglu (47), gülyunah (56), cendel (44), el bilo (49), PeYGaMBeR_GüLLe.. (35)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58041 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.