generique stromectol colchicine ivermectine chloroquine ivermektine 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » SAHiH i MUSLiM TEVBE KiTABINDAN DERLEME

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
SAHiH i MUSLiM TEVBE KiTABINDAN DERLEME
143 Mesaj -
Hadis 1:

Siz günah iþlemeseniz, Allah günah iþleyecek bir halk yaratýr; onlarý affederdi.

Hadis 2:

Allah azze ve celle: Benim rahmetim, gadabýmý geçmiþtir, buyurdu.

Hadis 3:

Þüphesiz Allah'ýn yüz rahmeti vardýr. Ýþte onlardan bir rahmet vardýr ki: Mahlukat kendi aralarýnda birbirlerine onunla acýrlar. Doksan dokuzu kýyamet günü içindir.

Hadis 4:

Mü'min, Allah nezdindeki azabý bilse, cennetine kimse tama' etmezdi. Kafir de, Allah indindeki rahmeti bilse, cennetinden kimse ümidini kesmezdi.

Hadis 5:

Hiç iyilik yapmamýþ bir adam ailesine: Ben öldüðüm vakit beni yakýn, sonra yarýmý karaya, yarýmý da denize saçýn! Vallahi Allah bana kadirse, elbette beni alemlerden hiç birini azab etmediði gibi azaba çekecektir. dedi. O adam ölünce, onun emrettiðini yaptýlar. Allah da karaya emir buyurdu, o içindekini topladý. Denize emir buyurdu, o da içindekini topladý. Sonra ( o adama ) : Bunu niçin yaptýn? diye sordu. Adam:

- Senin haþyetinden Ya Rabbi ! Sen daha iyi bilirsin, dedi. Bunun üzerine Allah onu affetti.

Hadis 6:

Bir kadýn bir kedi sebebiyle cehenneme girdi. Onu baðlamýþ, ne doyurmuþ, ne de yerin haþeratýndan yemesine müsaade etmiþti. Nihayet kedi kedi zayýflýktan öldü.

Hadis 7:

Þüphesiz ki: Allah azze ve celle gündüzün günah iþleyenin tevbesini kabul etmek için, geceleyin yed'ini açar. Geceleyin günah iþleyenin tevbesini kabul etmek için de, gündüzün yed'ini açar. ( Bu ) Ta güneþ battýðý yerden doðuncaya kadar ( devam eder ).

Hadis 8:

Bir adam bir kadýndan öpücük almýþ. Müteakiben Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gelerek bunu kendisine anlatmýþ. Bunun üzerine:

' Namazý gündüzün iki tarafýnda ve gecenin bazý saatlerinde dosdoðru kýl! Þüphesiz ki, iyilikler kötülükleri giderir. Bu hatýrlayanlara bir hatýrlatmadýr. Hud suresi. 114 ayet-i kerimesi inmiþ. Adam:

- Bu bana mý mahsus ya Rasulallah! diye sormuþ.

- Ümmetimden onunla amel edenlere! buyurmuþtur.

Hadis 9:

Bir adam Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme gelerek:

- Ya Rasulallah! Ben hadd ( i þer'iy ) e isabet ettim. Onu bana tatbik ediver, dedi. Namaz vakti gelmiþti. Adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte namaz kýldý. Namazý eda ettikten sonra:

- Ya Rasulallah! Ben hadde isabet ettim. Hakkýmda Allah'ýn kitabýný tatbik ediver! dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

- Sen bizimle beraber namazda bulundun mu? diye sordu. Adam:

- Evet! dedi.

- Sen affolundun! buyurdular.

Hadis 10:

Müslüman bir kimse ölürse, Allah onun yerine cehenneme bir yahudi veya hýristiyan koyar.

Hadis 11:

Kýyamet gününde mü'min Rabbi azze ve celleye yaklaþacak, o derece ki, üzerine Allah'ýn affýný indirecek ve ona günahlarýný itiraf ettirecektir. Kendisine:

- ( filan günahýný ) biliyor musun? diye soracak. Mü'min:

- Ey Rabb'im! Biliyorum, diyecek. Teala Hazretleri:

- Onu ben dünyada sana örtbas etmiþtim. Ýþte bugünde onu sana baðýþlýyorum, diyecek. Bunun üzerine iyiliklerinin sahifesi verilecektir. Kafirlerle münafýklara gelince, onlar için mahlukat huzurunda:

- Ýþte Allah namýna yalan söyleyenler bunlardýr, diye nida edilecektir!

Sahih-i Müslim'den alýnmýþtýr.
Gönderen: 06.01.2007 - 13:09
Bu Mesaji Bildir   Hak-dilaram üyenin diger mesajlarini ara Hak-dilaram üyenin Profiline bak Hak-dilaram üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 847 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56375 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.