stromectol ivermectine fluvoxamine budesonide budesonide cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » 'Kişi sevdiğiyle beraberdir' hadisi sahabeleri neden mutlu etti?

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
'Kişi sevdiğiyle beraberdir' hadisi sahabeleri neden mutlu etti?
8 Mesaj
Sevginin bazý belirtileri vardýr. Peygamber’i (sas) sevmenin belirtilerini üzerimizde taþýmak istemez miyiz, tabii ki isteriz. Ýþte onlardan birkaçý...

Bir gün sahabelerden biri Hz. Peygamber’e þöyle diyor: ‘Ey Allah’ýn Resulü Seni o kadar çok seviyorum ki hep yanýnda kalmak istiyorum, eve gidince Seni özlüyorum ve Sana geliyorum. Düþündüm ki yarýn ben de öleceðim Sen de, ben cennete girsem bile Sana nasýl ulaþabileceðim, Sen nebilerle beraber yüksek makamlarda olacaksýn, orada Seni görmemek yanýnda olamamak, endiþesi beni çok düþündürüyor ve çok üzüyor.’

Resulullah, ona o an herhangi bir þey söyleyemiyor, daha sonra þu ayet iniyor: ‘Kim Allah’a ve Peygamber’e itaat ederse iþte onlar, Allah’ýn kendilerine nimet verdiði nebiler, sýddýklar, þehitler ve iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaþtýr!’ (Nisa, 69)

Bu ayetin inmesinden sonra Allah’ýn Resulü o sahabeye, yukarýdaki hadiste ifade edilen, ‘Kiþi sevdiðiyle beraberdir’ müjdesini veriyor. Ebu Hureyre diyor ki: ‘Hiçbir þey bu hadis kadar sahabeleri mutlu etmemiþti’.

Baþka bir gün baþka bir sahabe, ‘Ey Allah Resulü kýyamet ne zaman kopacak?’ diye bir soru soruyor, bunun üzerine Resulullah da ona, ‘Sen kýyamete ne hazýrladýn? diye sorar. Sahabe, ‘Vallahi, Allah ve Resulü’nü sevmekten baþka hiçbir þeyim yok.’ þeklinde cevap verir ve Allah Resulü de ona ‘Öyleyse sen sevdiðinle beraber olacaksýn.’ buyuruyor.

Bu hadisle anlaþýlýyor ki, insan dünyada ciddi manada kimi severse ahirette de onunla beraber olur. Burada sevdiðimiz kiþi ve kiþileri seçerken dikkatli davranmamýza yönelik ciddi bir mesaj var. Allah dostu kiþilerle Allah düþmaný kiþileri sevmenin neye mal olacaðýný iyi düþünmek lazým.Bu hadisi iþlerken sýnýftan bir öðrenci, “Hocam o zaman Peygamberimizin etrafý çok kalabalýk olacak” diye scevap verdi. Dedim ki: “Bak güneþ de bir tane, kalabalýk hiç problem oluyor mu?” Bu sefer “Ama güneþten çok uzaðýz.” dedi. Ben de “Ama güneþ bize yakýn, hepimizi ayrý ayrý aydýnlatýyor, ýsýtýyor ve baþýmýzý okþuyor.” dedim. Bunun üzerine öðrenci tebessüm ederek yerine mutlu bir þekilde oturdu.

ALLAH RESULÜ’NÜ SEVMENÝN BELÝRTÝLERÝ NELERDÝR?

Allah Resulü’nü sevmek imandandýr ve vaciptir. Hz. Peygamber, Hz. Ömer’in “Ey Allah’ýn Resulü ben Seni nefsimden baþka herkesten daha çok seviyorum.” sözüne karþý, “Ya Ömer Beni, nefsin dahil her þeyden daha çok sevmedikçe mümin sayýlmazsýn.” diyor. Bunun üzerine Hz. Ömer de “Þu anda Seni kendimden de çok seviyorum.” cevabýný veriyor.

Elbette kuru bir sevgi fazla bir þey ifade etmez. Kalben sevmek, dil ile belirtmek ve davranýþlarla da sergilemek lazým.Allah ve Resulünün dostlarý, Resulullah’ý sevmenin belirtilerini þöyle ifade ediyorlar:

1. Sýk sýk O’nu (sas) anmak

Bilindiði gibi kiþi sevdiði insanýn ismini sýk sýk telaffuz eder ve bundan da haz duyar. Aþýklarýn, sevgililerinin isimlerini, daða, taþa, duvara, aðaca, park ve bahçelere yazmalarý bunu gösteriyor. Kiþi sevmediði insanýn ismini hatýrlamak bile istemiyor.

2. Salatü selam getirmek

Bir hadiste de Hz. Peygamber, ‘Allah’ýn serbest gezip dolaþan melekleri vardýr, Bana salat ü selam getirenlerin selamýný bana ulaþtýrýrlar, ben de bire on olarak karþýlýk veririm’ demektedir. Elbette Hz. Peygamber’in bizim selamýmýza ihtiyacý yoktur, bizim ona ihtiyacýmýz var, bizim için baðýþlama vesilesidir. Bu vesileyle, salat ü selam getiren kiþi ibadet ortamýna çekilmiþ olur. Çünkü Allah Resulü’nü düþünmek Allah’ý düþünmek demektir, Allah’ý düþünmek ise ibadet demektir.

3.O’nun (sas) sünnetine uymak

Resulullah’ýn sünnetine tabi olmak, Allah’ý sevmenin de belirtisi olduðu Kur’an’ýn ifadesidir: “(Ya Muhammed) deki eðer Allah’ý seviyorsanýz bana tabi olunuz ki Allah da sizi sevsin.” (Ali Ýmran, 31)

Bir insanýn, bütün sünnetleri yapmasý elbette mümkün deðil ancak herkesin yerine getirebileceði sünnetler vardýr ve bunlar zaten yapmamýz gereken davranýþlardýr, o davranýþlarý sünnete dönüþtürmenin yolu ise Hz. Muhammed’i düþünmekten geçer. Mesela, Bismillah deyip yataktan kalkmak, besmele ile yiyip içmek, giyinirken saðdan baþlamak, yatarken sað tarafa yatmak herkesin yapabileceði davranýþlardýr. Ancak ‘Allah Resulü böyle yapýyordu’ deyip yapmakla o davranýþ ve alýþkanlýklarý sünnete yani ibadete dönüþtürebiliriz.

4. Bol bol hadis okumak

Dinin detaylarý, Ýslam’ýn ikinci kaynaðý olan hadislerdedir. Hadis okumak, anlamak ve uygulamak insaný kemale ulaþtýrýr. Aklýný ve muhakemesini geliþtirir, Resulullah’ý daya iyi tanýr ve tanýdýkça da sever. Vahyin kontrolünde olan hadisler, her zamanda, her ihtiyacýmýza cevap vermektedir. Kur’an’ý doðru anlamamýzýn da vesilesidir. Hadis okuyup belleyen ve baþkalarýna aktaranlara, Hz. Peygamber’in duasý var: “Benden bir hadis iþitip belledikten sonra, onu iþittiði gibi baþkasýna aktaranýný yüzünü, Allah nurlandýrsýn.” (Ebu Davud).

5. O’nun (sas) ahlakýyla ahlaklanmak

Yani sabýrda, cömertlikte, sözünde durmada, vefada, merhamette, tevazuda, adalette, baðýþlamada insanlarla olan muamelelerinde O’nun gibi olmak, O’nu sevmek demektir.

Allah bizi birbirimize sevdirsin, Resulü’nü bizden razý etsin. Amin.

AHMET ALTUN
Gönderen: 03.05.2007 - 15:28
Bu Mesaji Bildir   meknuz üyenin diger mesajlarini ara meknuz üyenin Profiline bak meknuz üyeye özel mesaj gönder meknuz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 871 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57382 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.