hydroxychloroquine chloroquine stromectol budesonide kaletra 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » Hadislerden bir parça...

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Hadislerden bir parça...
66 Mesaj -
Hadislerden bir parça...
Ebu Hureyre'nin (r.a.) nakletti ine göre:
Allah Resulü (a.s.) þöyle buyurdu: "aglaHer gün) bir kýsým melekler geceleyin, di er bir kýsým melek de gündüzleyin birbirlerinin peþi sýra size gelir içinizde kalýrlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarýnda buluþtuktan sonra (evvelce) içinizde kalmýþ olanlar semaya yükselirler. Yüce Allah namaz kýlmýþ kullarýnýn hallerini en iyi bilen iken (yine) o meleklere: Kullarýmý ne halde býraktýnýz? diye sorar. Onlar da: Onlarý namaz kýlarlarken býraktýk. Nitekim namaz kýlarlarken bulmuþtuk, cevabýný verirler."

7234 - Ýbnu Abbâs radýyallahu anhüma anlatýyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri buyurdular ki: "Büyüklük benim ridamdýr, azamet de benim izarýmdýr. Kim, bunlardan birinde benimle iddialaþmaya kalkarsa, onu cehenýneme atarým."

7235 - Ebu Sa'îdi'l-Hudri radýyallahu anh anlatýyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim Allah Teâla hazretlerinin rýzasý için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllügöz kırpma olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltýr, böylece onu esfel-i safilîne (aþa ýlarýn aþa ýsýna) atar."

5070 - Hz. Ebu Hureyre radýyallahu anh anlatýyor: "Cennette hiçbir a aç yoktur ki gövdesi, altýndan olmasýn."

Tirmizi, Cennet 1, (2527).

393 - Ebu Saîd el-Hudrî (radýyallahu anh) anlatýyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ýki haslet vardýr ki bir mü'minde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlâk."

Tirmizî, Bir 41, (1963).H.
399 - Ebû Vâil anlatýyor: "Hz. Muâviye (radýyallahu anh) bir gün Ebu Hâþim Ýbnu Utbe'ye u radý. Maksadý geçmiþ olsun ziyaretinde bulunmaktý, çünkü Ebu Hâþim hastaydý. Yanýna varýnca a lar buldu. "Ey dayýcý ým niye a lýyorsun? Dayanamadý ýn bir a rý veya dünyaya karþý bir hýrs mý seni böyle a latýyor?" diye sordu. Ebu Vâil:

-Hayýr, asla bu sebeplerle a lamýyorum. Ne var ki, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bizden bir söz almýþtý, onu tutamadým (bu sebeple a lýyorum) dedi. Hz. Muâviye:

-Neydi o? diye sordu.

-Ben, dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ý þöyle söylerken dinlemiþtim: "Sizden birine, dünyalýk olarak bir hizmetçi ve Allah yolunda cihadda kullanaca ý bir binek edinecek kadar mal toplamasý yeterlidir." Halbuki bugün ben kendimi bundan daha çok mal toplamýþ görüyorum.

Tirmizî, Zühd 19, (2328 ) Nesâî, Zînet 119, (8, 218-219); Ýbnu Mâce, Zühd 1, (4103).

Kalbinde zerre miktari iman bulunan kimse atesten cikacaktir.

Kim Rab olarak Allah'i, Din olarak Islami, Resul olarak Hz Muhammed'i sectim derse cennet ona vacib olur.

Gönderen: 03.04.2007 - 13:56
Bu Mesaji Bildir   zeylin üyenin diger mesajlarini ara zeylin üyenin Profiline bak zeylin üyeye özel mesaj gönder zeylin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 835 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57667 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.