generique rhinocortstromectol generique plaquenil ivermektin generique plaquenil fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » OSMANLI TARİHİ ve MEDENİYYETİ » Onurlu Türk Askerinin Harbiye Nazırına cevabı

önceki konu   diğer konu
7 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Onurlu Türk Askerinin Harbiye Nazırına cevabı
919 Mesaj -

Ýstiklal Savaþý yýllarýnda yaþanan bir olay)

Ýstanbul hükümeti Harbiye Nazýrý Ziya Paþa her zamanki yumuþaklýðý ile, "Beyler..." dedi,"..Ýngilizlere kafa tutamayýz. Adamlarýn hiç þakasý yok. Daha geçen gün, bir bahane icat ederek Ýzmit'i iþgal ediverdiler.

Sarý atlas döþeli büyük oda, nezaretin ileri gelen subaylarý ile doluydu. Hürriyet ve Ýtilaf Partisi yanlýsý olan birkaç gerici subay dýþýnda hepsi, Anadolu'ya geçmeye çoktan hazýr, Ankara'nýn Ýstanbul'da kalmalarýný gerekli gördüðü namuslu askerlerdi. Kapý açýldý, kapýnýn boþluðu içinde yaver göründü:

"Emrettiðiniz yüzbaþý geldi efendim."
"Ýçeri al."
Nazýr subaylara bilgi verdi:
"Az önce sözünü ettiðim halihsiz olayýn faili."

Yüzbaþý bekletmeden içeri girdi, kaygýlý bakýþlarla kendisini izleyen subaylarýn arasýnda hýzla ilerleyerek nazýrýn masasý önünde durdu, selam verdi:

"Yüzbaþý Faruk, Ýstanbul. Beni emretmiþsiniz."
Uzun boylu, kumral, yakýþýklý, biraz býçkýn havalý bir subaydý. Nazýr önündeki yazýya bakarak, yumuþak sesle;

"Oðlum.." dedi
"dün akþam Beyoðlu'nda Ýngiliz inzibat subayý Teðmen Miller'i emre raðmen selamlamamýþsýn. Doðru mu? "
"Evet efendim doðru."

Nazýr, dürüst subaya babacanca yol gösterdi:

"Herhalde görmediðin için selamlamadýn, deðilmi oðlum?"
"Hayýr efendim gördüm."
"Niye selamlamadýn öyleyse? Selamlamanýz için emir verilmiþti."
"Rütbesi benden düþük olduðu için selamlamadým paþam. Askerlik töresince önce onun beni selamlamasý gerekmezmiydi?"

Ziya Paþa derin bir kederle ellerini açtý:

"Askerlik töresimi kaldý oðlum? Adamlar galibiyet haklarýný kullanýyorlar. Ýngiliz Komutanlýðý bugün olayý protesto etti. Mesele çýkarýlacak zaman deðil. Hemen þu müzevir teðmeni bulda özür dile olayý kapatalým."

Nazýr baþýyla çýkmasý iin izin verdi. Ama Yüzbaþý yerinden kýpýrdamadý.

"Paþam, birde beni dinlemenizi rica ediyorum."
Nazýr býkkýnlýkla "Söyle bakalým" dedi

"Balkan savaþýnda teðmendim, Çanakkale'de üsteðmen, Suriye cephesinde yüzbaþý oldum. Ben bu rütbeleri tek baþýma savaþarak almadým. Her rüybemde binlerce þehit ve gazinin hakký var. Onlarýn hakkýný korumak namus borcumdur. Beni affedin. ÖZÜR DÝLEYEMEM"

Harbiye Nazýrý bozuldu:

"Anlamadýn galiba Harbiye Nazýrý olarak emrediyorum."
Yüzbaþý sükunetle "Anladým efendim" dedi,

Apoletlerini bir hamlede çýkarýp Nazýrýn masasýna býraktý.

" Artýk emrinizi dinlemek zorunda deðilim!"

Selam vermede dönüp kapýya yürüdü. Oturan subaylarýn, Ýstanbul hükümetini tutan birkaçý dýþýnda, hepsi saygýyla ayaða fýrladý. Hepsinin rütbesi yüzbaþýdan daha büyüktü.

Gözleri dolarak yüzbaþýya selam durdular.

Daha sonra karþýlaþtýðý odada bulunan bir binbaþý;
Gözleri dolarak "Nazýrýn emrine itaat edeceksin diye çok korktuk. Onurumuzu korudun. Allah senden razý olsun dedi"

Turgut Özakman'ýn "Þu Çýlgýn Türkler" kitabýndan alýntýdýr.

( Ýþte bu Türk askerinin yüksek onur, þeref, namus, vatan sevgisi ve inançlarýna olan baðlýlýðý sayesinde eskilerin dediði gibi Yedi Düvele karþý savaþ ve bir hilal uðruna yüzbinlerce þehit ve gazi verdik. Onlardan emanet alýnan bu topraklar geleceðin Türk gençliðine ipoteklidir. Hiçbir þeilde satýlamaz.)

Yüzyýllarca vatan uðrunda canlarýný veren bütün þehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hepsinden Allah razý olsun. Bize þerefli onurlu namuslu bir Türkiye Cumhuriyeti býraktýklarý için.

Yardým almaya alýþanlar, gün gelir emir almaya da alýþýrlar. " IV. MURAT

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son vehbi70 tarafından, 14.09.2006 - 18:39 tarihinde.
Gönderen: 14.09.2006 - 18:38
Bu Mesaji Bildir   vehbi70 üyenin diger mesajlarini ara vehbi70 üyenin Profiline bak vehbi70 üyeye özel mesaj gönder vehbi70 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rahmete.muhtac su an offline rahmete.muhtac  
Konu icon    türk milletinin meziyetleri
86 Mesaj -
Vehbi abi napolyonun çok güzel bir sözü var tam hatýrlayamýyorum ama þöyle bir þeydi,

" Ýnsanlarý yücelten iki meziyet vardýr.Birincisi Kadýnlarýn iffetli ve þerefli olmasý diðeride erkeklerin vatansever ve sadýk olmasý.Ýþte bu yüzdendirki Türk milleti öldürülebilir ancak asla yenilemezler"

Abi çok güzel söylemiþler inþallah onlara layýk olabilenlerden oluruz.
Hayýrlý cumalar....
Gönderen: 15.09.2006 - 14:06
Bu Mesaji Bildir   rahmete.muhtac üyenin diger mesajlarini ara rahmete.muhtac üyenin Profiline bak rahmete.muhtac üyeye özel mesaj gönder rahmete.muhtac üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
donmezhasan su an offline donmezhasan  
ŞU ÇILGIN TÜRKLER
139 Mesaj -
Günümüzde Türk milleti olarak en büyük eksikliðimiz tarihimizi bilmememiz. Bu topraklar nasýl alýndý? nasýl bnu topraklarda hür yaþýyoruz? bunlarý bi sorsak kendimize çok þeyler deðiþecektir eminim.
En azýndan ÞU ÇILGIN TÜRKLER kitabýný okumayanlarýn okumasýný tavsiye ederim. Tarihimizi en iyi anlatan seçili kitaplardan biri..
Gönderen: 15.09.2006 - 14:46
Bu Mesaji Bildir   donmezhasan üyenin diger mesajlarini ara donmezhasan üyenin Profiline bak donmezhasan üyeye özel mesaj gönder donmezhasan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LAZBAKKAL su an offline LAZBAKKAL  
RE: ŞU ÇILGIN TÜRKLER
136 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý donmezhasan

Günümüzde Türk milleti olarak en büyük eksikliðimiz tarihimizi bilmememiz. Bu topraklar nasýl alýndý? nasýl bnu topraklarda hür yaþýyoruz? bunlarý bi sorsak kendimize çok þeyler deðiþecektir eminim.
En azýndan ÞU ÇILGIN TÜRKLER kitabýný okumayanlarýn okumasýný tavsiye ederim. Tarihimizi en iyi anlatan seçili kitaplardan biri..

Gönderen: 31.01.2007 - 13:52
Bu Mesaji Bildir   LAZBAKKAL üyenin diger mesajlarini ara LAZBAKKAL üyenin Profiline bak LAZBAKKAL üyeye özel mesaj gönder LAZBAKKAL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
hanzade3 su an offline hanzade3  
975 Mesaj -
ALLAH RAZI OLSUN..

Kardeþim o kadar güzel bir eklemeki seni elinden öpmek isterim..

Bize bu eski olaylarý beynime kazýyacak birileri lazým..Bu faziletlere sahip o kadar çok insanýmýz varki tarihte hangi birini anlatalým.. Anatalým anlatalým býkmayalým..

Diskotek köþelerinde bar köþelerinde uyuþturucu peþinde koþan bu gençliðe atalarýmýzý anlatsalar o bilinçle yetiþtirseler bu gençlik böyle elden gidermiydi hiç..

Varlýðýyla tarihiyle gurur duyar kendiside o þuurla yaþardý..
Rabbim nasip eylesin böyle genç nesiller ÝNÞAALLAH..

Rahman razý olsun senden yine..

Selam ve Dua ile.. KULTANESÝ..
Gönderen: 31.01.2007 - 15:00
Bu Mesaji Bildir   hanzade3 üyenin diger mesajlarini ara hanzade3 üyenin Profiline bak hanzade3 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
RE: Onurlu Türk Askerinin Harbiye Nazırına cevabı
1613 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý vehbi70

( Ýþte bu Türk askerinin yüksek onur, þeref, namus, vatan sevgisi ve inançlarýna olan baðlýlýðý sayesinde eskilerin dediði gibi Yedi Düvele karþý savaþ ve bir hilal uðruna yüzbinlerce þehit ve gazi verdik. Onlardan emanet alýnan bu topraklar geleceðin Türk gençliðine ipoteklidir. Hiçbir þeilde satýlamaz.)

Yüzyýllarca vatan uðrunda canlarýný veren bütün þehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hepsinden Allah razý olsun. Bize þerefli onurlu namuslu bir Türkiye Cumhuriyeti býraktýklarý için.

Yardým almaya alýþanlar, gün gelir emir almaya da alýþýrlar. " IV. MURAT

gül:(
Gönderen: 05.03.2007 - 12:05
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
gavs su an offline gavs  
278 Mesaj -
Allah Razı Olsun alkıs Mükemmel aslýmýza bir döne bilsek kardeþ herþey olurda inþallah bir günn özümüze kavuþuruz..............
Gönderen: 06.03.2007 - 12:14
Bu Mesaji Bildir   gavs üyenin diger mesajlarini ara gavs üyenin Profiline bak gavs üyeye özel mesaj gönder gavs üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 758 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57299 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.