generique stromectol stromectol generique colchicine stromectol lopinavir ritonavir cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Kimiz, Kim Olmaya Özeniyoruz?

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Kimiz, Kim Olmaya Özeniyoruz?
1686 Mesaj -
GÜZEL kumaþlar satan bir kumaþçý dükkanýnda iki top basma varmýþ. Basmalardan biri mütevazi; renkleri ve desenlerinden memnun bir þekilde onu alacak, kýymetini bilecek müþterilerini sabýrla beklermiþ. Arkadaþý ise daha renkli ve desenleri daha güzel olduðu için bir an önce beðenilmek ister ve bunun için de elinden geleni yaparmýþ. Mütevazi olan ona hep

“Arkadaþým, sakin ol, sabýrlý ol; biz birer basmayýz; bizim kýymetimizi bilenler bizi almalý; kendini ipekli kumaþ gibi ortaya koyup durma; sen ipek deðilsin, seni ipek sanýp alanlar ipek olmadýðýný anlayýp seni geri getirirler, kesildiðinle kalýrsýn; hem bu halinle bizi dokuyana da hakaret etmiþ olursun; seni dokuyan seni basma olarak takdir etmiþ; “ben basma deðilim” demekle seni dokuyana nankörlük etmiþ olursun, yapma böyle, eðer bu desenler sana verildiyse bir maksat içindir, kendini ipek sanman için deðil; üzerine bir çamaþýr suyu dökülürse bu desenlerden eser kalmaz-desensiz kalýverirsin, o zaman ne yapacaksýn" dermiþ. Fakat bizim sabýrsýz basma bütün bunlarý dinlemez, kendi bildiðini okumaya devam edermiþ.

Bir gün dükkâna; uzuna yakýn, alýmlý, kýzýl saçlý, yanýnda iki çocuðu olan, kendinden emin bir kadýn girmiþ. Bütün kumaþlarý gözden geçirmiþ. Bizim basmanýn içi kýpýr kýpýrmýþ. Dönüp bana baksýn, bak beni nasýl beðenecek diye içi içini yiyormuþ. Bir de ne görsün? Kadýnýn gözleri, bizim basmadaymýþ. Bizim basmanýn kalbi yerinden fýrlayacakmýþ neredeyse. Kadýn, dükkân sahibine bizim basmayý göstermiþ. Dükkân sahibi topu indirmiþ raftan. Kadýn þöyle bir bakmýþ basmaya.Yoklamýþ elleriyle. Basma olduðunuanlamýþ anlamasýna ama desenler, renkler onu cezbetmiþ.

Diktireceði elbiseye en uygun desenler ve renklermiþ. Fakat basma oluþu düþündürmüþbiraz. Neyse demiþ, “Bu desenler, bu renkler sendeyken basma oluþunun bir önemi yok. Sana öyle bir model uygulayacaðým ki, cümle ipekli elbiselersenin güzelliðini kýskanacak, baþýn hep dik olacak senin.”

Kadýn bizimbasmadan iki metre kestirmiþ. Çantasýný koluna takýp, çocuklarýný da alarak evine gitmiþ. Terziye gitmeden önce aldýðý kumaþý suya bastýrmasý gerekiyormuþ. Almýþ bizim basmayý bir kova suya batýrmýþ. Sabaha kadar kovada kalmýþ zavallý. Sabah, kadýn basmayý çýkarmýþ kovadan. Suyunu silkmiþ, kurumasý için ipe asmýþ. Bizimki þimdi de ipte, güneþin karþýsýnda kurumayýbeklemiþ. Kuruyunca kadýn alýp ütülemek istemiþ. Çünkü buruþ buruþ olmuþmuþ. Ütüleyip tekrar ölçmüþ basmayý. Bir de ne görsün?! Bizim iki metrelik kumaþ çekmiþ kalmýþ mý bir buçuk metre. Bir de renkleri biraz solmuþ mu ne?!

Kadýn küplere binmiþ. Suç sanki kumaþýnmýþ gibi baþlamýþ baðýrmaya. Sonra alýp dükkâna götürmüþ; kumaþcýya da bir sürü baðýrýp çaðýrdýktan sonra öfkeyle çýkmýþ dükkândan. Kumaþçý ne yapsýn? Kadýn bile bile almýþ onu. Sonra aslýný anlayýnca geri getirmiþ. Bu kaçýncý oluyormuþ. Kumaþcý uyarmasýna raðmen kadýnlar renk ve desenlerine aldanýp alýyor, sonra geri getiriyorlarmýþ.

Kumaþçý ne yapsýn þimdi? Her defasýnda, geri gelen par çayý topa yeniden sarýyormuþ. Yine, her zaman yaptýðýný yapmýþ; bizim basmanýn gelen parçasýný topunu sarmýþ, mütevazi basmanýn yanýna-eski yerine yerleþtirmiþ. Bizimkisi acý içindeymiþ. Kadýna karþý da çok öfkeliymiþ; "Beni ipekli elbiseler gibi yapacaktý, beni kandýrdý, yerimden etti, üstelik o kadar suyun içinde bekletti, yetmedi ipe astý-güneþte býraktý, bununla da yetinmedi, kýzgýn ütüyü her zerreme bastýrdý; sonra da çekmiþim, renklerim biraz solmuþ diye beni geri getirip attý" diye veryansýn edip duruyormuþ.

Mütevazi arkadaþý, ona þefkatle demiþ ki; “Gel kardeþim, biraz beni dinle, sabret, unutma ki kadýnýn seni almasý için çok çabaladýn; bütün desenlerini,renklerini ortaya koydun; basma olduðunu unuttun; onu suçlamakla eline birþey geçmez; gel sen kendine bak, kusuru kendinde görene ne mutlu, böylece düzeltebilirsin kendini; kendi nefsini ýslah edemeyen, baskasýný ýslah edemez; gel sen kendinden baþla; hem benim tanýdýðým bir kumaþ örücü var,ondan rica edelim senin kesik yerlerini örsün-tamir etsin, yoksa böyle hep alel usul sarýlý kalacaksýn, en ufak rüzgarda yerinden oynayacaksýn; gel arkadaþým kesiklerini birleþtirelim, tamir edelim ki daha büyük sorunlara neden olmasýnlar.” Ne dersiniz? Bizim kendini ipekli sanan, basma arkadaþýný dinleyecek mi?

Yoksa ben böyleyim, ben deðiþemem, Beðenmiyorsan arkadaþlýðýmý, sen bilirsin deyip yine hýrsýna yenilip, aslýný kabul etmeyerek zarara düþmeye devam edecek mi? Bilemiyoruz. Fýtrat çok deðiþmiyor. Fakat kusurlarýmýzý farkedip büyük bir cehdle deðiþtirmeye çalýþabiliriz. Kabul etmemiz gereken, kusurlu olabileceðimiz gerçeðidir. Bunu kabul ettikten sonra düzeltme çabasý da, affedilme çabasý da gelecektir. Yeter ki kendimizi kusursuz kabul etmeyelim. Basma iken ipek zannetmeyelim.

Semine Demirci
Gönderen: 20.10.2007 - 22:53
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 808 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62574 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.